Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie i Skałki Twardowskiego

Zakrzówek to jedna z atrakcji turystycznych Krakowa. Uwielbiany przez turystów Kraków, każdego roku przyciąga wiele osób, które zachwycone niezwykłymi zabytkami oraz atrakcjami, chcą poznać je bliżej.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Choć Kraków kojarzy się głównie z Wawelem, Bazyliką Mariacką czy Sukiennicami, są miejsca, które zachwycą równie mocno i sprawią, że odpoczynek w tym miejscu będzie należał do udanych. 

 • Uwaga! Obecnie Zalew Zakrzówek jest zamknięty. Jest to plac budowy!

Jest to miejsce bardzo urokliwe. Byliśmy przed zachodem słońca, pogoda była bardzo dobra i całe kąpielisko w blasku promieni słonecznych wyglądało jakby, to nie był teren naszego kraju. Śmiało, można powiedzieć, że jest to jakieś wybrzeże chorwackie czy włoskie. Miejsce jest bardzo niezwykłe, woda mieni się odcieniami koloru turkusowego i kontrastuje z jasnymi skałami. Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa.

Jak dojechać na Zakrzówek?

Zalew zlokalizowany jest na jednej z dzielnic Krakowa. Dojechać można do niego komunikacją miejską, autobusy nr 112, 162, 194, 662, tramwaje nr 11,18,23, 52,62,72.

Możliwy jest dojazd również samochodem. Należy wybrać trasę prowadzącą przez ulicę Wyłom. Przy zbiorniku znajduje się parking, na którym można zostawić auto. Do zalewu można dojechać również rowerem, najlepiej wybierając tę samą trasę, ze względu na asfaltową, bezpieczną drogę.

Dojazd możliwy:

– Ulicą Norymberską i następnie ulicą Wyłom,
– Ulicą Twardowskiego i następnie ulicą Wyłom,
– Ulicą Pietrusińskiego.

 • Współrzędne parkingu do Skałek Twardowskiego i zalewu: 50.0411, 19.9181.

Zalew Zakrzówek w Krakowie: historia dawnego kamieniołomu

W 90. roku ubiegłego stulecia powstał zalew na miejscu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch większych zbiorników połączonych cienkim korytarzem..

Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. W rzeczywistości te skałki w Krakowie zaczęto łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX w., jako że w istocie Twardowski działał na terenie innych skałek – Krzemionek Podgórskich w Podgórzu i tam też była jego pracownia.

Przez ponad rok w tym kamieniołomie w czasie II wojny światowej pracował Karol Wojtyła (09.1940-10.1941). Teraz po uzupełnieniu wodą jest to miejsce bardzo atrakcyjne, które przyciąga wielu turystów, mieszkańców z podkrakowskich miejscowości, ale przede wszystkim krakowian

Wszystko, co trzeba wiedzieć o małej Chorwacji

Zalew Zakrzówek, powstał w skutek zalania terenów starego wyrobiska wapieniu. Mieści się na jednej z dzielnic Krakowa, skąd właśnie nazwa tego urokliwego miejsca.

Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? Kamieniołom jest miejscem bardzo urokliwym jednak niebezpiecznym. Otaczają go przepiękne skały wapienne, które sprawiają, że miejsce jest urokliwe i chętnie fotografowane.

Idzie nowe kąpielisko! Będzie sporo atrakcji

Ze względu na zróżnicowanie terenu, maksymalna głębokość zbiornika wynosi 32 metry, dlatego kąpiel w tym miejscu jest zabroniona. Niebawem jednak miejsce ma zostać zmodernizowane.

Pojawią się tu urokliwe ścieżki spacerowe oraz kąpielisko, gdzie będą mogły wypoczywać całe rodziny, pod okiem ratownika. Kolejną atrakcją jest możliwość nieodpłatnego nurkowania. Z racji dobrej przejrzystości wody, można tu dostrzec wiele zatopionych rekwizytów, na przykład wraki aut oraz upamiętniającą prace Karola Wojtyły tablice, znajdującą się na dnie.

Miasto, do którego należy teren zalewu, udostępniło akwen by nurkowie mieli gdzie ćwiczyć, zdobywając doświadczenie.

jak dojechać na zakrzówek
zalew zakrzówek
zakrzówek cennik
zakrzówek jak dojechać
przewodnik

Ciekawostki o Zalewie Zakrzówek. Sprawdź, ile wiesz na temat tego zbiornika!

 1. Zakrzówek jest podobno najpiękniejszym akwenem udostępnionym do nurkowania w Polsce, w dodatku pod wodą, znajdują się liczne rekwizyty, na przykład ciężarówka czy aut, którym można przyjrzeć się z bliska,
 2. Zalew powstał w skutek zalania starego wyrobiska wapienia. Do zdarzenia doszło w 1990 roku,
 3. W okresie letnim, teren zalewu udostępniony jest jako kąpielisko. Ze względu na niebywale piękne otoczenie, miejsce jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców, którzy spędzają tu wolny czas,
 4. Nurkowanie możliwe jest na głębokościach od 7 do 21 m. To właśnie na tej głębokości, podziwiać można fiata 125,
 5. Miejsce zlokalizowane jest w pobliżu Zamku Królewskiego, co sprawia, że zwiedzając najciekawsze i najładniejsze zabytki Krakowa, można urozmaicić trasę o kolejny, wyjątkowy punkt na turystycznej mapie Krakowa,
 6. Zalew nie jest jedyną atrakcją, która przyciąga turystów. Na terenie Zakrzówka, znajdują się skałki Twardowskiego. Miejsce te składa się nie tylko z wapiennych skał, ale również ścianek, wprost idealnych do wspinaczki. Można zobaczyć tu wielu wspinaczy, którzy doskonalą swoje umiejętności, w dodatku całkowicie za darmo. Miejsce idealne dla osób, które lubią spędzać wolny czas aktywnie,
 7. Teren Uroczyska Skałek Twardowskiego wynosi aż 35 ha. Jest to więc ogromne miejsce, w którym spędzimy fantastycznie czas,
 8. Na terenie Skałek Twardowskiego, znajdują się liczne jaskinie oraz schroniska,
 9. Największą jaskinią jest Jaskinia Twardowskiego. Jej korytarze liczą 500 metrów,
 10. Oprócz Jaskini Twardowskiego, na terenie Uroczyska znajduje się aż 16 jaskiń, między innymi Jaskinia Niska i Musza.
 11. Zachodnia część wzgórza, została zagospodarowana na poczet pięknego oraz nowoczesnego parku. Wskutek inwestycji powstały tam alejki spacerowe, ławki, kosze na śmieci oraz punkty widokowe, z których rozpościera się widok na panoramę Krakowa, głównie Stare Miasto.
 12. Wzdłuż Zalewu znajdują się wały przeciwpowodziowe.
 13. To urokliwe miejsce, niemal w samym centrum Krakowa, każdego roku jest oblężone przez osoby, które chcą odpocząć, spacerując, wspinając się lub smażąc kiełbaski, w gronie przyjaciół. Wiele osób, wybiera to miejsce, aby wykonać niezwykłe fotografie, gdyż otoczenie Zalewu Zakrzówek, przypomina bajeczne obrazy z katalogów. Błękitna tafla wody, wysokie i jasne skałki, które w słońcu przypominają białe, tereny zalesione oraz wspaniałe jaskinie. Taki plener, z pewnością nada fotografii niepowtarzalnego charakteru.
 14. Miejsce pomaga również rozwijać umiejętności. Dzięki możliwości nurkowania czy wspinaczki, po wapiennych ściankach, każdy może sprawdzić swoje umiejętności oraz spędzić miło czas na świeżym powietrzu.
 15. Nie zależnie od tego, czy chcesz się powspinać, pospacerować czy nurkować, krakowski Zakrzówek będzie doskonałym miejscem, dlatego koniecznie je odwiedź, gdyż niezależnie od pory roku, miejsce wygląda bajecznie.
skałki twardowskiego kraków
MYNASZLAKU FILM
skałki kraków
skałki twardowskiego
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
zakrzówek
skałki twardowskiego w Krakowie
skałki w Krakowie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.