Jak dojść do Morskiego Oka? – opis szlaku, mapa, parking

Jak dojść do Morskiego Oka? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, jednak osoby, które chcą pierwszy raz wybrać się w Tatry Wysokie mogą mieć z tym tematem problem. Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach, a może i nawet w całej Polsce. Zjeżdżają do niego rzesze turystów, a okres wakacyjny równa się z ogromnymi kolejkami do kas biletowych TPN-u, brakiem miejsca na parkingu w Palenicy Białczańskiej i tłumami czekającymi na posiłek w schronisku. Zacznijmy w ogóle od tego, co to jest Morskie Oko? Jest to największe jezioro w polskich Tatrach, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to obowiązkowy punkt jeśli wybieramy się na Rysy od polskiej strony. Mówi się, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. 

Morskie Oko

Morskie Oko – jak dojechać?

Jak dojechać na parking w Palenicy Białczańskiej?

Główny parking do Morskiego Oka znajduje się w Palenicy Białczańskiej. Na miejsce dostaniemy się wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera i jadąc w kierunku ronda przy Wierchu Poroniec. Na nim skręcamy w prawo na drogę numer 960 i jedziemy do Łysej Polany. Tam skręcamy w prawo i po kilku minutach docieramy na parking w Palenicy Białczańskiej. Już w Zakopanem mamy znaki kierujące nas do Morskiego Oka. Przygotowano tam miejsce na kilkaset samochodów, jednak w sezonie już od wczesnych godzin porannych może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Parking jest czynny 24 godziny na dobę i kosztuje 30 złotych za dzień dla samochodów osobowych.

Parking Morskie Oko

Opis szlaku do Morskiego Oka

Do Morskiego Oka najłatwiej dotrzeć z parkingu szlakiem czerwonym. Cała trasa liczy około 9 kilometrów i w jedną stronę trzeba przeznaczyć na nią około 2 godzin i 30 minut. Szlak do Morskiego Oka to asfaltowa droga, która wije się między górami. 4 razy schodzi się z asfaltu skracając sobie czas po kamieniach przez las. Jeśli ktoś chce, to może cały czas iść za drogą. Pierwszym ciekawym obiektem na szlaku są Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli wodospady w Tatrach Wysokich. Przy nich pojawia się szlak zielony, który skręca do Doliny Pięciu Stawów i Schroniska Roztoka. Tam też znajduje się miejsce na odpoczynek i toaletę.

Droga do Morskiego Oka

Po kilkunastu minutach pojawiają się kolejne miejsca postoju i wspomniane wcześniej zejścia z drogi głównej na ścieżkę przez las. Idziemy przez Dolinę Rybiego Potoku i im wyżej jesteśmy tym widoki stają coraz bardziej piękniejsze. Jeszcze przed dojściem do Morskiego Oka warto zatrzymać się na chwilę na Polanie Włosienica, z której rozpościera się przepiękny tatrzański krajobraz na Mięguszowieckie Szczyty. Tam również dojeżdżają bryczki z turystami i od tego miejsca nad jezioro mamy jeszcze około 25 minut. Całość trasy nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak trzeba się liczyć z odcinkiem 18 kilometrów jaki musimy pokonać. Po prawie 3 godzinach z drobnymi przerwami jesteśmy na miejscu i rozsiadamy się przy schronisku nad Morskim Okiem. Widoki są bajeczne i potwierdzi to każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce. 

Droga do Morskiego Oka

Szlaki znad Morskiego Oka

Będąc już nad Morskim Okiem, można kontynuować wycieczkę i iść czerwonym szlakiem nad Czarny Staw, a dalej na Rysy. Jest to bardzo długa i męcząca trasa i trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Nieco krótszym wariantem jest dojście tylko nad Czarny Staw. Z niego można iść kolorem zielonym na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, jednak jest to również bardzo trudny szlak, tylko dla doświadczonych. Łatwiejszy jest natomiast szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz lub niebieski do Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką. Dla początkujących polecane jest przejście wokoło Morskiego Oka szlakiem czerwonym. Ta trasa zajmuje około 60 minut, a też potrafi zrobić wrażenie. 

Wokoło Morskiego Oka

Dojazd fasiągiem „bryczką” nad Morskie Oko

Uwaga! Nad Morskie Oko nie dojedziemy fasiągiem. Dojedziemy natomiast do Włosienicy, gdzie znajduje się ich postój. Z tego miejsca do naszego celu jest jeszcze 25 minut drogi. Ile kosztuje przejazd bryczką nad Morskiego Oko? Ceny kształtują się w granicach 50 złotych za osobę w jedną stronę. Jednak ostateczna cena ustalana jest z przewoźnikiem. Trzeba pamiętać, że kolejka do bryczek jest często bardzo długa i trzeba czekać po 2-3 godziny, a gdzie tam jeszcze przejazd, dojście z Włosienicy, podziwianie widoków i powrót na parking. Nie ma rozkładu jazdy. Pierwsze konie ruszają od samego rana, gdy zbierze się odpowiednia ilość turystów. Jest to zależne od sezonu, ruchu turystycznego oraz pogody. Oczywiście my zachęcamy, żeby iść na górę o własnych siłach. Co z tego mamy? Jesteśmy zdrowsi, mamy lepszą kondycję, pieniądze w kieszeni i radość, że przeszliśmy szlak na własnych nogach.

Bryczki do Morskiego Oka

Schronisko nad Morskim Okiem

Jeśli dochodzimy nad Morskie Oko to grzech nie zajrzeć do schroniska. Zdarzają się takie dni, że wejść tam ciężko, bo jest tyle ludzi, ale są też takie dni, że można spokojnie posiedzieć, wypić herbatę i po prostu odpocząć. Opinie o tym miejscu są podzielone, czyli tak jak ze wszystkim. Jedni chwalą za jedzenie inni ganią za wysokie ceny. Na pewno jest tam czysto, schludnie i klimatycznie. My lubimy to miejsce zwłaszcza, że widoki z okna są kapitalne. Schronisko nad Morskim Okiem jest świetną bazą wypadową w Tatry Wysokie. 

Schronisko Morskie Oko

Na Rysy z Morskiego Oka

Na Rysy od polskiej strony trzeba iść znad Morskiego Oka. Opis szlaku i zdjęcia możesz znaleźć tutaj lub klikając poniżej. Nam trafiła się piękna, wrześniowa pogoda z chmurami na dole i słońcem u góry. Takie widoki polecamy każdemu. 

Tatry: Znad Morskiego Oka na Rysy, by przeżyć coś niezwykłego

Morskie Oko – kamera

Aktualny widok na Morskie Oko można śledzić dzięki kamerze umieszczonej na schronisku. Aktualne warunki pogodowe znajdują się na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – tutaj. Można także skorzystać z naszego wpisu z informacją, gdzie sprawdzić aktualne warunki w górach.

Poradnik: Gdzie sprawdzić aktualne warunki w górach?

Morskie Oko z dzieckiem

Nad Morskie Oko bez problemów można wybrać się z dzieckiem. Na wycieczkę z małymi dzieciakami polecamy chustę i nosidełko, większymi wózek, natomiast duże dzieci bez problemów poradzą sobie o własnych siłach. Trudności technicznych brak, dlatego nawet najmłodsi sobie spokojnie poradzą. A może to być nawet dla nich przygoda życia. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zabrać na podróż z dzieckiem. Do plecaka warto włożyć te wybrane z listy poniżej.

Co spakować na podróż z dzieckiem? 101 potrzebnych rzeczy

Jak dobrze zaplanować dzień na górskim szlaku?

Morskie Oko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *