Małopolskie

Wschód słońca na górze Liwocz w Brzyskach – wieża widokowa

Góra Liwocz to najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego mierzący 562 m n.p.m., na którym znajduje się sanktuarium z wieżą widokową. Jest to chętnie odwiedzane miejsce, zwłaszcza że bardzo łatwo i szybko można do niego dotrzeć. Polecamy wschód słońca na tym punkcie widokowym, ponieważ można dostrzec nawet Tatry oraz Góry Świętokrzyskie.

Jak dojechać na Liwocz do wieży widokowej? Parking przy szlaku żółtym

Po ponad godzinnej jeździe z lekkimi problemami na trasie dotarliśmy na miejsce. Za początek trasy obraliśmy duży parking, na szlaku żółtym przed szlabanem. Można tam dojechać samochodem, a do szczytu jest tylko 20 minut. My dojechaliśmy tutaj, skręcając w Skołoszynie na Lisów, a potem na Wróblową i Brzyska. Jadąc, po lewej stronie zobaczymy górę Liwocz, a na znaku napis „Liwocz 4,5 km”. Jedziemy za tym znakiem, aż docieramy właśnie na parking, na którym znajduje się krzyż. Darmowy parking pod Liwoczem: 49.805358, 21.367286.

Początek trasy

Szlak turystyczny na górę Liwocz i mapa trasy

Z parkingu ruszyliśmy żółtym szlakiem. Trasa na całej długości miała może 50 metrów podejścia. Po 20 minutach dotarliśmy na górę Liwocz (562 m). Droga prowadzi cały czas przez las, dlatego musimy czekać na punkt widokowy znajdujący się na szczycie. Na górę Liwocz można dotrzeć także szlakiem zielonym z Jabłonicy, zielonym z Czermnej, lub żółtym od strony Brzanki.

Wieża widokowa i wschód słońca na Liwoczu. Piękny punkt widokowy na Pogórza Karpackie

Wieża widokowa jest cały czas otwarta, a wchodzi się po kamiennych schodach. Opłata za wejście to 2 złote od osoby. Oczywiście nikt tego nie zbiera, ale na ścianie jest skarbonka. Po wyjściu na samą górę zapomina się o symbolicznej opłacie. Widoki są kapitalne. Podobno przy dobrej pogodzie widać Tatry, a nawet Góry Świętokrzyskie. Panoramy widoki to głównie Beskidy oraz Pogórza Karpackie.

Po zejściu na dół rozejrzeliśmy się jeszcze po Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Jezus Chrystus
Jan Paweł II
Sanktuarium z platformą widokową

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *