Jastrzębie-Zdrój – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w dawnym uzdrowisku?

Wybierasz się na wycieczkę do Jastrzębia-Zdroju i zastanawiasz się, co ciekawego można tam zobaczyć? W tym wpisie chcemy odpowiedzieć na Twoje wątpliwości. Jest to miasto położone na Górnym Śląsku w Krainie Górnej Odry, które długo stanowiło ważny ośrodek uzdrowiskowy. Po odkryciu znaczących zasobów węgla kamiennego, nabrało charakteru bardziej przemysłowego.

Jastrzębie Zdrój - atrakcje

Co warto zobaczyć i zwiedzić z dzieckiem?

Na turystów czeka tam kilka hoteli, wiele restauracji z dobrym jedzeniem, a najciekawszymi atrakcjami do odwiedzenia są: Park Zdrojowy, Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, zespół pałacowy, zabytkowe kościoły i Galeria Historii Miasta. Dla poszukujących aktywnego wypoczynku przeznaczone są też liczne trasy rowerowe oraz szlaki turystyczne. My zwiedzaliśmy atrakcje turystyczne Jastrzębia-Zdroju z dzieckiem.

Jastrzębie Zdrój - atrakcje

Park Zdrojowy – najpiękniejsza atrakcja turystyczna w Jastrzębiu-Zdroju

Park Zdrojowy jest atrakcją przyciągającą nie tylko turystów, ale też mieszkańców. To tutaj chętnie spędzają oni popołudnia i dni wolne od pracy. Jest to miejsce pełne historii, które stale przypomina o uzdrowiskowej przeszłości miasta.

Liczne zabytki oraz wydarzenia kulturalne

Park ma 18 hektarów, a znaleźć można w nim liczne zabytki. Odbywają się tu wydarzenia kulturalne, ale dla wielu osób jest to po prostu piękny teren spacerowy. Park Zdrojowy został ufundowany w latach 60. XIX wieku przez hrabiego Felixa von Königsdorff. Stanowił zielone tło dla budynków uzdrowiskowych, w tym nieistniejącej już Szwajcarki czy pijalni wód (gdzie dziś funkcjonuje kawiarnia).

Inhalatorium

Bazą dla powstania uzdrowiska były solanki jodobromowe, których lecznicze właściwości zaczęły przyciągać ludzi z  całej Polski. Od lat 70. spacerowiczów przyciągała kolumnada, która stanowiła osłonę na czas niepogody, a do której dziś nawiązuje inhalatorium, w którym stosowana jest solanka z Zabłocia. Park Zdrojowy podzielony jest na część górną (ogrodową, w której znajdziemy większość zabytków uzdrowiskowych) i dolną (bardziej dziką, z bujną roślinnością, licznymi mostkami i ścieżkami).

Dom Zdrojowy, Galeria Historii Miasta i muszla koncertowa

Najbardziej znany jest Dom Zdrojowy, Galeria Historii Miasta i muszla koncertowa, które zgromadzone są wokół reprezentacyjnego placu z fontanną. Warto tam na chwilę zajrzeć, posiedzieć na ławce i odpocząć. Dla dzieci przygotowano dwa specjalne place zabaw.

  • Bezpłatny parking przy Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju: 49.9500, 18.5693.
Jastrzębie Zdrój - parking
Jastrzębie Zdrój - atrakcje
Jastrzębie Zdrój - atrakcje
przewodnik
Jastrzębie Zdrój - atrakcje
Jastrzębie Zdrój - park zdrojowy
Jastrzębie Zdrój - park zdrojowy
Jastrzębie Zdrój - park zdrojowy
Jastrzębie Zdrój - park zdrojowy
Jastrzębie Zdrój - park zdrojowy

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Walory przyrodnicze terenu zostały też wykorzystane przy budowie Ośrodka Wczasów Niedzielnych w jednym z kompleksów leśnych. Było to miejsce stworzone dla mieszkańców okolicznych osiedli, by mogli spędzać wolny czas bez konieczności wyjazdu.

Znalazł się tam amfiteatr, basen, korty tenisowe, ale też staw rybny i liczne alejki spacerowe. Z czasem miejsce popadło w ruinę, ale w 2018 roku nastąpiło jego ponowne otwarcie. Na początek otwarto tężnię solankową, amfiteatr, plac zabaw, plażę oraz system ścieżek. Cały czas trwają prace nad rozbudową ośrodka o kolejne atrakcje. Bardzo ciekawie wygląda basen oraz tężnia solankowa.

  • Nasz parking przy Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu-Zdroju: 49.9411, 18.5849.
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Żelazny Szlak Rowerowy

Przyjeżdżając do Jastrzębia-Zdroju warto ruszyć na Żelazny Szlak Rowerowy. To 55-kilometrowa trasa rowerowa przebiegająca po polsko-czeskim pograniczu. Na trasie w Lesie Biadoszek znajduje się np. buk „Jakub”, czyli najstarsze drzewo w Jastrzębiu-Zdroju.

Żelazny Szlak Rowerowy

Zespół pałacowy – Pałac Borynia

Ciekawym miejscem w Jastrzębiu-Zdroju jest też zespół pałacowy – pałac i otaczający go park. Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku i w trakcie wojny został zdewastowany. Przez lata stanowił siedzibę szkół, instytucji i firm aż w 2010 roku przeszedł w prywatne ręce i został przekształcony w hotel z zapleczem konferencyjnym i restauracją.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.