Łysa Góra/Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich

Łysa Góra (Święty Krzyż) to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Górach Świętokrzyskich. Mierzy 594 m n.p.m i znajduje się we wschodniej części Pasma Łysogór, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie znajdują się: gołoborze, rezerwat przyrody, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N., muzeum parku narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 metrów. Oprócz Łysej Góry najciekawszych miejscem w okolicy jest Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Dojazd na Święty Krzyż

Dojazd na Święty Krzyż nie powinno nikomu sprawić problemu, ponieważ znajduje się on niespełna 40 kilometrów od Kielc. Z centrum miasta trzeba kierować się drogą numer 74 na Łagów i w Woli Jachowej skręcić w lewo na drogę 753 na Ostrowiec Świętokrzyski. Następny skręt będzie dopiero w Hucie Nowej. Tam już kierunek będą wskazywały znaki na Łysą Górę. Dojazd na Święty Krzyż zajmuje około 40 minut.

Parking niedaleko Świętego Krzyża w Hucie Szklanej

Rozpoczynamy w miejscowości Huta Szklana niedaleko Łysej Góry. Znajduje się tam jeden obszerny parking czynny cały rok. W sezonie jest on płatny. Poza sezonem nie ma tam nikogo, a szlaban jest podniesiony. Cena jest do zaakceptowania. Samochód osobowy – 5 złotych za dzień, bus – 10, a autokar 15. Podczas sezonu potrafi być cały zajęty i ciężko w okolicy znaleźć miejsce do postoju. 

Łysa góra
Łysa góra szlak

Najłatwiejszy szlak na Łysą Górę (Święty Krzyż)

Najłatwiej na Łysą Górę wybrać się z Huty Szklanej drogą asfaltową. Wejście na Łysą Górę (Święty Krzyż) zajmuje jakieś 40 minut. Musimy w tym czasie przejść 2 kilometry. Wycieczkę urozmaicić sobie można, skręcając w lewo, tuż po przekroczeniu drewnianej bramy. Dołożymy około 500 metrów drogi, jednak nie będziemy musieli sobie męczyć nóg po drodze asfaltowej i uważać na jeżdżące samochody, mimo zakazu ruchu (są małe wyjątki). 

Łysa góra świętokrzyskie
Łysa góra w Świętokrzyskiem
przewodnik
Szlak na łysą górę
MYNASZLAKU FILM
Święty krzyż szlak
Wejście na łysą górę
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Galeria widokowa na gołoborzu świętokrzyskim

Na Łysej Górze znajduje się galeria widokowa na gołoborzu – podobno najbardziej rozpoznawalny punkt w Górach Świętokrzyskich. Wejście na galerię kosztuje 7 zł – bilet normalny i 3,50 zł – bilet ulgowy. Byliśmy tam już 3 razy, a w budce od biletów nie było nikogo. Trzeci raz stwierdziliśmy, że jest wiele ciekawszych punktów w Górach Świętokrzyskich, za które powinno się zbierać opłaty, a nie tutaj. 

Góry świętokrzyskie łysa góra
Wejście na święty krzyż
Jak wejść na łysą górę
Zdobycie Łysej Góry
Łysa Góra zimą
Schody na Łysej Górze

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Łysa Góra stanowiła w okresie wczesnego średniowiecza prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Jego pozostałością jest wał, otaczający partię szczytową wzniesienia. Opactwo benedyktyńskie zwane Świętym Krzyżem założył w 1006 roku Bolesław Chrobry. Jest to jedno z najważniejszych polskich sanktuariów i cel licznych pielgrzymek. Zespół opactwa obejmuje czworobok budynków klasztornych z XIV-XV wieku wraz z wirydarzem i krużgankiem, kaplicą Oleśnickich oraz kościołem. Ten oryginalnie miał wieżyczkę, która uległa zniszczeniu, w czasie działań wojennych. Od zachodu przylega skrzydło (obecnie Muzeum Przyrodniczo-Leśne ŚPN), a od wschodu dzwonnica i brama z XVIII wieku. 

Jak dotrzeć do Świętego Krzyża
Święty Krzyż w Świętokrzyskiem
Święty Krzyż Świętokrzyskie
Kościół przy Łysej Górze
Kościół przy Świętym Krzyżu
Okolice Łysej Góry

Łysa Góra: Korona Gór Świętokrzyskich  

Łysa Góra w Świętokrzyskiem zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich wymyślonej przez Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, a wprowadzonej w życie przez PTTK Kielce. W skład korony wchodzi 28 szczytów, które dla wielu turystów nie są zbyt znane. Zachęcamy do jej zdobywania, ponieważ można odkryć nowe i ciekawe miejsca. 

Dzielnica przy Łysej GórzeSprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej np., jak dojechać na Zakrzówek czy poczytaj o Skalnym Mieście Adrspach w Czechach. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.