Gdynia – 30 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć i zwiedzić

Gdynia to kurort w województwie pomorskim, który razem z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto. Do tych trzech miast podróżuje wiele osób i poszukuje wartych zobaczenia atrakcji turystycznych. My będąc tutaj z dzieckiem w lutym, zwiedziliśmy atrakcje Gdyni, które teraz polecamy. Nie byliśmy tam pierwszy raz. To była nasza druga wizyta i stworzyliśmy przewodnik internetowy z tego, co warto zobaczyć w Gdyni – polecamy Ci 30 miejsc do zwiedzania.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Co warto zobaczyć w Gdyni? Krótka lista atrakcji turystycznych i mapa

  1. Donas – najwyższy szczyt w Gdyni,
  2. Leśny Ogród Botaniczny Marszewo,
  3. Ścieżki: Szlak Alicji, Korzeni i Wiewiórki,
  4. Punkt widokowy Kamienna Góra,
  5. Oceanarium,
  6. Statek Dar Pomorza,
  7. Okręt – Muzeum ORP Błyskawica,
  8. Muzeum Miasta Gdyni,
  9. Muzeum Marynarki Wojennej,
  10. Muzeum Emigracji,
  11. Torpedownia Babie Doły,
  12. Torpedownia Formoza,
  13. Molo w Gdyni Orłowie,
  14. Pomnik Antoniego Suchanka,
  15. Domek Stefana Żeromskiego,
  16. Klif Orłowski,
  17. Rezerwat przyrody Kępa Redłowska,
  18. Bunkry, okopy i stanowiska ogniowe,
  19. Przystań rybacka,
  20. Falochron,
  21. Plaża Redłowska,
  22. Promenada Królowej Marysienki,
  23. Makieta kościoła świętego Józefa,
  24. Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni,
  25. Plaża Kolibki,
  26. Psia Plaża,
  27. Ujście potoku Swelina,
  28. Świątynia Kollatha,
  29. Drewniane pomosty,
  30. Plac zabaw przy molo.
  • Zobacz także 21 miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku.

Atrakcje przyrodnicze miasta Gdyni

Są to miejsca w mieście, ale także nieco dalej od centrum, gdzie będziecie mogli przespacerować się w otoczeniu natury: lasu, plaży i Morza Bałtyckiego. Znajdziesz tutaj propozycje nietypowych miejsc w Gdyni, ale także tych najbardziej znanych dla wszystkich. Przekonasz się, jakie Gdynia ma darmowe i płatne atrakcje przyrodnicze, turystyczne. Co ciekawego zobaczyć i zwiedzić z dziećmi? Jak zaplanować weekend dla zakochanych par? Zostań z nami i wybierz coś dla siebie,

Donas – najwyższy szczyt w Gdyni

Donas to najwyższy szczyt w Gdyni. Można powiedzieć, że to najwyższa góra, chociaż wiadomo, że do góry mu trochę brakuje. Gdyński Donas mierzy 205,7 m n.p.m. Jest chętnie odwiedzanym miejscem, ze względu na piękną okolicę, a także wieżę, która w sezonie służy jako taras widokowy. My byliśmy w lutym, więc obeszliśmy się smakiem, natomiast satysfakcja ze zdobycia wzniesienia pozostanie.

Zawsze, gdy jesteśmy w jakimś województwie, to poszukujemy najwyższych szczytów. W województwie pomorskim najwyższym szczytem jest Wieżyca na Kaszubach. Byliśmy tam już kiedyś. Bardzo fajne miejsce, ponieważ tam również znajduje się wieża widokowa. Wracając jednak do szczytu Donas – można tam dojść z różnych stron, a na samą górę prowadzi znakowany szlak turystyczny.

Jak dojść na Donas w Gdyni?

My na Donas szliśmy z ulicy Cynamonowej w Gdyni. Zatrzymaliśmy samochód za pętlą autobusową. Współrzędne naszego parkingu: 54.4720, 18.4484. Potem już nie ma możliwości na zostawienie samochodu. Szliśmy najpierw szlakiem czarnym, a potem żółtym na szczyt. Gdzieś widzieliśmy, ze na Donas można nawet wyjechać samochodem.

  • Szlak na Donas mierzy 1,4 km,
  • Czas wycieczki to około 1 godzina.
Donas - najwyższy szczyt w Gdyni.

Opis szlaku na szczyt

Ruszyliśmy z samochodu w dół ulicą Cynamonową. Prowadził nas szlak czarny. Traciliśmy wysokość maszerując po asfalcie. Po 200 metrach dotarliśmy na rozejście się szlaków. Dołączył do nas szlak koloru żółtego (szlak żółty w całości prowadzi z dworca PKP w Gdyni do Gdańska. Cały mierzy około 45 kilometrów).

Skręciliśmy w lewo na ulicę Łanową. Szliśmy nią tylko kilka chwil, ponieważ po pierwszym zakręcie już skręciliśmy do lasku i nad Długą Łąkę. Maszerowaliśmy w nieco górskim klimacie, cały czas pod górę. Towarzyszyły nam drzewa, ale na początku chwilę także łąka. Trzymaliśmy się żółtego szlaku turystycznego. Po drodze minęliśmy jeszcze Leśne Bagno. Ogólnie przez tamte lasy prowadzi sporo wydeptanych dróżek – łatwo się zgubić. Najlepiej te tereny znają miejscowi.

Wieża widokowa na szczycie Donas

Donas jest dobrze rozpoznawalny za sprawą wieży telekomunikacyjnej. W sezonie piętro wieży służy za taras widokowy na okolicę. Podczas II wojny światowej wzniesienie było idealnym miejscem obserwacyjnym. Cała wieża mierzy 70 metrów, natomiast taras widokowy położony jest na 26 metrze. Masz znajduje się tam od 2005 roku. Przy dobrej pogodzie jest możliwość zobaczenia Półwyspu Helskiego.

  • Wieża jest otwarta od 1 kwietnia do 31 października,
  • Wstęp jest bezpłatny.

Wrócić można tym samym szlakiem, co przyszliśmy, albo zrobić pętlę – szlak czarny do ulicy Migdałowej i Miętowej. Najlepiej mieć ze sobą mapę okolicy. Poniżej szczytu znajduje się stary cmentarz ewangelicki.

Wieża widokowa na szczycie Donas w Gdyni

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo – ciekawa atrakcja dla dzieci w Gdyni

Co warto zobaczyć w Gdyni z dzieckiem? Na pewno Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni zachęca do przybycia tutaj dorosłych z dziećmi. Jest to kolejna darmowa atrakcja w województwie pomorskim, do której wybierają się mieszkańcy Gdyni i jej turyści ze swoimi pociechami. Tutaj możesz spędzić czas ze swoim dzieckiem bez biletów, blisko natury z możliwością edukacji w zakresie przyrodniczym. Jest to na pewno ogromna odskocznia od miejskiego zgiełku. Dodatkowo zostały wyznaczone ścieżki blisko Leśnego Ogrodu Botanicznego, którymi możesz przejść się dla swojego zdrowia. Są to ścieżki:

  • Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie,
  • Szlak Korzeni,
  • Szlak Wiewiórki.

My byliśmy z naszym dzieckiem na Szlaku Alicji w Zaczarowanym Lesie oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo.

przewodnik

Szlak Alicji, Szlak Korzeni i Szlak Wiewiórki

Co ciekawego można robić w Gdyni? Iść na leśny spacer edukacyjny. Przyjemne szlaki, którymi warto przejść się z dzieckiem podczas pobytu w Gdyni oraz w całym województwie pomorskim, to 3 ścieżki wyznaczone blisko Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Szlaki są łatwe i urozmaicone światem makro obiektów. Nie są długie. Warto tutaj uruchomić wyobraźnię i wpleść ją w zabawę podczas przejścia spaceru. To od Ciebie zależy jak długo będziesz z dzieckiem na tych szlakach i jakie wrażenia z Wami zostaną. Możesz wybrać się na mini piknik lub połączyć je z zabawą przy arboretum.

Punkt widokowy Kamienna Góra w Gdyni

Co warto zwiedzić w Gdyni? Koniecznie miejsca widokowe. Wielu turystów przybywa na punkt widokowy Kamienna Góra, który znajduje się w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Z tego miejsca można zobaczyć piękną panoramę na miasto Gdynia, jak również na Morze Bałtyckie. Można dotrzeć z parkingu przygotowanym na kilkanaście samochodów przy ulicy Adama Mickiewicza lub darmową kolejką, która została dostosowana do potrzeb osób w starszym wieku jak również dla osób z niepełnosprawnością. W parku znajdują się również ścieżki spacerowe, plac zabaw i amfiteatr.

  • Współrzędne punktu widokowego Kamienna Góra: 54.5154, 18.5441.

Oceanarium w Gdyni – ciekawe miejsce dla zwiedzania z dziećmi

Jaka jest kolejna ciekawa atrakcja turystyczna w Gdyni dla dzieci? Oceanarium. To miejsce pozwala być blisko zwierząt żyjących w wodach z całego świata. Atrakcja turystyczna Gdyni, jaką jest oceanarium mieszczące się przy al. Jana Pawła II, skierowane jest dla turystów w każdym wieku. Akwarium jest przygotowane, jak co najmniej ogród zoologiczny, gdzie podejmowane są działania na rzecz ochrony zwierząt i przyrody. Podejmowane są badania naukowe. Zwiedzając to miejsce mamy możliwość bycia blisko gatunków wodnych zwierząt z całego świata. Oceanarium Gdyńskie znajduje się w budynku z możliwością zwiedzania rozległych pomieszczeń. Wystawy są różne. Są wystawy, gdzie pływają ryby, jak również wystawy z przygotowanymi makietami.

  • Współrzędne Oceanarium w Gdyni: 54.5184, 18.5578.

Statek Dar Pomorza w Gdyni

Coś ciekawego do zobaczenia w Gdyni dla fanów historii? Żaglowiec Dar Pomorza to wspaniale prezentujący się statek znajdujący się przy Skwerze Kościuszki w pobliżu Akwarium. Można oglądać go z zewnątrz, a także zwiedzać znajdujące się w środku muzeum.

Po zakupie biletu poznasz historię żaglowca, zobaczysz w pięknie zachowanym stanie pokład, przejdziesz się korytarzem i zobaczysz tutaj ekspozycję w różnych pomieszczeniach. Będziesz mieć możliwość zobaczenia przez okrągłe okienka taflę wody i dalszą część Zatoki Gdańskiej będącą częścią Morza Bałtyckiego. Jeśli nigdy jeszcze nie zwiedzaliście statku, to Dar Pomorza będzie idealny. My byliśmy zachwyceni po zwiedzaniu tego wyjątkowego miejsca dla Polaków.

Żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni to piękny statek, którego można oglądać z zewnątrz, a także w środku. Wewnątrz znajduje się muzeum, dzięki któremu mogliśmy bliżej poznać historię żaglowca. Zwiedzanie Daru Pomorza nie trwa długo, ponieważ ekspozycja nie jest duża, ale samo przejście pod pokładem i zobaczenie różnych pomieszczeń pobudza emocje.

Początkowo chcieliśmy zwiedzić sąsiedni ORP Błyskawica, jednak tam podobno rozpoczynają sezon dopiero w maju. Trochę żałowaliśmy, jednak po zwiedzaniu Daru Pomorza byliśmy bardzo zadowoleni.

Żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni

Jak dojechać do Daru Pomorza? Parking w pobliżu

Statek Dar Pomorza znajduje się na Śródmieściu przy Skwerze Kościuszki w pobliżu Akwarium w Gdyni. Dojazd nie stanowi problemu. 1 minutę od żaglowca jest płatny parking, na którym można zostawić samochód. 

  • Współrzędne parkingu przy żaglowcu Dar Pomorza w Gdyni: 54.5190, 18.5526,
  • Parking jest płatny: 1 godzina to 5,5 zł,
  • Tyle powinno wystarczyć na zwiedzanie statku,
  • Warto przyjechać tam wcześnie rano, ponieważ później możesz mieć problem z zaparkowaniem. 

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu na żaglowiec

Byliśmy teraz w lutym i żaglowiec był otwarty od 10:00 do 16:00. 1 bilet normalny kosztował 20 złotych. Dziecko do 7 lat wchodziło za darmo, więc za Maję nie musieliśmy nic płacić. Gdy jest większy ruch, to bilety sprzedawane są w specjalnej kasie obok statku. Teraz poza sezonem bilety wstępu mogliśmy kupić bezpośrednio przy wejściu.

Zwiedzamy statek – muzeum Dar Pomorza

Po zakupie biletów wstępu ruszyliśmy na zwiedzanie, a dokładnie to pod pokład. Sprowadziły nas tam strome schody. Mogliśmy poznać historię Daru Pomorza i zobaczyć liczne pamiątki. Zobaczyliśmy np. maszynownię, kajuty czy mesę oficerską. Wyglądało to naprawdę bardzo ciekawie. Trasa jest jednokierunkowa. Wchodzimy w jednym, a wychodzimy w drugim miejscu. Można tam poczuć trochę klimat Titanica.

Po obejrzeniu pomieszczeń wyszliśmy na pokład. Mogliśmy obejrzeć wszystko z góry. Zobaczyliśmy koło sterowe, a także wdrapaliśmy się na dziób statku. Pierwszy raz byliśmy na tym statku. Do tej pory płynęliśmy w rejs we Władysławowie i Kołobrzegu, ale tam statki nie były tak okazałe.

Żaglowiec Dar Pomorza w Gdyni

Okręt – Muzeum ORP Błyskawica

Początkowo chcieliśmy zwiedzić sąsiedni ORP Błyskawica, jednak okręt ten jest udostępniany zwiedzającym w okresie od maja do końca listopada. Jest to muzeum, gdzie możemy zobaczyć prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów uczestniczących w wojnach morskich. Można mu nadać miano najstarszego zachowanego niszczyciela, który jest weteranem II wojny światowej. A dodatkowo warto pamiętać, że okręt uczestniczył aktywnie podczas działań II wojny światowej w okresie od 01.09.1939r. do 8.05.1945r. jako jedyny bojowy okręt aliancki.

  • Współrzędne okrętu Muzeum ORP Błyskawica: 54.5194, 18.5510.

Muzeum Miasta Gdyni – ciekawa atrakcja turystyczna

Muzeum Miasta Gdyni to punkt, który warto zaznaczyć w swoim planie zwiedzania. Będąc tutaj, można cofnąć się w czasie i dzięki przygotowanym wystawom poznać historię miasta od jej początku, aż po nowoczesne czasy.

Poziom wystaw jest wysoki. Warto przeznaczyć na zwiedzanie do 2 godzin czasu. Kto chce dogłębnie poznać wystawy, to jeszcze dłużej. Będąc w Muzeum Miasta Gdyni przeczytasz dużo informacji związanych z historią lokalną i zobaczysz wiele gadżetów, zdjęć i w ciekawy sposób przedstawionych paneli tematycznych. W każdy piątek wstęp na zwiedzanie jest darmowy.

  • Współrzędne Muzeum Miasta Gdyni: 54.5162, 18.5470.

Muzeum Miasta Gdyni powstało w 1983 roku

Muzeum Miasta Gdyni powstało w 1983 roku i jest to samorządowa instytucja kulturowa. Zanim jednak powstało Muzeum, w Miejskiej Bibliotece Publicznej istniał Dział Dokumentacji Historycznej Miasta.

Obecnie Muzeum znajduje się w nowoczesnym budynku u styku morza i lądu, który jest wykonany z jasnego piaskowca. Muzeum zostało uroczyście otwarte w 2007 roku.

Co można zobaczyć w muzeum?

Zbiory dostępne w muzeum to przede wszystkim eksponaty wiążące miasto, region, a także cały kraj z żywiołem, jakim jest woda. Pokazują one wpływ morza na życie jednostki, ale i całego miasta. Poznamy tam historię Gdyni, która przerodziła się ze wsi w modernistyczne miasto z portem.

Muzeum to także doskonałe miejsce do poznania życia społecznego ludzi żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy miasto przeżywało swój największy rozkwit, a także z okresu wojny i okupacji.

Muzeum posiada ogrom fotografii dokumentujących życie mieszkańców Gdyni, zabytków kultury materialnej, wśród których możemy zobaczyć te dotyczące Józefa Piłsudskiego czy Józefa Hallera i Błękitnej Armii.

W muzeum obejrzymy również liczne dzieła sztuki. Najwięcej wśród nich jest malarstwa i grafik. Szczególnym wyróżnieniem powinien być dorobek Wacława Szczeblewskiego oraz innych uczniów Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

Muzeum organizuje różnego rodzaju wydarzenia oraz wernisaże. Jedną z ważniejszych działalności instytucji jest edukacja młodych pokoleń i przekazywanie wiedzy o tym jak żyło się kiedyś na terenie dzisiejszego miasta.

Poziom -1 muzeum jest przystosowany dla dzieci.

Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni

Bilet wstępu i godziny otwarcia

Za wstęp do Muzeum Miasta Gdyni uiszcza się opłatę od 5 zł do 20 zł w zależności od rodzaju biletu.

  • Bilet ulgowy kosztuje 5 złotych,
  • Bilet normalny kosztuje 10 złotych.

Trzeba pamiętać o tym, że muzeum nieczynne jest w poniedziałki. Wszystkie godziny i ceny można sprawdzić na stronie internetowej instytucji. Muzeum wychodzi również naprzeciw turystom i osobom chętnym je odwiedzić, dodając możliwość zakupu biletów online, co ważne jest, jeżeli chcemy wcześniej zarezerwować sobie możliwość zobaczenia eksponatów.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli:

  • wtorek – czwartek: 10:00 – 18:00,
  • piątek: 12:00 – 20:00,
  • sobota – niedziela: 10:00 – 17:00.
muzeum

Nowoczesne muzeum z historią w tle

Nowoczesne muzeum z historią w tle. Jak twierdzą sami o sobie „Muzeum to ludzie”, to historia ludzi i ich życie tworzy tę instytucję, tak ważna dla gdynian. Miejsce warte odwiedzenia, zachwyci miłośników prostych historii dotyczących prostych, zwykłych ludzi dawniej zamieszkujących te tereny.

To możliwość przeniesienia się w czasie do dawnych lat, poznania niezwykłej, często dramatycznej historii miasta i ludzi. Instytucja zbiera pozytywne opinie wśród odwiedzających, dlatego warto wybierając się do Gdyni odwiedzić to magiczne, tętniące swoim „ludzkim” życiem muzeum.

Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się przy Plaży Miejskiej i blisko Muzeum Miasta Gdyni. Na parterze i na kolejnych dwóch piętrach budynku, jak również w plenerze przy budynku przygotowano wystawy z licznymi eksponatami, które obrazują historie polskiej marynarki wojennej. Można zobaczyć zdjęcia i filmy, a nawet w dużej części modele statków, które pobudzają wyobraźnię i na pewno zachęcają, do pozostania dłużej w muzeum.

Jeśli zastanawiasz się, czy małe dziecko, które jeszcze tym tematem nie jest zainteresowane możesz tutaj wziąć, to odpowiadamy, że jak najbardziej. Dla najmłodszych zwiedzanie muzeum polega na szukaniu myszek. Naklejki są ukryte w zakamarkach muzeum i szukanie udziela się najmłodszym, ale i nawet rodzicom. Ciekawe rozwiązanie, aby starsi mogli spędzić tutaj więcej czasu i poznać spory kawał historii militarnej. Myszek szuka się według planu, który jest do pobrania na początku zwiedzania.

Odwiedzając to miejsce w niedzielę, nie będziesz musiał płacić za bilet. Wstęp do muzeum w niedzielę jest bezpłatny. Można w tym dniu zwiedzać całe muzeum i ekspozycję plenerową.

  • Współrzędne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni: 54.5157, 18.5482.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni to miejsce w Trójmieście, które każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć. Liczne eksponaty związane z historią polskiej marynarki wojennej znajdują się na dwóch piętrach okazałego budynku przy plaży miejskiej.

Bardzo ciekawa jest również ekspozycja plenerowa. Wystawy zaprezentowane są w nowoczesny sposób i każdy, nawet początkujący miłośnik militariów powinien znaleźć coś dla siebie. Udało nam się, że byliśmy tam w niedzielę, a wtedy bilet wstępu na zwiedzanie całego muzeum był bezpłatny.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Jak dojechać do muzeum? Parking samochodowy

Muzeum Marynarki Wojennej znajduje się przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B w Gdyni. To teren Śródmieścia, dlatego czasem możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Najlepiej zatrzymać samochód przy ulicy Armii Krajowej lub nieco wyżej przy Alei Jana Pawła II. Tam wszędzie postoje są płatne, więc będziesz musiał wydać kilka złotych z portfela.

  • Współrzędne płatnego parkingu do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni: 54.5171, 18.5444.

Cennik i godziny otwarcia

Muzeum Marynarki Wojennej jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Ostatnie wejście na teren obiektu jest 45 minut przed zamknięciem. Tak jak wspomniałem powyżej, wejście w niedzielę jest bezpłatne. Jeśli chodzi o bilety wstępu, to bilet normalny kosztuje 24, a ulgowy 15 zł. Kasa biletowa znajduje się tuż po wejściu do muzeum po prawej stronie.

  • Na Alei Jana Pawła II stoi w porcie Okręt-Muzeum ORP Błyskawica, który czynny jest od 1 maja do 30 listopada.

Ile trwa zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej?

Zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej trwa około 90 minut. Jeśli interesujesz się tym tematem, to na pewno spędzisz tam o wiele więcej czasu.

Co można zobaczyć w Muzeum Marynarki Wojennej? Eksponaty

Zwiedzanie muzeum podzielone jest na cztery części: parter, pierwsze piętro, drugie piętro i ekspozycja na zewnątrz. W środku można poznać spory kawałek historii. Jest to bardzo ciekawe i interesujące miejsce. W muzeum można zobaczyć przeróżne przedmioty, obejrzeć filmy oraz zdjęcia, a także modele różnych statków. I fani militariów i zwykli turyści znajdą tam coś dla siebie.

Obiekt jest bardzo nowoczesny, jest ciekawa aranżacja wnętrza oraz ekspozycja. Dzieci na pewno zainteresuje poszukiwanie myszek, ukrytych w różnych częściach muzeum. Po ich zebraniu dzieciaki otrzymują specjalną niespodziankę.

Na parterze mogliśmy obejrzeć różne typy uzbrojenia stosowanego w marynarce wojennej. Na pierwszym piętrze poznaliśmy historię polskiej marynarki wojennej od czasów utworzenia jej przez Józefa Piłsudskiego. Podczas zwiedzania drugiego piętra widzieliśmy kilkadziesiąt modeli żaglowców. Tam z okna rozciągały się piękne widoki na plażę oraz Zatokę Gdańską. Widzieliśmy także wystawę plenerową, czyli pojazdy bojowe, samoloty, działa, armaty i inne eksponaty.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
gdynia atrakcje

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni – atrakcja oddalona o 2,5 kilometra od Mola Południowego Tam również warto zatrzymać się na zwiedzanie. Zostały przygotowane wystawy dotyczące historii emigracji, a przede wszystkim historii ludzi zmuszanych do niej z różnych przyczyn na przestrzeni lat. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć audio przewodnik. A w samym muzeum można zobaczyć wystawy prezentujące po trochę dla każdego wieku w wersji stałej, ale również jako wystawy interaktywne, gdzie pokazane są ciekawostki. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie minimum 1 godzinę, ale najlepiej 2.

  • Współrzędne Muzeum Emigracji w Gdyni: 54.533008, 18.547928.

Atrakcje w Gdyni Oksywiu

Torpedownia Babie Doły i Formoza na Oksywiu przyciągają uwagę turystów. Mimo że oba obiekty są podobnej konstrukcji, to ich aktualny wygląd różni się diametralnie. Budynki były połączone z brzegiem kolejką wąskotorową, którą wykorzystywano na transport podzespołów torped.

Torpedownia Babie Doły

Torpedownia Babie Doły to ruina znajdująca się 300 metrów od brzegu, która przywołuje do głowy najczarniejsze scenariusze. Wygląda jak obiekt z horroru. Dodatkowo w tym miejscu możesz zobaczyć pozostałości po drewnianym moście. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego tutaj znajduje się Torpedowania i przez kogo została zbudowana, to już wyjaśniam. Torpedownię w Babich Dołach zbudowali Niemcy w czasie II wojny światowej. Pełniła funkcję ośrodka badawczego torped na terenie okupowanej Polski. Był to ośrodek badawczy Luftwaffe. Miejsce to zostało wykorzystywane do kręcenia scen serialu: „Czterej pancerni i pies”.

  • Współrzędne punktu widokowego na Torpedownię Babie Doły: 54.5858, 18.5391.

Formoza na Oksywiu

Torpedownia Formoza na Oksywiu to całkowicie inny obiekt niż jej siostra w Babich Dołach. Ta zachowała się w bardzo dobrym stanie. Znajduje się 500 metrów od brzegu. Prowadzi do niej most. Jednak nie można tam wchodzić, ponieważ to teren wojskowy. W budynku stale przebywają:

  • Obsługa specjalistyczna Poligonu Kontrolno-Pomiarowego MW,
  • Jednostka Wojskowa Formoza,
  • Obsługa radiolatarni lotniska Babie Doły,
  • Współrzędne miejsca widokowego na Formozę na Oksywiu: 54.5487, 18.5602.

Molo w Gdyni Orłowie – darmowa atrakcja Gdyni, romantyczne miejsce dla par zakochanych

Molo w Gdyni Orłowie to bezpłatna atrakcja turystycznego miasta, która przyciąga wiele osób: rodziny z dziećmi jak i również pary zakochanych, które zostawiają kłódkę z inicjałami na znak swojej miłości do siebie na całe życie. Drewniane molo z białymi barierkami i pięknymi latarniami w blasku wschodzącego słońca wygląda bardzo imponująco.

Molo w Orłowie jest krótsze niż molo w Sopocie, ale przekonaliśmy się, że jest to atrakcja turystyczna w Gdyni, która przyciąga bardzo dużo turystów. Mieliśmy porównanie między widokiem na molo o poranku i w godzinach w porze na lunch. W tej drugiej porze zobaczyliśmy dziesiątki osób.

Warto zobaczyć to miejsce i przejść się po Promenadzie Królowej Marysieńki, lub wybrać się do Klifu Orłowskiego. O poranku w okolicy można kupić wędzone ryby czy kawę na rozpoczęcie dnia. Możesz również zostać przy drewnianym pomoście wychodzącym w Morze Bałtyckie, bo znajduje się tutaj bardzo przyjemna plaża I wypatrywać płynące statki na horyzoncie.

Pomnik Antoniego Suchanka w Gdyni

Wielu turystów zwraca uwagę na pomnik Antoniego Suchanka, który był malarzem – jednym z najwybitniejszych na polskiej arenie malarzy – marynistów. Siedzi na parkowej ławeczce i całkowicie jest oddany swojej pracy. Obok niego leży kasetka z farbami. Ma przepiękny widok na przypływ Morza Bałtyckiego. Pomnik zawdzięczamy rzeźbiarzowi gdyńskiemu Zdzisławowi Kosedzie. Do pomnika możesz podejść w każdym momencie. Jest dostępny cały czas.

Gdzie znajduje się pomnik Antoniego Suchanka?

Pomnik Antoniego Suchanka w Gdyni Orłowie znajduje się na północ od mola. A dokładnie można powiedzieć, że na Skwerze Antoniego Suchanka.

  • Współrzędne pomnika malarza Antoniego Suchanka, to: 54.480387, 18.56412.

Domek Stefana Żeromskiego w Gdyni – Orłowie

To domek, w którym mieszkał nasz wybitny polski prozaik Stefan Żeromski. Będąc w tym miejscu, mieszkając tutaj – był zainteresowany budową miasta Gdyni. Podróżował po okolicy. Spotkał się z kilkoma znanymi osobami. takimi jak:

  • Jan Kasprowicz,
  • Antoni Abraham,
  • Jakub Mortkowicz.

Budynek po II wojnie światowej aż do roku 1985 był budynkiem mieszkalnym. Przez 4 lata stał opuszczony. Aktualnie to miejsce jest prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa. Po roku 1989 został wyremontowany.

Od 26.04.1997r. placówka została otwarta, a ekspozycja muzealna poświęcona naszemu polskiemu pisarzowi została udostępniona dla turystów w listopadzie 2000 roku. Będąc tutaj zobaczysz na piętrze wystawę muzealną pt.: „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” poświęconą polskiemu pisarzowi.

