Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego. Szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Mogielica mierząca 1171 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Na szczycie znajduje się wieża widokowa. Szczyt należy także do Korony Gór Polski, którą wiele osób zdobywa. Kultowym miejscem w partii szczytowej jest Polana Stumorgowa będąca charakterystycznym miejscem widocznym z innych szczytów. Poniżej wieży znajduje się krzyż papieski, a na zielonym szlaku Zbójnicki Stół.

Nowa wieża widokowa jest metalowa. Pamiętam jeszcze tę starą, która była drewniana i przez lata już się wysłużyła. Została rozebrana ze względu na zły stan techniczny. Wokół szczytu zostały wytyczone szlaki narciarstwa biegowego, dlatego narciarze znajdą tam coś dla siebie.

Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego

Jak wejść na Mogielicę? Który szlak wybrać? Trasa na wędrówkę z dzieckiem

My na górze byliśmy już kilkanaście razy i wchodziliśmy z każdej strony. Na szczyt dojdziesz z: Przełęczy Rydza Śmigłego, Jurkowa, Wyrębisk, Słopnic Królewskich, Rzek i Szczawy.

  1. Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Mogielicę prowadzi z Polany Wyrębiska: długość 3,6 km, czas przejścia to 1:28h, 335 metrów podejścia. Oznakowany jest kolorem zielonym.
  2. Najładniejszy szlak na Mogielicę prowadzi z Jurkowa: długość 5,2 km, czas przejścia to 2:25h, 661 metrów podejścia. Oznakowany jest kolorem niebieskim.
  3. Najpopularniejszy szlak prowadzi z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego: długość 3,5 km, czas przejścia to 1:40h, 481 metrów podejścia. Oznakowany jest kolorem zielonym.
  4. Szlak żółty ze Słopnic Królewskich: długość 4,6 km, czas przejścia to 1:57h, 562 metry podejścia. Oznakowany jest kolorem żółtym.
  5. Szlak niebieski ze Szczawy przez Polanę Stumorgową: długość 6,1 km, czas przejścia to 2:35h, 612 metrów podejścia.
  6. Szlak żółty z Rzek przez Jasień, Krzystonów i Polanę Stumorgową: długość 10,9 km, czas przejścia 4:06h,  779 metrów podejścia.

Ostatni szlak to już długa wędrówka. Są jeszcze inne warianty szlaków, więc odsyłamy do mapy Beskidu Wyspowego. My wybraliśmy się teraz na szczyt z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego. Dwa razy szliśmy z dzieckiem – wybraliśmy raz trasę z Polany Wyrębiska (najłatwiejszą), a raz z Przełęczy Rydza Śmigłego.

Który to Jurków?

Osoby, które planują się tutaj dostać, muszą uważać, żeby nie pomylić miejscowości. Jurków mamy tutaj, a drugi na trasie Brzesko – Nowy Sącz i 99 procent autobusów z dworca autobusowego w Krakowie odjeżdża właśnie w tym „złym” kierunku. Trzeba korzystać z tych mniej znanych firm przewozowych, które dojeżdżają do tego górskiego Jurkowa. Łatwo jest się pomylić i na to trzeba uważać. Znamy wiele takich sytuacji.

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego – mapa i opis wycieczki na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Był piękny wakacyjny dzień, gdy pomyśleliśmy sobie, że pojedziemy gdzieś w góry. Wybór padł na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Na miejsce startu wybraliśmy Przełęcz Marszałka Rydza-Śmigłego. Jest to miejsce, z którego można wyruszyć albo na Mogielicę, albo na równie atrakcyjny szczyt, jakim jest Łopień. Przez przełęcz przebiega szlak koloru zielonego, który łączy ze sobą oba wzniesienia. Według legendy to żona i mąż.

Mapa Mogielica
Mapa: mapy.cz

Przełęcz Rydza Śmigłego – parking pod Mogielicą

Przyjechaliśmy na miejsce około godziny 6:00. Parking był jeszcze pusty, dlatego mogliśmy wybrać sobie dowolne miejsce. Stanęliśmy na wyznaczonym parkingu. Można tam wybrać parking płatny lub bezpłatny. Ten drugi bardzo szybko się zajmuje, dlatego polecamy być tam wcześnie rano. Sprawdziliśmy jeszcze raz na mapę i zobaczyliśmy, że czas przejścia szlaku z przełęczy to około 1 godzina i 40 minut.

Słońce wstawało leniwie i zalewało promieniami limanowskie doliny. W międzyczasie podjechał autobus, który zabrał kilka osób z przystanku. 

  • Współrzędne parkingu: 49.6810, 20.2809.
Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego

Łagodny szlak do wieży widokowej

Ruszyliśmy zielonym szlakiem, który jest łatwą trasą, ale według nas delikatnie trudniejszą od tej z Polany Wyrębiska. Przeszliśmy przez drogę, a następnie chwilę szliśmy łąką.

Następnie weszliśmy do lasu, który wiódł nas przez dobrych kilka minut. Po opuszczeniu go, naszym oczom ukazało się małe osiedle z kilkunastoma domami. Jeden pies zaczął szczekać, a za nim cała reszta. Na szczęście wszystkie stały przy domach. Przeszliśmy asfaltem między domami i rozpoczęliśmy właściwe podejście.

Widoki z polany, przez którą szliśmy, napawały nas optymizmem przed tym, co możemy zobaczyć z wieży.

Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego
Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego
przewodnik
Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego
Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego

Polana Wyśnikówka: widok na Babią Górę, Luboń Wielki i Szczebel

Po przejściu łąki zaczynało się ostrzejsze podejście pod górę. Jest to chyba najtrudniejszy odcinek na naszym szlaku. Przynajmniej można było się trochę spocić przy podejściu. Trwało ono kilkanaście minut, ale ten trud wynagradzała kolejna polana widokowa, która jest bramą do rezerwatu.

Tam widoki były o wiele lepsze niż wcześniej na dole. Widzieliśmy między innymi: Gorce i Beskid Żywiecki z Babią Górą. Wieża widokowa na górze była już dobrze widoczna, a to znak, że królowa Beskidu Wyspowego znajdowała się coraz bliżej.  

Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego
Mogielica z Przełęczy Rydza Śmigłego
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy

Wieża widokowa na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym

Weszliśmy na teren rezerwatu przyrody. Wędrowaliśmy pod górę, minęliśmy zbójnicki stół i po chwili zameldowaliśmy się na szczycie. Tradycyjnie podczas naszych wizyt tutaj są jedna czy dwie osoby, a w większości nie ma nikogo. Kiedyś byliśmy raz na wydarzeniu Odkryj Beskid Wyspowy, więc osób było bardzo dużo. Widoki z ostatniego piętra zwalają z nóg. Poprzednia wieża widokowa pod koniec swojego istnienia była w opłakanym stanie. Dobrze, że postawili nową konstrukcję.

Co widać z wieży widokowej?

Możemy tam zobaczyć krajobrazy w każdym kierunku. Pięknie widać Tatry, Lubań, Gorc, Babią Górę, Pilsko, Luboń Wielki, Jaworz, Radziejową, Lackową, Wysoką, Skrzyczne, Leskowiec, nawet Wielki Chocz, Wielki Rozsutec czy Góry Świętokrzyskie.

Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy

Polana Stumorgowa

Nawet jeśli dotarłeś na Mogielicę z innej strony, to warto zejść sobie na Polanę Stumorgową. To największa polana w Beskidzie Wyspowym. Przechodzi przez nią szlak np. ze Szczawy. Jej nazwy pochodzi od dawnej jednostki miary – morga. Kiedyś wypasano tutaj zwierzęta. Polana coraz bardziej zarasta. Rozciągają się z niej piękne widoki. Są tam ławeczki, na których można usiąść.

Polana Stumorgowa
Polana Stumorgowa
Polana Stumorgowa

Ciekawostki – co warto wiedzieć?

Niedawno wychodziliśmy tutaj od strony Polany Wyrębiska zielonym kolorem. Gdy pójdziesz od tej strony to zobaczysz leśniczówkę Andrzeja Florka, która podczas walk stawała się miejscem spotkań organizacji konspiracyjnych i żołnierzy Armii Krajowej. Zobaczysz także obelisk i krzyż partyzancki. W czasie II wojny światowej stał tutaj ołtarz, gdzie odprawiono Msze Święte między innymi z okazji Dnia Niepodległości. Po zakończeniu działań wojennych miejsce to zostało zapomniane i odwiedzane było tylko przez nielicznych ludzi,

Jeśli wybierzesz szlak z Jurkowa, to zwróć uwagę na Polanę Cyrla

Polana Cyrla to druga co do wielkości polana na Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Widoki rozpościerają się tam w kierunku południowo-zachodnim i północno-wschodnim. Widać między innymi najwyższą Babią Górę, nieco niższą Policę, Luboń Wielki z przekaźnikiem, Szczebel, najbliższej na horyzoncie Jasień i Krzystonów, a po drugiej stronie Pasmo Łososińskie górujące nad Limanową.

Wracamy tym samym szlakiem

My wracaliśmy tym samym szlakiem na parking na przełęczy. Raz też szliśmy żółtym szlakiem do Słopnic Królewskich, a następnie skręciliśmy w lewo i drogą asfaltową wróciliśmy do samochodu. Polecamy w okolicy wybrać się także na Ćwilin oraz Śnieżnicę. Jeśli zdobywasz Koronę Gór Polski, to możesz połączyć Mogielicę z Lubomirem.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.