Nadwiślański Park Krajobrazowy – Jaskinia Bajka w Gądeczu, Grodzisko Talerzyk, Parów Cieleszyński

Nadwiślański Park Krajobrazowy, Chełmiński Park Krajobrazowy i Góry Łosiowe to trzy parki krajobrazowe, które tworzą Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Znajdują się one niedaleko Bydgoszczy, dlatego chcieliśmy zobaczyć te miejsca, w które wyjeżdżają mieszkańcy miasta na weekend. Najciekawsze atrakcje turystyczne oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Bydgoszczy to: Jaskinia Bajka w Gądeczu, Parów Cieleszyński, Grodzisko Talerzyk oraz punkt widokowy w Grucznie.

Gdzie z Bydgoszczy na weekend?

Ludzie na teren parków krajobrazowych położonych w obrębie Doliny Dolnej Wisły przyjeżdżają z kilku powodów. Miłośnicy przyrody znajdą tutaj lasy łęgowe, piaszczyste wyspy, wydmy porośnięte lasami sosnowymi, miłośnicy ornitologii miejsca gniazdowania wielu ptaków, oraz punkty obserwacyjne na ptactwo wodno-błotne, rowerzyści szlaki rowerowe, fani tajemnic i zagadek wiele skrzynek geocaching, a turyści piesi szlaki turystyczne. A jeśli jesteś turystą z innej części Polski i jeszcze nie byłeś w Bydgoszczy, to sprawdź jej największe atrakcje i najciekawsze miejsca – atrakcje w Bydgoszczy.

Pomnik przyrody nieożywionej Jaskinia Bajka w Gądeczu

20 minut od Bydgoszczy w Gądeczu znajduje się pomnik przyrody nieożywionej Jaskinia Bajka. Schowana jest w lesie, niedaleko ścieżki na stromym zboczu. Zespół jaskiń tworzą Bajka I o długości 19 metrów, Bajka II o długości 10 metrów, oraz Dziura z Filarkiem o głębokości 1,5 m. Wejście do Jaskini Bajka jest bardzo wąskie, dlatego można do niej wejść, czołgając się. Współrzędne geograficzne jaskini: 53.218827, 18.179083. Samochód można zatrzymać przy drewnianej tablicy informującej o tym miejscu. Dojście z samochodu do jaskini zajmuje około 5 minut. Jak mamy błoto, to jest bardzo ślisko, a drewniane schody są już zniszczone.

przewodnik

Parów Cieleszyński – stanowisko piaskowca

Jedziemy 15 kilometrów dalej i trafiamy do wsi Grabowo, wyznaczając sobie w nawigacji Parów Cieleszyński. Tutaj trzeba uważać, bo z nawigacją trafimy w szczere pole. Warto wyznaczyć sobie współrzędne geograficzne: 53.273662, 18.288662. To jest miejsce, z którego warto rozpocząć wycieczkę do stanowiska piaskowca. Samochód można zatrzymać na poboczu przy drodze. Nie ma specjalnego parkingu. Na samym początku wita nas drewniana tablica Nadwiślańskiego i Chełmińskiego Parku Krajobrazowego dotycząca Parowa Cieleszyńskiego. Dojście do wychodni piaskowca malowniczą doliną zajmuję w jedną stronę około 40 minut. Ścieżka w terenie jest dobrze oznaczona zielonymi znakami.

Grodzisko Talerzyk w Topolnie

Niegdyś drewniany gród obronny, a teraz świetny punkt widokowy na dolinę Wisły. Grodzisko Talerzyk zasługuje jednak na większą uwagę. Górujące nad małą wsią wzniesienie bardzo nas zauroczyło, zwłaszcza że trafiliśmy na świetną pogodę. Osada, która istniała na tym miejscu, pochodzi prawdopodobnie z VIII wieku. W X wieku miała ochraniać wiślany szlak handlowy na trasie Wielkopolska – Pomorze. Obecnie znajduje się tam drewniana wiata turystyczna, miejsce na ognisko i świetny punkt obserwacyjny. Samochód można zostawić pod grodziskiem – współrzędne geograficzne: 53.299404, 18.296814. Dojście na szczyt zajmuje około 5 minut. Dojazd na samą górę nie jest możliwy, ponieważ droga jest bardzo zniszczona.

Punkt widokowy w Grucznie

W Grucznie za cmentarzem parafialnym znajduje się kolejny punkt widokowy na dolinę Wisły. Tam również na samej górze postawiono drewnianą wiatę, w której można się zatrzymać i odpocząć. Dojście z parkingu zajmuje 5 minut ostro pod górę. Miejsce to jest bardzo mało znane i wykorzystywane głównie przez miłośników quadów i crossów. Parking pod punktem widokowym – 53.352590, 18.315853.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.