Czarnogóra – co warto zobaczyć? Gdzie pojechać? TOP10 miejsc, które zobaczyliśmy

Czarnogóra to druga Chorwacja – tak pomyśleliśmy, gdy przekraczaliśmy granicę albańsko-czarnogórską. Jechaliśmy wzdłuż Morza Adriatyckiego odkrywając kolejne piękne atrakcje Czarnogóry. Realizowaliśmy nasz projekt podróży po Bałkanach. Wcześniej byliśmy już w: Bułgarii, Grecji, Albanii i Macedonii Północnej. O atrakcjach tego ostatniego państwa już pisaliśmy wcześniej na blogu, dlatego od razu zachęcam do przejrzenia wpisu – atrakcje Macedonii Północnej.

Zwiedzanie Czarnogóry

Na zwiedzanie Czarnogóry zaplanowaliśmy 3 dni. Czas nie jest z gumy, a mimo to chcieliśmy go jak najlepiej wykorzystać, żeby potem nie żałować. Skupiliśmy się na ciekawych miejscach tutaj w okolicy morza. Na pozostałą część państwa, w tym Podgoricę (stolica) przyjdzie jeszcze czas w przyszłości. Teraz aktywnie odkrywaliśmy okolice Zatoki Kotorskiej. Zapraszamy na podsumowanie naszej podróży.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze z dzieckiem?

Podróżowaliśmy z dzieckiem i odkrywaliśmy różne atrakcje. Teraz w skrócie chcemy Ci je pokazać i zainspirować do podróży, bo warto odkryć to państwo.

Stari Bar i punkty widokowe

Na naszej mapie na początek było miasto Stari Bar oraz punkty widokowe, które znajdowały się wysoko w górach. W miasteczku można zobaczyć pozostałości twierdzy i starego miasta – to jest taka największa atrakcja. A punkty widokowe znajdują się kilkanaście minut drogi od miasteczka.

  • Vidikovac Tudemili
  • Spomenik Tudjemilske Bitke

Do obu punktów widokowych można dojechać samochodem drogą asfaltową. Ten drugi punkt oferuje lepsze widoki. Znajduje się tam pomnik upamiętniający Bitwę pod Barem.

Twierdza Ratac – Sutomore/Bar

Tuż nad Morzem Adriatyckim znajduje się Twierdza Ratac, położona pomiędzy miasteczkami Sutomore oraz Bar. Samochód można zatrzymać na pobliskim parkingu przy drodze i ruszyć na krótki spacer. Aby dojść do twierdzy, trzeba przeznaczyć 5 minut. Przy okazji jest także kamienista plaża, na której także można się zatrzymać. Twierdza Ratac to ruiny dawnego kompleksu klasztornego. Nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania, ale ruiny wyglądają bardzo malowniczo z górami w tle.

Petrovac na Moru – najpiękniejsze miasto w Czarnogórze

Petrovac na Moru to dla nas najpiękniejsze miasto w Czarnogórze, które udało nam się zobaczyć. Myślę, że przeznaczymy na nie jeszcze osobny wpis. Nie jest to duże miasto – liczy około 1400 mieszkańców. Znajduje się tuż nad Adriatykiem. Teraz poza sezonem nie było zbyt wielu ludzi, dlatego spokojnie znaleźliśmy bezpłatny parking i po 5 minutach byliśmy już przy plaży. Co tutaj zobaczyliśmy?

  • Petrovacka Plaza
  • Zamek w Petrovacu
  • Nadmorski bulwar
  • Punkt widokowy na skałach nad Ponta Beach Club
  • Vidikovac Petrovac

Tutaj jeszcze zostawiam współrzędne geograficzne parkingu: 42.2072, 18.9404.

Święty Stefan

Kolejnym bardzo popularnym miastem w Czarnogórze jest miasto Sveti Stefan (Święty Stefan). W sezonie przybywa tam bardzo dużo turystów. Podczas przeglądania przewodników z tego państwa, prawdopodobnie rzucił Ci się w oczy krajobraz domów położonych na wyspie, która połączona jest z lądem groblą. To właśnie dla tego widoku odwiedza się Świętego Stefana. Dawniej istniała tutaj wioska rybacka, a obecnie mieści się tam kompleks hotelowy. Budynki są kryte czerwoną dachówką i wyglądają bardzo charakterystycznie.

Parking możesz znaleźć tuż przy plaży i tutaj, gdzie jest wejście na groblę. Tuż obok znajduje się plac zabaw oraz restauracja. Parking jest płatny – 2 euro za godzinę. Płaci się przy wyjeździe, a przy wjeździe pobiera bilet.

  • Współrzędne parkingu: 42.2564, 18.8943.
przewodnik

Kościół Świętego Sawy – fantastyczny punkt widokowy

Około 15 minut drogi samochodem od powyższej plaży, znajduje się Kościół Świętego Sawy. Jeśli staniesz w Sveti Stefan na plaży, popatrzysz na góry, to zobaczysz, że widać na szczytach kościółek. Od razu, gdy go zobaczyliśmy, to sprawdziliśmy mapę. Okazało się, że można tam dojechać samochodem. Pojechaliśmy tam i odkryliśmy to piękne miejsce. Sam kościółek był zamknięty, jednak najbardziej interesowały nas wspaniałe krajobrazy. Pod koniec jest kawałek kiepskiej drogi, jednak nie sprawia to większego problemu.

  • Współrzędne miejsca: 42.258, 18.9010.

Park Narodowy Lovcen

O Parku Narodowym Lovcen pisaliśmy już ostatnio na blogu. Warto zajrzeć do tego wpisu. W wielu pięknych miejscach można obejrzeć wspaniałe panoramy widokowe głównie na Zatokę Kotorską. W samym parku są także atrakcje turystyczne i szlaki górskie, na które warto się wybrać. Polecamy przyjechać tam o wschodzie lub zachodzie słońca, ponieważ wszystko wtedy wygląda jeszcze piękniej.

Kotor i Zatoka Kotorska

Kotor należy do najciekawszych zabytków Czarnogóry. Znajduje się nad Zatoką Kotorską. Pojechaliśmy tam na zwiedzanie, o którym będziemy jeszcze więcej u nas pisać na blogu. Historyczną część Kotoru wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, a zwłaszcza wśród mieszkańców Azji, którzy uwielbiają obiekty UNESCO. My w Kotorze wybraliśmy się na spacer po mieście, a także dotarliśmy do Twierdzy Świętego Jana po wielu schodach. Później przy zwiedzaniu samego centrum miasta mogliśmy wejść do sklepów i zakupić pamiątki.

Czarnogóra – informacje praktyczne

Do Czarnogóry możesz wjechać na dowód osobisty. Obowiązują ograniczenia dotyczące wwożenia jedzenia. Nie można wwozić mięsa i nabiału. Nawet na przejściu granicznym jest informacja i z przekreślonymi produktami. Jeśli jedziesz samochodem, to nie potrzebujesz zielonej karty, ale czytaliśmy, że warto ją mieć, dlatego my od razu dawaliśmy.

Dobrze jeździ się samochodem po Czarnogórze – miejscami drogi są wąskie i kręte, dlatego trzeba uważać. Z parkingami również nie mieliśmy problemów. Drogi są bezpłatne i nie obowiązują winiety.

Walutą jest euro, mimo że Czarnogóra nie znajduje się w Unii Europejskiej. Nie jest również w Strefie Schengen.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.