Hala Gąsienicowa z Kuźnic przez Boczań z dzieckiem

Szlak z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową, do Schroniska PTTK Murowaniec i nad Czarny Staw Gąsienicowy. to jeden z najłatwiejszych i najciekawszych szlaków w Tatrach dla początkujących.

5 kilometrów w jedną stronę, 2 godziny w trasie, 600 metrów podejścia i przepiękne widoki to namiastka tego, czego mogą się spodziewać osoby odwiedzające to miejsce. 

  • Hala Gąsienicowa to jedno z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Tatrach,
  • Najłatwiejszy szlak na Halę Gąsienicową prowadzi z Brzezin przez Psią Trawkę – trasa czarna,
  • Najkrótszy szlak na Halę Gąsienicową i Czarny Staw Gąsienicowy prowadzi z Kuźnic – kolor żółty przez Dolinę Jaworzynki i Przełęcz między Kopami,
  • Pamiętaj, że samochód musisz zostawić 2 kilometry wcześniej przy rondzie Jana Pawła II,
  • Do Kuźnic można dojechać busem,
  • W Dolinie Gąsienicowej znajduje się Schronisko PTTK Murowaniec,
  • W pobliżu jest również popularny Czarny Staw Gąsienicowy,
  • Przez Dolinę Gąsienicową prowadzą szlaki na Kościelec czy Kasprowy Wierch,
  • To miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów podczas licznych wycieczek,
  • Na Halę Gąsienicową szliśmy trasą z dzieckiem,
  • Dolina Gąsienicowa i Czarny Staw to takie miejsce w polskich górach, do którego warto się wybrać o każdej porze roku,
  • To teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc obowiązują bilety wstępu,
  • Najlepiej rozpocząć wycieczkę od wczesnych godzin porannych.

TATRY – SZLAKI

Hala Gąsienicowa z Kuźnic

Hala Gąsienicowa: jak dojechać na parking w Zakopanem?

Jadąc z Krakowa do Zakopanego i po wjeździe do miasta, przejeżdżamy prosto przez jedno rondo. Na drugim rondzie skręcamy w lewo na Aleję 3 Maja i jedziemy nią i dalej ulicą Hr. Władysława Zamoyskiego. Następnie skręcamy w prawo na ulicę Tytusa Chałubińskiego i dojeżdżamy do ronda Jana Pawła II.

Po prawej stronie znajduje się płatny parking w Zakopanem. Z tego miejsca blisko jest do skoczni. Jednak my zaczynamy wycieczkę w kierunku Kuźnic po chodniku. Do Kuźnic pod kolejkę na Kasprowy Wierch można także wyjechać busem lub taksówką.

Przejazd kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, zależnie od ilości osób. My wybieramy przejść te kilkanaście minut na piechotę, ponieważ chcemy się trochę rozgrzać. 

  • Współrzędne parkingu przy szlaku do Doliny Gąsienicowej: 49.2842, 19.9730,
  • Parking płatny jest w automacie. Ten jest czynny całą dobę,
  • Można płacić kartą – koszt to 24 złote za cały dzień,
  • Kiedyś ten parking był bezpłatny (zdjęcie poniżej). Teraz już trzeba płacić.
Tatry z dzieckiem

Szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic z dzieckiem

Po 2 kilometrach doszliśmy do Kuźnic. W Kuźnicach rozpoczyna się dopiero właściwa wycieczka w kierunku Hali Gąsienicowej. Zostawiamy dolną stację kolejki na Kasprowy Wierch z tyłu i przechodzimy po drewnianym pomoście nad potokiem Bystra.

Tuż za nim czeka nas zakup biletu w otwartej o godzinie 6 budce z wejściówkami. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, dlatego płacimy 16 złotych. Co więcej, czekamy w kolejce, bo przed nami mimo wczesnej pory jest kilkanaście osób. Wszyscy wybierają się w kierunku Murowańca. Dolina to punkt wypadowy na inne szlaki. 

Tatry z dzieckiem

Hala Gąsienicowa: mapa trasy turystycznej

Parking w Zakopanem – Kuźnice – Boczań – Przełęcz między Kopami – Schronisko PTTK Murowaniec – Przełęcz między Kopami – Boczań – Kuźnice – Zakopane

Przez Boczań czy Doliną Jaworzynki?

Po zakupie biletów, przybiciu pieczątki mamy 2 wyjścia.

  • Albo idziemy szlakiem żółtym Doliną Jaworzynki,
  • Albo niebieskim kolorem przez Boczań.

Trudność i czas przejścia są porównywalne, dlatego bez różnicy, którym wariantem pójdziemy. Decydujemy się na podziwianie widoków, więc idziemy przez Boczań. Początkowo droga prowadzi przez las z lekkim podejściem.

Do Doliny Gąsienicowej przez szczyt Boczań

Pierwsze widoki ukazują się dopiero na kolejnym zakręcie. W międzyczasie odchodzi jeszcze kolor zielony na Przełęcz Nosalową i Nosal. Wędrujemy dalej i zdobywamy Boczań 1208 m n.p.m.

Szczyt niczym szczególnym się nie wyróżnia. Przechodzimy przez niego i wychodzimy na Skupniów Upłaz. Tam po lewej stronie rozciągają się cudowne widoki na beskidzkie wzniesienia. Podejście trwa kilkanaście minut, ale ciężko oderwać wzrok od tych widoków. Naszym pierwszym celem jest Przełęcz między Kopami. 

Tatry z dzieckiem
Hala Gąsienicowa trasy
przewodnik
Hala Gąsienicowa mapa
Hala Gąsienicowa Murowaniec
Murowaniec i Hala Gąsienicowa
Szlaki na Halę Gąsienicową

Przełęcz między Kopami (Karczmisko)

Dochodzimy na Przełęcz między Kopami zwaną również Karczmiskiem. Jest to miejsce, w którym ludzie zatrzymują się po trudach wędrówki. Z tego miejsca do Schroniska Murowaniec tylko kilka kroków, dlatego nie zatrzymujemy się, tylko idziemy dalej.

Zaczynają się przepiękne widoki na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Majestatycznie z trasy wygląda tatrzański Kościelec. Za nami naszym oczom ukazuje się Królowa Beskidów – Babia Góra 1725 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim. Po drodze mamy Halę Królowej Wyżniej, po lewej Małą Królową Kopę 1571 m n.p.m.

Przełęcz między Kopami (Karczmisko) przy Dolinie Chochołowskiej
Hala Gąsienicowa trasy z dzieckiem
Hala Gąsienicowa trasa dla dzieci

Hala Gąsienicowa i Schronisko PTTK Murowaniec 

Jesteśmy na jednej z najpiękniejszych hal w Tatrach. Idziemy prosto w kierunku jednego z tatrzańskich schronisk. Hala Gąsienicowa nas zachwyca i ten jeden z najwspanialszych widoków.

Przechodzimy przez Królowe Rówieńki obok Betlejemki i jesteśmy już w obiekcie. W dolinie spotkać możemy Schronisko Murowaniec, bazę szkolenia taterników – „Betlejemka”, leśniczówkę TPN – „Księżówka”, meteorologiczną stację pomiarową PAN, budynek strażników TPN „Gawra” oraz kilka szałasów pasterskich.

W schronisku jest sporo ludzi, jednak znajdujemy miejsce, żeby usiąść i zjeść śniadanie. Spędzamy tam prawie godzinę czasu.

Nie spieszymy się, ponieważ na ten dzień zaplanowaliśmy tylko szlak do Murowańca i z powrotem.

Dzień wcześniej byliśmy w Tatrach Zachodnich na Czerwonych Wierchach – Małołączniaku, Krzesanicy i Ciemniaku. Murowaniec na Hali Gąsienicowej uznawany jest w środowisku górskim bardziej jako hotel niż schronisko. Ceny są wysokie, a nocleg na glebie jest zabroniony. Po przerwie wracamy tym samym szlakiem do Zakopanego. 

Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
Hala Gąsienicowa i Murowaniec 
PTTK MUROWANIEC
PTTK MUROWANIEC
PTTK MUROWANIEC

Hala Gąsienicowa: szlaki w okolicy

Na Halę Gąsienicową z dzieckiem możemy dotrzeć z kilku stron: 

  1. Z Kuźnic szlakiem niebieskim i żółtym,
  2. Od Brzezin szlakiem czarnym, 
  3. Rusinowej Polany szlakiem zielonym. 

Będąc na Hali Gąsienicowej, możemy kontynuować wycieczkę i iść dalej na: 

  1. Krzyżne szlakiem żółtym, 
  2. Zawrat szlakiem niebieskim,
  3. Świnicką Przełęcz szlakiem czarnym, 
  4. Przełęcz Liliowe szlakiem zielonym, 
  5. Kasprowy Wierch szlakiem żółtym. 

Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach

Łatwym szlakiem, na który możemy się wybrać z dzieckiem jest kolor niebieski nad Czarny Staw Gąsienicowy. To zaledwie 40 minut od schroniska PTTK Murowaniec. Do przejścia jest 1,6 km. Trasa prowadzi po kamieniach, ale nie ma tam zbyt wielu podejść. 

Czarny Staw Gąsienicowy to jezioro polodowcowe o powierzchni prawie 18 hektarów. Warto tam trafić o każdej porze roku, ponieważ widoki są wspaniałe. Cudownie wygląda Orla Perć oraz Kościelec. Stamtąd można dotrzeć na Przełęcz Karb czarnym szlakiem. W drugą stronę biegnie szlak na Skrajny Granat, Żleb Kulczyńskiego czy Przełęcz Zawrat. 

Przełęcz Zawrat od Doliny Gąsienicowej to wariant dla doświadczonych górołazów.

Staw położony jest na wysokości 1624 m n.p.m. w tak zwanym Kotle Czarnego Stawu. Jest to jedno z największych jezior w Tatrach. Dawniej na początku XX wieku stało tam prywatne schronisko. Niestety spłonęło w 1920 roku.

Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach
Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach
Czarny Staw Gąsienicowy w Tatrach

Powrót do Zakopanego

Do Zakopanego najlepiej i najłatwiej wrócić przez Murowaniec i Przełęcz między Kopami. Tam masz wybór, czy przez szczyt Boczań, czy przez Dolinę Jaworzynki. 

Dla doświadczonych polecamy wędrówkę przez Przełęcz Karb, która jest bardzo pięknym punktem widokowym. Myślę, że dla większości wystarczy obejrzenie stawu, bo on i jego otoczenia potrafią zwalić z nóg. Wędrówką w tę część Tatr Wysokich to piękna wycieczka, na którą warto przeznaczyć sobie cały dzień. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.