Starachowice – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Starachowice to miasto położone w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, które odwiedziliśmy podczas IV Turystycznych Mistrzostw Blogerów (ostatecznie zajęliśmy tam trzecie miejsce). Szukaliśmy mniej oczywistych miejsc w tej części Polski i stwierdziliśmy, że atrakcje turystyczne Starachowic są mniej znane dla polskich turystów.

Starachowice - atrakcje turystyczne

Starachowice otaczają magiczne lasy

Miasto Starachowice położone jest w otoczeniu lasów – głównie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, z którym Starachowice sąsiadują. Od północnej strony także sporo ich jest. Warto przespacerować się i odetchnąć. Ciekawymi miejscami są: Rezerwat Wykus, Polana Langiewicza, źródło Burzący Stok, czy Rezerwat Przyrody Rosochacz. Leśne spacery to dla nas jedna z głównych atrakcji w Starachowicach.

Starachowice - atrakcje turystyczne
Starachowice - atrakcje turystyczne

Punkt widokowy na hałdzie dawnej kopalni Majówka

W Starachowicach na hałdzie dawnej kopalni Majówka znajduje się punkt widokowy. Warto tam się wybrać o wschodzie lub zachodzie słońca. Trasa nie jest trudna. My szliśmy od ulicy Batalionów Chłopskich. W ciągu 15 minut byliśmy na miejscu. Do przejścia było jakieś 0,8 km, czyli niewiele. Od początku trasa prowadziła po prostym, a dopiero na samą hałdę mieliśmy podejście. Z punktu widokowego w Starachowicach widać kilka szczytów w Górach Świętokrzyskich np. Łysicę czy Łysą Górę.

Starachowice - atrakcje turystyczne
Starachowice - atrakcje turystyczne
przewodnik

Park Miejski imienia Stefana Żeromskiego

Park Miejski im. Stefana Żeromskiego jest ciekawą atrakcją turystyczną Starachowic. Znajduje się nad Starostwem Powiatowym. My właśnie tam zatrzymaliśmy samochód i wybraliśmy się na spacer po parku. Były punkty widokowe, chociaż to może za dużo powiedziane, ponieważ bardzo ograniczone przez drzewa. Do punktów widokowych prowadzą alejki spacerowe. Park przeszedł rewitalizację, dlatego stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych w Starachowicach. W środku parku stoi amfiteatr.

Starachowice - atrakcje turystyczne
Starachowice - atrakcje turystyczne

Jezioro Starachowickie

Podjechaliśmy także nad Jezioro Starachowickie. Prowadzone były tam jakieś prace, więc końcowy efekt zobaczymy pewnie w przyszłości. Jezioro Starachowickie zwane jest również Zalewem Pasternik. Powstał on w 1920 roku. Bardzo ładnie wygląda krajobraz, gdy budynki odbijają się w tafli jeziora. Z tego co wiedzieliśmy, to sporo osób lubi to miejsce i spaceruje nad wodą. Najlepiej pojechać tam o zachodzie słońca, ponieważ pojawiają się wtedy najpiękniejsze kolory.

Starachowice - atrakcje turystyczne
Starachowice - atrakcje turystyczne

Ścieżka STAR-a

Tak w ogóle, gdy wjeżdżaliśmy do Starachowic od strony Wąchocka, to przywitała nas ciężarówka. Potem jechaliśmy dalej do sklepu i w innej części miasta stała kolejna. W 1948 roku otwarto fabrykę ciężarówek STAR. Teraz samochody zachęcają turystów do zwiedzania miasteczka. Podczas zwiedzania możesz zobaczyć np. Star 1142 wywrotka, Star 266 wojskowy, czy Star 28 dźwig. Zobacz tutaj więcej informacji o ścieżce STAR-a.

świętokrzyskie
świętokrzyskie

Muzeum Przyrody i Techniki – ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci

W Starachowicach znajduje się Muzeum Przyrody i Techniki, które założono w 2001 roku. Znajduje się na terenie dawnej huty. Na miejscu można zobaczyć między innymi: zakład wielkopiecowy z 1841 roku, Wielki Piec z 1899 roku czy osadę starożytnego hutnictwa żelaza. Są także eksponaty związane z fabryką samochodów Star czy górnictwem rud żelaza.

Starachowicka Kolej Wąskotorowa w Starachowicach

Przy zwiedzaniu Starachowic można przejechać się Starachowicką Koleją Wąskotorową. Jest kilka tras, które czekają na turystów. Kolejka działa w sezonie turystycznym. Niestety my byliśmy w Starachowicach poza sezonem, więc nie mogliśmy skorzystać z przejazdu. Z opinii, które przeczytaliśmy w Internecie, to nie tylko przejazd będzie atrakcją, ale także wspólne ognisko oraz ciekawe opowieści.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy Starachowic warto odwiedzić: miasto Wąchock, Sieradowicki Park Krajobrazowy, Góry Świętokrzyskie: Łysicę i Łysą Górę. Nieco dalej są Gagaty Sołtykowskie, Skałki Piekło pod Niekłaniem i Altana – najwyższy szczyt województwa mazowieckiego.

świętokrzyskie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.