Świeradów-Zdrój – uzdrowisko położone u stóp Gór Izerskich

W województwie dolnośląskim możemy znaleźć aż kilkanaście uzdrowisk, które już od wieków przyciągają kuracjuszy nie tylko z Polski, lecz także z Europy. Słyną przede wszystkim z wód zdrojowych, ale ich oferta nie skupia się jedynie na przynoszeniu ulgi w wielu dolegliwościach. To często także ośrodki turystyczne, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jednym z ciekawych miejsc na mapie województwa jest Świeradów-Zdrój i jego atrakcje turystyczne. Na początek warto poznać nieco bliżej pasmo górskie, w którym znajduje się uzdrowisko, czyli Góry Izerskie.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Świeradów-Zdrój atrakcje

Gdzie leży Świeradów-Zdrój na mapie Polski?

Świeradów-Zdrój położony jest w pobliżu granicy z Czechami oraz Niemcami, w obrębie Sudetów Zachodnich w południowo-zachodniej Polsce. Miejscowość Fegebeutel, będąca przodkiem obecnego Świeradowa, po raz pierwszy pojawiła się w źródłach w 1524 roku, a niezwykłe właściwości źródeł występujących na jej teremie zostały wspomniane już w 1572 roku przez Leonarda Thurneyssera.

Znajdujące się dziś w Świeradowie-Zdroju atrakcje turystyczne przyciągają kuracjuszy, ale także turystów lubiących aktywny wypoczynek. Miasteczko jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek po Górach Izerskich, a zimą staje się popularnym ośrodkiem narciarskim. Przed wyjazdem warto zorientować się, co można zwiedzić w czasie pobytu w uzdrowisku.

Świeradów-Zdrój ciekawe miejsca
Sztuczna Grota w Świeradowie-Zdroju

Co warto zobaczyć w Świeradowie-Zdroju?

Okolice Świeradowa oraz sam Świeradów-Zdrój to doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek. Spokojna okolica Gór Izerskich oraz wspaniałe widoki są idealną scenerią na letnie, jak i zimowe wyjazdy. Wśród znajdujących się w Świeradowie-Zdroju atrakcji turystycznych jest kilka takich, które powinien w swoim planie uwzględnić każdy turysta.

Dom Zdrojowy – główna atrakcja turystyczna w Świeradowie-Zdroju

Dom Zdrojowy jest pierwszym miejscem, jakie przychodzi mi do głowy, gdy zastanawiam się, co zwiedzić w Świeradowie-Zdroju. Jest w mieście najbardziej rozpoznawalnym oraz najciekawszych obiektem pod względem architektonicznym. Obecny budynek został wybudowany w 1899 roku, na miejscu Domu Źródlanego pochodzącego z 1781 roku.

SKY WALK – nowa wieża widokowa

SKY WALK w Świeradowie-Zdroju to nowa wieża widokowa, dzięki której możesz odbyć spacer w chmurach. Znajduje się poza centrum miasta, przy niebieskim szlaku turystycznym. Wejścia są płatne i w określonych godzinach.

Świeradów - atrakcje

Muzeum Zdrojowe Górnictwa Uzdrowiskowego

Muzeum zostało założone w 2014 roku z okazji 260. rocznicy ocembrowania pierwszych źródeł w mieście. Jest ono kolejną w Świeradowie-Zdroju atrakcją turystyczną związaną z uzdrowiskowym charakterem miejscowości. W Muzeum Zdrojowym Górnictwa Uzdrowiskowego można przyjrzeć się bliżej historii miasta oraz eksploatacji źródeł, a także poznać miejscowe legendy. Oprócz eksponatów związanych z górnictwem warte zobaczenia są również malowidła zdobiące ściany muzeum. Jego siedziba znajduje się w piwnicach Domu Zdrojowego.

Dom Zdrojowy Świeradów-Zdrój
przewodnik

Wieża zegarowa, hala spacerowa i pijalnia wody

Dom Zdrojowy ma wieżę zegarową sięgającą 46 metrów oraz najdłuższą na Dolnym Śląsku Halę Spacerową o niezwykłym wystroju. Zdobiona motywami roślinnymi oraz witrażami zachwyci niejednego odwiedzającego. Wizyta w tym miejscu jest też okazją do spróbowania wody ze świeradowskiego źródła w pijalni wody.

Pijalnia wody świeradów zdrój
MYNASZLAKU FILM

Deptak w Świeradowie-Zdroju i fontanna z żabami – atrakcja dla dzieci

Deptak znajdujący się na ulicy Zdrojowej jest kolejnym ciekawym miejscem w Świeradowie-Zdroju. Znaleźć na niej można liczne sklepy, kawiarnie oraz stragany typowe dla miast często odwiedzanych przez turystów. Ulica jest niezwykle klimatyczna dzięki otaczającym ją kamienicom oraz licznym, kolorowym rabatom. Znajduje się na niej także fontanna z czterema żabkami. Szczególnie przypadnie ona do gustu najmłodszym turystom.

Świeradów-Zdrój deptak

Kolej gondolowa

Znajdująca się w Świeradowie kolej gondolowa jest jedną z kilku tego typu w Polsce. Licząca 71 wagoników kolejka kursuje między Świeradowem a Stogiem Izerskim. Latem korzystają z niej przede wszystkim turyści zamierzający przemierzać górskie szlaki, zimą zaś narciarze, którzy korzystać mogą ze stoku rozpiętego między stacją górną a dolną. Ośmiominutowa podróż kolejką jest też doskonałą okazją do podziwiania niezwykłych widoków. Z wagoników mogą swobodnie korzystać także osoby z niepełnosprawnościami.

Tuż obok górnej stacji kolei gondolowej znajduje się schronisko PTTK na Stogu Izerskim
Tuż obok górnej stacji kolei gondolowej znajduje się schronisko PTTK na Stogu Izerskim
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Stóg Izerski

Nad Świeradowem wznosi się jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich. Stóg Izerski sięga 1107 m n.p.m. Góra pokryta lasem świerkowym jest celem wędrówek okolicznych turystów. Choć od kilkudziesięciu lat nie można już na niej korzystać z wieży widokowej, to nadal jest to doskonałe miejsce do podziwiania okolicznej panoramy obejmującej miasto oraz całe Przedgórze Izerskie. Na górę można dotrzeć szlakiem czerwonym lub korzystając z kolejki. Kiedy nadchodzi zima, zbocze Stogu Izerskiego przeznaczone jest do dyspozycji narciarzy.

Zobacz opis szlaku turystycznego z dzieckiem na Stóg-Izerski.

Stóg Izerski widoki

Szlaki turystyczne w Świeradowie-Zdroju

Miejscowość położona w górskiej okolicy nie może obyć się bez szlaków turystycznych. W Świeradowie-Zdroju rozpoczynają się trzy szlaki – czerwony, niebieski oraz zielony. Spośród obejmowanych przez nie tras można wybrać taką, która będzie odpowiadała kondycji prawie każdego turysty.

Do dyspozycji są trasy od półtoragodzinnych aż po całodzienne. Wśród nich znajdują się także trasy, które można uznać za spacerowe, jak na przykład droga przez Zajęcznik, w stronę Czerniawy Zdroju i Doliny Czarnego Potoku. Natomiast szlak czerwony jest częścią rozpoczynającego się w Świeradowie-Zdroju Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza, przeznaczonego dla zaprawionych w górskich wędrówkach turystów. Jego trasa obejmuje ponad 400 km! Niedaleko znajduje się Wysoka Kopa, czyli najwyższy szczyt w Górach Izerskich oraz schronisko na Wysokim Kamieniu. Zobacz opis szlaku na Wysoką Kopę.

W Świeradowie-Zdroju atrakcjami turystycznymi są także szlaki rowerowe, pozwalające odkrywać Góry Izerskie na dwóch kółkach.

Ciekawe miejsca w okolicy

Jeśli będziesz zwiedzał okolicę Świeradowa-Zdroju, to na pewno warto odwiedzić Szklarską Porębę. Jest tam wiele atrakcji, które warto zobaczyć przy okazji. Niedaleko jest również Karpacz, więc można zrobić sobie całodniową wycieczkę. Popularnymi szczytami niedaleko uzdrowiska są: Szrenica i Śnieżne Kotły w Karkonoszach. Oprócz tego zobacz:

  1. Skałę Chybotek,
  2. Złoty Widok,
  3. Halę Szrenicką,
  4. Kukułcze Skały,
  5. Poznaj także najciekawsze atrakcje na Dolnym Śląsku.
Atrakcje w okolicy Świeradowa-Zdroju
Skała Chybotek w Szklarskiej Porębie

Atrakcje dla dzieci w Świeradowie-Zdroju

Kiedy stereotypowo myślimy o miejscowościach o charakterze uzdrowiska, wyobrażamy sobie głównie nieco starszych kuracjuszy i wydaje nam się, że są to miejsca, w których dzieci nie znajdą dla siebie nic ciekawego.

Tymczasem, jeśli zastanawiamy się, co robić w Świeradowie podczas wyjazdów z dzieckiem, mamy do dyspozycji co najmniej kilka opcji. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest aquapark. Jego bogata oferta, w której można znaleźć kilka rodzajów basenów wraz ze zjeżdżalniami, a także saunę, gabinety kosmetyczne oraz sale sportowe, sprawia, że zadowolone z wizyty będą całe rodziny. W Świeradowie można także skorzystać z kortów tenisowych, a już 10 kilometrów od miasta można rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną.

Świeradów-Zdrój atrakcje

Polska wciąż kryje w sobie piękne zakątki, które nie są znane większości społeczeństwa, a które bez wątpienia warto odkrywać. W czołówce takich miejsc znajduje się Świeradów-Zdrój. Atrakcjami turystycznymi, swoim klimatem oraz malowniczymi widokami podbije serce niejednego kuracjusza i niejednego turysty.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.