Dolnośląskie,  Karkonosze,  Podróże z dzieckiem

Wodospad Szklarki – jak dojść ze Szklarskiej Poręby?

Wodospad Szklarki to główna atrakcja Szklarskiej Poręby i całych Karkonoszy. Znajduje się na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego i jest bardzo często odwiedzany przez spore grono turystów. Wybieramy się tam prosto z naszej kwatery znajdującej się przy szlaku czarnym, którym ze Szklarskiej Poręby można dojść do wodospadu.

Jak dojechać do Wodospadu Szlarki?

Wodospad Szklarki znajduje się między Piechowicami a Szklarską Porębą, dlatego dojazd na miejsce nie będzie problemem. Po prostu jadąc tak jakby wąwozem wypatrywać straganów z pamiątkami, parkingu i oznakowania wodospadu.

Jeśli pogoda jest nie najlepsza lub masz więcej czasu po górskiej wycieczce, to warto odwiedzić to miejsce i wybrać się właśnie dłuższym szlakiem z centrum miejscowości. To tylko 4 kilometry, a można obejrzeć jeszcze kilka innych ciekawych rzeczy. Między innymi jest to Stara Chata Walońska położona zaraz przy szlaku. Mamy sporo czasu, żeby przespacerować się po Wąwozie Szklarki i dostrzec jego uroki. Współrzędne ułatwiające dojazd do atrakcji: 50.830001, 15.555687.

W środkowej części wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”.

Jak dojść do Wodospadu Szklarki? + mapa

Aby dojść do Wodospadu Szklarki, mamy 3 wyjścia. Albo idziemy szlakiem czarnym lub dojściowym zielonym ze Szklarskiej Poręby – jest to dłuższy wariant. Albo wybieramy trzecią opcję i startujemy z parkingu na drodze Piechowice – Szklarska Poręba. Ten odcinek mierzy około 500 metrów i jest najszybszą i najkrótszą trasą do wodospadu. To już od Ciebie zależy, którym szlakiem dotrzesz w to urokliwe miejsce. Na samym początku, warto spojrzeć na mapę Karkonoszy, na którym znajduje się Wodospad Szklarki. Jeśli takiej nie masz, to zobacz u nas wpis o darmowych mapach turystycznych w wersji online.

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Wodospad Szklarki – parking

W sezonie lub weekendy ciężko znaleźć miejsce parkingowe blisko wodospadu. Współrzędne parkingu przy Szklarce: 50.831777, 15.557205. Jeśli jednak by było coś wolnego to zatrzymać samochód można przy straganach tuż przy wejściu na ścieżkę do wodospadu lub po drugiej stronie drogi. Nie ma tam jednak zbyt dużo miejsc parkingowych, dlatego zachęcamy, żeby samochód zostawić sobie w Szklarskiej Porębie i spokojnie przejść do wodospadu lub przy Starej Chacie Walońskiej.

Godziny otwarcia i cennik i bilety wstępu do Wodospadu Szklarki

Wejście do Wodospadu Szklarki jest darmowe, jednak jest to obszar Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego trzeba wykupić bilet wstępu na jego obszar. Od strony parkingu kasa biletowa znajduje się na początku ścieżki. Jeśli idziemy szlakiem czarnym od Szklarskiej Poręby przez Starą Chatę Walońską, to przed wodospadem znajduje się tablica, na której znajdują się informacje jak zakupić bilet przez Internet. Ta druga opcja jest skierowana głównie do tych osób, co wchodzą na szlaki przed otwarciem kasy biletowej lub po jej zamknięciu. Trzeba mieć do tego stworzone konto internetowe, na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wodospad Szklarki jest otwarty całą dobę.

A jeśli szukasz ciekawych atrakcji w okolicy, to zobacz nasz przewodnik o największych atrakcjach Karpacza i szlakach górskich w Karkonoszach.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.