Bałkany – co warto zobaczyć? Nasza ponad miesięczna podróż 2024

Ruszyliśmy w podróż na Bałkany (Półwysep Bałkański). Udało nam się odwiedzić półwysep w ostatnich latach podczas podróży do Chorwacji, kiedy zwiedzaliśmy Dalmację. Teraz wybraliśmy się w podróż po innych bałkańskich państwach: Bułgarii, Grecji, Albanii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze oraz ponownie Chorwacji.

Bałkany - mynaszlaku

Projekt Bałkany

Naszą podróż nazwaliśmy Projekt Bałkany, podczas której jeździmy i odkrywamy piękne miejsca w bałkańskich krajach. W planach mamy zawitanie do wszystkich krajów oprócz Kosowa, ponieważ nie mamy paszportów (aktualnie 18 lutego 2023 już otrzymaliśmy informację, że paszport jest do odbioru). Po powrocie na pewno się po niego wybierzemy.

Podróż na Bałkany
W drodze przez Bułgarię

Bułgaria

Pierwszym krajem, który odwiedziliśmy podczas naszej podróży była Bułgaria, w której spędziliśmy 7 dni. Jechaliśmy przez Słowację, Węgry oraz Rumunię. Co zobaczyliśmy podczas zwiedzania Bułgarii? Przygotowaliśmy o tym osobny tekst, w którym piszemy również o winietach, dojeździe, jedzeniu i o tym, na co uważać. Zobacz nasz tekst o atrakcjach w Bułgarii. Poniżej jeszcze szybka lista atrakcji.

 1. Bełogradczik – twierdza i formacje skalne.
 2. Vratsa Balkan – góry, w których znajdują się łatwo dostępne punkty widokowe.
 3. Jaskinia Prohodna – tam znajdziesz „Oczy Boga”.
 4. Wielkie Tyrnowo – znajdują się tam ciekawe ruiny twierdzy.
 5. Jeździec z Madary – obiekt wpisany na listę UNESCO.
 6. Kamienny Las sprzed 50 mln lat.
 7. Wybrzeże Morza Czarnego: Warna, Burgas, Nesebyr, Sozopol, Vasiliko.
 8. Beglik Tash – miejsce z energią.
 9. Stara Płanina – szczyt Buzłudża, gdzie znajduje się opuszczony pomnik komunistyczny.
Bałkany - atrakcje
Bełogradczik – Twierdza
Co na Bałkanach?
Jeździec z Madary
Sozopol Bałkany
Sozopol
przewodnik

Grecja

Wjechaliśmy do Grecji o poranku i od razu pojechaliśmy, aby odwiedzić piękne miejsca. To państwo przypominało nam trochę Chorwację. W pierwszym dniu odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca, a potem pojechaliśmy do naszego noclegu, który mieliśmy na Półwyspie Chalcydyckim – Chalkidiki. Ten znajduje się pod Salonikami.

 1. Zabytkowy most na rzece Kompsatos – tam zrobiliśmy sobie pierwszą przerwę. To miejsce okazało się idealne na postój.
 2. Punkt widokowy na Wąwóz Nestos – dojechaliśmy tam krętą i malowniczą drogą. Warto było tam pojechać i zobaczyć ten krajobraz.
Punkt widokowy na Wąwóz Nestos
Punkt widokowy na Wąwóz Nestos

Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) – nasza baza wypadowa na zwiedzanie

W Bułgarii sporo jeździliśmy, a w Grecji zaplanowaliśmy się zatrzymać w różnych miejscach na dłużej. Na Półwyspie Chalcydyckim spędziliśmy 4 dni. Mieliśmy nocleg 300 metrów od plaży w miejscowości Kalyves. Co zobaczyliśmy w Chalkidiki? Więcej będziemy jeszcze szczegółowo opisywać. Teraz mała namiastka.

 1. Punkt widokowy Kioski. W okolicy jest jeszcze Wodospad Agios, ale nie dotarliśmy tam ze względu na błotnistą drogę. W ciepłe miesiące może być lepiej.
 2. Punkt widokowy Klema przy Nea Fokea Beach.
 3. Cerkiew prawosławna św. Mikołaja – znajdowała się niemalże na samym końcu jednego palca. Obok jest także zatoka (Paliouri – Saint Nikola’s Bay Kanistro).
 4. Punkt obserwacyjny Pawilon (Observation Point 'Pavilion’) – świetny punkt obserwacyjny, z którego widać najwyższe szczyty kontynentalnej Grecji.
 5. Święty Anastazy (Agiou Athanacioy) – znajduje się tutaj mała kaplica, a w okolicy jest jeszcze kilka innych. Ten teren słynie z malowniczych widoków.
 6. Plaża Possidi – skrajny punkt na południowy zachód na Chalkidiki. Znajduje się tam plaża wychodząca w morze.
 7. Sightseeing Kriaritsi – jeśli tutaj dojedziesz to odkryjesz prawdziwe piękno. To chyba najpiękniejsze miejsce na całym półwyspie. Najlepiej zaplanować podróż dookoła środkowego palca.
 8. Athos – na ostatnim palcu znajduje się Athos, wspólnota mnichów prawosławnych. Aby dostać się na ten teren, to musisz mieć wizę. Od 1060 roku nie mogą tam przebywać kobiety. W okresie wakacyjnym organizowane są rejsy statkiem w pobliże Góry Athos. Z pokładu można oglądać klasztory. Górę Athos widzieliśmy bardzo często i wyglądała niesamowicie.
Punkt widokowy Klema przy Nea Fokea Beach
Punkt widokowy Klema przy Nea Fokea Beach
Widok na Athos
Widok na Athos
Na Półwyspie
Podróż przez półwysep

Wergina – Królewskie Grobowce

Dotarliśmy także do Werginy, gdzie znajdują się Królewskie Grobowce. Naukowcy odkryli grób Filipa II, który był ojcem Aleksandra III Macedońskiego (Aleksander Wielki). Muzeum znajduje się pod kurhanem i można je zwiedzać po zakupie biletu wstępu.

Wergina - Królewskie Grobowce
Przy odnalezionym grobowcu królewskim

Meteory – niezwykłe miejsce w Grecji

Meteory były naszym głównym celem podróży do Grecji. Warto było zobaczyć klasztory zawieszone na skałach. Zatrzymaliśmy się w wielu punktach widokowych oraz weszliśmy do jednego klasztoru. To jedno z najpiękniejszych miejsc, które zobaczyliśmy na własne oczy.

Meteory Bałkany
Meteory – na jednym z punktów widokowych

Inne ciekawe miejsca po drodze

Jadąc z Meteorów na Lefkadę widzieliśmy jeszcze trzy ciekawe miejsca.

 • Punkty widokowe na trasie Kalambaka – Koridallos. Tych było tyle, że ciężko wszystkie wymieniać. Najlepiej przejechać tę drogę.
 • Roman Aqueduct of Ancient Nikopolis – rzymski akwedukt wzniesiono w 31 roku p.n.e. Powyżej w górach znajduje się grota z krzyżem.
 • Jezioro Zirou – prowadziła tam kiepska droga, natomiast warto było tam pojechać.
Roman Aqueduct of Ancient Nikopolis
Roman Aqueduct of Ancient Nikopolis

Wyspa Lefkada

Na Wyspie Lefkada zatrzymaliśmy się na kilka dni i będziemy ją szczegółowo opisywać w innym wpisie. Wyspa nas zauroczyła. To wspaniałe miejsce, a poza sezonem ciche i spokojne. Poniżej kilka naszych najpiękniejszych miejsc na Lefkadzie.

 1. Latarnia morska Akrotiri – znajduje się na krańcu południowym. Można dojechać do niej samochodem.
 2. Porto Katsiki – najpiękniejsza plaża na Lefkadzie. Dokoła znajdują się wysokie klify.
 3. Szczyt Mnimati – oglądaliśmy z niego wschód słońca. Można dojechać samochodem.
 4. Wodospady Nydri (Nidri) – dojście z parkingu zajmuje około 15 minut. Wodospady są przepiękne.
Latarnia morska na końcu Lefkady
Latarnia morska na końcu Lefkady
Czerwona Pustynia
Czerwona Pustynia na wyspie
Lefkada - Bałkany
Szczyt Mnimati

Zobacz osobny tekst na blogu podsumowujący naszą podróż do Grecji.

Macedonia Północna

Po Grecji przejechaliśmy przez Albanię do Macedonii Północnej. Odwiedziliśmy w niej różne ciekawe miejsca. Były to np. Kanion Matka, Park Narodowy Mawrowo, wieś Galicznik, Ochrydę i Jezioro Ochrydzkie. Mogliśmy chociaż trochę odkryć atrakcje tego państwa. Podróżowaliśmy po zachodniej części, a potem wróciliśmy do Albanii. Zobacz nasz osobny tekst, w którym opisujemy miejsca, które warto zobaczyć w Macedonii Północnej.

Macedonia Północna

Filmy z naszej podróży

Naszą podróż możesz oglądać u nas na kanale na YouTube. Dodajemy tam vlogi z Bałkanów. Do tej pory powstały już 4 odcinki.

Projekt Bałkany – pakowanie, droga do Bułgarii, zwiedzanie Baile Herculane, nocleg w Rumunii | odc.1

Odcinek o pakowaniu, drodze do Bułgarii, zwiedzaniu Baile Herculane – rumuńskiego uzdrowiska oraz noclegu w Rumunii.

Pierwszy dzień w Bułgarii, granica Calafat-Vidin, forteca Bełogradczik, Vratsa Balkan | odc.2

Przekroczyliśmy granicę i wjechaliśmy do Bułgarii. Na granicy Calafat-Vidin spore korki i chaos. Odwiedziliśmy pierwsze piękne miejsce – fortecę w Bełogradczik i byliśmy w górach.

Jaskinia Prohodna, Wielkie Tyrnowo, Jeździec z Madary, Kamienny Las | odc.3

W trzecim odcinku odwiedziliśmy Jaskinię Prohodną, w której znajdują się „Oczy Boga”. To ciekawe i bardzo charakterystyczne miejsce. Byliśmy też w Wielkim Tyrnowie, Kamiennym Lesie i zobaczyliśmy Jeźdźca z Madary, który wpisany został na listę UNESCO.

Morze Czarne w Bułgarii: Warna, Burgas, Nesebyr, Sozopol. Co zjeść w Bułgarii? | odc.4

Przejechaliśmy wybrzeże Morza Czarnego od Warny na południe. Byliśmy w Burgas, Nesebyrze (UNESCO), Sozopolu i w innych ciekawych miejscach. Spróbowaliśmy także bułgarskiego jedzenia.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.