Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich
Kujawsko-Pomorskie,  Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Bory Tucholskie – miejsca, które warto zobaczyć

Bory Tucholskie to piękne miejsce w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim, które cechuje się największą obecnością borów sosnowych na terenie Polski. Zamieszkuje je rdzenna ludność Borowiaków Tucholskich, Kociewiaków czy Kaszubów. Ludzie wybierający za swój cel zwiedzania Bory Tucholskie, odwiedzają je ze względu na: Park Narodowy, spokój, piękne widoki, odpoczynek, możliwość zbierania grzybów, wycieczki rowerowe, jeziora oraz różne atrakcje dla rodzin z dziećmi.

W sezonie letnim działają tam również spływy kajakowe, dobrze rozwinięta jest baza gastronomiczna oraz noclegowa, w której przeważa wynajem domków wolnostojących oraz agroturystyk w domu gospodarzy. Symbolem Parku Narodowego jest głuszec siedzący na gałęziach.

W dzisiejszym wpisie przewodnikowym chciałbym Cię zabrać do pięknej i wyjątkowej krainy, odkrytej przez nas całkiem niedawno, w którym się dowiesz o:

 1. Gdzie znajdują się Bory Tucholskie?
 2. Co warto w nich zobaczyć?
 3. Nad jaką rzeką warto się zatrzymać?
 4. Gdzie znaleźć mapę parku?
 5. Będą również zdjęcia, które pozwolą przenieść się w świat borów sosnowych w północnej Polsce.
Bory Tucholskie - atrakcje

Gdzie znajdują się i jak dojechać do Borów Tucholskich?

Na samym początku zacznijmy od tego, gdzie znajdują się Bory Tucholskie i jak najłatwiej do nich dojechać. Do borów najszybciej dostaną się mieszkańcy: Bydgoszczy, Szczecinka, Słupska, Gdańska, Gdyni i Sopotu, dlatego turyści z Trójmiasta, przyjeżdżają do tych lasów najczęściej. My mieszkamy w Małopolsce, więc wykorzystaliśmy kilka dni podczas podróży po Polsce, aby spędzić trochę czasu właśnie w Borach Tucholskich. Z Bydgoszczy można dojechać drogą numer 25, a od Gdańska autostradą A1 i drogą 22. Na miejscu można zatrzymać się w Swornychgaciach, Chojnicach czy Tucholi.

Ścieżka w Borach Tucholskich - Jelenia Wyspa

Co zwiedzić będąc w Borach Tucholskich?

Na turystów przybywających do Borów Tucholskich czekają różne atrakcje. My polecamy głównie miejsca widokowe oraz szlaki i ścieżki turystyczne. My spędziliśmy tam 3 dni i właśnie ten czas poświęcaliśmy na leśne spacery. Każdy park narodowy jest inny, dlatego zwiedzanie wygląda inaczej. Tak jak wspomniałem powyżej, tutaj warto przyjechać dla spływów kajakowych. My byliśmy w marcu, dlatego nie wszystko było dostępne dla ruchu turystycznego. Mimo to udało się odkryć kilka naprawdę ciekawych i godnych polecenia miejsc.

Wieża widokowa Trzebciny

Chociaż wydaje się to dziwne, to atrakcją turystyczną jest widok na zniszczony przez tornado las w 2012 roku. Aby zobaczyć skalę zniszczeń, ciężką pracę oraz odradzający się las postanowiono wybudować na małym wzgórzu między Tleniem a Tucholą wieżę widokową. Teraz jeśli spojrzymy z ostatniego piętra drewnianej konstrukcji, to zobaczymy młode drzewa oraz krzewy. Ciężko uwierzyć, że kiedyś w tym miejscu rósł sosnowy las.

Informacje praktyczne

Wieża widokowa jest otwarta 24 godziny na dobę. Wstęp jest bezpłatny, a samochód można zatrzymać na darmowym parkingu dostępnym przy drodze głównej. Współrzędne: 53.622617, 18.228097. Dojście na miejsce zajmuje około 60 sekund.

Bory Tucholskie - Wieża widokowa
Bory Tucholskie - Wieża widokowa
Bory Tucholskie - Wieża widokowa
Bory Tucholskie - Wieża widokowa

Leśne ścieżki przyrodnicze – Jelenia Wyspa, Jeziorka Kozie, Woziwoda

W Borach Tucholskich, ale jeszcze poza parkiem narodowym, do którego wrócimy, wytyczono wiele ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych oraz szlaków turystycznych, którymi spaceruje się bardzo przyjemnie. Do tych ciekawszych należą:

 1. Ścieżka Jelenia Wyspa w Tucholskim Parku Krajobrazowym,
 2. Ścieżka w Rezerwacie Przyrody Jeziorka Kozie,
 3. Ścieżka w Rezerwacie Dolina Rzeki Brdy,
 4. Ścieżka dydaktyczna w Suszku.

Spacer po Jeleniej Wyspie | długość – 3,5, czas przejścia 2 godziny

Zobaczmy wspólnie, jak wygląda jedna z nich, czyli Jelenia Wyspa znajdująca się niedaleko Tucholi. Ścieżka poprowadzona jest nad rzeką Stążką. Mierzy około 3,5 km, dlatego jej przejście powinno zająć nie więcej niż 2 godziny. Na ścieżce wytyczonych zostało 10 przystanków, z których można dowiedzieć się wielu interesujących informacji.

Najciekawiej wyglądają torfowiska oraz bagna rzeki Stążki, a dla uatrakcyjnienia postanowiono wybudować drewnianą wieżę widokową. Parking znajduje się na samym początku ścieżki przy drodze z Tlenia do Tucholi. Współrzędne parkingu: 53.614983, 17.959839.

Bory Tucholskie - Jelenia Wyspa
Bory Tucholskie - Jelenia Wyspa
Bory Tucholskie - Jelenia Wyspa
Bory Tucholskie - Jelenia Wyspa
Bory Tucholskie - Wieża widokowa

Park Narodowy Bory Tucholskie

Z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie spotykamy się już w szkole podczas poznawania parków narodowych na terytorium Polski. Dla nas najbardziej znane są oczywiście te z południowej części naszego kraju, czyli tutaj, gdzie Tatry, Bieszczady, Gorce czy Pieniny. Tutaj na północy skupiliśmy się głównie na ścieżkach przyrodniczych. Na jakie trasy i miejsca zwrócić uwagę, wędrując po ścieżkach tego parku narodowego?

 1. Punkt widokowy Struga Siedmiu Jezior,
 2. Jezioro Kacze Oko,
 3. Jezioro Krasne,
 4. Pomnik przyrody Dąb Bartuś,
 5. Punkt widokowy na skarpie nad Jeziorem Charzykowskim,
 6. Niebieska ścieżka Piła Młyn,
 7. Czerwona ścieżka Łąki Józefowskie,
 8. Miasto Chojnice, Czersk i Tuchola,
 9. Ścieżka wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno.
Park Narodowy Bory Tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie

Gród Raciąż

Niegdyś bardzo urokliwe miejsce, a kilka lat temu zniszczone przez nawałnicę. Grodzisko Raciąż to unikatowe miejsce na mapie Borów Tucholskich, coś na podobieństwo Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Znajduje się nad Jeziorem Śpierewnik na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Warto poznać historię grodu i chociaż przez chwilę znaleźć się tam na miejscu. Ciągle trwają tam prace leśne, jednak nie wiadomo jaka przyszłość czeka grodzisko. Współrzędne: 53.685615, 17.758687.

Gród Raciąż
Bory Tucholskie - Grodzisko Raciąż
Bory Tucholskie - Grodzisko Raciąż

Brda i Wda to rzeki, które płyną przez Bory Tucholskie

Przez Bory Tucholskie przepływają dwie rzeki: Brda i Wda. Dzięki nim wielu mieszkańców wykorzystuje to, organizując spływy kajakowe w okresie wakacyjnym. Jeśli ktoś szuka niezwykłych szlaków wodnych otoczonych nietkniętą przez człowieka przyrodą, to musi przyjechać na Kaszuby i przepłynąć się najpiękniejszymi rzekami północnej Polski. Co ciekawe Brda, uważana jest za jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Europie.

Przed wyjazdem zobacz na mapę

Laminowaną mapę Borów Tucholskich, Kaszub i Kociewia można znaleźć w asortymencie wydawnictwa ExpressMap za 19 złotych, albo na Galileosie za 9 złotych. Jest również w Internecie dostępna mapa interaktywna na stronie odkryjbory.pl.

Park Narodowy Bory Tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

 • JaCek

  Fajne opisy, na ewno będze zaglądał planując przyszłoroczne wakacje.
  Ogromny plus za podawanie współrzędnych parkingu, a nie miejsca zwiedzania.

  Pozdrowienia

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *