Schronisko pod Łabskim Szczytem w Karkonoszach – szlak ze Szklarskiej Poręby

Schronisko pod Łabskim Szczytem znajduje się w Szklarskiej Porębie w Karkonoskim Parku Narodowym. Ten obiekt położony jest przy szlaku na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Już nawet nie wiem ile razy tam byliśmy, ale zawsze miło wspominamy wizyty w tym schronisku PTTK. Nawet ostatnio w zimowej scenerii mijaliśmy je podczas zejście ze Szrenicy do Szklarskiej Porębie. Schronisko pod Łabskim Szczytem może także być głównym celem wycieczki.

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Jak dojść do Schroniska pod Łabskim Szczytem ze Szklarskiej Poręby?

Do Schroniska pod Łabskim Szczytem najlepiej dojść ze Szklarskiej Poręby szlakiem żółtym. Płatny parking znajduje się przy ulicy Uroczej. Musisz zapłacić kilka złotych za godzinę. Można dojść również za znakami niebieskimi od Wodospadu Szklarki oraz szlakiem czarnym z Jagniątkowa. I oczywiście podczas zejścia z gór.

 • Szlak do schroniska mierzy 4,3 km,
 • Czas wejścia to około 2 godziny.
 • Współrzędne parkingu przy szlaku do Schroniska pod Łabskim Szczytem: 50.8169, 15.5235.

Pamiętaj, że schronisko położone jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, więc musisz zakupić bilet wstępu. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy 4. Poniżej jeszcze mapa trasy ze Szklarskiej Poręby.

Opisu szlaku ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem

Z parkingu szliśmy przez 1 kilometr po ubitej i szerokiej drodze. Po lekkim podejściu było rozejście się dróg. My wybraliśmy tę w prawo. Była to tak zwana Stara Droga. Przez 1,5 km cały czas zdobywaliśmy wysokość. Po drodze mogliśmy już obejrzeć ciekawe widoki w kierunku Śnieżnych Kotłów. Po około 60 minutach doszliśmy do zielonego szlaku turystycznego. Tam także wchodziliśmy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego – były tablice informacyjne z informacjami, żeby kupić bilet wstępu.

 • Szlak zielony prowadził od Rozdroża pod Kamieńczykiem przez stację pośrednią SKI Arena Szrenica. Stamtąd również można dotrzeć do schroniska.

Od tego momentu rozpoczęliśmy ostrzejsze podejście po kamieniach. Z lewej strony towarzyszył nam Szrenicki Potok. Po drodze minęliśmy Kukułcze Skały, o których już kiedyś więcej pisaliśmy. Trasa się nieco wypłaszczyła, a my po 10 minutach dotarliśmy pod obiekt PTTK.

Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem
przewodnik
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem
Schronisko pod Łabskim Szczytem

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem – informacje

Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem położone jest na wysokości 1168 m n.p.m. Jest to jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach. Powstało na przełomie 1618-1648 roku. Początkowo służyło jako buda pasterska lub leśniczówka. W XVIII i XIX wieku w pobliżu obiektu wypasano zwierzęta, a wraz ze wzrostem zainteresowania turystyką budę zmieniano pod turystów.

Pomału stworzono schronisko górskie z prawdziwego zdarzenia. W 1915 pożar strawił budynek, a nowy obiekt powstał za czasów I wojny światowej. W 1938 powstał kolejny budynek noclegowy o wyższej jakości. Po II wojnie światowej schronisko przejęło PTTK.

 • Obecnie w schronisku można nocować,
 • W bufecie można zamówić coś do jedzenia,
 • Warto wcześniej zarezerwować nocleg.
schronisko w Karkonoszach

Gdzie iść dalej?

 • Zielony szlak na Szrenicę 2,8 km,
 • Niebieski szlak na Česká budka 1,1 km,
 • Żółty szlak na Śnieżne Kotły 2,6 km,
 • Zielony szlak na Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem 4 km.
schronisko w Karkonoszach

Co zobaczyć w okolicy?

A jeśli jesteś w okolicy, to musisz zobaczyć:

 1. Punkt widokowy Złoty Widok,
 2. Wodospad Podgórnej,
 3. Zamek Księcia Henryka,
 4. Wodospad Kamieńczyka,
 5. Szczyt Wysoki Kamień.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.