Morze Bałtyckie – miejsca, które odwiedziliśmy z dzieckiem, podczas naszych podróży wzdłuż polskiego wybrzeża

Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym znajdującym się w północnej Europie. Bałtyk jest jednym z głównych celów wycieczkowych milionów Polaków. Atrakcje znajdujące się nad Morzem Bałtyckim są najchętniej odwiedzane w wakacje przez rodziny z dziećmi, jednak my jadąc na północ Polski, nie skupialiśmy się na tym, jaka będzie pogoda.

 1. Po pierwsze nie mieliśmy w planach, żeby się kąpać,
 2. Po drugie nie zależało nam na siedzeniu na plaży.

Chcieliśmy zwiedzić miejsca, które warto zobaczyć, a do tego pogoda nie była potrzebna. Wszystkie miejsca odwiedziliśmy z małym dzieckiem w chuście, a później w nosidełku. Najpierw wybraliśmy się do Jastrzębiej Góry, później do Wolińskiego Parku Narodowego, a za trzecim razem zwiedziliśmy Mierzeję Wiślaną i pojechaliśmy przez Gdańsk i Gdynię w kierunku Słowińskiego Parku Narodowego. Za trzecim razem mieliśmy odwiedzić więcej miejsc, jednak przez pandemię w marcu musieliśmy skrócić naszą podróż przez północne wybrzeże.

Co znajdziesz w tym wpisie?

 1. Najważniejsze informacje o Morzu Bałtyckim,
 2. 22 opisanie miejsca, do których warto pojechać nad Morzem Bałtyckim,
 3. 81 miejsc zaznaczonych na mapie, które warto zwiedzić z dzieckiem podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim,
 4. Noclegi nad Morzem Bałtyckim – poradnik, jak zaoszczędzić przy rezerwacji na Bookingu.
Morze Bałtyckie atrakcje

Krótki opis i najważniejsze informacje o Morzu Bałtyckim

Na sam początek kilka najważniejszych informacji o Morzu Bałtyckim z Wikipedii.

 1. Morze Bałtyckie powstało około 12 tysięcy lat temu,
 2. Bałtyk jest połączony z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie.
 3. Jego powierzchnia wynosi ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych,
 4. Objętość to ponad 20 tysięcy kilometrów sześciennych.
 5. Średnia głębokość to 52,3 m, natomiast największa głębia wynosi 459 metrów.
 6. Państwa, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja i Szwecja.
 7. Linia brzegowa ma długość około 8 tysięcy kilometrów i jest mocno rozwinięta i urozmaicona (zalewy, zatoki, półwyspy i wyspy).
 8. Temperatura w Bałtyku zimą waha się od 2 do 4, a latem od 15 do 20 stopni Celsjusza.
 9. Średnie zasolenie tego morza wynosi 7 promili. Bałtyk zalicza się do wód słonawych i określa morzem półsłonym. Tak małe zasolenie jest spowodowane niskimi temperaturami, co powoduje mniejsze tempo parowania wody.
 10. Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, a jest to spowodowane m.in.: budową rowów melioracyjnych, intensywnym uprzemysłowieniem, rozwojem i powstawaniem nowych miast, a także okolicznymi ściekami i odpadami.
 11. Wśród ryb zamieszkujących Morze Bałtyckie można wyróżnić: śledzia bałtyckiego, dorsza, szprota, flądrę, łososia, turbota, węgorza i szczupaka.
 12. Dostęp do Morza Bałtyckiego umożliwia transport morski, rybołówstwo, a także turystykę.
 13. Na dnie Bałtyku znajdują się złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz bursztyn.
Morze Bałtyckie

Noclegi nad Morzem Bałtyckim

Można powiedzieć, że noclegi nad Morzem Bałtyckim to temat bardzo szeroki. Tak samo, jak w polskich górach, tak i na północy Polski ze znalezieniem zakwaterowania nie powinno być żadnego problemu, zwłaszcza w okresie letnim, chociaż poza sezonem też nie mieliśmy problemu. Od zachodu na wschód są ich setki, a może nawet i więcej.