Piętro niżej będziesz mógł spędzić czas w kawiarni przy archiwalnych fotografiach Gdyni czy portretami pisarza. W Domku Stefana Żeromskiego organizowane są imprezy kulturalne takie jak: spotkania, wystawy czy wernisaże.

  • Współrzędne Domku Stefana Żeromskiego: 54.4814, 18.5640.

Godziny otwarcia Domku Stefana Żeromskiego i cennik biletów

Domek Żeromskiego jest dostępny dla zwiedzających:

  • w sobotę w godzinach 11:00 – 14:00,
  • w niedzielę w godzinach 12:00 – 16:00,
  • w dni powszednie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Warto zadzwonić pod numer telefonu: 58 664 92 75.

Ceny biletów na zwiedzanie nie obowiązują. Wstęp do muzeum w Domku Stefana Żeromskiego jest bezpłatny.

Przystań rybacka i kutry na plaży

Przystań rybacka znajduje się na północ od molo w Gdyni. Na plaży jest możliwość zobaczenia kutrów rybackich w kolorze żółto-zielonym. Plaża zachwyca i przyciąga turystów, bo jest bez kamieni. Powyżej można zakupić ryby, które są świeżo wędzone nawet we wczesnych godzinach porannych. Gdy przechodziliśmy obok, to unosił się piękny zapach.

  • Współrzędne plaży z kutrami rybackimi przy przystani rybackiej: 54.4811, 18.5649.

Punkty widokowe z Klifu Orłowskiego

Punkty widokowe znajdują się na leśnej ścieżce na Klifie Orłowskim. My weszliśmy od ulicy Orłowskiej. Ścieżka jest otoczona barierką, więc jest bezpiecznie. Małe dzieci zalecamy trzymać za rękę, bo zbliżając się do krawędzi może coś się obsunąć.

Warto czytać tabliczki! Zanim dotrzemy na sam klif, to możemy już po drodze obserwować z kilku miejsc widok Zatoki Gdańskiej. Po dotarciu na miejsce i przy dobrej widoczności widoki zachwycą, bo są niesamowite. Zapierają dech w piersiach. Ciekawe jest uczucie być kilkadziesiąt metrów (60 metrów) nad plażą. W niedalekiej odległości znajduje się huśtawka zawieszona na drzewie.

  • Współrzędne punktu widokowego na ścieżce blisko Klifu Orłowskiego: 54.4841, 18.5663.
  • Współrzędne punktu widokowego z Klifu Orłowskiego: 54.4854, 18.5682.

Klif Orłowski – widok z plaży

Spektakularnie wygląda Klif Orłowski od strony Mola w Orłowie. Największe również zainteresowanie jest od tej strony, a w samym rejonie spotkamy wielu zaciekawionych tym miejscem turystów. Ilość turystów nasila się wraz z upływem dnia. O poranku wraz ze złotymi promieniami słońca, to miejsce było tylko dla nas. W późniejszej godzinie, kiedy wracaliśmy z północnej części Kępy Redłowskiej, było kilkudziesięciu turystów.

  • Współrzędne punktu widokowego na Klif Orłowski z plaży: 54.4853, 18.5690.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska, który został utworzony jeszcze na obszarze byłego województwa gdańskiego, czyli w roku 1938, przed II wojną światową. Rezerwat ten jest jednym z najstarszych utworzonych w Polsce. Na teren rezerwatu można dostać się od wszystkich stron.

W rezerwacie są specjalnie wyznaczone ścieżki przyrodnicze i historyczne. Jest to również dość rozległy w terenie nadmorski park na dawnym terenie wojskowym, gdzie spotkamy wiele okopów, bunkrów i starych dział.

Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska to wyjątkowo urokliwe miejsce, stanowiące ważny punkt na mapie największych atrakcji Trójmiasta i okolic.

Jego powierzchnia to ponad 120 hektarów. Swoim zasięgiem obejmuje obszar biegnący wzdłuż Zatoki Gdańskiej, od Polanki Radłowskiej do rzeki Kaczej w Orłowie.

Dlaczego powstał rezerwat?

Rezerwat Kępa Redłowska powstał ze względu na wyjątkowe walory krajoznawcze i przyrodnicze. Rezerwat jest częścią nadmorskiej klifowej wysoczyzny morenowej. Chroni piękny fragment krajobrazu, porośnięty naturalnym lasem bukowym na klifowym brzegu poprzecinany głębokimi wąwozami o bardzo stromych zboczach.

Stanowiska ogniowe nr 1, 2, 3, 4

Na terenie rezerwatu znajdują się stanowiska ogniowe nr 1, 2, 3 i 4, które są bardzo do siebie podobne. Łatwo je zauważyć. Warto tutaj przyjść i zaciekawić się miejscami pod względem historycznym. Te miejsca na pewno zainteresują miłośników militariów. Stanowiska znajdujące się tutaj robią ogromne wrażenie.

  • Współrzędne miejsca na ścieżce przyrodniczej, z której można dostać się do pobliskich stanowisk ogniowych: 54.4964, 18.5611.

Falochron

Falochron znajduje się poniżej wejścia na plażę numer 12. Przebiega tamtędy zielony szlak. Są dwie wersje przejścia. Kiedy jest mniej wody, to turyści przechodzą po betonie i kamieniach. Niestety w lutym nie było możliwości przejść, bo woda odbijała się od falochronu. Wszyscy turyści przemieszczali się wydeptaną ścieżką po falochronie.

  • Współrzędne falochronu: 54.496644, 18.563206.

Plaża Redłowska

Plażę Redłowską można zaliczyć do tych mniej popularnych. Jest piaszczysto-kamienista, a sama linia brzegowa jest kamienista. Plaża jest dość wąska, ale też mniej zaludniona. Można tutaj spokojnie odpocząć. My przechodziliśmy przez nią udając się z północy na południe rezerwatu przyrody Kępy Redłowskiej.

