Darmowa mapa turystyczna w wersji online – aktualizacja 2020

Mapa turystyczna to podstawowe wyposażenie każdego, kto wybiera się na górski szlak, a nawet na zwiedzanie miasta czy innych atrakcyjnych miejsc. A czy wiesz, że możesz planować swoje trasy, nie mając przy sobie mapy papierowej? Jest kilka portali, które oferują darmowe mapy turystyczne w wersji online. Jest to spore ułatwienie, dlatego my także z nich bardzo często korzystamy, bo nie chce nam się iść do szafy po papierówkę, albo po prostu jeszcze jej nie mamy. Zobacz, gdzie możecie takie darmowe mapy znaleźć. Poradnik powstał kilka lat temu, a teraz w 2020 roku postanowiłem go zaktualizować. W nim dowiesz się, gdzie takie bezpłatne można znaleźć. Myślę, że może być ich jeszcze więcej. Ja skupiłem się na tych, z których korzystamy najczęściej. A są to:

 1. Mapy dostępne na stronie internetowej krakowskiego wydawnictwa Compass. Polecamy też ich wersje papierowe, które zawsze zabieramy w góry. Są przejrzyste i łatwe do odczytania.
 2. Aplikacja Mapa Turystyczna dostępna na smartfona, chociaż wycieczki można planować również na komputerze. Czasem możesz zobaczyć w naszych wpisach udostępnioną mapę.
 3. Przyjazny kalkulator szlaków, w którym znajdują się pasma górskie z Sudetów oraz Karpat. Strona cały czas stara się rozwijać i dodawać nowe punkty pośrednie.
 4. Bardzo ciekawa strona TrekPLANNER, na której można rysować swoją trasę nawet poza szlakiem. Często wykorzystujemy ją, gdy w aplikacji turystycznej nie ma zaznaczonego szlaku.
 5. Nasze odkrycie, o którym słyszeliśmy już od dłuższego czasu. To mapy.cz, które co najważniejsze działają offline.

1. Strona wydawnictwa Compass

Chyba najlepsza strona z mapami gór, pogórzy i nie tylko. Wydawnictwo Compass zapewniło dostęp do map w różnych skalach. Znajdziemy tam mapy górskie: Beskid Żywiecki, Tatry, Pieniny, Beskid Niski, Pogórze Rożnowskie. Plany miast: Łodzi, Krakowa czy Wisły. Mapy samochodowe: Polska 2015, Warmia i Mazury. Klikamy na stronę wydawnictwa, po lewej stronie wybieramy np. skala 1: 50’000 – > Beskid Niski – > zobacz mapę.

Mapa turystyczna na stronie wydawnictwa Compass

2. Aplikacja mapaturystyczna.pl

Portal i aplikacja mapa-turystyczna.pl pomagają zaplanować swoją podróż określonym szlakiem dzięki punktom, które przyczepione są na mapie wydawnictwa Sygnatura. Najważniejsze funkcjonalności to:

 • wyszukiwanie tras od punktu do punktu z uwzględnieniem znaczników pośrednich,
 • trasa planowana punkt po punkcie,
 • szczegóły szlaku takie jak: czas wycieczki, długość, przebieg na mapie, przewyższenia i profil wysokości,
 • możliwość udostępnienia wycieczki, zarówno przez Facebook, jak i przez pobranie odnośnika,
 • możliwość wrzucania przez ludzi zdjęć, opinii, linków oraz zapisywania trasy z szybkim dostępem i oceniania miejsc, oraz szlaków,
 • wersja mobilna.

Aplikacja mobilna Mapa Turystyczna

3. Szlaki – Kalkulator czasu przejścia szlaków

Jedna z lepszych stron z mapami online. Po raz kolejny wydawnictwo Sygnatura i kalkulator szlaków. Wybieramy grupę górską i przenosimy się na szlaki wybranego pasma górskiego. Kawał dobrej roboty w tworzenie i rozwijanie portalu.

Szlaki - Kalkulator czasu przejścia szlaków i przewodnik górski

4. TrekPLANNER – planowanie tras na mapach turystycznych

Ciekawa opcja zaprezentowana przez górski portal społecznościowy „TrekPLANNER” na bazie map Sygnatury, Słowacji i Europy. Możemy zaplanować własną trasę nawet poza szlakami turystycznymi i uzyskać informacje odnośnie długości przejścia, sumy przewyższeń, czasu przejścia (pozwala to np. na wyliczenie punktów GOT odcinków, których nie ma w wykazie tras punktowanych).

5. Mapy.cz – czeska mapa szlaków turystycznych z polskimi górami

Mapy.cz to nasze najnowsze odkrycie, z którego skorzystaliśmy dopiero podczas górskich wycieczek po czeskich Beskidach, gdy mieliśmy problemy z odczytaniem papierowych map. Wycieczkę można planować już w domowym zaciszu, a później sprawdzać na aplikacji w telefonie. Przed wycieczką warto pobrać sobie mapę, żeby korzystać z wersji offline.

Mapa Turystyczna czeskich gór

przewodnik

Na szlak zabierz mapę papierową

Mapy turystyczne online to na pewno spore ułatwienie jeśli chce ktoś szybko coś znaleźć. Jednak trzeba przyznać, że na szlaku nic nie zastąpi tradycyjnych map papierowych, dlatego pamiętaj, aby zawsze mieć je podczas wycieczki w plecaku. Jeśli ktoś jeszcze zna jakieś warte polecenia strony z darmowymi mapami online, to prosimy o informację :). A na koniec zobacz jak się przygotować do wyjścia w góry.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.