 • My za pierwszym razem mieliśmy nocleg w Jastrzębiej Górze. Były to tanie noclegi, ale za to blisko do morza.
 • Później spaliśmy w Międzyzdrojach. Były troszkę lepiej, bo to były osobne domki, ale już dalej od morza i byliśmy tam tylko 2 dni,
 • Fajny nocleg z widokiem na Morze Bałtyckie mieliśmy w Ustroniu Morskim. Byliśmy tam na bezpłatnym pobycie na zaproszenie jednej z firm oferującej noclegi.
 • W Gdańsku szukaliśmy na kilka dni jakiegoś mieszkania z całym wyposażeniem, żeby można było ugotować. Trafiliśmy fajnie za strzeżone osiedle.
 • W Gdyni mieliśmy tani nocleg z widokiem na morze niedaleko Oceanarium.
 • W Stegnej spaliśmy w prywatnym gospodarstwie agroturystycznym niedaleko plaży.
 • Na noclegu w Łebie byliśmy tylko przejazdem i nie zwracaliśmy uwagę, czy jest blisko do morza, czy daleko.

Szukając noclegu nad Morzem Bałtyckim, chcieliśmy, żeby była kuchnia, parking i łazienka w pokoju, ponieważ z dzieckiem to dla nas obowiązek, zwłaszcza, jak Maja była taka mała. Nie będę tutaj mówił konkretnych nazw, ponieważ te wszystkie noclegi były ok. Jakby było w nich coś złego, to wtedy bym pisał, żebyście uważali. Kiedyś na bloga przygotowaliśmy poradnik, jak można zaoszczędzić przy szukaniu noclegu na Bookingu, także tam zapraszamy.

Nocleg nad Morzem Bałtyckim

Gdzie pojechać nad Morze Bałtyckie? 81 miejsc na mapie, które zwiedziliśmy z dzieckiem

Na mapie zaznaczyliśmy wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy z dzieckiem podczas naszej podróży wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wyszło ich aż 81. Poniżej opisaliśmy 22 miejsce, a większość z nich dodatkowo opisaliśmy w osobnym tekście na blogu. Możesz kliknąć link i od razu zostaniesz przeniesiony do opisu danego miejsca.

Wieś letniskowa Ustronie Morskie

Za drugim razem zastanawialiśmy się, gdzie pojechać z dzieckiem nad Morze Bałtyckie? Padło na Ustronie Morskie. Jest to wieś letniskowa położona nad Bałtykiem pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem. Znajduje się tutaj kościół neogotycki z 1984 roku, galeria sztuki, park nadmorski, przystań rybacka, plaża oraz stadion sportowy. Jest to wieś o charakterze turystycznym, więc znajdują się tu restauracje, kawiarnie, ogródki piwne oraz smażalnie ryb. Jest tu również możliwość noclegu w pensjonatach, sanatoriach, domach prywatnych oraz kempingach. W gminie Ustronie Morskie znajduje się najstarszy dąb w Polsce – Bolesław, który ma 800 lat, a w nadmorskich lasach ukryte są potężne schrony i działobitnie. Na blogu opisaliśmy jedną z atrakcji Morza Bałtyckiego w Ustroniu Morskim, czyli 31. Baterię Artylerii Stałej. W tym wpisie wspomnieliśmy także o Latarni Morskiej w Gąskach.

Morze Bałtyckie - atrakcja 31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim
31. Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim

Ruiny kościoła w Trzęsaczu – jedyna taka atrakcja nad Morzem Bałtyckim

Jest to pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku kościele gotyckim. Pierwotnie był wzniesiony w odległości około 2 kilometry od brzegu morza. Jednak z biegiem czasu w wyniku procesów abrazyjnych kościół uległ zniszczeniu. Zachowała się jedynie południowa ściana kościoła o długości 12 i wysokości 6 metrów, znajdująca się u szczytu klifu. W 1868 roku odległość do klifu wynosiła 1 metr, a w kościele nadal odbywały się nabożeństwa. Ostatnie miało miejsce 2 marca 1874 roku. Ze względów bezpieczeństwa świątynię zamknięto 2 sierpnia 1874 roku. Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedyna tego typu atrakcja w Europie. Zobacz więcej informacji o ruinach kościoła w Trzęsaczu i atrakcjach w okolicy.

 • Przy okazji warto zobaczyć też: latarnię morską Kikut, Bałtycki Krzyż Nadziei oraz latarnię morską w Niechorzu.
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
przewodnik

Miasto Kołobrzeg

Jest to miasto turystyczne położone w północno – zachodniej Polsce. Znajduje się tu port morski z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Występują tu źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W okresie letnim odbywają się tu koncerty oraz kabarety. Do dyspozycji jest kilkanaście luksusowych hoteli, a także innych obiektów zbiorowego zakwaterowania. Są tu 3 kąpieliska morskie: Kołobrzeg Plaża Zachodnia, Centralna i Wschodnia. Funkcjonują tu również 3 piesze szlaki turystyczne, a także szlaki rowerowe. Atrakcjami turystycznymi w tym mieście są między innymi:

Morze Bałtyckie - ciekawe miejsca Kołobrzeg
Widoki na port w Kołobrzegu z latarni morskiej

Międzyzdroje – dla nas to jedno z najpiękniejszych miast nad Morzem Bałtyckim

To miasto będące ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym jest położone w północno – zachodniej Polsce. Są tutaj 2 kąpieliska nadmorskie: Międzyzdroje Zachód i Wschód. Do atrakcji turystycznych w tym mieście można zaliczyć: Promenadę Gwiazd, molo będące przystanią morską (stąd odbywają się krótkie rejsy wycieczkowe po Bałtyku), gabinet figur woskowych, Bałtycki Park Miniatur, obiekty Wolińskiego Parku Narodowego oraz punkty widokowe: Kawcza i Gosań.

Znajduje się tu również plaża naturystów. Są tutaj różnego rodzaju obiekty zbiorowego zakwaterowania jak: hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, pola biwakowe. W Międzyzdrojach bardzo nam się podobało i uważamy je za jedno z najpiękniejszych miast nad Morzem Bałtyckim.

Plaża Międzyzdroje
Spacer plażą w Międzyzdrojach

Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

W tym miejscu, które zostało założone w 2015 roku, można obejrzeć miniatury budowli w skali 1:25 z państw leżących nad Bałtykiem. Są to m.in.: Zamek w Malborku, Brama Brandenburska w Berlinie, Zamek Rosenborg w Kopenhadze, zrekonstruowany kościół w Trzęsaczu, Zamek Kalmarski, Katedra w Helsinkach, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu, Pałac Kadriorg w Tallinnie, Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze, Katedra w Wilnie oraz makieta kolejek w skali 1:25. Znajduje się tu również sztucznie utworzony zbiornik wodny, który jest miniaturą Bałtyku w skali 1:45 00, a na nim miniatura żaglowca Dar Pomorza.

Park Miniatur w Międzyzdrojach - atrakcje Morze Bałtyckie
Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach

Świnoujście – miasto na granicy z Niemcami

To miasto jest najdalej wysuniętym miastem na północny zachód w Polsce. Jest położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na 44 mniejszych wyspach i wysepkach. Atrakcje turystyczne w Świnoujściu to: plaża (kąpiele morskie, słoneczne, wodne zjeżdżalnie, trampoliny, motorówki z pontonem, skuter wodny), promenada (wzdłuż niej znajdują się restauracje, kawiarnie, bary, muszla koncertowa, kasyno i oceanarium, place zabaw, siłownie, źródełka z wodą pitną), rejs statkami białej floty po porcie, Bałtyku lub do niemieckich miejscowości letniskowych. Jest również możliwość skorzystania ze szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Zobacz, jak zwiedzaliśmy Świnoujście z dzieckiem.

Punkt widokowy na wieży kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu
Punkt widokowy na wieży kościoła Marcina Lutra w Świnoujściu

Najwyższa latarnia morska nad Morzem Bałtyckim

Jest to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a jednocześnie jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Mierzy ona 67,7 m. Aby dojść na jej szczyt, trzeba pokonać 308 schodów. Jej budowę rozpoczęto w 1854 roku, a pierwsze uruchomienie nastąpiło 1 grudnia 1857 roku. Jest wykonana z cegły. Światło z tej latarni jest przerywane (światło – 4 s, przerwa – 1 s), sektorowe, a jego zasięg to 46,30 km. Można ją zwiedzać od 2000 roku.

Widoki z najwyższej latarni morskiej nad Morzem Bałtyckim
Widoki z najwyższej latarni morskiej nad Morzem Bałtyckim

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Jest to atrakcja turystyczna Świnoujścia, która jest podziemnym kompleksem schronów. Budowę rozpoczęto w 1935 roku w celu wzmocnienia obrony portu wojennego w Świnoujściu. Obecnie do zwiedzania jest przystosowany schron A (schron radiowy za czasów PRL), schron B (schron dowodzenia), schron D (schron radiowy z Radiowym Centrum Odbiorczym). Oprócz nich znajdują się również: schron maszynowni (znajdowały się tu pomieszczenia akumulatorowni, hydroforni, generatorów, zbiorniki z paliwem oraz izba żołnierska), schron C (schron obrony przeciwchemicznej oraz ambulatorium) oraz schron E (schron pełniący funkcję stołówki oraz kasyna oficerskiego). Podziemne Miasto na Wyspie Wolin to jedna z najciekawszych atrakcji nad Morzem Bałtyckim.

Woliński Park Narodowy

Jest to park narodowy znajdujący się w województwie zachodniopomorskim, a dokładniej w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Jego powierzchnia wynosi 109,37 km kwadratowych. Został utworzony 15 marca 1960 roku. Na terenie tego parku jest 5 czynnych punktów widokowych: Gosań, Kawcza, Zielonka, Piaskowa Góra oraz Grodzisko Lubin. Można również skorzystać ze szlaków pieszych, rowerowych oraz ze ścieżek przyrodniczych. Do atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego należy: Zagroda Pokazowa Żubrów, Jezioro Turkusowe, Latarnia Morska Kikut, Grodzisko Lubin, Bunkier V3 w Zalesiu, Głazy Piastowskie oraz Dąb Wolinian. Zobacz wszystkie najważniejsze informacje o Wolińskim Parku Narodowym.

Morze Bałtyckie - Woliński Park Narodowy
Plaża w Wolińskim Parku Narodowym

Latarnia morska Stilo i piękna plaża Morza Bałtyckiego

Jest to latarnia morska położona w miejscowości Osetnik (dawniej Stilo) w województwie pomorskim, a znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Czołpinoje a Latarnią Morską Rozewie. Wieża latarni położona jest na wierzchołku wydmy, odległej około 1 km od morza. Wysokość wieży wynosi 33,40 m, a zasięg światła to 43,522 km. Jest to światło błyskowe grupowe (błysk – 0,3 s, przerwa – 2,2 s, błysk – 0,3 s, przerwa – 2,2 s, błysk – 0,3 s, przerwa – 6,7 s). Jest to jedna z dwóch polskich latarni całkowicie metalowych. Zobacz więcej informacji o latarni morskiej Stilo. Jest tam także piękna plaża.

Morze Bałtyckie - najpiękniejsze plaże
Zejście od latarni morskiej na plażę

Molo w Sopocie – jedna z głównych atrakcji nad Morzem Bałtyckim

Zastanawiasz się, jakie miejsce zwiedzić nad Morzem Bałtyckim? Odpowiedź jest jasna. 🙂 Molo w Sopocie im. Jana Pawła II jest najdłuższym molem nad Bałtykiem. Część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. W głowicy mola jest zlokalizowana przystań morska ?Molo? w Sopocie. Początkowo molo pełniło funkcję lokalnej przystani, a dopiero po rozbudowie uzdrowiska uzyskał funkcję rekreacyjną. Z mola można podziwiać Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską. Na molo zrealizowano między innymi takie produkcje jak: Podróż za jeden uśmiech, Sztos, Reich, Ciało, Tylko mnie kochaj. Zobacz molo, czyli największą atrakcję w Sopocie.

Molo w Sopocie - największa atrakcja nad Morzem Bałtyckim
Molo w Sopocie

Oceanarium w Gdyni – główna atrakcja nad Bałtykiem dla dzieci

Jest to ogród zoologiczny, który ma do zaprezentowania faunę i florę środowiska wodnego i wodno – lądowego. Znajduje się w nim 7 sal tematycznych: Sala Dydaktyczna (można tutaj zobaczyć jesiotra oraz zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi płaszczek lub rekinów), Sala Bałtycka (wystawia mapę dna Morza Bałtyckiego), Zostera Marina (pokazuje faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej), Rafa Koralowa (demonstruje żywą rafę koralową wraz z jej mieszkańcami), Na styku wody i lądu (zbiornik ze zwierzętami żyjącymi na styku lądu i wody), Wodne Zwierzęta Świata (prezentuje zwierzęta pochodzące z głębi oceanu), Amazonia (przedstawia cztery duże zbiorniki, które odzwierciedlające naturalne środowisko Amazonii). Zobacz wszystkie najważniejsze informacje o Oceanarium w Gdyni.

Oceanarium w Gdyni

Gdańsk – miasto wielu atrakcji

Jest to miasto w północnej Polsce w województwie pomorskim, będące jego stolicą. To miasto stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Na Głównym Mieście znajduje się: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów oraz Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, a na Starym Mieście jest Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta oraz Kościół św. Katarzyny. Zabytki architektury Gdańska pochodzą z różnych okresów (barok, renesans, manieryzm, gotyk). Ważnymi miejscami w tym mieście są również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście, a także dzielnica Oliwa. W Gdańsku do dyspozycji jest 6 kąpielisk morskich. Sprawdź 21 miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku.

Gdańsk - miasto atrakcji
Spacer ulicami Gdańska

ZOO w Gdańsku – atrakcja dla dzieci

Jest to ogród zoologiczny znajdujący się w dzielnicy Oliwa. Zajmuje ponad 123 ha, więc jest to największy pod względem powierzchni tego typu obiekt w Polsce. Pod koniec 2019 roku obiekt ten zamieszkiwało 164 gatunków, a ogólna liczba zwierząt wynosiła 868. W tym miejscu znajdują się ssaki, ptaki, gady, płazy oraz bezkręgowce pochodzące ze wszystkich kontynentów. Na całym świecie to zoo słynie z hodowli kondorów wielkich i tylko tu można zobaczyć antylopy bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate. Rocznie odwiedza je niemal pół miliona osób.

ZOO w Gdańsku
Ogród zoologiczny w Gdańsku

Ujście rzeki Wisły

Do XIV wieku ujście Wisły dzieliło się na Wisłę Elbląską (wschodnie ramię) i Wisłę Gdańską (zachodnie ramię). Od 1371 roku głównym ramieniem jest Wisła Gdańska. W czasach nowożytnych główne ramię Wisły nazywano Samicą, a drugie Lachą. Po powodzi w 1840 roku utworzyło się dodatkowe ramię nazywane Wisłą Śmiałą. W latach 1891-1895 wykonano przekop ujściowy między Świbnem a Mikoszewem (sztuczne ujście Wisły), co skróciło bieg rzeki o około 10 kilometrów, jednocześnie zwiększając spadek jej końcowego odcinka. Zobacz, gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego.

Ujście Wisły do Morza Bałtyckiego
W tym miejscu Wisły uchodzi do morza

Mierzeja Wiślana

Jest to piaszczysty wał na południowo – wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, który oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Wszystkie położone w polskiej części miejscowości (terytorium jest podzielone między Polskę a Federację Rosyjską) z wyjątkiem Gdańska są obecnie miejscowościami wypoczynkowymi. Na Mierzei Wiślanej znajduje się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz 4 rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie oraz Buki Mierzei Wiślanej. W zachodniej części Mierzei znajduje się Port Gdańsk. Można tutaj zobaczyć: Kościół Ryglowy w Stegnie, były obóz koncentracyjny w Sztutowie, a także molo oraz latarnie morską w Krynicy Morskiej. Poznaj 10 turystycznych atrakcji na Mierzei Wiślanej.

Mierzeja Wiślana - atrakcje Morze Bałtyckie
Jedna z plaż na Mierzei Wiślanej

Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim

Granica Polski z Rosją jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO, a znajduje się ona w miejscowości Piaski. Przekroczenie tej granicy wiąże się nie tylko z karą grzywny, ale również możliwością pozbawienia wolności na 3 lata. Do samej granicy nie można dojechać samochodem, trzeba to zrobić na pieszo – najpierw przez las, a potem plażą. Po drodze możemy zatrzymać się na klifie, z którego można podziwiać Zalew Wiślany i Frombork. Na granicy na plaży znajduje się płot druciany, który wchodzi do morza. Zobacz naszą wycieczkę do granicy Polski z Rosją.

Granica Polski z Rosją
Za nami granica Polski z Rosją

Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy

Jest to park narodowy założony 1 stycznia 1967 roku. Znajduje się na powierzchni 32 744 ha. Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża. Swoim terenem obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko – Łebską oraz takie jeziora jak: Łebsko czy Gardno. Znajdują się tu rezerwaty przyrody, na przykład: Jałowce, Bagna Izbickie lub Las Górkowski. Charakterystycznymi elementami tego miejsca są bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a także ruchome wydmy (najwyższa to Łącka – 42 m n.p.m.), które znajdują się w okolicach Łeby. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego jest mewa srebrzysta. Zobacz naszą przygodę w Słowińskim Parku Narodowym oraz wycieczkę do ruchomych wydm.

Ruchome wydmy nad Morzem Bałtyckim
Nad Wydmie Czołpińskiej

Jastrzębia Góra – miejsce, które warto zwiedzić nad Morzem Bałtyckim

Jest to wieś letniskowa w województwie pomorskim. Pomnik Gwiazda Północy znajdujący się w Jastrzębiej Górze wskazuje najdalej wysunięty na północ punkt Polski. W tej miejscowości mamy do dyspozycji 3 kąpieliska nadmorskie. Jest tam Nadmorski Park Krajobrazowy, a w nim wąwóz Lisi Jar o długości około 350 m, gdzie znajduje się pomnik ku pamięci króla Zygmunta III Wazy. Jedną z atrakcji przy Promenadzie Światowida jest ?dom do góry nogami?. Są tam również restauracje. Przez tę miejscowość przechodzą nie tylko szlaki piesze, ale również konne. Poznaj najciekawsze atrakcje w Jastrzębiej Górze.

Atrakcje Jastrzębia Góra

Władysławowo

Jest to miasto położone w województwie pomorskim na Pobrzeżu Gdańskim. Znajduje się tutaj port morski. We Władysławowie jest 5 kąpielisk nadmorskich. Miasto to słynie z alei Gwiazd Sportu – deptaku z gwiazdami upamiętniającymi legendy sportu. Wśród atrakcji dla rodzin z dziećmi można znaleźć na przykład Lunapark Sowiński, Ocean Park oraz Park Linowy Alfa-Park. Wśród zabytków tego miasta można wyróżnić: kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy oraz Dom Rybaka z wieżą stanowiącą punkt widokowy, z której można podziwiać panoramę miasta, Zatokę Pucką oraz Mierzeją Helską. Dla nas najciekawszą atrakcją był rejst statkiem po Morzu Bałtyckim.

Port we Władysławowie
Port we Władysławowie

Hel

Jest to miasto w województwie pomorskim, położone na cyplu Mierzei Helskiej. Znajduje się tutaj port morski Hel, który ma przystań rybacką, jachtową i żeglugi pasażerskiej. Zabytkami w tym mieście są: kościół po ewangelicki pw. św. Piotra i Pawła (obecnie siedziba Muzeum Rybołówstwa), latarnia morska, ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII / XIX wieku, kościół pw. Bożego Ciała oraz zespół obiektów fortyfikacji rejonu umocnień Hel. Natomiast głównymi atrakcjami są m.in.: piaszczyste plaże, Fokarium, Dom Morświna, deptak – Ulica Wiejska oraz promenada. Zobacz atrakcje na Helu.

Hel - warto zobaczyć nad Morzem Bałtyckim

Jastarnia

Jest to miasto w województwie pomorskim na Mierzei Helskiej. Znajduje się tutaj 6 letnich kąpielisk morskich, port morski oraz 3 przystanie morskie dla rybaków. W Jastarni znajduje się również latarnia morska i lądowisko. Atrakcjami turystycznymi Jastarni są: Port Rybacki, Muzeum Rybackie Pod Strzechą, zabytkowa chata rybacka, Ośrodek Oporu Jastarnia, skoki spadochronowe nad Helem, wieża obserwacyjna znajdująca się na wodach Zatoki Puckiej oraz molo na Zatokę Pucką.

Jastarnia - atrakcje
Kościół w Jastarni

Morze Bałtyckie to dla nas dalej nieodkryta kraina. Bardzo polecamy samochodową podróż Szlakiem Latarni Morskich polskiego wybrzeża. Fajna sprawa, ale tylko w okresie letnim, gdy wszystkie te miejsca są otwarte. Patrząc na naszą mapę miejsc, które zwiedziliśmy, widzimy, że jest jeszcze sporo atrakcji, które warto odkryć. Zawsze po powrocie mówimy, że to chyba ostatni raz, bo trzeba długo jechać itp., jednak kolejny raz, wyjechaliśmy o północy i na godzinę 6 czy 7 byliśmy już na miejscu. Także może, jak wszystko wróci do normalności po obostrzeniach, to znowu odwiedzimy Bałtyk, tym razem już w 2021 roku.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.