Beskid Żywiecki,  Podróże z dzieckiem,  Śląskie

Krawców Wierch z Glinki, Hala Krawcula i klimatyczna bacówka

19.09.2018 | Jesteśmy trzeci dzień w Beskidach. To jest ten czas, żeby wyruszyć i odwiedzić Krawców Wierch i klimatyczne schronisko znajdujące się poniżej na Hali Krawcula. Szlak, którym będziemy wędrować, ma kolor żółty i rozpoczyna się dla nas w miejscowości Glinka, oddalonej od Ujsół, w których stacjonujemy o kilka kilometrów.

Mapa trasy turystycznej z Glinki na Krawców Wierch

Z samego rana przyjeżdżamy do miejscowości i zatrzymujemy się przy drodze między kościołem a szkołą. Jest tam miejsce na kilka samochodów. Dzieci już powoli zmierzają na swoje lekcje, a my szykujemy się do rozpoczęcia wycieczki. Pakujemy sprzęt i ruszamy asfaltem najpierw delikatnie pod górę, a potem ta droga zmienia się i rozpoczynamy ostre podejście po kamiennych płytach.

Szlak żółty do schroniska na Krawcowym Wierchu

Szlak prowadzi nas między domami. Widoki od samego poranka są wyśmienite i Beskid Żywiecki prezentuje się wybornie. Mozolne podejście kończy się po około 30 minutach, gdy wchodzimy do lasu. Trawersujemy zbocza szczytu Kubiesówka 868 m n.p.m., na którym mamy maszt telekomunikacyjny. 

Szlak na Halę Krawcula prowadzi lasem i miejscami widokowymi

Idziemy teraz już w cieniu, czasami wychodząc na otwarty teren. W ciągu prawie 4 kilometrów mamy 240 metrów podejścia, czyli prawie tylko ile zrobiliśmy przez 1.5 km po płytach. Teraz to jest dla nas spacerek. Z minuty na minutę robi się coraz cieplej, dlatego ściągamy bluzy i maszerujemy już tylko w koszulkach. Po prawej stronie stoją ostatnie domy. 

Bacówka PTTK Krawców Wierch

Widoki nas nie opuszczają. Widzimy między innymi Halę Rysiankę i Halę Lipowską, na której byliśmy dzień wcześniej. Jest także z drugiej strony Muńcuł i Wielka Rycerzowa. Przechodzimy pod wzniesieniem Glinka 929 m n.p.m. i wychodzimy na Polanę Piekanka. Po drodze napotykamy na stacje drogi krzyżowej. Do naszego celu jest coraz bliżej. Przekraczamy granicę lasu i widzimy już bacówkę, w której spędzimy chwilę czasu. Nie wchodzimy jeszcze do środka, tylko przechodzimy przez Halę Krawculę do krzyża i na szczyt, który znajduje się pośrodku lasu. 

Jakim szlakiem dojść do schroniska?

 1. Szlak żółty z Glinki – opisany w tym wpisie,
 2. Szlak niebieski ze Złatnej – długość 5 kilometrów, czas przejścia 2 godziny,
 3. Szlak niebieski z Przełęczy Glinka to najkrótsza i najszybsza trasa na Krawców Wierch – długość 3 kilometry, czas przejścia 1 godzina
 4. Szlak niebieski graniczny od Przełęczy Bory Orawskie – długość 6 kilometrów, czas przejścia 2 godziny.

Polana Krawcula

Potem wracamy do bacówki na zasłużony odpoczynek. Spędzamy w nim prawie godzinę, zamawiając fasolkę szefa oraz kupując magnes. W obiekcie jest sporo osób, które nocowały i zbierają się do dalszej wędrówki. Schronisko na Krawcowym Wierchu powstało w latach 1975-1976 z inicjatywy działaczy PTTK skupionych wokół Edwarda Moskały – pomysłodawcy budowy sieci bacówek na terenie Polskich Karpat. Początkowo obiekt planowano zlokalizować na szczytowej polanie Muńcoła, ale ostatecznie z uwagi na problemy hydrologiczne wyznaczono budowę obiektu na polanie Krawcula pod szczytem Krawcowego Wierchu.

Powrót do Glinki tym samym szlakiem

Z Hali Krawcula wracamy tym samym szlakiem żółtym do Glinki. Będąc tutaj można iść jeszcze niebieskim szlakiem do Złatnej, na Górę Pięciu Kopców lub Przełęcz Ujsolską. W drodze powrotnej spotykamy na drodze zaskrońca, a potem żmiję. Zejście zajmuje nam nieco ponad godzinę drogi. Udaje się uciec przed upałem, także po godzinie 13 jesteśmy już przy samochodzie, którym wracamy do naszej kwatery w Ujsołach. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

 • Melissa

  Cześć! Świetnie opisana trasa, dla takiego żółtodzioba górskiego jak ja to bardzo duże ułatwienie 🙂 No i piękne zdjęcia!
  Wiecie może czy tę trasę można przejść z psem i czy bacówka jest psiolubna? Niestety nie znalazłam żadnej takiej informacji w internecie, a w kwietniu wybieramy się na dłuższy weekend w Beskid Żywiecki 🙂

  Z góry dzięki! Pozdrawiam 🙂

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.