Góry Izerskie – najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne

Góry Izerskie znajdujące się na terenie Polski oraz Czech są świetną bazą wypadową na szlaki turystyczne dla osób wypoczywających na Dolnym Śląsku w Świeradowie-Zdroju, Karpaczu czy Szklarskiej Porębie.

Są mniej popularne od sąsiednich Karkonoszy, w których jest między innymi Śnieżka czy Śnieżne Kotły i dlatego są też rzadziej odwiedzane. Warto tę świetną lokalizację wykorzystać, ponieważ jest to piękne pasmo górskie, które odkrywa swoje uroki na każdym górskim kroku.

W miejscowościach turystycznych jest wiele miejsc noclegowych, dlatego ze znalezieniem kwatery nie powinno być problemu.

Góry Izerskie – najważniejsze informacje

  1. Góry Izerskie to pasmo położone w Sudetach Zachodnich.
  2. Nasze polskie góry oddziela od tych czeskich rzeka Izera (Jizera).
  3. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m.
  4. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi po polskiej stronie są: Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój.
  5. W Świeradowie-Zdroju swój początek ma drugi co do długości górski szlak turystyczny – Główny Szlak Sudecki.
  6. Szlaki są łagodne, dlatego chętnie odwiedzają je rodziny z dziećmi. Polecaliśmy je w trasach z dzieckiem w wózku.
  7. Góry Izerskie są popularne wśród rowerzystów.
  8. W Chatce Górzystów znajdującej się na Hali Izerskiej serwowane są najlepsze naleśniki w polskich górach.
  9. Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się znany na cały świat narciarski Bieg Piastów.
  10. Panuje w nich surowy klimat, dlatego dłużej utrzymuje się śnieg i niskie temperatury. W niektórych miejscach nie przekraczają 15 stopni – nawet w lecie.

Jakie atrakcje zobaczyć w Górach Izerskich?

  • Miasta: Świeradów-Zdrój oraz Szklarska Poręba,
  • Hala Izerska,
  • Chatka Górzystów,
  • Sky Walk w Świeradowie-Zdroju,
  • Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie i Młynicy,
  • Schronisko Wysoki Kamień,
  • Najwyższy szczyt – Wysoka Kopa, 
  • Schronisko Stóg Izerski,
  • Bobrowe Skały i Polana Czarownic.
Najpiękniejsze szlaki w Górach Izerskich

Szlaki turystyczne i szczyty w Górach Izerskich, które warto poznać

Przyjeżdżając w Karkonosze, zawsze przeznaczaliśmy jakiś dzień, żeby wyskoczyć w Góry Izerskie. Zdobyliśmy Wysoką Kopę, Wysoki Kamień, Stóg Izerski i wydawało się, że po polskiej stronie to już wszystko.

Wtedy warto otworzyć mapę Gór Izerskich i zobaczyć szlaki w Czechach. Tych jest o wiele więcej, a jeśli je poznamy, to na pewno nie będziemy żałować.

My polecamy 6 szlaków górskich, którymi szliśmy i szczyty, na które warto się wdrapać. Będą to między innymi: Stóg Izerski, Wysoki Kamień, Wysoka Kopa, Smrek, Palicznik, Oreśnik czy Izera.

1. Szlak z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę w Górach Izerskich

Najwyższy szczyt Gór Izerskich Wysoką Kopę odwiedzają głównie osoby zdobywające szczyty do Korony Gór Polski. Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu w 2014 roku, gdy jechaliśmy właśnie te najwyższe szczyty zdobywać, ciężko było ten wierzchołek odnaleźć.

Mało blogów górskich o tym pisało, istniało kilka wskazówek, jak dojść na szczyt i tyle. Szliśmy wtedy z obawą czy trafimy. Teraz po upływie wielu lat, takie podpowiedzi zostawiane w postaci gałęzi czy kamyków, gdzie skręcić już nie są potrzebne. Ścieżka jest bardzo dobrze wydeptana i ciężko się tam zgubić.

  1. Z Rozdroża Izerskiego najszybsze dojście na Wysoką Kopę zajmuje około 2 godziny – 6 kilometrów idąc za szlakiem zielonym i czerwonym przez Rozdroże pod Zwaliskiem. Po drodze do zobaczenia jest Narzeczeński Kamień oraz Kopalnia Kwarcu Stanisław.
  2. My polecamy iść z Rozdroża Izerskiego najpierw szlakiem żółtym przez Rozdroże pod Kopą, a następnie czerwonym. Ten fragment jest bardziej widokowy. Całość liczy 9 kilometrów w jedną stronę. Tutaj podejście jest łagodniejsze.
  3. Najlepszą opcją jest zrobienie pętli. Można wyjść jednym, a zejść drugim szlakiem. Całość ma wtedy 15 kilometrów.
  4. Sprawdź opis szlaku na Wysoką Kopę z dodatkiem odcinka na Wysoki Kamień.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o Górach Izerskich

2. Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień i do Zakrętu Śmierci

Szlak rozpoczynający się w Szklarskiej Porębie i prowadzący na Wysoki Kamień jest bardzo popularną trasą turystyczną wśród kuracjuszy wypoczywający w miasteczku. Nie jest on długi i nie sprawia większych trudności technicznych. Droga na szczyt i do schroniska ze Szklarskiej mierzy 4 kilometry, dlatego w dobrym tempie u góry można już być w ciągu godziny. Na szczyt prowadzi Główny Szlak Sudecki oznaczony kolorem czerwonym. Na Wysokim Kamieniu znajduje się prywatne schronisko, sprzed którego przepięknie widać Karkonosze od Śnieżki po Szrenicę.

  1. Najszybciej i najłatwiej na Wysoki Kamień można dojść z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym – 3 kilometry. Parking jest przy szlaku.
  2. Wychodząc ze Szklarskiej Poręby, można zrobić szlak pętlę przez Wysoki Kamień i Rozdroże pod Zwaliskiem – szlak czerwony i niebieski. Całość mierzy 10 kilometrów.
  3. Pętlę można także zrobić, idąc ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień, dalej do Zakrętu Śmierci i przez Chybotek do miasteczka. My ten szlak zrobiliśmy z dzieckiem i polecamy. Szlak ten mierzy 15 kilometrów i opis do niego dostępny poniżej.
  4. Sprawdź opis szlaku na Wysoki Kamień.
Najlepsze szlaki w Górach Izerskich

3. Szlak ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski i Polanę Izerską

Kolejny ciekawy szlak turystyczny po polskiej stronie ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski, gdzie jest schronisko, a dalej na Polanę Izerską. Przyjemny szlak pętla mierzący około 13 kilometrów. Szlak rozpoczyna się w mieście i jest to również początek Głównego Szlaku Sudeckiego. Dalej prowadzi ostro pod górę bez większych widoków. Zwieńczeniem jest wizyta w schronisku i cudowne widoki z okna. Dalej trasa prowadzi kolorem czerwonym przez Świeradowiec do Polany Izerskiej i niebieskim do Świeradowa.

  1. Stóg Izerski to jedna z głównych atrakcji w Górach Izerskich, ponieważ na szczyt można dostać się kolejką gondolową, która czynna jest cały rok.
  2. Najszybsze dojście na Stóg Izerski jest wspomnianym szlakiem czerwonym ze Świeradowa-Zdroju. Z niego można iść na górę także kolorem zielonym.
  3. Na szczycie znajduje się bardzo popularne schronisko górskie PTTK.
  4. Sprawdź opis szlaku na Stóg Izerski, a następnie zobacz kolejny szlak, ponieważ z tego miejsca pójdziemy w kierunku Smreka do wieży widokowej.
Schronisko na Stogu Izerskim

4. Szlak ze Stogu Izerskiego na Smrk w Górach Izerskich

Początek szlaku jest taki sam, jak powyżej, ponieważ szlak prowadzi ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski. Dalej zmieniamy kolor na zielony i idziemy na Smrk 1124 m n.p.m. Ten szczyt znajduje się już w Czechach, dlatego musimy przekroczyć granicę. Dojście ze Stogu do wieży zajmuje 60 minut – 3 kilometry bez większych wzniesień. Później wracamy tym samym szlakiem i idziemy w kierunku Polany Izerskiej.

  1. Na Smrek najszybciej można dojść z Czerniawy-Zdroju szlakiem zielonym – długość to 4 kilometry.
  2. Wieża jest bezpłatnie udostępniona dla turystów.
  3. Istnieje od 2003 roku.
  4. Podczas drogi nie ma zbyt wielu punktów widokowych.
  5. Na trasie można spotkać wielu rowerzystów.
Góry Izerskie - widoki ze Smreka
przewodnik

5. Szlak na Paličník ze Smedavy

Krótki szlak około 5-kilometry ze Smedavy na Paličník bez większych wzniesień już w całości po stronie czeskiej. Na szczyt prowadzi szlak koloru zielonego i niebieskiego po drodze asfaltowej oraz szutrowej. W międzyczasie można odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej. Po drodze widać między innymi Śnieżne Kotły oraz Izerę. Szczyt jest bardzo atrakcyjny, ponieważ wychodzi się na niego po drabinkach. Wrócić należy tym samym szlakiem.

  1. Na parkingu kilka lat temu przyjmowano złotówki. W 2020 roku możliwe, że też.
  2. Przy podejściu do pomocy są łańcuchy oraz klamry.
  3. Na Paličníku miejscami tworzą się zatory.
  4. Sprawdź opis szlaku na Paličník.

6. Szlak z Hejnic na Ořešník, Izerę i frydlantske cimburi

Dla nas to najpiękniejszy szlak w Górach Izerskich. Rozpoczyna się w Czechach w mieście Hejnice. Prowadzi na Ořešník, gdzie na punkt widokowy wychodzi się po wykutych w granicie schodkach z pomocą klamer. Kolejnym pięknym miejscem na trasie jest urokliwy wodospad Velký Štolpich. Naszym głównym celem jest Izera – atrakcyjny szczytem ze skałą, którą zdobywa się po metalowej drabince. Podobnie jest trochę dalej na frydlantske cimburi. Tam również są skały i drabinka. Ten szlak nas bardzo oczarował i zawsze wracamy do niego wspomnieniami i polecamy każdemu.

  1. W Hejnicach jest darmowy parking przy blokach za torami kolejowymi.
  2. Szlaki są bardzo dobrze oznaczone łącznie z tabliczkami.
  3. Przy podejściach na Ořešník, Izerę i frydlantske cimburi są momenty, w których może zrobić się zator. Te punkty są bardzo widokowe.
  4. Sprawdź opis szlaku na Izerę i zachwyć się tak, jak my.
Fajne miejsca na wycieczkę z dzieckiem po Górach Izerskich

Mapa Gór Izerskich

Jeśli poszukujesz mapy Gór Izerskich, to zapraszamy Cię do naszego wpisu na blogu, w którym możesz znaleźć darmowe mapy turystyczne w wersji online. Pamiętaj, że na szlaku warto mieć ze sobą mapę papierową, zwłaszcza że jedziemy za granicę. Polecamy z wydawnictwa Compass.

Gdzie zjeść, spać i odpocząć, czyli schroniska w Górach Izerskich

W Górach Izerskich po polskiej stronie nie ma zbyt wiele schronisk i miejsc, w których podczas wędrówki można się zatrzymać. Mimo to warto każde z nich odwiedzić.

  1. Schronisko na Stogu Izerskim – dotrzeć można ze Świeradowa-Zdroju lub wyjechać kolejką gondolową.
  2. Chatka Górzystów znajduje się na Hali Izerskiej. Można do niej dojść z Rozdroża Izerskiego, Jakuszyc lub Świeradowa-Zdroju. W chatce można zjeść najpopularniejsze górskie naleśniki.
  3. Stacja Turystyczna Orle – najlepiej dojść z Jakuszyc.
  4. Prywatne schronisko Wysoki Kamień – szlaki z Zakrętu Śmierci i Szklarskiej Poręby.
Góry Izerskie - największe atrakcje
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.