Wodospad kamieńczyka
Dolnośląskie,  Karkonosze,  Podróże z dzieckiem

Wodospad Kamieńczyka: ile kosztuje bilet wstępu, godziny otwarcia, dojście i gdzie zaparkować?

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Ma około 100 metrów długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 metrów wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Odwiedziliśmy go pierwszy raz podczas wędrówki po Karkonoszach, a dokładniej podczas zejścia ze Szrenicy. Będąc w okolicy, polecamy odwiedzić również Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. 

Ile kosztuje bilet wstępu na Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach?

Idąc ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby Głównym Szlakiem Sudeckim, dochodzimy do Schroniska Kamieńczyk na wysokości 830 m n.p.m. i naprzeciwko niego słyszymy huk spadającej wody. Podchodzimy na prawo od obiektu do kraty i ukazuje nam się część potężnego Kamieńczyka. Schodzimy nieco niżej i od razu znaki kierują nas do kasy biletowej. Podchodzimy do niej, kupujemy bilety i dostajemy dwa kaski. 1 bilet normalny kosztuje 6 złotych, a ulgowy 3. Dzieci do 7 lat mają za darmo. Maja w chuście wchodzi bez kasku.

Wodospad kamieńczyk
Kamieńczyk - jak dotrzeć?

Opis wodospadu 

Idąc dalej, trzeba mieć mocne nerwy i oczywiście nie mieć lęku wysokości, ponieważ idzie się cały czas po wiszących metalowych schodach. Po zejściu na podest ma się uczucie, że jest się bardzo małym człowiekiem. Pionowe ściany, które sięgają ponad 25 metrów wysokości, robią piorunujące wrażenie. Po przejściu kolejnych metrów przygotowujemy się na piękności, jakie nas czekają. Tutaj też jest magicznie. Nie dziwimy się, dlaczego to miejsce zostało wykorzystane do kilku scen w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Po dojściu do samego końca dostrzegamy ten ogromny, przepiękny wodospad, który jest największy po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z trzech kaskad, gdzie łączna ich wysokość to 27 metrów. Ta środkowa z początku tworzy jeden strumień, jednak po półtora metra niżej rozszczepia się na półkach skalnych. Siła spadającego wodospadu Kamieńczyka tworzy u jego stóp pięciometrowy kocioł eworsyjny oczywiście wypełniony blokami skalnymi. Jak już kiedyś wspominałam, że za środkową kaskadą znajduje się pewna, sztucznie wykuta grota, która została nazwana Złotą Jamą. W niej przed kilkuset laty wydobywano ametyst i pegmaty.

Wodospad kamieńczyka szklarska poręba
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE
Szklarska poręba wodospad kamieńczyk
Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Kaski przy zwiedzaniu – czemu zakładamy?

Dla bezpieczeństwa. Jesteśmy dość nisko w tym pięknym Wąwozie Kamieńczyka i nad nami górują ściany, które zakończone są siatką, aby zabezpieczyć teren od spadających kamieni. 

Wyprawa do Wodospadu Kamieńczyka

Jak dojść do Wodospadu Kamieńczyka ze Szklarskiej Poręby w Karkonoszach?

Bardzo często turyści wybierają szlak czerwony w pobliżu parkingu przy DK3. Nie ma się co dziwić, przecież jest to najkrótsze i najszybsze dotarcie tym wariantem. Mierzy zaledwie 1 kilometr i 700 metrów, a przejdziemy ten odcinek w 30 minut. Można też wędrować z centrum Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyk szlakiem koloru czarnego mierzącym 2 kilometry i 200 metrów, a przejdziemy ten odcinek w czterdzieści minut. Dodatkowo musimy zmienić szlak i przejść czerwonym 700 metrów przez około dwadzieścia minut.

Jak dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyk

Godziny otwarcia Wodospadu Kamieńczyka

Kamieńczyk jest otwarty codziennie od godziny 9:00 do 17:00. Jego położenie można zobaczyć na poniższej mapie. 

Kamieńczyk wodospad

Parking przy Wodospadzie Kamieńczyka

Zaparkować najlepiej pod dolną stacją kolejki na Szrenicę lub niedaleko czerwonego szlaku idącego do wodospadu przy DK3, tak jak pokazuje poniższa mapa. 

Sprawdź także inne propozycje wycieczek, które opisujemy na naszym blogu, np. do skalnego miasta Adrspach czy szlak na Klimczok.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.