Altana Mazowieckie
Mazowieckie,  Podróże z dzieckiem

Altana – najwyższy szczyt województwa mazowieckiego

Naszym kolejnym szczytem potrzebnym do skompletowania Korony Polski była Altana, która jest najwyższym szczytem na terenie województwa mazowieckiego. Jest to wzniesienie znajdujące się na wyżynach w Garbie Gielniowskim. Niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest zalesione i kopulaste.

W najwyższym punkcie stoi 34-metrowa metalowa wieża przeciwpożarowa. Oprócz tego są również ławki i kosze na śmieci. Co ciekawe, Altana należy do Korony Gór Świętokrzyskich stworzonej przez PTTK Kielce, którą również kolekcjonujemy. Szczyt położony jest 1500 metrów od granicy z województwem świętokrzyskim, dlatego mało brakło, a Altana byłaby zapomnianym przez turystów szczytem na mapie Polski.

Altana

Jak dojechać na Altanę?

Z Rynku Wielkiego w Szydłowcu jedziemy ulicą Kamienną w kierunku Folwarcznej. Na niej od razu odbijamy na ulicę Podgórze i jedziemy do wsi Majdów. Tam za kościołem skręcamy w prawo, mijamy szkołę i wjeżdżamy do miejscowości Ciechostowice. Dojeżdżając do prostopadłej drogi, kolejny raz skręcamy w prawo. Jedziemy prosto przed siebie, aż do granicy lasu. Tam po przejechaniu 100 metrów drogą gruntową zatrzymujemy samochód naprzeciwko drewnianego, opuszczonego domu.

Jak dojść z Ciechostowic?

Ruszamy od samochodu prosto przed siebie pod górę. W tym przypadku najlepiej mieć ze sobą telefon z nawigacją. Programy Locus Map lub Mapy.cz. Jeśli nie mamy, to należy iść cały czas drogą przed siebie aż do zielonego szlaku. Poniżej mapa przedstawia miejsce do zostawienia samochodu (czerwony X). Dojście na szczyt zajmuje około 30 minut, a długość trasy to około 2 kilometry. Innym wariantem dojścia, na pewno pewniejszym jest marsz zielonym szlakiem z miejscowości Hucisko lub ścieżką rowerową z Ciechostowic do Huciska, a potem szlakiem pieszym.

Altana mapa
Altana mapa
Altana - najwyższy szczyt województwa Mazowieckiego
Altana - najwyższy szczyt województwa Mazowieckiego
Altana - najwyższy szczyt województwa Mazowieckiego
Altana - najwyższy szczyt województwa Mazowieckiego

Co to jest Korona Polski?

Korona Polski to najwyższe szczyty 16 województw w naszym kraju. W województwie małopolskim są to na przykład Rysy, w śląskim Góra Pięciu Kopców (Pilsko), w pomorskim Wieżyca, a w wielkopolskim Kobyla Góra. Ten ostatni szczyt zdobyliśmy niedawno i można o nim na blogu przeczytać. Tego projektu nie wolno mylić z Koroną Gór Polski, czyli 28 najwyższych szczytów w pasmach górskich w Polsce. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *