Ujście rzeki Piaśnicy i Kamień Wersalski w Dębkach

Ujście rzeki Piaśnicy znajduje się w Dębkach niedaleko Jastrzębiej Góry w województwie pomorskim. Rzeka ma ujście w pełne morze i miejsce to przyciąga oraz zachwyca wielu turystów. Wpływa do Morza Bałtyckiego na wprost lub robi jeszcze zakole i wpływa bardziej z prawej strony. Miejsce to znajduje się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i w Rezerwacie Przyrody Piaśnickie Łąki.

Możesz tam dotrzeć wejściem na plażę numer 24 lub 25. Pomiędzy nimi przepływa rzeka, ale będąc w tym miejscu, niezależnie, którym wejściem wejdziesz na plażę, możesz łatwo przedostać się na drugą stronę rzeki, dzięki znajdującemu się tam mostkowi. Jeśli jest ciepło, a woda przyjemna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przez nią przejść.

Ujście rzeki Piaśnicy skrada uwagę turystów, którzy chcą korzystać ze spływów kajakowych, ale także wśród rodzin z dziećmi. Nie ma się czemu dziwić – piaszczysta plaża jest szeroka, brak na niej kamieni.

Gdzie zaparkować, aby zobaczyć ujście rzeki Piaśnicy?

My zatrzymaliśmy się na darmowym parkingu blisko Chaty Rybackiej, przy skrzyżowaniu ulic Spacerowej i Adama Wrzoska.

  • Współrzędne parkingu przy ujściu rzeki Piaśnicy: 54.8303, 18.0715.

Trasa z parkingu do ujścia rzeki

Z parkingu ruszyliśmy przed siebie i szliśmy ulicami Adama Wrzoska i Bałtycką. Maszerowaliśmy między domami. Po około 500 metrach mieliśmy do wyboru:

  1. mogliśmy skręcić w prawo i iść na plażę wejściem na plażę numerem 24,
  2. lub iść prosto i przejść przez most na Piaśnicy w Dębkach.

Skręciliśmy w prawo i po około 50 metrach byliśmy na plaży. Podziwialiśmy piękny widok wpływającej Piaśnicy do Morza Bałtyckiego. Czasem będąc tutaj, można zauważyć, że rzeka będzie jeszcze płynąć w prawo i dopiero będzie jej ujście. Ponoć sytuacja wygląda tak, że będąc tutaj co roku ujście rzeki może mieć inny wygląd – raz na wprost, raz bardziej na prawo. My jeszcze chcieliśmy znaleźć się po drugiej stronie, dlatego musieliśmy skorzystać z mostku. Poszliśmy wraz z rzeką w jego kierunku. Jest cały drewniany. Przeszliśmy przez niego i skorzystaliśmy z wejścia na plażę numer 25.

przewodnik
KALENDARZ

Kamień Wersalski przy ujściu rzeki Piaśnicy

Kamień graniczny to zrekonstruowany słup o numerze 1, który ma historyczne znaczenie dla Polaków. Przypomina odwiedzającym i uczy nowe pokolenia, że kiedyś znajdował się tutaj północno-zachodni skraj II Rzeczpospolitej. Znajduje się przy drewnianym mostku, pomiędzy wejściem na plażę nr 24 i 25.

Polska z dostępem do Morza Bałtyckiego

Polska kiedy odzyskała swoją niepodległość w 1918 roku, chciała mieć dostęp do morza. Dzięki podpisanemu Traktatowi Wersalskiemu, 28 czerwca 1919 roku Polsce został przyznany fragment wybrzeża nad Bałtykiem. Granica polsko-niemiecka wyznaczona była blisko biegu rzeki Piaśnicy. Granitowe słupy z napisem Versailles 28.6.1919 są ułożone na lądowej linii granicznej. W powiecie puckim umieszczono 118 takich kamieni.

Kamień z literami P oraz D

Na kamieniu można jeszcze zauważyć litery P oraz D oznaczające w dwudziestoleciu międzywojennym tereny Polski i Niemiec. Granica, która dała Polsce możliwość dostępu do morza, była spełnieniem pragnień Polaków walczących o Niepodległość. Od tego momentu organizowano tam patriotyczne wycieczki.

Niestety w roku 1939, kiedy Niemcy zajęły wybrzeże, granitowy słup, według relacji okolicznych mieszkańców ścięto i zawieziono jako trofeum wojenne samemu Hitlerowi. Według innych świadków, można poznać inną historię granitowego słupa granicznego przy ujściu rzeki Piaśnica. Według nich, słup przetrwał II wojnę światową i został zniszczony dopiero w późniejszych latach. Jak wiemy Polska po II wojnie światowej miała nową granicę znajdującą się 400 kilometrów na zachód.

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Gdzie znajduje się źródło rzeki Piaśnicy?

Źródło tej rzeki znajduje się na obszarze w Puszczy Darżlubskiej. Przepływa m.in. przez: Wielką Piaśnicę, Warszkowo – Młyn, Jezioro Żarnowieckie.

Spływ kajakowy do ujścia rzeki Piaśnicy

Z Jeziora Żarnowieckiego organizowane są tutaj spływy kajakowe. Wielu turystów korzysta z tej atrakcji i przez blisko 7 kilometrów, oraz po około dwóch godzinach spływu docierają do otwartego Morza Bałtyckiego.

Nurt jest leniwy i można podziwiać bardzo ciekawe zakola i meandry. Możesz wypożyczyć tutaj sprzęt do kajakarstwa. Oczywiście poza sezonem wakacyjnym jest tutaj spokojniej i na rzece jest mniejszy ruch. Ostatni odcinek spływu znajduje się w Rezerwacie Przyrody Piaśnickie Łąki, przez co będziesz mógł podziwiać zachwycającą roślinność. Jest to ciekawa alternatywa do spędzania czasu wypoczynkowego w Dębkach.

Historia zatonięcie statku handlowego General Carleton przy ujściu Rzeki Piaśnicy

Naprzeciw ujścia rzeki Piaśnicy, 27 września 1785 roku podczas sztormu, zatonął brytyjski statek General Carleton. Była tu nagła zmiana pogody z podmuchami bardzo silnego wiatru. Podczas tej sytuacji statek stał na kotwicy w pobliżu brzegu. Niestety większość załogi straciła życie (18 osób), a tylko 3 osoby ocalały. Statek załadowano w Sztokholmie blisko dwa miesiące wcześniej. Podczas tego rejsu miał około 590 ton żelaza, które chciał dostarczyć do Londynu.

Wrak statku odkryto w 1989 roku przez Michała Woźniewskiego podczas wypływu i zaczepianiu sieci rybackich. Identyfikację statku można było natychmiast rozpocząć, ponieważ znaleziono dzwon okrętowy z napisem „General Carleton of Whitby 1777”. Odnaleziono także 700 innych zabytków z XVIII wieku, na przykład: elementy wyposażenia, czy przedmioty codziennego użytku, przyrządy nawigacyjne, broń, a także kolekcję roboczej marynarskiej odzieży angielskiej, a także monety, kolekcję klamerek do obuwia.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.