  • Współrzędne Plaży Redłowskiej: 54.4899, 18.5665.

Strome klify to wizytówka Kępy Redłowskiej

Strome klify, których zbocza osiągają wysokość nawet do 86 metrów, stanowią niezwykłe punkty widokowe na Zatokę Gdańską. Najbardziej charakterystycznym miejscem Rezerwatu Przyrody Kępa Redłowska jest niewątpliwie Klif Orłowski. Używając naukowego języka, jest to miejsce, gdzie morena wysoczyzna styka się z morzem i gdzie zachodzą procesy erozji wysokiego brzegu, tworząc urwiste wybrzeże.

Klif zbudowany jest z gliny morenowej, piasków oraz żwirów polodowcowych. Każdego roku w wyniku procesów abrazji, jest rozmywany przez morskie fale. Niszczycielskie działanie fal, zwłaszcza podczas silnych sztormów, powoduje, że z roku na rok klif nieustannie cofa się w głąb lądu.

Rozbijające się o krawędzie klifu fale podmywają je i doprowadzają do ich obsuwania. Klif jest też określany jako Cypel Orłowski, a jego malownicze wkomponowanie w tonie Bałtyku jest porównywane do słynnych klifów rugijskich, a nawet do południowego wybrzeża Anglii.

Ścieżki, szlaki piesze i trasy turystyczne

Piękno Rezerwatu Przyrody Kępa Redłowska pozwalają obserwować wyznaczone ścieżki zarówno edukacyjne, jak i rekreacyjne. Ścieżki tematyczne, pozwalające nie tylko zachwycać się pięknymi widokami, ale również poznać historie tego miejsca oraz walory przyrodnicze.

Trasa przyrodniczo – krajobrazowa

Rozpoczyna się przy Bulwarze Nowowiejskim. Biegnie wzdłuż plaży do wejścia GDY 13. Kończy się w pobliżu parkingu na ulicy Legionów. Wędrując tym fragmentem rezerwatu możemy podziwiać bogactwo flory i fauny oraz zbiorowisk leśnych. Pomocą będą nam tutaj służyć umieszczone liczne tablice informacyjne.

Spacerując tą ścieżką, możemy podziwiać bogactwo tutejszego drzewostanu, w skład którego prócz dominujących buków i dębów wchodzą również sosny zwyczajne, modrzewie europejskie, brzozy, świerki pospolite. Możemy tutaj podziwiać jarzęba szwedzkiego – relikt epoki lodowcowej oraz rokitnika zwyczajnego.

Rezerwat to nie tylko drzewa. Tworzą go również licznie występujące ptaki oraz mniejsze i większe ssaki, m.in. dziki, które często można spotkać na pobliskich plażach.

Trasa historyczno-krajobrazowa

Biegnie od Polanki Radłowskiej wzdłuż ogrodzenia obszaru wojskowego do stanowisk artyleryjskich 11 BAS. Obiekt został wybudowany w okresie powojennym. Bateria Radłowo składa się z 4 dział kalibru 130 mm typu B-13, kilku stanowisk dla działek 37 mm, kilku przybateryjnych magazynów amunicji, elektrowni, stacji kompresorów oraz stanowiska reflektora.

Spora część obiektów znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Na szczęście stanowiska baterii są dostępne dla turystów i można je zwiedzać. Miłośnicy militariów i tematyki wojskowej powinni również odwiedzić znajdujący się w południowej części Kępy Redłowskiej dwupoziomowy schron. Przeznaczony dla 30 osób wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia potrzebne do przetrwania załodze.

Trasa geomorfologiczno-krajobrazowa

Rozpoczyna się przy molo w Orłowie i biegnie wzdłuż plaży w kierunku północnym, a jej środkowa część przebiega przez las na Kępie Redłowskiej. Jest to ścieżka najbardziej atrakcyjna widokowo i najczęściej wybierana przez turystów. Całkowita długość, od wejścia GDY 15 w Orłowie, przez rezerwat, do Skweru Kościuszki to około 8 km, a czas potrzebny do przejścia 2-3 godziny. Trasa prowadzi częściowo wzdłuż malowniczego klifu.

Rezerwat Przyrody Kępa Redłowska to ważny obszar polskiego Wybrzeża. Nie tylko stanowi ochronę wyjątkowych obszarów, na czele z pięknym klifem, pozwala również przebywającym tam turystom podziwiać piękno i potęgę przyrody.

Plac zabaw przy molo w Gdyni Orłowie

Plac zabaw znajduje się naprzeciw molo. Jest on niewielki. W sezonie, kiedy turystów jest więcej może być ciasno. Jeśli dziecko lubi się huśtać, wspinać, przechodzić przez kładkę czy zjeżdżać na zjeżdżalni, to możesz go tutaj zabrać.

  • Współrzędne placu zabaw przy molo w Gdyni: 54.4800, 18.5633.

Promenada Królowej Marysieńki w Gdyni Orłowo

Promenada Królowej Marysieńki to deptak zlokalizowany nad wodami Zatoki Gdańskiej. Spacerujący możesz zobaczyć rozległe Morze Bałtyckie, Klif Orłowski i molo, a przy dobrej pogodzie nawet Półwysep Helski. Spacerując w cieplejsze dni będziesz mógł schronić się pod drzewami lub usiądź na ławce.

Promenada rozpoczyna się przy ulicy Przebendowskich, a jej koniec jest przy orłowskim molo. Możesz w to miejsce zabrać dziecko z małym rowerkiem, wózkiem bądź hulajnogą. Wiemy, że miłośnicy rolek czy biegacze też się Promenada Królowej Marysieńki interesują.

Promenada Królowej Marysieńki cieszy się coraz to większym uznaniem, bo jest mniej tłoczno niż na przykład w Sopocie. Jak wiadomo nasilenie turystów jest uzależnione od godziny, w której tutaj będziesz. My byliśmy o wczesnym poranku i spotkaliśmy niewiele osób spacerujących i uprawiający w aktywność fizyczną.

  • Współrzędne Promenady Królowej Marysieńki: 54.479348, 18.563401

Makieta nieistniejącego kościoła św. Józefa w Gdyni-Orłowie

Makieta nieistniejącego Kościoła św. Józefa w Gdyni-Orłowie znajduje się przy deptaku Promenady Królowej Marysieńki. Mieszkańcy Gdyni, a także przebywający tutaj turyści mogą podziwiać kościół św. Józefa jako makietę, który swoją historię rozpoczyna w 1764 roku.

Wtedy wówczas hrabia Józef Antoni Przebendowski ufundował kościółek pod wezwaniem świętego Józefa. Był on charakterystycznym miejscem Kolibek. Wraz z makietą nieistniejącego kościoła należy przypomnieć, że świątynię zbudowaną w parku dworskim, a także głównej drodze do Gdańska.

Kościół znajdował się w niewielkiej odległości od wsi i starego dworu, a pomiędzy nimi była łącząca aleja grabowo – lipowa. Niestety kiedy armia niemiecka wkroczyła do Gdańska, kościół ten został przez nich zniszczony. Przy świątyni przebiegała granica Polski, a także Wolnego Miasta Gdańsk. W ostatnim roku XX wieku udało się tylko odsłonić zarys fundament kościoła, a także tablicę pamiątkową.

  • Współrzędne makiety nieistniejącego kościoła św. Józefa w Gdyni-Orłowie: 54.4776, 18.5629.

Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni

Scena Letnia Teatru Miejskiego znajduje się na plaży. Osoby, które przychodzą tutaj obejrzeć spektakle lub inne wydarzenia, to mają podczas spędzonego czasu możliwość zobaczenia widoków na Zatokę Gdańską. Warto tutaj przyjść i zobaczyć ten obiekt.

  • Współrzędne Sceny Letniej Teatru Miejskiego: 54.4757, 18.5623.

Plaża Kolibki

Plaża Kolibki jest ciekawym miejscem dla osób, które chcą spędzić czas na plaży poza ścieżkami i deptakami. Te są oddalone o dość spory odcinek, przez co będziesz musiał poświęcić kilka minut, aby tutaj dotrzeć. Przy plaży znajduje się duży odcinek lasu, przez co w godzinach popołudniowych będzie to miejsce zacienione. Jeśli szukasz słońca na plaży to polecam przyjść tutaj przed południem.

  • Współrzędne Plaży Kolibki: 54.4737, 18.5619.

Psia Plaża i wybieg dla psów Kolibki Gdynia

Jeśli szukasz plaży, gdzie będziesz mógł zabrać swojego pupila, to na południe od mola znajduje się Psia Plaża, a wyżej w lesie wybieg dla psów Kolibki Gdynia. Wiele rodzin przychodzi tu ze swoimi pieskami w czasie wakacyjnym.

Mogą w spokoju spędzić czas na plaży. A kiedy pies chce się dodatkowo wyszaleć, to można skorzystać z wybiegu dla psów, gdzie przygotowano specjalnie na tę okazję tor przeszkód dla pupili. To miejsce jest troszkę oddalone od parkingu, ale warto podjąć ten trud, aby mieć spokój na plaży od tłumu turystów.

  • Współrzędne Psiej Plaży: 54.4670, 18.5623.

Ujście potoku Swelina – nietypowa atrakcja turystyczna na granicy Gdyni i Sopotu

Potok Swelina płynie wzdłuż granicy dwóch miast z Trójmiasta: Gdyni i Sopotu. Wpływa do Zatoki Gdańskiej. Jest to atrakcja dla dzieci. Mogą sobie swobodnie siedzieć i się bawić. Nurt jest wolny i nie raz spokojniejszy niż fale Zatoki Gdańskiej. Warto pamiętać, że potok jest miejscem granicy dawnego Wolnego Miasta Gdańsk.

  • Współrzędne ujścia potoku Sweliny: 54.4638, 18.5620.

Świątynia Kollatha w Sopocie i drewniane pomosty

Świątynia Kollatha w Sopocie, to ostatni punkt, który proponuję jako atrakcję będąc w Gdyni. Czemu? Właśnie to miejsce zobaczyliśmy idąc spacerkiem od mola w Orłowie przez powyższe inspiracje. Altana i drewniane pomosty to ostatni punkt na naszej trasie. Po przekroczeniu potoku Swelina warto jeszcze zobaczyć Altanę Kollatha – Świątynię Dobrego Burmistrza i przejść się po drewnianych kładkach.

Świątynia Kollatha jest zbudowana na planie okręgu. Dach podtrzymuje siedem kolumn. W środku jak i na zewnątrz znajdują się ławki. Warto pamiętać, że pierwsza w tym miejscu powstała w 1908 roku dla upamiętnienia burmistrza miasta po tym jak zmarł na zapalenie płuc mając 37 lat.

Niestety, mimo że przetrwała dwie wojny światowe, to nie przetrwała podpalenia w latach 50. XX wieku. Altana ta, którą można zobaczyć jest z roku 2021, bo została odbudowana na ważne wydarzenie w życiu Sopotu, a dokładnie na 120-lecie nadania praw miejskich miastu Sopot.

  • Współrzędne Świątyni Kollatha w Sopocie: 54.4635, 18.5606.

Drewniane pomosty

Drewniane pomosty w tym miejscu idealnie wpisują się w krajobraz natury. Nie są zbyt długie, ale są szerokie i wygodne. Pod pomostami teren jest bagnisty, dzięki temu drewniane pomosty ułatwiają poruszanie się w po tym terenie, jak również dzięki nim można dostać się do Świątyni Kollatha.

  • Współrzędne drewnianych pomostów przy Świątyni Kollatha: 54.463137, 18.560717.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to