Województwo śląskie – lista miejsc, które warto poznać, odkryć i zobaczyć

Dzisiaj zapraszamy na wspólną podróż po atrakcjach turystycznych województwa śląskiego, które zwiedziliśmy podczas naszych podróży. Jeśli jesteś ciekawy, co warto w nim zobaczyć, gdzie pojechać, żeby zwiedzić ciekawe miejsca, to koniecznie przeczytaj ten wpis. Bardzo często odwiedzamy to województwo, ponieważ znajdują się tam piękne szczyty w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim oraz Beskidzie Małym.

Co warto zobaczyć w województwie śląskim? Atrakcje turystyczne, które zwiedziliśmy zaznaczyliśmy na mapie

Poniżej na mapie zaznaczyłem atrakcje turystyczne, które odwiedziliśmy podczas naszych podróży po województwie śląskim. Głównie są to: góry, zabytki, miejsca przyrodnicze i historyczne. Niektóre z nich na pewno znasz, ale być może są także takie, o których nie słyszałeś. Co najważniejsze, większość z nich to także atrakcje turystyczne dla dzieci. My właśnie z naszą Mają większość z nich odwiedziliśmy.

Szlak Orlich Gniazd – atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych

Szlak Orlich Gniazd to atrakcja turystyczna w województwie śląskim dla dzieci i dorosłych. To niezliczona ilość atrakcji na trasie z Krakowa do Częstochowy. Niektóre z nich znajdują się jeszcze w Małopolsce. Te ciekawe miejsca to głównie zamki wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, jednak są także zabytki, rezerwaty i pomniki przyrody. Zobacz nasze przejście z dzieckiem Szlakiem Orlich Gniazd.

Atrakcje w województwie ślaskim

Góry w województwie śląskim – Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Góry to dla nas główna atrakcja turystyczna województwa śląskiego. Najciekawszy jest Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki. Rzadziej odwiedzany, a jednak równie ciekawy jest Beskid Mały. Niektóre miejsca opiszemy jeszcze poniżej. Najciekawsze szczyty do zdobycia w danych pasmach to:

 1. Beskid Śląski – Skrzyczne, Barania Góra i Klimczok,
 2. Beskid Żywiecki – Pilsko, Rysianka i Wielka Rycerzowa,
 3. Beskid Mały – Czupel, Magurka Wilkowicka i Góra Żar.

Zobacz także najciekawsze szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim oraz najciekawsze szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim.

Góra - atrakcje na Śląsku

Największy wodospad w województwie śląskim – atrakcja mniej znana

Mało znaną, a bardzo ciekawą atrakcją województwa śląskiego, którą warto zobaczyć, jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Co ciekawe jest to także największy wodospad w Beskidach, a także w całym województwie. Znajduje się niedaleko Żywca. Miejsce jest bardzo spokojne i warto go odwiedzić z dzieckiem. Parking znajduje się tuż przy wodospadzie. Zobacz osobny wpis o wodospadzie w Sopotni Wielkiej.

Wodospad Sopotnia - atrakcja śląsk

Gród na Górze Birów

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną w województwie śląskim jest Gród na Górze Birów. To średniowieczna osada, którą warto odwiedzić podczas zwiedzania. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej w Podzamczu. Jest to bardzo ciekawe miejsce, które najlepiej zwiedzić z audioprzewodnikiem. Zobacz nasze zwiedzanie Grodu na Górze Birów.

Atrakcje - województwo śląskie

W województwie śląskim warto zwiedzić Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to chyba największa atrakcja turystyczna w województwie śląskim jeśli chodzi o zamki. Te wspaniałe ruiny znajdują się niedaleko Zawiercia oraz Olkusza. Warto je zwiedzić i poczuć klimat netflixowego Wiedzmina. To właśnie tam kręcono niektóre sceny tego serialu. Zobacz nasze zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.

śląskie - atrakcje
przewodnik

Wieża widokowa w klasztorze na Jasnej Górze

Miliony osób przybywają na Jasną Górę, żeby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski, albo prosić o pomoc w trudnej sytuacji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedną z atrakcji turystycznych jest wieża widokowa, z której rozciągają się niesamowite widoki na miasto Częstochowa. Zobacz więcej informacji o Jasnej Górze.

Atrakcje województwa śląskiego - Jasna Góra

Góra Zborów

Góra Zborów jest pięknym punktem widokowym w województwie śląskim. To tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Są to piękne formacje skalne, których na Wyżynie Śląskiej jest bardzo dużo. Jeśli interesują Cię takie klimaty, to koniecznie odwiedź tereny Podlesic. Zobacz osobny wpis o Górze Zborów.

Góra Zborów - atrakcje na śląsku

Miasto Cieszyn, czyli atrakcje województwa śląskiego na weekend

Cieszyn znajduje się na granicy z Czechami. Zwiedzaliśmy jego atrakcje turystyczne podczas wyjazdu w Beskid Śląsko-Morawsko. Są także liczne zabytki, Zamek, Rynek, a nawet Wenecja. A wiesz, że na odwrocie banknotu 20-złotowego znajduje się rotunda z Cieszyna? Zobacz nasz wpis o atrakcjach Cieszyna.

Atrakcje województwo śląskie

Grota Komonieckiego

Grota Komonieckiego to atrakcja turystyczna ukryta gdzieś w środku lasu Beskidu Małego. Jest to prawie granica z województwem małopolskim. Do niej trafić już trudniej, ponieważ trzeba iść ścieżką przez las. Tuż pod jaskinią znajduje się także Wodospad Dusica. Zobacz opis szlaku do Groty Komonieckiego.

Grota Komonieckiego

Będzin – czy to na pewno atrakcja województwa śląskiego?

Miasto Będzin zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Myśleliśmy, że nic tam nie będziemy mieli do roboty. Na miejscu okazało się, że Będzin ma kilka miejsc, które warto zobaczyć. Głównym zabytkiem i też jedną z ciekawszych atrakcji województwa śląskiego jest Zamek w Będzinie. Zobacz nasze zwiedzanie Będzina.

Województwo śląski Będzin

Olsztyn Jurajski to ciekawe miejsca do zwiedzania

Wszyscy znają Olsztyn znajdujący się w województwie warmińsko-mazurskim. W województwie śląskim niedaleko Częstochowy znajduje się Olsztyn, ale ten jurajski. To także tam znajduje się jedna z warowni obronnych – Zamek w Olsztynie. Zobacz najciekawsze miejsca do zwiedzania w jurajskim Olsztynie.

Śląskie

Pustynia Siedlecka w województwie śląskim

Wiesz, że jedną z atrakcji turystycznych województwa śląskiego jest Pustynia Siedlecka? Znajduje się w Siedlcu niedaleko Janowa. Nie jest można tak bardzo ciekawa jak Pustynia Błędowska (część tej pustyni leży w woj. śląskim, a część w woj. małopolskim), jednak też warto ją zobaczyć. Zobacz więcej informacji o Pustyni Siedleckiej.

śląskie

Ochodzita – punkt widokowy

Ochodzita to góra w Beskidzie Śląskim, która stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych województwa śląskiego. Znajduje się w Koniakowie, a na górę można dotrzeć w ciągu kilku minut. Już z parkingu możemy obejrzeć wspaniałe widoki. Zobacz, jak trafić na Ochodzitą.

Śląskie co zobaczyć

Barania Góra – popularna góra w województwie śląskim

Barania Góra to jedna z najpopularniejszych gór w województwie śląskim. To szczyt znajduje się w Beskidzie Śląskim niedaleko Wisły. Jest bardzo chętnie odwiedzany, ponieważ znajduje się tam wieża widokowa, a na zboczach schronisko Przysłop. Zobacz opis szlaku na Baranią Górę.

Zwiedzanie śląska

Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Jest to niezwykle popularne miejsce. Na górze znajduje się schronisko PTTK, a na szczyt można się dostać kolejką ze Szczyrku. Na Skrzyczne prowadzi wiele szlaków turystycznych z różnych stron. Zobacz opis szlaku na Skrzyczne.

Co jeszcze zobaczyć w województwie śląskim?

 1. Wieża widokowa na meandrach rzeki Odry,
 2. Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza„,
 3. Miasto Wisła,
 4. Muzeum Ognia w Żorach,
 5. Arboretum Bramy Morawskiej,
 6. Miasto Żywiec,
 7. Rezerwat Przyrody Łężczok,
 8. Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich„,
 9. Kolejkowo Gliwice,
 10. Miasto Częstochowa,
 11. Ruiny Zamku w Siewierzu,
 12. Ścieżka Dolina Białej Przemszy,
 13. Złoty Potok,
 14. GEOsfera w Jaworznie – park geologiczny,
 15. Skały Rzędkowickie,
 16. Zamek Pilcza w Smoleniu,
 17. Trójstyk granic w Jaworzynce-Trzycatku,
 18. Park Świerklaniec niedaleko Katowic.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.