Rezerwat Przyrody Łężczok – ptasie królestwo 15 minut od Raciborza

Poszukując ciekawego miejsca na wycieczkę na Śląsku, warto pomyśleć o „ptasim” Rezerwacie Przyrody Łężczok koło Raciborza. To często odwiedzane miejsce przez turystów i mieszkańców okolicznych miast. Jego cechą rozpoznawczą jest występowanie licznych gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim ptaków. To miejsce jest jedną z atrakcji turystycznych Krainy Górnej Odry.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE MYNASZLAKU GŁOSOWANIE

WOJ. ŚLĄSKIE – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Rezerwat Przyrody Łężczok

Jak dojechać do rezerwatu i gdzie zaparkować?

Rezerwat znajduje się pomiędzy Raciborzem, Nędzą i Babicami. Z Raciborza to około 15 jazdy samochodem drogą numer 919 w kierunku Rud. Najbliższe stacje kolejowe to Racibórz Markowice oraz Nędza.

Na zmotoryzowanych czekają dwa parkingi – jeden to po prostu utwardzony grunt, a drugi to pełnoprawny, nowoczesny parking. Postój na obu jest bezpłatny. Warto wybrać się tam o dowolnej porze roku, ponieważ każda urzeka swym urokiem i pokazuje inną odsłonę rezerwatu.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Rezerwacie Łężczok: 50.1405, 18.2859.
Łężczok parking

Łężczok to taki rezerwat ptactwa wodnego

Można powiedzieć, że Łężczok to taki rezerwat ptactwa wodnego. Na terenie gminy występuje ponad połowa wszystkich gatunków ptaków występujących w Polsce. Teren rezerwatu to rozległe tereny leśne, szlaki piesze i trasy rowerowe, a także 8 stawów, które stanowią podstawę ekosystemu rezerwatu.

ptasi rezerwat przyrody
przewodnik
Łężczok to taki rezerwat ptactwa wodnego
Łężczok to taki rezerwat ptactwa wodnego

Atrakcje w Rezerwacie Przyrody Łężczok

Rezerwat Przyrody Łężczok koło Raciborza dobrze chroni najbardziej wrażliwe tereny i gatunki, dlatego turyści mają dostęp jedynie do części terenu. Jest to wystarczające na przynajmniej kilka godzin wędrówki i wiele okazji do pięknych zdjęć. Jest tam kilka atrakcji turystycznych, na które warto zwrócić uwagę.

Szlaki piesze

Turyści mają do dyspozycji dwie trasy, ale i tak przyda się mapa, która pozwoli odnaleźć się na terenie rezerwatu i trafić do najbardziej znanego miejsca, czyli do drewnianego mostku i wieży (platformy) widokowej. Mapa znajduje się tuż obok parkingu, więc można sprawdzić, gdzie iść. Poniżej też podrzucam mapę Łężczoka, żeby zobaczyć, jak to wygląda.

  • 1 trasa (krótsza) prowadzi groblą do wspomnianego mostku i platformy widokowej,
  • 2 trasa (dłuższa) prowadzi do Dworku Myśliwskiego, Dębu Sobieskiego i platformy widokowej. Ta trasa wiedzie, tak samo jak trasa rowerowa.
Mapa Rezerwatu Przyrody Łężczok
Mapa Rezerwatu Przyrody Łężczok
Łężczok platforma widokowa
Łężczok platforma widokowa
Łężczok platforma widokowa

Trasa rowerowa

Trasa rowerowa i piesza (wariant 2) wiją się wzdłuż okolicznych stawów: Ligotniak, Brzeziniok, Babiczak, Grabowiec, Tatusiak, Markowiak i Salm Mały. Można nimi trafić do kolejnej atrakcji rezerwatu, czyli ruin Dworku Myśliwskiego (lokalna społeczność od lat czeka na renowację tego ciekawego obiektu architektonicznego) oraz pomnika przyrody Dębu Sobieskiego, oraz drugiej wieży widokowej.

  • Na rowerze nie wolno poruszać się trasą 1.

Niestety nie da się obu tras połączyć w jedną i wszystkich atrakcji zobaczyć od razu. Można jedynie wybrać którą część zobaczymy jako pierwszą, wrócić do punktu wyjścia i wyruszyć dalej. Jednak nie jest to żaden problem, ponieważ obie trasy są bardzo ciekawe. Co ważne, do rezerwatu nie można zabierać zwierząt, zabronione jest też rozpalanie ognisk, łowienie ryb i jazda samochodem. Za to jest to teren sprzyjający rodzicom, ponieważ trasy wygodnie można pokonać z wózkiem dziecięcym.

Trasa rowerowa
Trasa rowerowa Łężczok
Trasa rowerowa

Różnorodność przyrodnicza

Rezerwat Przyrody Łężczok jest ściśle powiązany z kompleksem stawów, które są pozostałością po działalności na tym terenie zakonu cystersów. Pomiędzy zbiornikami znajdują się malownicze groble, a porastające okolicę stare drzewa dopełniają piękna krajobrazu. Wśród ogromu roślinności wodnej i bagiennej miłośnicy przyrody mogą tu odnaleźć wiele cennych i rzadko spotykanych gatunków, takich jak choćby roślina wodna kotewka orzech wodny.

Lasy mają tu naturalny charakter, znajdziemy: grądy, olsy oraz łęgi (od których nazwy wzięła się nazwa rezerwatu). Szczególnie ciekawie i kolorowo lasy te prezentują się wiosną kiedy rośliny runa leśnego dzięki większej ilości światła słonecznego masowo zakwitają, ciesząc oczy zwiedzających. Można tam zobaczyć przebiśniegi, czosnek niedźwiedzi czy cebulicę dwulistną. Lęgi na terenie rezerwatu przeprowadza ponad 100 gatunków ptaków, w tym rzadkie kaczki, czernica czy majestatyczna czapla biała. Ciekawostką jest też spora populacja nietoperzy.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Rezerwat koło Raciborza
Rezerwat koło Raciborza
Rezerwat koło Raciborza
Rezerwat koło Raciborza
Rezerwat koło Raciborza
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.