Muzeum Ognia w Żorach – zwiedzanie z dzieckiem + praktyczne informacje

Muzeum Ognia w Żorach to ciekawa atrakcja turystyczna województwa śląskiego i miejsce, które bardzo nam się podobało. Ogólnie muzea przez wielu kojarzone są z mało porywającą rozrywką, ale w ostatnich latach coraz częściej postrzeganie to się zmienia. Muzea stają się interaktywne, wciągają w świat wystaw, angażując wszystkie zmysły i interesując nawet tych, którzy na samo słowo muzeum czują się znudzeni. Muzeum Ognia w Żorach na pewno wielu przypadnie do gustu.

Muzeum Ognia

Gdzie znajduje się Muzeum Ognia?

Muzeum Ognia znajduje się w Żorach przy ulicy Katowickiej 3, bezpośrednio przy drodze krajowej numer 81 (trasa Katowice – Skoczów). Bezpłatny parking znajduje się przez muzeum. Współrzędne parkingu: 50.0443, 18.6992.

Muzeum Ognia parking

Muzeum inne niż wszystkie

Muzeum wyróżnia się już samą bryłą architektoniczną i elewacją. Ma przypominać buchający ogień. Inspiracją dla architektów był sam kształt działki budowlanej, który zarysem przypominał pełzający ogień. Nie tylko kształt ma nawiązywać do ognia, ale też kolory. Do budowy muzeum wykorzystano miedź o ognistej barwie, która została specjalnie zabezpieczona, by nie pokrywała się patyną i zachowała kolor na długie lata.

Muzeum otwarto w grudniu 2014 roku. Obecnie multimedialną ekspozycją przyciąga turystów nie tylko z regionu, ale też całego kraju. Ekspozycje oglądać można na parterze oraz w podziemiach budynku, w ramach kilku stref tematycznych. Muzeum swoim nietypowym projektem zdobyło wiele nominacji do nagród w branży architektonicznej, w tym w konkursie Życie w architekturze 2015 dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce czy do konkursu 7 nowych Cudów Polski National Geographic.

Muzeum Ognia
Muzeum Ognia

Skąd pomysł na Muzeum Ognia?

Myślą przewodnią wszystkich ekspozycji jest powiązanie historycznych dziejów ludzkości z ogniem. Odwiedzający mają okazję zapoznać się z metodami walki z ogniem, jego niszczycielską siłą, a także prześledzić wpływ ognia na aspekty kulturowe. Ogromnym atutem jest interaktywność ekspozycji – goście muzeum mogą m.in. rozpalić wirtualny ogień olimpijski czy ugasić pożar.

  • Czas naszego zwiedzania z dzieckiem to 45 minut.
Muzeum Ognia
przewodnik
Muzeum Ognia
Muzeum Ognia

Ognista historia

Nieprzypadkowo Muzeum Ognia powstało właśnie w Żorach, ponieważ miasto to przez stulecia wielokrotnie było trawione przez rozległe pożary, które kilka razy prawie doszczętnie strawiły miasto. W związku z tą niezwykłą, tragiczną historią Żor pojawiło się tu ?Święto Ogniowe?, dzień wolny świętowany do wybuchu I wojny światowej. Aktualnie Święto Ogniowe znów jest świętem dla całej społeczności Żor.

Muzeum Ognia
Muzeum Ognia

Godziny otwarcia Muzeum Ognia w Żorach i ceny biletów

Muzeum Ognia w Żorach jest czynne codziennie poza poniedziałkami, a wstęp jest płatny. Bilet normalny kosztuje 16 złotych, a ulgowy 12. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Zobacz więcej szczegółów tutaj, na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

  • Wtorek – piątek od 9:00 do 16:00,
  • Sobota – niedziela od 10:00 do 17:00.

Muzeum chętnie gości nie tylko indywidualnych odwiedzających, ale też grupy szkolne, dla których przygotowane są różnorodne programy warsztatów, np. chemiczne czy tworzenia świeczek. Specjalnie dla dzieci pojawia się też maskotka muzeum, czyli sympatyczny Żorek. Dodatkowo Muzeum zaprasza też klientów firmowych, którzy poszukują sal na wystawy czy prezentacje, a nawet sprzyja organizowaniu na swoim terenie tematycznych imprez urodzinowych.

Żory ogień
Żory ogień
Żory ogień
Żory ogień
Żory ogień
Żory ogień
Żory ogień

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.