5 łatwych szlaków w Tatrach Słowackich – trasy idealne dla początkujących

Dziś chcemy Ci pokazać 5 łatwych szlaków w Tatrach Słowackich, na które spokojnie możesz wybrać się z dzieckiem. Trasy nie są trudne technicznie, a co więcej, na niektóre możesz jechać z dzieckiem w wózku, ponieważ na miejsce oprócz szlaku turystycznego, prowadzą również drogi asfaltowe.

 • Pamiętaj o ubezpieczeniu w Tatry Słowackie,
 • Do wyznaczania tras polecamy mapy.cz.

Wszystkie te szlaki opisaliśmy już na blogu, dlatego tutaj będzie takie małe podsumowanie: krótki opis, mapa trasy i informacje praktyczne o szlaku.

Tatry Słowackie są rzadziej odwiedzane od Tatr Polskich, jednak i tak zyskują coraz większą popularność. Sporo Polaków idzie np. na Rysy od strony słowackiej, ponieważ jest o wiele łatwiej. W Tatrach Słowackich są przecież popularne: Krywań, Sławkowski Szczyt czy Gerlach.

Przejdźmy do wspomnianych wcześniej łatwych szlaków w Tatrach Słowackich. Gdzie się wybrać?

1. Hotel Górski Śląski Dom i Wielicki Staw z Tatrzańskiej Polanki

Pierwszy szlak to trasa z Tatrzańskiej Polanki do Hotelu Górskiego Śląski Dom i nad Wielicki Staw. Oba miejsca położone są tuż obok siebie. Wejście na górę z parkingu zajmuje 2 godziny. Do przejścia są 4,3 km, cały czas za szlakiem zielonym.

Sporą część szlaku maszeruje się z drogą asfaltową. Szlak zielony co jakiś czas odbija na leśne ścieżki i robi skróty. Po ponad 1 km napotykamy Wielicki Potok, który głośno szumi i towarzyszy nam przez dłuższy czas.

Następnie szlak wychodzi na Velický most 1304 m n.p.m., a później po dłuższym podejściu na Velická poľana 1562 m n.p.m. Stamtąd już dobrze widać Śląski Dom. Dojście do niego zajmuje 15 minut.

Jesteśmy na miejscu. Warto przejść się na drugą stronę Wielickiego Stawu i zobaczyć wodospad. Następnie możesz wstąpić do Hotelu Górskiego lub wracać na parking. Możesz iść tak samo lub np. za drogą asfaltową. Trasa asfaltem mierzy 6,7 km. My przedłużyliśmy sobie wycieczkę i poszliśmy dłużej Magistralą Tatrzańską.

 • Długość naszego szlaku: 13,5 km,
 • Czas przejścia z przerwami: 7 godzin,
 • Podejść na szlaku: 712 metrów,
 • Zobacz opis szlaku do Hotelu Górskiego Śląski Dom.

2. Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody ze Starego Smokowca

Drugim łatwym szlakiem w Tatrach Słowackich jest trasa na Hrebienok i do Wodospadów Zimnej Wody ze Starego Smokowca. Na szczyt Hrebienok dostaniesz się za drogą asfaltową, szlakiem lub kolejką. Są różne opcje, więc spokojnie możesz wybierać.

Dojście spokojnym krokiem za znakowanym szlakiem zajmuje około 50 minut. Co jakiś czas wchodzi się na drogę asfaltową. Gdy dojdziesz na górę, to zobaczysz sporo niedźwiedzi. Później możesz iść do Wodospadów Zimnej Wody. To zaledwie 20 minut. Dalej do zobaczenia jest jeszcze dawne schronisko Rainerowa Chata. Wodospady Zimnej Wody to zespół czterech wodospadów: Długi, Wielki, Skryty, Mały.

 • Długość naszego szlaku: 7,7 km,
 • Czas wycieczki z przerwami: 4 godziny i 45 minut,
 • Podejść na trasie: 451 metrów,
 • Zobacz opis szlaku na Hrebienok.

3. Popradzki Staw ze Szczyrbskiego Jeziora + cmentarz pod Osterwą

Trzecim bardzo łatwym szlakiem w Tatrach Słowackich jest trasa nad Popradzki Staw ze Szczyrbskiego Jeziora. Na początek oczywiście warto zobaczyć jezioro. Polecamy to zrobić o wschodzie słońca.

Później wybierasz szlak koloru czerwonego, który prowadzi nad Popradzki Staw. To odcinek szlaku na Rysy. Tędy właśnie chodzą osoby, które chcą zdobyć najwyższy szczyt Polski.

Szlak nad staw jest łatwy, przyjemny i widokowy. Dojdziesz tam już w niewiele ponad godzinę. Gdy już będziesz na miejscu, to oprócz stawu warto wybrać się do symbolicznego cmentarza pod Osterwą. To tylko kilka minut drogi. Jeśli idziesz z dzieckiem w wózku nad staw, to wybierz szlak niebieski.

 • Długość trasy: 10,4 km,
 • Czas wycieczki z przerwami: 4 godziny i 45 minut,
 • Podejść na szlaku: 408 metrów,
 • Zobacz opis szlaku nad Popradzki Staw.

4. Dolina Białej Wody z Łysej Polany

Kolejnym łatwym szlakiem jest wycieczka do Doliny Białej Wody z Łysej Polany. To tuż przy parkingu do Morskiego Oka, tylko po stronie słowackiej. Trasa prowadzi po prostej tuż przy rzece. Można dojść do Polany Biała Woda lub iść jeszcze dalej.

Cała Dolina Białej Wody (Bielovodská dolina) mierzy 10 kilometrów. My szliśmy do Polany Biała Woda 3,4 km, ponieważ byliśmy w okresie zimowym, a tam dalej szlak był zamknięty.

Polana Biała Woda jest jedną z najdłuższych dolin w Tatrach. Niegdyś znajdowały się na niej szałasy pasterskie. Pięknie widać stamtąd np. Rysy.

 • Długość trasy: 7,1 km,
 • Czas wycieczki z przerwami: 3 godziny i 10 minut,
 • Podejść na szlaku: 181 metrów,
 • Zobacz opis do Doliny Białej Wody.

5. Zielony Staw Kieżmarski z Zielonej Wody Kieżmarskiej

Ostatnim łatwym szlakiem w Tatrach Słowackich, który polecamy, jest szlak z Zielonej Wody Kieżmarskiej nad Zielony Staw Kieżmarski. My tam szliśmy w drodze na Jagnięcy Szczyt.

Szlak znakowany jest na żółto i mierzy 7,7 km w jedną stronę, ale jest to bardzo przyjemna wędrówka. Zielony Staw Kieżmarski położony jest na poziomie 1545 m n.p.m. Tuż nad nim znajduje się schronisko chata pri Zelenom plese z 1895 roku. 

 • Długość szlaku: 15,4 km,
 • Czas przejścia z przerwami: 7-8 godzin,
 • Podejść na szlaku: 635 metrów.
5. Zielony Staw Kieżmarski z Zielonej Wody Kieżmarskiej
przewodnik

6. Rohackie Stawy w Tatrach Zachodnich

Piękny szlak znajduje się w Tatrach Zachodnich. To trasa nad Rohackie Stawy z Doliny Rohackiej. Po drodze można zobaczyć jeszcze przepiękny wodospad oraz widok na Rakoń, oraz Wołowiec.

Rohackie Stawy w Tatrach Zachodnich

7*. Łomnica – kolejką na szczyt

Do listy dorzucamy jeszcze Łomnicę, ponieważ na samą górę można dojechać kolejką. Nie prowadzi tam żaden znakowany szlak turystyczny. Bilety na kolejkę kosztują prawie 60 euro, ale raz w życiu warto tam wyjechać. Widoki są niezapomniane.

 • Zobacz naszą wycieczkę na Łomnicę.
 • Dodatkowo nagraliśmy film, więc można zobaczyć, jak to wszystko wygląda.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.