Co to jest geocaching? Jak rozpocząć przygodę z poszukiwaniem skarbów?

Słyszeliście już, co to jest geocaching? Jeśli nie, to najwyższy czas to nadrobić. Ta gra terenowa, która na całym świecie zyskała ogromną popularność, a aktualnie zdobywa licznych zwolenników również w Polsce. By wziąć udział w grze, potrzebne jest tylko urządzenie z funkcją GPS, trochę wolnego czasu i chęć do zabawy. Jak to dokładnie wygląda? O co chodzi w szukaniu skrzynek? Co to za gra? Sprawdź dalej.

Szukanie skrytek geocachingowych

Zadaniem uczestników gry jest szukanie skrytek – keszy (z języka angielskiego: cache), które zostały ukryte przez innych uczestników.

  • Skrytki najczęściej pojawiają się w ciekawych miejscach, są dobrze schowane i zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i zwykłymi przechodniami,
  • Podpowiedzią dla szukających są współrzędne lokalizacyjne, które pomagają w odnalezieniu skrytki.
Geocaching skrytka

Co w skrzynkach?

Dodatkowo w skrytce zazwyczaj znajduje się dziennik odwiedzin – logbook, w którym zapisują się kolejni odkrywcy, coś do pisania (choć nie zawsze), a czasem też drobne upominki. Nam już się udało kilka ciekawych rzeczy dla Mai znaleźć, ale warto mieć coś na wymianę. Takie szukanie skarbów jest także idealne dla dzieciaków. Dla nas szukanie skrzynek geocachingowych w terenie, to przede wszystkim odkrywanie kolejnych pięknych i ciekawych miejsc.

Jak zacząć poszukiwania skarbu?

Najlepiej odwiedzić jeden z serwisów geocachingowych i sprawdzić gdzie w okolicy znaleźć można ciekawą skrytkę. Tam znaleźć można wiele praktycznych porad, a także wskazówek ze strony zaangażowanej społeczności. Myślę, że jak sprawdzisz mapę ze skrytkami, to do kilku kilometrów od swojego domu już coś znajdziesz.

UWAGA! Pamiętaj, żeby uważać na postronne osoby. Najlepiej szukaj skrytki, gdy nie ma obok Ciebie nikogo. Ktoś, kto nie wie, o co chodzi może przyjść później i zabrać skarb.

Geocaching szukanie skarbów

Aplikacje do geocachingu

Wielu miłośników geocachingu korzysta z aplikacji mobilnych dedykowanych tej grze terenowej. Dla nas to najlepsza opcja. Jeśli nie wiesz jak szukać, ale też jeśli znasz już geocaching, ale szukasz nowego narzędzia, pobierz wybraną aplikację i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Co ciekawe, szukanie skrzynek geocaching to zabawa, którą kontynuować można nawet na wakacjach, ponieważ w różnych krajach znajdziemy miliony pojemników. Jeśli zainteresowało Cię szukanie skrzynek, aplikacja znacznie ułatwi cały proces. Z nią spokojnie odnajdziesz kilka pierwszych skrytek, ale też trafisz na praktyczne wskazówki i instrukcje, które warto zapamiętać na kolejne przygody z poszukiwaniami.

W aplikacjach najczęściej pojawia się opis skrzynki, jej cechy oraz podpowiedzi, ale też wskazówki dojazdu. Część aplikacji ma też opcję wyszukiwania skrytek na żywo, tak byśmy będąc w ruchu, nie przeoczyli żadnej skrzynki. Wartościową funkcjonalnością aplikacji jest też możliwość komunikacji z innymi uczestnikami gry oraz pozyskania informacji o przedmiotach podróżnych, czyli takich, które można przenosić od skrytki do skrytki.

Szukanie skrzynek

Akcesoria do geocachingu

Wiesz już, o co chodzi i chcesz głębiej wejść w świat geocachingu? Istnieje wiele sklepów, które oferują akcesoria wzbogacające grę. Znajdziesz tam cały tolbox, przedmioty niezbędne do poszukiwań, ale też wymiany pamiątek.

Przede wszystkim zakupić można pojemniki – szczelne skrytki, które dostępne są w różnych wielkościach. Trzeba pamiętać, że szukanie skrzynek w terenie nie zawsze odbywa się w piękną pogodę. Pojemnik musi być solidny, zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych, a także przed dzikimi zwierzętami. Nie chcemy by praca wielu osób poszła na marne.

Szukanie skrzynek

Jak założyć skrzynkę, skrytkę?

Skrzynki mają różne kształty i są oznaczone logotypami, tak by nie pomylić ich z niczym innym. Zastanawiając się jak założyć skrzynkę, trzeba pamiętać też, że autor powinien serwisować skrytkę, tak by mogła długo służyć uczestnikom gry w szukanie keszy. Zakupić można też to, co w skrzynkach – gadżety do wymiany między ukrywającym a szukającym, czyli np. specjalne monety (Geocoin), TravelBugi czy TravelTagi. Jednak do skrytek możesz wrzucić cokolwiek – małe auto, chłopka z klocków LEGO, naklejkę, czy np. magnes.

Zalety geocachingu – dlaczego warto szukać skrzynek w terenie?

Poza tym, że gra w szukanie skrzynek jest dla wielu po prostu dobrą zabawą, to warto wspomnieć też o kilku innych zaletach takiego spędzania czasu. Przede wszystkim jest się poza domem, na świeżym powietrzu, co już samo w sobie jest pozytywne. Ten czas spędzany jest aktywnie, można szukać samodzielnie, ale można też całą rodziną czy z grupą znajomych. Często jest to okazja do poznania ciekawych miejsc, o których w innych okolicznościach byśmy się nigdy nie dowiedzieli. No i wreszcie jest to sposób na dołączenie do aktywnej społeczności, z którą dobrze jest spędzać wolny czas.

Szukanie skrzynek
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.