atrakcje w szklarskiej porebie
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Atrakcje w Szklarskiej Porębie. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Szklarska Poręba to małe miasteczko na Dolnym Śląsku będące świetnym punktem wypadowym w Karkonosze i Góry Izerskie. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Schreiberhau. Jej lokalizacja daje możliwość dostania się w szybki sposób poza granicę Polski do Czech. Szklarska Poręba to miejsce, które bardzo lubimy i które często odwiedzamy. Uwielbiamy klimat tego miejsca i szlaki, którymi można spacerować przez kilka dni.

Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, na wysokości 440 – 886 mn.p.m. Większą część miasta zajmują obszary leśne – w tym lasy, gdyż aż 80% powierzchni, a w tym 6% użytki rolne. Jego sąsiednie gminy to: Mirsk, Piechowice, Stara Kamienica. Według najnowszych pomiarów – Szklarska Poręba z roku 2007 ma obszar 75,44 kilometra kwadratowego. Porównując sobie stare dane z roku 2011, powierzchnia mierzyła tyle samo kilometrów kwadratowych. Historycznie leży ona na Dolnym Śląsku. Miasto to weszło w życie już w 1959 roku, 31 grudnia, gdyż w tamtym momencie otrzymała prawa miejskie.

Niesamowity klimat Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba nie jest ciepłym miejscem, a klimat jest porównywalny do walorów alpejskich, położonych na wysokości 2000 mn.p.m. Ze względu na częste wiatry oraz ukształtowania terenu, dochodzi do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza.

Jeżeli chodzi nam również o samo ciśnienie atmosferyczne, to średnio wynosi ono: 940,4 hPa. Rekord padł w latach 1891- 1930, we wrześniu, gdzie wynosiło ono 943 hPa, a najniższą w marcu 937,6 hPa. Najzimniej w Szklarskiej Porębie jest w styczniu i w lutym, gdzie średnie miesięczne wynoszą na temperaturach – -2,9 stopni Celsjusza, oraz -2,4 stopni Celsjusza. Szklarska Poręba kojarzy nam się również z regionem wilgotnym, a najmniej wilgoci występuje w maju, gdyż jest to 75%, natomiast najbardziej wilgotny jest grudzień, ponieważ wilgoć w tym miesiącu wynosi aż 86% wilgoci.

Duże znaczenie dla ochrony środowiska

Jest to miasto, które zwraca uwagę na ochronę przyrody, ponieważ w okolicach gminy znajduje się część rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery – ma on za zadanie chronić kompleks torfowisk w formie wysokiej i przejściowej, łącznie z różnorodną fauną i florą występującą na tym obszarze. Między innymi dlatego występuje taka duża ilość wilgoci w tym mieście.

Będąc w tej części województwa dolnośląskiego, można poznać wiele atrakcji, odkryć zabytki i spędzić czas na świeżym powietrzu. Kto raz przyjedzie do Szklarskiej Poręby, to chętnie będzie tam wracał. W pobliżu jest sąsiedni Karpacz i Świeradów-Zdrój – równie piękne i warte zobaczenia miasteczka. Zobacz, co warto zobaczyć, będąc w Szklarskiej Porębie?

Wodospady: Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka to dwie wizytówki Szklarskiej Poręby. Każdy, kto chociaż raz odwiedzi to miasteczko, musi przejść się na krótką wycieczkę do tych pięknych miejsc. Oba wodospady znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Do wodospadu Szklarki wejście jest darmowe, natomiast obowiązują bilety wstępu do parku. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy drodze głównej ze Szklarskiej Poręby do Piechowic.

Można także wybrać się na dłuższą trasę z miasta. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka. Schronisko Kamieńczyk znajduje się natomiast przy Wodospadzie Kamieńczyka. Do tej atrakcji wstęp jest płatny i jest konieczne założenie kasku, którego otrzymuje się w kasie biletowej. W sezonie możemy odstać swoje w kolejce, ponieważ to miejsce jest bardzo popularne.

Zobacz koniecznie zdjęcia i opis wycieczki do Wodospadu Szklarki, a także wszystkie informacje praktyczne, które pozwolą Ci zwiedzić Wodospad Kamieńczyka.

wodospad szklarki szklarska poreba
wodospad kamienczyka szklarska poreba

Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie

Bieg Piastów odbywający się w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej to jedna z najpopularniejszych imprez narciarskich w Polsce. Organizowana jest corocznie od 1976 roku najczęściej w pierwszy weekend marca i ma charakter międzynarodowy. W jego skład wchodzą biegi główny na dystansie 50, 30 i 25 kilometrów w stylu klasycznym oraz biegi dodatkowe. Są także biegi dzieci, Rodzinna Dziesiątka czy Memoriał Stanisława Michonia. W 2020 roku Bieg Piastów rozpoczyna się 22 lutego, a kończy 1 marca.

bieg piastow

Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie

Zakręt Śmierci jest charakterystycznym miejscem na Drodze Sudeckiej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju. Jest to bardzo niebezpieczny zakręt – 180 stopni, jednak przy bezpiecznej prędkości nie stanowi żadnego problemu. Punkt znajduje się na wysokości 775 m n.p.m., dlatego z tego miejsca rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Za zakrętem znajduje się parking i szlak żółty na Wysoki Kamień w Górach Izerskich.

zakret smierci

Szrenica i Śnieżne Kotły

Szrenica i Śnieżne Kotły to dwa najpopularniejsze szczyty górujące nad Szklarską Porębą. Na oba wierzchołki dotrzemy z centrum miasta, ponieważ przez Karkonoski Park Narodowy poprowadzone jest wiele szlaków turystycznych. Szrenica i Śnieżne Kotły to również wspaniałe punkty widokowe na Karkonosze, Góry Izerskie po polskiej stronie, ale nie tylko. Bardzo dobrze widoczna jest również strona czeska i najwyższy szczyt Czech należący do Korony Europy, czyli Śnieżka 1602 m n.p.m. Na Szrenicę można wyjechać kolejką ze Szklarskiej Poręby. Jest to najłatwiejszy sposób dotarcia na miejsce, jednak my zachęcamy do wyruszenia na szlak naszymi śladami.

