Byliśmy przy źródle Łaby w Karkonoszach. Ta rzeka przepływa przez Czechy i Niemcy

Wędrowałeś przez Karkonosze ze Śnieżnych Kotłów na Szrenicę lub odwrotnie? A wiesz, że w połowie tej drogi znajduje się źródło Łaby? Czyli rzeki, która przepływa przez Czechy i Niemcy. Jeśli nie, to zobacz nasz dzisiejszy wpis, bo pokażemy Ci to miejsce. Znajduje się ono kilka minut od polskiej granicy, niedaleko hali pod Łabskim Szczytem. Jak dojść do źródeł Łaby? Sprawdź poniżej.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Źródło Łaby

Jak dojść do źródeł Łaby w Karkonoszach?

Najkrótszy szlak do źródeł Łaby od polskiej strony prowadzi ze Szklarskiej Poręby Huty. Do przejścia będziesz miał 7,6 km. Czas wejścia to 3 godziny przez Halę Szrenicką i Szrenicę. Zobacz opis szlaku na Halę Szrenicką. Od hali idź dalej do Česká budka czerwonym szlakiem i tam skręć w prawo na żółty. Poniżej zobacz mapę trasy ze Szklarskiej Poręby.

Najszybciej dostaniesz się do źródła, jeśli wyjedziesz wyciągiem na Szrenicę. Wtedy do źródła Łaby są 3 kilometry – 60 minut przejścia. Możesz iść także z Czech np. z czeskiego miasta Špindlerův Mlýn.  

źródło łaba
Labska Bouda

Źródło Łaby – herby miast, studnia i ławki do odpoczynku

Źródło Łaby jest bardzo ładnie zadbane. Stanowi jedną z atrakcji turystycznych. Trzeba jednak dodać, że to miejsce jest orientacyjne. Na miejscu są ławki do odpoczynku, studnia, słup z tabliczkami oraz mur, na którym zawieszone są herby. Są to herby niektórych miast, przez które przepływa rzeka. To miejsce wygląda naprawdę bardzo fajnie.

Źródło rzeki Łaby Karkonosze
przewodnik
Rzeka Łaba
MYNASZLAKU FILM
jak dojść do źródła rzeki Łaby

Rzeka Łaba przepływa przez Czechy i Niemcy

Rzeka Łaba (Elbe) ma 1165 kilometrów długości. Jej źródło znajduje się w czeskich Karkonoszach na wysokości 1387 m n.p.m. Uchodzi w Niemczech do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego. Warto coś więcej o niej wiedzieć i powiedzieć, ponieważ to największa rzeka Czech i jedna z większych na terenie całej Europy.

Rzeka Łaba na mapie Niemiec wygląda bardzo ciekawie. Na terenie Polski znajdują się jej dorzecza – prawy dopływ Łaby, czyli Izera i Dzika Orlica. O rzece pierwszy raz pisał rzymski geograf Pomponiusz Mela. W jednym z miast, w Dreznie osiąga do 150 metrów szerokości.

źródło Łaba
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
herby państw rzeka łaba

Dopływy i miasto nad Łabą w Niemczech

Popularne niemieckie miasto nad Łabą to Drezno i Miśnia w Saksonii. Oprócz nich przepływa także przez: Torgau, Hamburg, Wittenbergę i Cuxhaven (ujście). Lewostronne dopływy w Niemczech to między innymi: Biela, Mulda, Soława czy Ohre, natomiast prawostronne to: Czarna Elstera, Hawela czy Lachsbach.

Często z Polski jest wiele wycieczek do Drezna, a w nim można wybrać się w rejs po Łabie. Poprowadzone są także liczne szlaki i trasy rowerowe wzdłuż Łaby. Ujście rzeki znajduje się w Cuxhaven. Współrzędne: 53.8934, 8.7054.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.