Dolnośląskie,  Karkonosze,  Podróże z dzieckiem

Szrenica z dzieckiem – szlaki, schronisko, kolejka, mapa

Po 2 dniach deszczowej pogody wreszcie do Szklarskiej Poręby zawitało słońce. Widzieliśmy je już wczoraj wieczorem, patrząc przez okno i na kamerkę internetową na Szrenicy, którą właśnie mieliśmy w planach. Po drodze chcieliśmy jeszcze odwiedzić Śnieżne Kotły, źródło Łaby i Wodospad Kamieńczyka. Czekał więc na nas dzień pełen atrakcji. Trasa, którą idziemy to według nas czołówka najładniejszych szlaków w Karkonoszach, a może i w całych Sudetach. 

Opis trasy na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby – mapa szlaku

Opuszczamy kwaterę o godzinie 4:30. Czemu tak wcześnie? Przed nami ponad 20 kilometrów drogi, na trasie przerwy, w późniejszych godzinach gorąco i więcej ludzi na szlaku, dlatego wolimy startować od wczesnych godzin porannych. Klucz od pokoju wrzucamy do skrzynki na listy, a samochód na kilka godzin zostawiamy jeszcze przed kwaterą, żeby nie szukać innego parkingu, a jest to dobre miejsce wypadowe na szlaki. Na polu już jasno, dlatego czołówki możemy spokojnie zostawić w samochodzie. Słońce powoli wstaje, a my ruszamy na puste ulice Szklarskiej Poręby. Od razu wchodzimy na żółty szlak i kierujemy się w górę w stronę Muzeum Mineralogicznego i dalej na leśną ścieżkę. Na termometrze mamy około 10 stopni, dlatego ubieramy się ciepło.

Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego na Szrenicę

Po opuszczeniu betonu wchodzimy do lasu. Idziemy kilkanaście minut po utwardzonej drodze. Przed nami widać zbocza Śnieżnych Kotłów. Rozdzielamy się ze szlakiem rowerowym, który skręca w lewo i wchodzimy na kamienistą drogę, która wznosi się coraz to wyżej. Po kilkudziesięciu minutach przychodzi do nas szlak koloru zielonego ze stacji pośredniej kolejki na Szrenicę. Tam też jest informacja, żeby kupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wejście kosztuje 6 złotych, jest tylko jeden problem. Osoby niemające smartfonów lub osoby starsze, które nie znają się za bardzo na telefonach, nie kupią takiego biletu. Nie można tutaj wysłać SMS, tylko trzeba po pierwsze skanować kod QR, rejestrować się na stronie e-parki i dopiero płacić przelewem lub kartą płatniczą. Trochę to skomplikowane i nam zajęło 15 minut, bo w górach Internet jest zawsze ograniczony.

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Schronisko pod Łabskim Szczytem. Już widać nasz cel – Szrenicę!

Po przerwie wracamy na szlak. Do schroniska pod Łabskim Szczytem mamy około 45 minut. Wspinamy się pod górę i przechodzimy przez mostek nad Szrenickim Potokiem. Po chwili stajemy przed ogromną formacją skalną. Kukułcze Skały i Wahadło, to efektowna grupa granitowych ostańców w zachodniej części Karkonoszy, położona tuż przy żółtym szlaku biegnącym ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Na szczególną uwagę zasługuje tu iglica skalna o wysokości około 7 metrów (to właśnie Wahadło), uwięziona pomiędzy dwoma skalnymi murami. Podobno można ją wprawić w ruch. Tam możemy po raz pierwszy obejrzeć Szrenicę ze schroniskiem na szczycie.

Idziemy dalej i po chwili jesteśmy już przy schronisku. Wejście, którym zawsze wchodziliśmy do środka, jest zamknięte, a na drzwiach jest kartka, że wejście po drugiej stronie budynku. Tam właśnie się udajemy. Otwarte są tylko 2 korytarze. Główna sala jest jeszcze zamknięta, więc musimy się rozgościć przed bufetem. Tutaj przypada przerwa na karmienie i przebieranie, które zawsze idzie bardzo sprawnie. 

Śnieżne Kotły – szlak z dzieckiem

O 7 idziemy dalej. Na Śnieżne Kotły prawie godzina drogi i trochę podejścia. Słońce zachodzi za chmury, więc dobrze się idzie i widoki też są lepsze. Trawersujemy zbocza Łabskiego Szczytu 1472 m n.p.m. Wędruje się wyśmienicie i w ogóle nie czuć zmęczenia. Maszerujemy po kamieniach i docieramy do czerwonego szlaku, którym idziemy chwilę i stajemy pod nadajnikiem RTV – dawnym schroniskiem Śnieżne Kotły. Tam przechodzimy kawałek w stronę miejsca widokowego na Wielki Śnieżny Kocioł. Po raz kolejny tutaj jesteśmy i zawsze jesteśmy zachwyceni. Widać w pobliżu Wielki Szyszak, a za nim majaczy gdzie obserwatorium na Śnieżce – najwyższym szczycie w Karkonoszach. Nasza mała Maja w chuście radzi sobie bardzo dzielnie. 

Widokowy szlak ze Śnieżnych Kotłów na Szrenicę 

Teraz zmieniamy szlak na czerwony i zmierzamy w stronę Szrenicy. Tym razem trawersujemy Łabski Szczyt z drugiej strony i przy Czeskiej Budce skręcamy jeszcze w lewo, żeby podejść 500 metrów do źródła Łaby – rzeki przepływającej przez Czechy i Niemcy o długości 1165 kilometrów. Na miejscu znajdują się: symboliczna studzienka i herby miast, przez które przepływa rzeka. Na pewno warto zboczyć trochę z głównego szlaku i odwiedzić to miejsce. 

Schronisko na Szrenicy 

Wracamy na czerwony szlak i idziemy dalej już prosto na Szrenicę 1362 m n.p.m. Nie zawahamy się jej zdobyć. Po przejściu Twarożnika przed Trzema Świnkami spotykamy chłopaków z Zielonej Góry, których serdecznie pozdrawiamy. Było to nasze pierwsze spotkanie na szlaku. Skręcamy w prawo na rozwidleniu i podchodzimy pod schronisko. Tam już kolejka zaczęła kursować, dlatego turystów jest całkiem sporo. Wchodzimy do obiektu i idziemy w stronę jadalni. Siadamy przy oknie, a Angelika zamawia żurek i idzie po magnesy oraz pieczątkę. Na Szrenicy jesteśmy dobrą godzinę. Dłuższa przerwa zawsze wskazana. Pozostaje nam tylko zejście do Szklarskiej Poręby, a jest dopiero po 11. Do nowej kwatery mamy przyjechać na 14:00, bo wtedy jest zameldowanie.

Jak dojść na Szrenicę? – inne szlaki i wyjazd kolejką

My na Szrenicę dotarliśmy ze Śnieżnych Kotłów, jednak są jeszcze inne sposoby, aby dotrzeć na szczyt. Najpierw zobacz na mapę Karkonoszy. Jeśli jej nie masz, to możesz posłużyć się wpisem na naszym blogu z mapami online.

 1. Szlak czerwony ze Szklarskiej Poręby przez Halę Szrenicką | 6 kilometrów – czas przejścia 3 godziny.
 2. Szlak zielony z Przełęczy Szklarskiej (Jakuszyce) | 8 kilometrów – czas przejścia 3 godziny.
 3. Szlak zielony od schroniska pod Łabskim Szczytem | 3 kilometry – czas przejścia 1 godzina. Do schroniska prowadzą szlaki ze Szklarskiej Poręby, Jagniątkowa lub Wodospadu Szklarki.
 4. Na Szrenicę można także wyjechać kolejką, która jest czynna cały rok. Cennik i rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej wyciągu.

Pages: 1 2

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

16 komentarzy

 • Kasia

  Dziekuje za Waszą prace. W zeszłym roku byliśmy w kilku miejscach w Pieninach. W tym roku cos czuje że uderzymy w Karkonosze. Myśle o trasie od Szklarskiej, przez Scronisko pod Łabskim Szczytem do Szrenicy i zjadz kolejką, Dzieci będą w przekroju od 8 do 5 lat. Zakładam, że Śnieżne Kotły odpóścimy bo czasowo do schroniska ze szklarskiej pewnie bedziemy iść z 2,45 h. Dobrze wyliczyłam? a ze schroniska na Szrenice bedzie też godzina. Zastanawiam sie czy dzieciaki sobie poradzą????Możecie coś podpowiedzieć?

 • Asia

  Świetny blog! Podziwiam za czas na pisanie tak wielu i dokładnych postów ? pytanko – czy jesteście w stanie polecić nie za długi szlak dostępnego dla wózka przyczepki, Ew.sanki ? Na okres koniec lutego – marzec?

 • Krzysztof

  Byliśmu jesienią na Śnieżnych Kotłach, tylko „od dołu”. Wejście do Schroniska pod Łabskim Szczytem, tak jak Wy żółtym ze Szklarskiej a póżniej lekko pod górę i w prawo w zielonym na Śnieżne Stawki. Moim zdaniem najpiękniejsza trasa w naszych Karkonoszach. Zdecydowanie warto się po tych kamlotach przejść 🙂

 • Pellegrino

  Jutro ruszamy Państwa śladami .Dziękujemy za tą fajną relację i opis trasy , pozdrawiamy serdcznie .
  P.S
  Proszę się nie przejmować doświadczonymi ratownikami , którzy słowo ,, narażać ” piszą przez ,,rz”.

 • Ania

  Wspaniała trasa i piękne zdjęcia. My też w tym roku wybieramy się w Karkonosze, a za Waszą przyczyną odwiedziliśmy w długi weekend Beskid Sądecki. Było warto 🙂

  • Mateusz Grzegorzek

   Biedny jest ten, który siedzi w domu i podnosi swoją wartość hejtując innych nie mając własnego ciekawego życia. 🙂

 • Zbigniew

  Jako ratownik GOPR-u widziałem wiele przypadków nieostrożnych rodziców. Wy zaliczacie się do nich. Zbyt długa trasa, zbyt męcząca zwłaszcza z obciążeniem. Szkoda że dla fejmu tak nararzacie dziecko. Szczęście dużo życzę i mam nadzieję nie do zobaczenia.

  • Mateusz Grzegorzek

   Zbyt długa i męcząca trasa dla kogo? i o jakim obciążeniu mówimy? Nieostrożni rodzice zabierają kilkuletnie dzieci na niebezpieczne szlaki, a jako ratownik GOPR-u powinieneś mieć jakieś rozeznanie odnośnie trudności szlaków, bo ocena tej trasy jako trudna to naprawdę trochę śmieszne. GOPR powinien przeprowadzić jakieś dodatkowe szkolenia. 🙂 Ten szlak przy takich warunkach jest do przejścia dla każdego chodzącego po górach turysty. Ale zawsze najwięcej do powiedzenia mają Ci co nigdy w takiej sytuacji nie byli. 😉 pozdrowienia i mamy nadzieję do zobaczenia, bo zawsze chętnie wysłuchamy rad „wytrawnych piechurów” ale twarzą w twarz, a nie w Internecie. i czemu raz komentujesz jako Zbigniew, a raz jako Ola 😉

 • M

  Świetna wyprawa! Ostatnio wyszłam na Szrenicę po 8, też było pusto, ale tak rano jak Wy jeszcze nie wychodziłam – muszę spróbować! Gratuluję kondycji, jeszcze z dzieckiem, mnie sama Szrenica pokonuje i o ile dalej bym weszła, to nie chcę mieć problemów z zejściem – zmęczenie i drżenie nóg atakuje nagle 🙂
  Powodzenia i udanych wypraw!

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.