Wielka Siklawa – trasa do największego wodospadu w Polsce | opis szlaku + mapa

Siklawa lub jak kto woli Wielka Siklawa to największy wodospad w Tatrach oraz całej Polsce. Wysokość jego progu to prawie 70 metrów. Brakuje mu tylko miana najwyższego wodospadu, jednak te przysługuje Ciężkiej Siklawie w słowackich Tatrach Wysokich. Jego wysokość to aż 100 metrów, ale do niego później jeszcze wrócimy.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Wodospad Siklawa znajduje się szlaku turystycznym z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Najlepiej znaleźć się przy wodospadzie po opadach deszczu, gdy jest słoneczna pogoda, ponieważ krople wody tworzą piękne, kolorowe tęcze.

Wodospad Wielka Siklawa to jedna z głównych atrakcji w Tatrach, do której przyjeżdżają turyści z całej Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ wygląda on naprawdę bajecznie, zwłaszcza gdy na górskim szlaku nie ma zbyt wielu ludzi. Można wtedy usiąść w pobliżu i w spokoju delektować się widokami.

Jak dojść do Wodospadu Siklawa? Opis szlaku z Palenicy Białczańskiej

Wycieczkę do Siklawy – największego wodospadu w Tatrach najlepiej rozpocząć na parkingu w Palenicy Białczańskiej, która jest oddalona od Zakopanego o około 25 kilometrów. Na miejsce dostaniemy się, wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera i później na rondzie skręcając w prawo na Łysą Polanę. To jest ten sam parking, w którym rozpoczyna się 9-kilometrowa trasa nad Morskie Oko. Całodzienny postój w Palenicy Białczańskiej kosztuje 30 złotych za samochód osobowy. Otwarty jest on całą dobę. Współrzędne parkingu: 49.255169, 20.103082.

Parking w Palenicy Białczańskiej

Mapa trasy turystycznej do Wodospadu Siklawa

Palenica Białczańska (parking) – Wodogrzmoty Mickiewicza – Wodospad Siklawa

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego i szlak czerwony do Wodogrzmotów Mickiewicza

Wycieczkę do Wielkiej Siklawy warto rozpocząć wcześnie rano, żeby uniknąć tłumów na szlaku, zwłaszcza że trasa przebiegająca obok wodospadu prowadzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Bilety uprawniające do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego można zakupić w kasie biletowej przy wejściu na szlak lub wcześniej online. Bilet normalny kosztuje 6 złotych a ulgowy 3.

Na samym początku na rozgrzewkę czeka nas około 3-kilometrowy odcinek na szlaku czerwonym po drodze asfaltowej. Nie ma tam zbyt wielu podejść, dlatego jest to dobry czas, żeby przygotować się przed właściwym podejściem. Droga prowadzi przez las, a później pojawiają się kolejne widoki na szczyty Tatr Wysokich. Charakterystycznym punktem na trasie do Wodospadu Siklawa są Wodogrzmoty Mickiewicza – pierwsze wodospady na naszym szlaku. Największy efekt jest tam po opadach deszczu, ponieważ huk jest ogromny.

Przy Wodogrzmotach Mickiewicza jest rozejście się szlaków. Czerwony prowadzi dalej do Morskiego Oka jeszcze jakieś 6 kilometrów, zielony skręca do schroniska PTTK Roztoka i również zielony biegnie w kierunku Wielkiej Siklawy. I właśnie tę trzecią opcję wybieramy. To jest dobry moment, żeby zrobić sobie przerwę, ponieważ są tam ławki oraz toalety.

Droga Doliną Roztoki do Wodospadu Siklawa
przewodnik

Zielony szlak turystyczny Doliną Roztoki do Wodospadu Siklawa w Tatrach

Zmieniamy nasz kolor czerwony na trasę zieloną i ruszamy pod górę w kierunku Wielkiej Siklawy. Do największego wodospadu w Polsce mamy około 4,5 km, czyli za mniej więcej 2 godziny powinniśmy być na miejscu. Szlak zielony początkowo wychodzi do góry, a później schodzi do potoku Roztoka, który płynie z Wielkiego Stawu Polskiego z Doliny Pięciu Stawów.

Trasa prowadzi cały czas między drzewami, jednak co jakiś czas możemy obejrzeć piękne widoki. W połowie drogi zaczyna się więcej podejść, głównie w leśnej scenerii. Cały czas znajdujemy się w tak zwanej Dolinie Roztoki. Po drodze odpocząć możemy w drewnianej wiacie turystycznej. Szlak w Tatrzańskim Parku Narodowym jest bardzo dobrze oznaczony i droga jest tak wydeptana, że ciężko się tam zgubić.

Po prawie czterech kilometrach pojawia się kolejne rozejście się szlaków. Tym razem będzie to kolor czarny, który prowadzi szybszą trasą do Doliny Pięciu Stawów. My jednak nie zmieniamy koloru, tylko idziemy za znakami zielonymi. Przed nami przyjemniejsza część wycieczki, ponieważ do Siklawy mamy tylko 700 metrów. Im bliżej będziemy, tym głośniej będziemy słyszeć spadającą wodę.

Droga Doliną Roztoki do Wodospadu Siklawa
MYNASZLAKU FILM
Trasa do Siklawy
Widoki na szlaku do Wodospadu Siklawa
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Wodospad Siklawa – chwila odpoczynku przy największym wodospadzie w Polsce

Po dojściu do Wodospadu Siklawa nie pozostaje nam nic innego, jak tylko usiąść na kamieniu i podziwiać piękno Tatr. Tak jak wspomniałem wcześniej, najwyższym wodospadem w Tatrach jest Ciężka Siklawa znajdujący się w Tatrach Słowackich. Do niego nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, a najlepiej można go zobaczyć na szlaku niebieskim z Łysej Polany na Rohatkę.

Wodospad Siklawa

Wielka Siklawa i co dalej?

Z Wodospadu Siklawa możemy wrócić tym samym szlakiem na Palenicę Białczańską, ale możemy także kontynuować wycieczkę i iść do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – to około 1 kilometr szlakiem zielonym. Z doliny można wybrać się różnych kierunkach.

  1. Na Szpiglasowy Wierch szlakiem żółtym,
  2. Na Zawrat szlakiem niebieskim
  3. Na Krzyżne szlakiem żółtym,
  4. Na Kozi Wierch szlakiem czarnym,
  5. Na Kozią Przełęcz szlakiem żółtym,
  6. Do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką szlakiem niebieskim. Wybierając ten wariant, możemy zrobić pętlę i wrócić na parking od Morskiego Oka drogą asfaltową. Poniżej mapa tej trasy.
Szlak do Wodospadu
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.