Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski
Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska – Piaski

Jeszcze nigdy tam nie byliśmy, a Krynicę Morską – Piaski warto odwiedzić, ponieważ znajduje się tam morska granica z Rosją (Obwód Kaliningradzki). Początkowe miesiące roku nad Bałtykiem mają swoje plusy, ponieważ ludzi jest wtedy bardzo mało. W tym dniu okazało się, że idąc lasem w kierunku granicy, a później wracając plażą, nie spotkaliśmy nikogo. Morze Bałtyckie przywitało nas pochmurną pogodą, ale na szczęście nie padało.

Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski

Dojazd do Krynicy Morskiej

Nocleg mieliśmy w Sztutowie, dlatego przejazd do Nowej Karczmy będącej częścią Krynicy Morskiej zajął nam kilkadziesiąt minut. Jechaliśmy drogą numer 501 przez całą Mierzeję Wiślaną w kierunku wschodnim. Z jednej strony wody Morza Bałtyckiego natomiast z drugiej Zalewu Wiślanego. Po godzinie 8 dojechaliśmy na parking leśny przy przystani rybackiej. Ostatnie 1000 metrów drogi ulicą Bursztynową, to jazda po betonowych płytach, więc mało przyjemne. Parking w sezonie jest płatny, jednak teraz staliśmy za darmo. Przy przystani rybackiej w Nowej Karczmie znajduje się wyjście na plażę numer 6. Współrzędne geograficzne parkingu: 54.438223, 19.602655.

Z parkingu w Nowej Karczmie do granicy z Rosją

ścieżka – 3 kilometry | czas – 40 minut

Ruszyliśmy z parkingu w kierunku granicy z Rosją w Piaskach. W jedną stronę pieszo idzie się około 40 minut, ponieważ to 3 kilometry drogi. Ścieżka prowadziła cały czas po prostym, a z lewej strony słychać było, jak fale obijają się o brzeg. Zaplanowaliśmy, że w stronę granicy pójdziemy lasem, żeby było szybciej. Zleciało nam to przejście, a co więcej to było nasze pierwsze wyjście nad Morze Bałtyckie od kilku miesięcy.

Krynica Morska – Piaski | Jak wygląda granica z Obwodem Kaliningradzkim?

Zawsze nas ciekawiło, jak na żywo wygląda nasza granica z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim) nad Morzem Bałtyckim. 2 lata temu byliśmy przy granicy z Rosją i Litwą w Wisztyńcu, gdzie znajduje się trójstyk granic. Tam tracąc czujność, można w jednej chwili przekroczyć granicę z Rosją. Co więcej, w Wisztyńcu nie można robić sobie zdjęcia w kierunku terytorium Rosji.

O tym pisaliśmy już na blogu i zachęcamy do przeczytania – granica z Rosją w Wisztyńcu. Wróćmy jednak do granicy w Krynicy Morskiej. Po dojściu do końca widzimy siatkę, szlaban i ostrzeżenie, że jesteśmy na końcu Polski. W kierunku Bałtyku odchodzi wyjście na plażę numer 1. Faktyczna granica z Rosją jest 100 metrów dalej po przekroczeniu szlabanu, ale siatka jest wcześniej, żeby się nie zagapić. Podobno po przejściu za szlaban słychać głos mówiący o tym, żeby zawrócić.

Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski

Morska granica z Rosją

Ciekawiej wygląda granica już bezpośrednio na plaży. Współrzędne: 54.457548, 19.638482. Siatka rozciągnięta jest nadal, jednak będąc przy samym morzu widać, gdzie zaczyna się Rosja. Nasi sąsiedzi mają wieże obserwacyjne, z których dobrze jest im obserwować, co się dzieje na plaży. Trzeba pamiętać, żeby podczas wypoczynku na plaży i pływaniu w niewielkiej odległości, nie zapędzić się na stronę rosyjską. Te plaże, które znajdują się w Krynicy Morskiej, słyną z dużej ilości bursztynów, a jego największe złoża znajdują się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. A wiesz, że bursztyn to nic innego jak żywica drzew iglastych? My go nie szukaliśmy, ponieważ było bardzo zimno, dlatego od razu zdecydowaliśmy, że będziemy wracać w kierunku parkingu. Pierwsze przejście plażą w 2020 roku zanotowaliśmy w kalendarzu na 4 marca.

Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski
Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski
Granica z Rosją nad Morzem Bałtyckim | Krynica Morska - Piaski

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *