Beskid Żywiecki – gdzie na szlak? Najpiękniejsze trasy, schroniska, nocleg

Beskid Żywiecki to oprócz Beskidu Śląskiego, Tatr i Pienin najchętniej odwiedzane pasmo górskie w Karpatach. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt całych Beskidów, czyli Babia Góra. Szczyt jest przepiękny i byliśmy tam już kilka razy, dlatego polecamy odwiedzenie góry w okresie zimowym o wschodzie słońca.

To najpiękniejszy krajobraz, jaki oglądaliśmy w górach. Tak samo jest z Rysianką, która jest jedną z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego oraz Pilskiem – szczytem granicznym ze Słowacją słynącym ze wspaniałych widoków na Tatry. W dzisiejszym wpisie o Beskidzie Żywieckim znajdziesz informacje o:

  1. Najciekawszych szlakach górskich,
  2. Opisach wycieczek,
  3. Najpopularniejszych szczytach w Beskidzie Żywieckim,
  4. Schroniskach znajdujących się w tym paśmie górskim,
  5. Mapach turystycznych dostępnych online,
  6. Noclegu, w którym często nocujemy i możemy go z czystym sercem polecić,
  7. Zobacz też atrakcje miasta Żywiec.
Szlaki w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki – polecane przez nas szlaki górskie

Rozpocznijmy od najciekawszych według nas szlaków górskich, którymi można wędrować po Beskidzie Żywieckim. Tych w paśmie jest całkiem sporo i to już widać po rozłożeniu mapy. Już na samą Rysiankę można dotrzeć z niemal każdej strony różnymi szlakami.

My wybraliśmy te, które najbardziej nam się podobały, dlatego ten wpis to nasz subiektywny ranking najpiękniejszych tras. Niektóre szlaki, przeszliśmy kilka razy i za każdym razem wyglądały inaczej. I to jest właśnie w tym najpiękniejsze, że niczego nie możemy być pewni, bo można się pozytywnie lub negatywnie zaskoczyć.

1. Widokowy szlak z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

Grzechem byłoby nie zacząć od szlaku, który jest jednym z najbardziej widokowych w Beskidzie Żywieckim. Idąc na Babią Górę, znajdujemy się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, dlatego pamiętaj o przestrzeganiu zasad. Szlak z Przełęczy Krowiarki zajmuje około 3 godziny drogi, chociaż do przejścia jest tylko 5 kilometrów w jedną stronę.

Na trasie występuje sporo metrów podejścia, jednak przy dobrych warunkach nawet osoby ze słabszą kondycją powinny sobie poradzić. Gdy już się dojdzie na Sokolicę, to na szlaku rozpoczynają się widoki, które trwają przez dłuższy czas. Szlak na Babią Górę oznaczony jest kolorem czerwonym. Ze szczytu można wrócić tą samą drogą lub zejść przez schronisko na Markowych Szczawinach.

Sprawdź opis szlaku z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę.

Babia Góra - szlak w Beskidzie Żywieckim

2. Z Glinki na Krawców Wierch

Oznaczony kolorem żółtym jest przyjemny i łatwy szlak z Glinki na Krawców Wierch zakończony wizytą i smacznym jedzeniem w bacówce. Do przejścia w jedną stronę potrzebujemy około 90 minut i chociaż droga prowadzi nas głównie przez las, to lubimy to miejsce.

Piękne widoki można zobaczyć już po kilkunastu minutach marszu, wychodząc ponad granicę lasu. Najpiękniejsze krajobrazy do obejrzenia są w okolicy bacówki, ponieważ tam znajduje się Hala Krawcula. Od schroniska niestety trzeba wrócić tym samym szlakiem na parking.

Sprawdź opis szlaku z Glinki na Krawców Wierch.

Bacówka - Krawców Wierch

3. Z Soblówki na Wielką Rycerzową

Wielka Rycerzowa to miejsce, które bardzo lubimy i chociaż byliśmy tam kilka razy, to zawsze trafialiśmy na ciekawe warunki. Szlak polecamy z Soblówki, ponieważ można zrobić pętlę. Rozpoczynając naszą wycieczkę, trafiliśmy do miejscowości o poranku, więc wszystko wyglądało wtedy bardzo malowniczo.

Bardzo lubimy Bacówkę na Rycerzowej, dlatego z wielką przyjemnością ją odwiedzamy. Szczyt znajduje się nieco wyżej, a prowadzi do niego szlak przez polanę widokową. Z Wielkiej Rycerzowej trzeba iść wzdłuż granicy do Przełęczy Przysłop, a następnie odbić do Soblówki.

Sprawdź opis szlaku z Soblówki na Wielką Rycerzową.

Bacówka na Rycerzowej

4. Z Korbielowa na Pilsko

Na Pilsko prowadzi bardzo wiele szlaków, jednak my polecamy żółty z Korbielowa, ponieważ według nas on jest najłatwiejszy. Aby dojść na szczyt, musimy poświęcić 3 godziny drogi, jednak podczas tego przejścia czeka nas przerwa w schronisku na Hali Miziowej.

Już stamtąd bardzo dobrze widać sąsiednią Babią Górę. My byliśmy i w lecie i zimie i wolimy chyba te zimowe warunki. Trzeba jednak uważać, ponieważ aktywnie działa tam wyciąg narciarski, a szlak poprowadzony jest wzdłuż stoku. Z Pilska warto wracać przez Halę Malorka i Przełęcz Przysłopy, ponieważ można zrobić pętlę.

Sprawdź opis szlaku z Korbielowa na Pilsko.

Pilsko w Beskidzie Żywieckim
przewodnik

5. Ze Złatnej na Rysiankę

Hala Rysianka to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Beskidzie Żywieckim. Jednym ze szlaków, którym można dotrzeć na miejsce, jest trasa z miejscowości Złatna przez Przełęcz Bory Orawskie. Początkowe tajemnicze przejście przez las powoli zmienia się w bardziej widokowe.

Prawdziwe krajobrazy rozpoczynają się dopiero po wyjściu na Halę Rysiankę, bo stamtąd rozpościerają się widoki na Babią Górę, Pilsko, Tatry i Małą Fatrę. Tam znajduje się bardzo popularne schronisko. Wycieczkę możesz kontynuować przez kolejne schronisko, to na Hali Lipowskiej. Jest ono równie urokliwe jak to na Rysiance.

Sprawdź opis szlaku ze Złatnej na Rysiankę.

Rysianka - widoki na Tatry

6. Z Sidziny na Policę

Przyjemny szlak z Sidziny niedaleko Jordanowa na Policę przez Halę Krupową. Długi czas wędrówki prowadzącej lasem wynagradzają nam widoki, które można dostrzec z Hali Krupowej. Tam na miejscu znajduje się schronisko PTTK, do którego warto wstąpić.

Szlak prowadzi dalej na Policę – jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Dojście na miejsce zajmuje 3 godziny. Dalej trzeba wrócić do schroniska i iść przez Naroże i Judaszkę do parkingu.

Sprawdź opis szlaku z Sidziny na Policę przez Halę Krupową.

Hala Krupowa - szlaki w Beskidzie Żywieckim

7. Ze Zwardonia na Rachowiec

Krótka wycieczka ze Zwardonia na Rachowiec, którą można przedłużyć o dojście nad Skalankę. Tam między drzewami znajduje się ławka, na której można siedzieć i podziwiać widoki. Sam Rachowiec słynie z wyciągu narciarskiego i drewnianej wieży widokowej. Jest to może mniej znane miejsce, ponieważ wielu turystów omija Zwardoń, jednak na chwilę warto tam przyjechać.

Sprawdź opis szlaku ze Zwardonia na Rachowiec.

Widok na Beskid Żywiecki

8. Z Ujsół na Muńcuł

Pięknym i widokowym szlakiem jest trasa z Ujsół na szczyt Muńcuł mierzący 1165 m n.p.m. Sam wierzchołek jest zalesiony, jednak w pobliżu jest sporo polan widokowych. Na górę prowadzi szlak zielony mający prawie 5 kilometrów. Sprawdź opis szlaku na Muńcuł.

9. Góra Ludwiki nad Jordanowem – nieoczywisty szlak z widokami

Góra Ludwiki to północno-wschodnia część grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego. Ta trasa jest dobra na wycieczkę z dzieckiem w wózku.

  • Współrzędne parkingu: 49.6195, 19.8477.

Przy parkingu jest historyczne miejsce. 1 i 2 września 1939 roku, rozegrała się jedna z pierwszych bitew wojsk polskich w kampanii wrześniowej. Teraz jest tutaj cmentarz poległych w Bitwie o Wysoką. Co roku 1 września odbywają się obchody rocznicowe wraz z apelem poległych. Wchodzimy na szlak niebieski i idziemy na Górę Ludwiki przez Jawornik.

Góra Ludwiki stanowi fantastyczny punkt widokowy na Tatry, pasmo Policy, Babią Górę, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy i Gorce.

Najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Żywieckim

Tak jak wspomniałem na samym początku, szlaków jest bardzo dużo. Pozostałe, których nie ma powyżej, znajdują się w specjalnej zakładce na blogu, poświęconej szlakom górskim w Beskidzie Żywieckim. Teraz przejdźmy do najpopularniejszych szczytów i miejsc, które warto zdobyć podczas górskiej wędrówki.

  1. Babia Góra,
  2. Pilsko,
  3. Polica,
  4. Wielka Racza,
  5. Wielka Rycerzowa,
  6. Hala Rysianka,
  7. Hala Lipowska
  8. Boraczy Wierch,
  9. Muńcuł,
  10. Krawców Wierch,
  11. Magura Cięcińska,
  12. Hala Redykalna,
  13. Prusów,
  14. Przebigek
  15. Bendoszka Wielka

Schroniska PTTK i prywatne

Tak, jak w Beskidzie Śląskim, tak i w Beskidzie Żywieckim można znaleźć sporo schronisk górskich, tych PTTK i prywatnych czy chatek prowadzonych przez pasjonatów. Najpopularniejsze są pod Babią Górą, Pilskiem czy na Wielkiej Raczy. Oto lista miejsc, w którym można się zatrzymać podczas górskiej wycieczki.

  1. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny,
  2. Schronisko PTTK na Hali Miziowej,
  3. Schronisko PTTK Przegibek,
  4. Bacówka PTTK na Wielkiej Rycerzowej,
  5. Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu,
  6. Schronisko PTTK na Rysiance,
  7. Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej,
  8. Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy,
  9. Schronisko PTTK na Hali Krupowej,
  10. Schronisko PTTK na Hali Boraczej,
  11. Chata Baców,
  12. Chatka Skalanka,
  13. Chatka na Zagroniu,
  14. Chata Chemików,
  15. Chatka AKT Dobrodziej,
  16. Stacja Turystyczna Słowianka.

Jak widać, tych miejsc jest bardzo dużo, dlatego śmiało można planować wycieczki w te rejony. My z tych miejsc polecamy najbardziej Wielką Rycerzową, Halę Lipowską oraz Przegibek. A jeśli szukasz tradycyjnej kwatery w dolinach między górami, to zobacz nocleg, do którego chętnie wracamy i możemy Ci polecić z czystym sercem i sumieniem.

Nocleg w Beskidzie Żywieckim, który polecamy

Wędrując w górach bardzo często i chętnie wracamy do Pani Ewy, która oferuje noclegi w Ujsołach. Dla nas to miejsce jest drugim domem, bo taką atmosferę tworzą właściciele. Wiemy, że już kilka rodzin z naszego polecenia tam wypoczywało. Pierwszy raz byliśmy tutaj chyba w 2013 roku, gdy planowaliśmy zdobywanie Rysianki, Wielkiej Rycerzowej, czy Wielkiej Raczy. Zawsze miło, ciepło, czysto i smacznie. Pani Ewa i jej mama Marysia tworzą cudowny klimat. Przy rezerwacji koniecznie powołaj się na blog MyNaSzlaku.

Chociaż w Beskidzie Żywieckim większość miejscowości oferuje noclegi – Rajcza, Milówka, Zawoja czy Korbielów, to my zdecydowaliśmy się pojechać do Ewy i nie żałujemy. Chętnie tam wracamy, bo jest to także dobra baza wypadowa w góry – Muńcuł, Wielka Racza, Wielka Rycerzowa, Rysianka, Pilsko. W sumie to nie powinienem polecać Ci tego miejsca, ponieważ później pokoju dla nas tam może nie być. 🙂 Gdy już wszystko wiesz o szlakach, szczytach i schroniskach, to zobacz jeszcze ostatni punkt, czyli obowiązkowe wyposażenie turysty – mapa.

Beskid Żywiecki – mapa

Na górskie wycieczki zachęcamy, żeby mieć w plecaku mapę papierową, bo ona jest najlepsza i nigdy nie zawiedzie. Jeśli nie masz jeszcze mapy Beskidu Żywieckiego, a już chcesz planować wycieczki, to przychodzę z pomocą. Kilka lat temu stworzyliśmy wpis o darmowych mapach turystycznych w wersji online, a dzisiaj go zaktualizowaliśmy. Jest to poradnik, dzięki któremu dowiesz się, gdzie szukać takich map, dlatego zachęcamy do przeczytania.

Atrakcje w Beskidzie Żywieckim

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.