Hala Gąsienicowa Murowaniec
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem,  Tatry

Hala Gąsienicowa z Kuźnic przez Boczań z dzieckiem

Szlak z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową i do Schroniska Murowaniec to jeden z najłatwiejszych i najciekawszych szlaków w Tatrach dla początkujących. 5 kilometrów w jedną stronę, 2 godziny w trasie, 600 metrów podejścia i przepiękne widoki to namiastka tego, czego mogą się spodziewać osoby odwiedzające to miejsce. 

Hala Gąsienicowa z Kuźnic

Hala Gąsienicowa: jak dojechać na bezpłatny parking?

Jadąc z Krakowa do Zakopanego i po wjeździe do miasta, przejeżdżamy prosto przez jedno rondo. Na drugim rondzie skręcamy w lewo na Aleję 3 Maja i jedziemy nią i dalej ulicą Hr. Władysława Zamoyskiego. Następnie skręcamy w prawo na ulicę Tytusa Chałubińskiego i dojeżdżamy do ronda Jana Pawła II.

Po prawej stronie znajduje się darmowy parking w Zakopanem. Niegdyś były pobieranie na nim opłaty. Podobno bezprawnie. Z tego miejsca blisko jest do skoczni. Jednak my zaczynamy wycieczkę w kierunku Kuźnic po chodniku. Do Kuźnic pod kolejkę na Kasprowy Wierch można także wyjechać busem lub taksówką. Przejazd kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, zależnie od ilości osób. My wybieramy przejść te kilkanaście minut na piechotę, ponieważ chcemy się trochę rozgrzać. 

Hala Gąsienicowa z dzieckiem

Szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic

W Kuźnicach rozpoczyna się dopiero właściwa wycieczka w kierunku Hali Gąsienicowej. Zostawiamy dolną stację kolejki na Kasprowy Wierch z tyłu i przechodzimy po drewnianym pomoście nad potokiem Bystra. Tuż za nim czeka nas zakup biletu w otwartej o godzinie 6 budce z wejściówkami. Bilet normalny kosztuje 5 złotych, dlatego płacimy dyszkę. Co więcej, czekamy w kolejce, bo przed nami mimo wczesnej pory jest kilkanaście osób. Wszyscy wybierają się w kierunku Murowańca. 

Szlak na Halę Gąsienicową

Hala Gąsienicowa: mapa trasy turystycznej

Darmowy parking w Zakopanem – Kuźnice – Boczań – Przełęcz między Kopami – Schronisko PTTK Murowaniec – Przełęcz między Kopami – Boczań – Kuźnice – Zakopane

Przez Boczań czy Doliną Jaworzynki?

Po zakupie biletów, przybiciu pieczątki mamy 2 wyjścia. Albo idziemy szlakiem żółtym Doliną Jaworzynki, albo niebieskim kolorem przez Boczań. Trudność i czas przejścia są porównywalne, dlatego bez różnicy, którym wariantem pójdziemy. Decydujemy się na podziwianie widoków, więc idziemy przez Boczań. Początkowo droga prowadzi przez las z lekkim podejściem.

Pierwsze widoki ukazują się dopiero na kolejnym zakręcie. W międzyczasie odchodzi jeszcze kolor zielony na Przełęcz Nosalową i Nosal. Wędrujemy dalej i zdobywamy Boczań 1208 m n.p.m. Szczyt niczym szczególnym się nie wyróżnia. Przechodzimy przez niego i wychodzimy na Skupniów Upłaz. Tam po lewej stronie rozciągają się cudowne widoki na beskidzkie wzniesienia. Podejście trwa kilkanaście minut, ale ciężko oderwać wzrok od tych widoków. 

Hala Gąsienicowa szlaki
Hala Gąsienicowa trasy
Hala Gąsienicowa mapa
Hala Gąsienicowa Murowaniec
Murowaniec i Hala Gąsienicowa
Szlaki na Halę Gąsienicową

Przełęcz między Kopami (Karczmisko)

Dochodzimy na Przełęcz między Kopami zwaną również Karczmiskiem. Jest to miejsce, w którym ludzie zatrzymują się po trudach wędrówki. Z tego miejsca do Schroniska Murowaniec tylko kilka kroków, dlatego nie zatrzymujemy się, tylko idziemy dalej. Zaczynają się przepiękne widoki na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. 

Przełęcz między Kopami (Karczmisko) przy Dolinie Chochołowskiej
Hala Gąsienicowa trasy z dzieckiem
Hala Gąsienicowa trasa dla dzieci

Hala Gąsienicowa i Murowaniec 

Jesteśmy na jednej z najpiękniejszych hal w Tatrach. Idziemy prosto w kierunku jednego z tatrzańskich schronisk. Hala Gąsienicowa nas zachwyca i ten jeden z najwspanialszych widoków. Przechodzimy przez Królowe Rówieńki obok Betlejemki i jesteśmy już w obiekcie. W schronisku jest sporo ludzi, jednak znajdujemy miejsce, żeby usiąść i zjeść śniadanie. Spędzamy tam prawie godzinę czasu. Nie spieszymy się, ponieważ na ten dzień zaplanowaliśmy tylko szlak do Murowańca i z powrotem.

Dzień wcześniej byliśmy w Tatrach Zachodnich na Czerwonych Wierchach – Małołączniaku, Krzesanicy i Ciemniaku. Murowaniec na Hali Gąsienicowej uznawany jest w środowisku górskim bardziej jako hotel niż schronisko. Ceny są wysokie, a nocleg na glebie jest zabroniony. Po przerwie wracamy tym samym szlakiem do Zakopanego. 

Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 

Hala Gąsienicowa: szlaki w okolicy

Na Halę Gąsienicową z dzieckiem możemy dotrzeć z kilku stron: 

 1. Z Kuźnic szlakiem niebieskim i żółtym,
 2. Od Brzezin szlakiem czarnym, 
 3. Z Rusinowej Polany szlakiem zielonym. 

Będąc na Hali Gąsienicowej, możemy kontynuować wycieczkę i iść dalej na: 

 1. Krzyżne szlakiem żółtym, 
 2. Zawrat szlakiem niebieskim,
 3. Świnicką Przełęcz szlakiem czarnym, 
 4. Przełęcz Liliowe szlakiem zielonym, 
 5. Kasprowy Wierch szlakiem żółtym. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

 • DOMINIK

  Od czasu do czasu wpadełm na waszego bloga (powiedzmy 2 lata temu), potem urodziło mi się dziecko i nie było kiedy czytać i myśleć o górach. Po długie niebobecności ponownie wchodzę na waszego bloga i co widzę… wy też macie malucha. Super! gratuluje!!!!
  Dzięki za waszą działalność i opisywanie tras.
  Sadze, że nie jednemy rodzicowi te opisy posłużą. Mnie na pewno.
  Pozdrawiam Was serdecznie! 🙂

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *