Rysianka
Beskid Żywiecki,  Śląskie

Schronisko Rysianka i na Hali Lipowskiej – opis szlaków ze Złatnej i Żabnicy

Schronisko na Hali Rysianka i na schronisko na Hali Lipowskiej to dwa kultowe miejsca na mapie Beskidu Żywieckiego. Są chętnie odwiedzane przez turystów, a widoki rozciągające się z obu hal są nie do opisania. Schronisko i trasy turystyczne, które do niego prowadzą, są bardzo lubiane przez turystów, dlatego nas tam także nie mogło zabraknąć. Byliśmy tam kilka razy, a w tym wpisie może przeczytać o szlaku ze Złatnej z dzieckiem oraz z Żabnicy zimą.

Na wycieczkę z dzieckiem proponujemy szlak na Rysiankę ze Złatnej

8.09.2018 | Dzień rozpoczynamy w kwaterze w Ujsołach. Po godzinie 6 ruszamy w kierunku Złatnej-Huty, gdzie mamy punkt startowy na Halę Rysiankę i Halę Lipowską. W minionym dniu byliśmy w Beskidzie Śląskim i tam zdobywaliśmy Magurę oraz Klimczok. Teraz jesteśmy już w Beskidzie Żywieckim i chcemy spędzić w nim 2 dni. 

Mapa trasy ze Złatnej do Schroniska Rysianka i Schroniska na Hali Lipowskiej

Złatna Huta – Przełęcz Bory Orawskie – Trzy Kopce – Schronisko Rysianka – Schronisko na Hali Lipowskiej – niebieski szlak do Polany Cerchal – zejście drogą na parking

Złatna – parking 

Zatrzymujemy się na parkingu w Złatnej Hucie. Aktualizujemy ten wpis w 2020 roku, a jak wiecie przez ostatnie miesiące, trzeba było uważać, bo tak jak w Rycerce i Soblówce, tak i w Złatnej grasował tak zwany gang samochodowy. Auta zostawiane na parkingach miały powybijane szyby i poprzebijane opony. Tak było na parkingu w Rycerce przy szlaku żółtym na Wielką Raczą, w Soblówce naprzeciwko kościoła i podobno tutaj w Złatnej Hucie. Teraz w tym miejscach zamontowane są kamery i sprawa się trochę uspokoiła. Oprócz miejsca postojowego dla samochodów znajduje się też tutaj przystanek autobusowy. Współrzędne parkingu: 49.5120093, 19.2192024.

Jak dojść na Rysiankę w Beskidzie Żywieckim?

Ruszamy czarnym szlakiem po drodze asfaltowej. Wychodzimy ponad ostatnie domy, po lewej stronie mając pole biwakowe. Idziemy w towarzystwie potoku Bystra, który wypływa spod Hali Rysianki. Beton się kończy i wchodzimy na kamienistą drogę. Przekraczamy wspomniany wcześniej potok i wchodzimy do gęstego lasu. Czarny szlak kończy się dla nas po kilku minutach, bo zostawiamy go i zmieniany na żółtą farbę. Schodzimy lekko w dół, po raz drugi przekraczamy potok Bystra i ostro pniemy się do góry na Przełęcz Bory Orawskie

Przełęcz Bory Orawskie

Przełęcz Bory Orawskie 948 m n.p.m. znajduje się na granicy ze Słowacją. W tym miejscu można skręcić na niebieski szlak i dojść na Krawców Wierch i na Halę Krawcula. To jest nasz pomysł na kolejny dzień, więc teraz udajemy się w odwrotnym kierunku i pomału zmierzamy na Trzy Kopce. Dojście na miejsce zajmuję godzinę drogi, dlatego że w ciągu 2 kilometrów mamy prawie 300 metrów podejścia. W terenie tego nie widać, za to pojawiają się pierwsze piękne widoki. 

Z Trzech Kopców na Halę Rysiankę

Na Trzech Kopcach łączymy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim na odcinku Hala Rysianka – Hala Miziowa. Nasz niebieski kolor skręca w prawo i wiedzie dalej na Górę Pięciu Kopców. My skręcamy w lewo i idziemy dróżką przez las. Co jakiś czas spotykamy nielicznych górołazów, którzy nocowali w schronisku i od samego rana kontynuują wycieczkę. Przechodzimy granicą Rezerwatu pod Rysianką.

W niektórych miejscach musimy przejść po drewnianych kładkach, bo teren jest grząski. Po tych atrakcjach wychodzimy już na Halę Rysiankę, a tam zaczynają się cudowne widoki. Zobaczyć można między innymi kolejne wzniesienia Beskidu Żywieckiego, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, a także po dokładnym przyjrzeniu się także Tatry. 

Hala Rysianka z dzieckiem

Na Rysiance w schronisku są tylko 2 osoby, które kończą śniadanie i my z dzieckiem. Kolejny dzień i kolejny raz błogi spokój. Tak jak dzień wcześniej na Klimczoku, tak i tutaj zostajemy w budynku sami. Tym razem Angelika zamawia do jedzenia kwaśnicę. Rysiankowy magnes też wygląda niczego sobie. Widoki z okna rozleniwiają i ta pogoda. Trafiliśmy idealnie, zwłaszcza że w minionych dniach nie była zbyt ciekawa. Aktualności z Rysianki można śledzić na ich profilu na Facebooku.

Najłatwiejszy szlak do schroniska Rysianka w Beskidzie Żywieckim

Jeśli szukasz najłatwiejszego, najszybszego i najkrótszego szlaku do schroniska PTTK Rysianka to polecamy Ci wyjście ze Złatnej Huty cały czas szlakiem czarnym. My odbiliśmy w opisie na dole na Przełęcz Bory Orawskie. Ty idź po prostu za czarną trasą turystyczną. Podrzucam jeszcze mapę, żeby lepiej Ci do zobrazować.

Hala Lipowska – Schronisko PTTK

Po śniadaniu ruszamy dalej w kierunku Hali Lipowskiej. Prowadzi nas szlak żółty i niebieski. Dojście do kolejnego schroniska PTTK to tylko kilkanaście minut drogi. Spotykamy na miejscu 3 osoby i pilnującego wejścia psiaka. Kontroluje wszystko i trzeba być grzecznym, także Maja nie odzywa się i udaje, że śpi. Magnesik i w drogę. Z wielką przyjemnością wybralibyśmy dalej szlak żółty, który idzie na Halę Redykalną, ponieważ jest bardzo widokowy. My z kolorem niebieskim, trasą nie mniej atrakcyjną zmierzamy do Złatnej. 

Szlak z Hali Lipowskiej do Złatnej

Idziemy najpierw przez las, a następnie wychodzimy między pojedyncze drzewa. Widoki otwierają nam się na Pilsko 1557 m n.p.m. i inne słowackie wzniesienia. Spotykamy się ze szlakiem żółtym, ale tylko mijamy go, bo my cały czas idziemy z kolorem niebieskim. Skręcamy w prawo i idziemy granicą lasu. Co jakiś czas pojawi nam się piękny, górski krajobraz. Kilka lat temu tą trasą już szliśmy, ale ze Złatnej na Halę Lipowską. Im niżej jesteśmy, tym bardziej wytężamy wzrok, ponieważ musimy wejść na nową ścieżkę. Pojawia się ona, gdy dochodzimy do szerokiej drogi. Nią mamy dojść z powrotem do samochodu. 

Na szerokiej drodze skręcamy w lewo. Trzeba uważać, bo ta ścieżka nie jest zbyt dobrze oznaczona. Jej oznakowanie to biały chłopek w czarnym kwadracie. Po zejściu nieco niżej do wiaty włączamy GPS w telefonie i kierujemy się przez polne drogi na parking, żeby nie maszerować zbyt wiele asfaltem. Jak dojść szybciej do samochodu? Jeśli idziemy z góry, widzimy po prawej stronie wiatę, to 30 metrów przed nią skręcamy w lewo w drogę, która prowadzi lekko pod górę. Następnie odbijamy lekko w prawo i jesteśmy już na łące. Idziemy dalej przez pole, kierując się lekko w prawą stronę nad domami. Dojdziemy wtedy do drogi asfaltowej, która sprowadzi nas prosto na parking. 


Opis szlaku z Żabnicy na Rysiankę zimą

2014 | Dzisiaj przenieśliśmy się w Beskid Żywiecki, w celu poszukiwania zimy. Udało się – znaleźliśmy ją i to bardzo srogą. Śnieg, mróz i warunki, na jakie czeka wiele osób. Tylko słońca trochę brakowało. Odwiedziliśmy schronisko PTTK na Rysiance i na Hali Lipowskiej. Zrobiliśmy przyjemną pętelkę z Żabnicy, mierzącą około 16 kilometrów.

Mapa trasy z Żabnicy na Halę Rysianką, Halę Lipowską i Halę Boraczą

Żabnica – Hala Pawlusia – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Redykalna – Hala Boracza – Żabnica

Żabnica – parking i start na Rysiankę

Dojechaliśmy w Beskid Żywiecki w dzisiejszy poranek. W planach było przejście przez 4 hale – Rysiankę, Lipowską, Redykalną i Boraczą. Za punkt startowy wybraliśmy obrzeża małej miejscowości Żabnica. Z tego miejsca wychodzą szlaki na Halę Rysiankę, Halę Boraczą i do Stacji Turystycznej Słowianka. Zaparkowaliśmy pod sklepem, obok szlakowskazu. Kiedyś już tutaj byliśmy i robiliśmy podobną trasę z dodatkiem Romanki i bez Hali Redykalnej.

Żabnica 

Żabnica to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. Działa tu kilka zespołów regionalnych między innymi Dziecięcy Zespół Regionalny Mały Haśnik, kapela góralska Romanka, oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Żabnicy. Turyści zobaczą tutaj schron bojowy Wąwóz, Pomnik Pamięci Pomordowanych, przykład beskidzkiego budownictwa ludowego z początku XX wieku, czyli kapliczkę z dzwonnicą i kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Od początku dnia mieliśmy spore opady śniegu. Szlak nie był jeszcze przetarty i musieliśmy walczyć z zaspami. Wreszcie nadeszła taka zima, na jaką czekaliśmy, chociaż szkoda, że słońce się nie chciało pokazać.

Wędrowaliśmy szlakiem zielonym przez około 2 godziny, bez większych wzniesień, ale za to dość długi – około 6-kilometrowy. W połowie spotkaliśmy dwie dziewczyny schodzące z Rysianki. Pod koniec szlaku czekały na nas 2 zakosy doprowadzające na Halę Pawlusią.

Do pierwszego schroniska PTTK było już bardzo blisko, chociaż padało i wiało coraz mocniej. U samej góry, w pewnych momentach śnieg sięgał kolan. Po przyjściu pod schronisko ściągnęliśmy nasze nowe raczki, które były bardzo pomocne podczas podróży.

Rysianka w zimie

Hala Rysianka, na której położone jest schronisko, jest jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z niej obejmuje między innymi Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę. W pobliżu hali znajduje się rezerwat Romanka, położony na stokach Romanki oraz rezerwat Pod Rysianką.

W schronisku zrobiliśmy sobie pierwszą przerwę, wśród sporej ilości gości. Siedzieliśmy tam około 30 minut. Zagrzaliśmy się trochę i ruszyliśmy dalej – na Halę Lipowską. Ścieżka była wydeptana już idealnie.

Zimowa Hala Lipowska

Pod lasem znajduje się Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Na hali znajduje się drewniany krzyż, przy którym dawniej odprawiano msze święte dla pasterzy z tej hali i z innych okolicznych, kaplica i głaz pamiątkowy, przy którym kończy się Droga Światła upamiętniająca biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, który bywał na Hali Lipowskiej. Z polany widać panoramę Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego. Zimą na polanie działa orczykowy wyciąg narciarski. Gdy byliśmy na miejscu, to jedna większa grupa właśnie zbierała się wyjścia, a kilka chwil później od strony Hali Boraczej nadeszła kolejna.

Zmieniliśmy szlak na żółty i poszliśmy w stronę Hali Redykalnej. Mijaliśmy po drodze kilka mniejszych hal. Między innymi była to Hala Bieguńska, na której zobaczyliśmy samotną choinkę, a nad nią próbujące przebić się słońce.

Doszliśmy na Halę Redykalną. Z zachodniej części polany mamy rozległe widoki na Beskid Śląski. Redykalna Polana uważana jest za miejsce szczególnie malownicze.

Z tego miejsca wędrowaliśmy już szlakiem czarnym na Halę Boraczą, na której zlokalizowane jest kolejne schronisko PTTK. Do niego jednak nie szliśmy.

Hala Boracza w Beskidzie Żywieckim

Na Hali Boraczej możemy spotkać różnoraką roślinność trawiastą, wśród której wyróżnia się około 40-60 gatunków roślin kwiatowych. W rejonie hali znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej. Hala jest dobrym punktem widokowym na Grupę Romanki i Liptowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabnianki i Soły.

Z hali schodziliśmy krótkim szlakiem czarnym do Żabnicy, kończąc w tym samym miejscu, w którym zaczynaliśmy naszą wędrówkę, tak więc piękna trasa na uwielbianą przez turystów Rysiankę zakończyła się sukcesem.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *