Jak dojść szlakiem nad Morskie Oko w Tatrach? – Trasa do schroniska z Palenicy Białczańskiej

Jak dojść szlakiem nad Morskie Oko? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, jednak osoby, które chcą pierwszy raz wybrać się w Tatry Wysokie, mogą mieć z tym tematem problem.

Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach, a może i nawet w całej Polsce. Zjeżdżają do niego rzesze turystów, a okres wakacyjny równa się z ogromnymi kolejkami do kas biletowych TPN-u, brakiem miejsca na parkingu w Palenicy Białczańskiej i tłumami czekającymi na posiłek w schronisku.

  • Poznaj inne piękne szlaki w Tatrach.

Zacznijmy w ogóle od tego, co to jest Morskie Oko? Morskie Oko to największe jezioro w polskich Tatrach, u stóp Mięguszowieckich Szczytów, położone na wysokości 1395 m n.p.m. Znajduje się około 30 kilometrów od Zakopanego.

Jest to obowiązkowy punkt jeśli wybieramy się trasą na Rysy od polskiej strony. Mówi się, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, wcześniejszą używaną przez górali nazwą był Biały Staw. W międzyczasie zobacz najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Zakopanem.

Omówienie i analiza szlaku nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej

Na poniższym filmie znajdziesz wszystkie praktyczne informacje, które pozwolą Ci zaplanować szlak.

Jak dojechać nad Morskie Oko w Tatrach?

Jeśli poszukujesz mapy Tatr, to sprawdź nasz wpis o darmowych mapach w wersji online.

Bezpośrednio nad Morskie Oko nie dojedziesz własnym samochodem, ponieważ jest to obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szlak rozpoczyna się na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Trasa do schroniska nie jest trudna. Można także dojechać na miejsce bryczką.

Parking Morskie Oko w Palenicy Białczańskiej – jak dojechać z Zakopanego?

Główny parking nad Morskie Oko znajduje się w Palenicy Białczańskiej. Na miejsce dostaniemy się, wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera i jadąc w kierunku ronda przy Wierchu Poroniec.

Na nim skręcamy w prawo na drogę numer 960 i jedziemy do Łysej Polany. Tam skręcamy w prawo i po kilku minutach docieramy na parking w Palenicy Białczańskiej.

Już w Zakopanem mamy znaki kierujące nas nad Morskie Oko. Przygotowano tam miejsce na kilkaset samochodów, jednak w sezonie już od wczesnych godzin porannych może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

  • Parking Morskie Oko w Tatrach jest czynny 24 godziny na dobę.

AKTUALIZACJA 2021 – E-parking dla turystów wybierających się nad Morskie Oko

Od 2 sierpnia 2021 bilet na parking, będzie można zakupić wyłącznie online! Nie można płacić za parking tradycyjnie na miejscu, nawet jeśli będą wolne miejsca. Koszt to od 25-45 złotych. Zależy od terminu. Bilet kupuje się tutaj.

Morskie Oko parking
Parking Morskie Oko
przewodnik

Ile kilometrów jest nad Morskie Oko? Przed tobą 9-kilometrowa droga do schroniska

Długość trasy nad Morskie Oko – 9 kilometrów, czas przejścia – 2 godziny 30 minut, szlak – czerwony za drogą asfaltową ze skrótami lub cały czas drogą asfaltową

Nad Morskie Oko w Tatrach najłatwiej i najszybciej dotrzeć z parkingu szlakiem czerwonym. 

Cała trasa liczy około 9 kilometrów i w jedną stronę trzeba przeznaczyć na nią około 2 godzin i 30 minut. 

Szlak nad Morskie Oko w Tatrach to asfaltowa droga, która wije się między górami. 4 razy schodzi się z asfaltu, skracając sobie czas po kamieniach przez las. Jeśli ktoś chce, to może cały czas iść za drogą.

Pierwszym ciekawym obiektem na szlaku są Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli wodospady w Tatrach Wysokich. Przy nich pojawia się trasa zielona, która skręca do Doliny Pięciu Stawów i Schroniska Roztoka. Tam też znajduje się miejsce na odpoczynek i toaletę.

Morskie oko dojazd

Dolina Rybiego Potoku

Po kilkunastu minutach pojawiają się kolejne miejsca postoju i wspomniane wcześniej zejścia z drogi głównej na ścieżkę przez las. Idziemy przez Dolinę Rybiego Potoku i im wyżej jesteśmy, tym widoki stają coraz piękniejsze.

Jeszcze przed dojściem nad Morskie Oko warto zatrzymać się na chwilę na Polanie Włosienica, z której rozpościera się przepiękny tatrzański krajobraz na Mięguszowieckie Szczyty. Tam również dojeżdżają bryczki z turystami i od tego miejsca nad jezioro mamy jeszcze około 25 minut.

Całość trasy nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak trzeba się liczyć z odcinkiem 18 kilometrów, jaki musimy pokonać tam i z powrotem. Po prawie 3 godzinach z drobnymi przerwami jesteśmy na miejscu i rozsiadamy się przy schronisku nad Morskim Okiem. Widoki są bajeczne i potwierdzi to każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce. 

Mapa trasy turystycznej nad jezioro Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza

Parking w Palenicy Białczańskiej – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko – Morskie Oko – Wodogrzmoty Mickiewicza – Parking w Palenicy Białczańskiej

Dla ułatwienia wrzucam jeszcze mapę trasy nad Morskie Oko, która oznakowana jest kolorem czerwonym i prowadzi po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Morskie oko szlak
KALENDARZ

Szlaki znad Morskiego Oka, czyli gdzie można iść dalej?

Będąc już przy schronisku można kontynuować wycieczkę i iść czerwonym szlakiem nad Czarny Staw, a dalej trasą na szczyt Rysy. Jest to bardzo długa i męcząca trasa i trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

Nieco krótszą wycieczką jest dojście tylko nad Czarny Staw. Z niego można iść kolorem zielonym na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, jednak jest to również bardzo trudny szlak, tylko dla doświadczonych.

Łatwiejszy jest natomiast szlak żółty na Szpiglasowy Wierch lub niebieski do Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką.

Dla początkujących polecane jest przejście wokoło Morskiego Oka szlakiem czerwonym. Ta trasa zajmuje około 60 minut, a też potrafi zrobić wrażenie. Warto się tam wybrać na wycieczkę o każdej porze roku.

Parking pod morskim okiem

Dojazd fasiągiem „bryczką” w okolice Morskiego Oka

Uwaga! Nad Morskie Oko nie dojedziemy fasiągiem. Dojedziemy natomiast do Włosienicy, gdzie znajduje się ich postój. Z tego miejsca do schroniska jest jeszcze 25 minut drogi. Ile kosztuje przejazd bryczką na Morskie Oko?

Ceny kształtują się w granicach 50 złotych za osobę w jedną stronę. Jednak ostateczna cena ustalana jest z przewoźnikiem. Trzeba pamiętać, że kolejka do bryczek jest często bardzo długa i trzeba czekać po 2-3 godziny, a gdzie tam jeszcze przejazd, dojście z Włosienicy, podziwianie widoków i powrót na parking.

Nie ma rozkładu jazdy. Pierwsze konie ruszają na trasę od samego rana, gdy zbierze się odpowiednia ilość turystów. Jest to zależne od sezonu, ruchu turystycznego oraz pogody.

Oczywiście my zachęcamy, żeby iść na górę o własnych siłach. Co z tego mamy? Jesteśmy zdrowsi, mamy lepszą kondycję, pieniądze w kieszeni i radość, że przeszliśmy szlak na własnych nogach.

Jak dojść na morskie oko?
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Schronisko nad Morskim Okiem – pomysł na wycieczkę w Tatry

Jeśli dochodzimy nad Morskie Oko, to grzech nie zajrzeć do schroniska. Zdarzają się takie dni, że wejść tam ciężko, bo jest tyle ludzi, ale są też takie dni, że można spokojnie posiedzieć, wypić herbatę i po prostu odpocząć.

Opinie o tym miejscu są podzielone, czyli tak jak ze wszystkim. Jedni chwalą za jedzenie, inni ganią za wysokie ceny. Na pewno jest tam czysto, schludnie i klimatycznie.

My lubimy to miejsce, zwłaszcza że widoki z okna są kapitalne. Schronisko nad Morskim Okiem jest świetną bazą wypadową w Tatry Wysokie, a położone jest na wysokości 1410 m n.p.m.

Jak dojść do morskiego oka?

Wejście Na Rysy z Morskiego Oka

Na Rysy od polskiej strony trzeba iść znad Morskiego Oka. Jeśli jesteś zainteresowany, to sprawdź opis szlaku na Rysy z Morskiego Oka. Nam trafiła się piękna, wrześniowa pogoda z chmurami na dole i słońcem u góry. Takie widoki polecamy każdemu. 

Kamera TOPR: aktualny widok

Aktualny widok na Morskie Oko można śledzić dzięki kamerze umieszczonej na schronisku. Aktualne warunki pogodowe znajdują się na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Można także skorzystać z naszego wpisu z informacją, gdzie sprawdzić aktualne warunki w górach.

Morskie Oko z dzieckiem

Nad Morskie Oko bez problemów można wybrać się z dzieckiem. Na wycieczkę z małymi dzieciakami polecamy chustę i nosidełko, większymi wózek, natomiast duże dzieci bez problemów poradzą sobie o własnych siłach. Trudności technicznych brak, dlatego nawet najmłodsi sobie spokojnie poradzą.

A może to być nawet dla nich przygoda życia. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zabrać na podróż z dzieckiem. A jeśli szukasz poradnika, jak przygotować się do wyjścia w góry, to również służymy pomocą. 

Jak dojechać na morskie oko?
Morskie Oko z dzieckiem

Charakterystyka

Morskie Oko to jezioro, które powstało po lodowcu, o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia on wydrążoną przez lodowce tzw. misę skalną (Kocioł Morskiego Oka). Jest ona zamknięta ryglem, na którym jest położony wał moreny czołowej.

Ma ono powierzchnię 24,93 ha, długość 862 metry, a szerokość 568 metrów. Dno jeziora charakteryzuje się głazami przy brzegach, niżej żwirem i piaskiem, a około 40 metrów w oddali warstwą ciemnego mułu, wraz ze szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi.

Przyroda i otoczenie

Wokół jeziora rośnie kosodrzewina, a w niej szlachetne limby. Jest on jedynym z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym znajdują się pstrągi (niektóre z jezior tatrzańskich zostały zarybione przez ludzi). Przy brzegach jeziora, możemy znaleźć wiele gatunków różnorodnych roślin, są to między innymi: podejźrzon rutolistny, wełnianeczka alpejska, turzyca Lachenala, tojad kosmaty, turzyca skąpokwiatowa, bylica skalna, jastrzębiec włosisty, gnidosz Hacqueta, zimoziół północny, świetlik bezostny.

Morskie Oko wykorzystywane jest także do kultury

Morskie Oko jest sławne, dlatego jest z nim związane wiele historii i legend, podań. Na ich podstawie, nazwa bezdennego jeziora w Dolinie Rybiego Potoku pochodzi stąd, że ma ono jakby podziemne połączenie z Adriatykiem.

Udowodnieniem tego faktu było wyłowienie z jego wód butelki i szkatułki z kosztownościami, które wraz ze statkiem poszły na dno morza. Od 1933 roku jezioro należy do własności państwa polskiego. Jezioro jest także wykorzystywane do polskiej poezji, którą napisał Teofil Lenartowicz.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.