Sprawdź opis szlaku ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły i Szrenicę – trasa z dzieckiem.

szrenica karkonosze

Skała Chybotek – Szklarska Poręba

Niedaleko centrum Szklarskiej Poręby znajduje się bardzo ciekawa formacja skalna zwaną Chybotkiem. Głaz znajdujący się najwyżej daje się rozkołysać. Legendy głoszą, że kamień blokował wejście do jaskiń, w których były ukryte ogromne skarby. Do Chybotka najlepiej dojść od parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Dojście zajmuje około 15 minut. Można wybrać dłuższy wariant od strony kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

chybotek szklarska poreba

Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach

W sąsiednich Piechowicach znajduje się huta szkła kryształowego Julia. Podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem można doświadczyć procesu wytwarzania kryształu, poznać historię i zobaczyć szklane arcydzieła. Huta Julia zaprasza 7 dni w tygodniu. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wizyty w hucie dostępne są na stronie internetowej atrakcji.

huta szkla julia

Schronisko Wysoki Kamień – Szklarska Poręba

Tego miejsca nie może zabraknąć na naszej liście atrakcji Szklarskiej Poręby. 1:30 to czas, jaki potrzebujemy, aby dotrzeć z miasta do schroniska, idąc szlakiem czerwonym – Głównym Szlakiem Sudeckim. Schronisko Wysoki Kamień to prywatny obiekt prowadzony z sercem, ale bez możliwości przenocowania. Głównym atutem tego miejsca jest wspaniała panorama Karkonoszy. W budynku można kupić pamiątki i zamówić jedzenie.

wysoki kamien szklarska poreba

Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to obiekt dostępny dla każdego miłośnika minerałów i archeologii. Jest to pozornie małe miejsce, w którym można obejrzeć prawie 3000 ciekawych eksponatów. Znajdziemy tam minerały i skamieniałości z całego świata, a nawet z kosmosu. Muzeum prowadzone jest przez pasjonatów, a takie miejsce są najlepsze. W obiekcie można zakupić pamiątki. Wstęp jest płatny.

muzeum mineralow szklarska poreba

Ski Arena, czyli na narty do Szklarskiej Poręby

Będąc w Szklarskiej Porębie, można skorzystać z wyciągu narciarskiego na Szrenicę. Nieważne czy sezon letni, czy zimowy. Kolejka na szczyt kursuje. W okresie zimowym Ski Arena będzie przeżywać prawdziwe oblężenie. Kilkanaście kilometrów oświetlonych tras, parkingi, obiekty gastronomiczne czekają na miłośników białego szaleństwa.

ski arena szklarska poreba

Szklarska Poręba – co jeszcze zwiedzić?

Będąc w Szklarskiej Porębie warto odwiedzić jeszcze: Łabski Szczyt, Chatkę Górzystów, Halę Szrenicką, Krucze Skały, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Park Dinozaurów, Starą Chatę Walońską, Park Linowy Trollandia czy Wlastimilówkę – Dom Wlastimila Hofmana.

Jak najlepiej dojechać do Szklarskiej Poręby?

Stacja początkowa: Wrocław

Aby dojechać do Szklarskiej Poręby, możemy skorzystać z własnego środku transportu, autobusu lub pociągu. Najlepiej na miejsce dojechać jest z Wrocławia.

Dojazd samochodem

Z Wrocławia kierujemy się początkowo autostradą A4 i na węźle Kostomłoty skręcamy na drogę krajową numer 5. Dalej jedziemy na Jelenią Górę przez Strzegom i Wojcieszyce. Dojazd zajmuje około 2 godziny drogi.

Dojazd autobusem

Do Szklarskiej Poręby dostaniemy się z Wrocławia autobusem linii PKS TOUR Jelenia Góra z przesiadką w Jeleniej Górze. Dojazd zajmuje około 3-4 godziny w zależności od kursu. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie przewoźnika. Cena biletu to około 30 złotych.

Dojazd pociągiem

Co chyba najważniejsze dla większości turystów to to, że do Szklarskiej Poręby możemy dostać się także pociągiem POLREGIO. Odjazd z dworca głównego we Wrocławiu jest o godzinie 9:24, a na miejscu jesteśmy po około 3 godzinach podróży. Cena biletu to coś około 30 złotych.

co warto zobaczyc w szklarskiej porebie

Szklarska Poręba – kamery

W Szklarskiej Porębie znajduje się kilka kamera, w której można sprawdzić aktualne warunki. Dwie z nich znajdują się przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego Ski Arena. Kamery online to bardzo dobry pomysł na sprawdzenie aktualnej sytuacji w miejscu, do którego się wybieramy.

2 komentarze

  • Anita

    W sumie blisko szklarskiej też jest ten zamek Chojnik, taki spacerek można też do niego zrobić bo nie jest jakoś bardzo daleko. No i polecam wszystkim wychodzenie na trasy z samego rana tak jak wstaje słońce aby wracać przed zmierzchem. Oraz jak upalnie to aby brać lepiej za wiele picia niż za mało. Piękne rejony dobre do łagodnych wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *