Adrspach w Czechach – zwiedzanie i najważniejsze informacje

Skalne Miasto Adrspach w Czechach odwiedziliśmy w poniedziałek, ponieważ w każdy weekend przeżywa ono oblężenie turystów z różnych krajów. Kwietniowe miasto zaczarowało nas kompletnie i ani chwili nie żałowaliśmy, że się tam znaleźliśmy. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Skalne Miasto Adrspach w Czechach to niezwykłe miejsce. Znajduje się bardzo blisko polskiej granicy. Warto je odwiedzić o każdej porze roku,

  • Zwiedzanie skalnego miasta zajmuje około 2-3 godzin z przerwami,
  • Szlak po skalnym mieście jest świetnie oznaczony, więc ciężko się zgubić,

Na szlaku jedną z atrakcji jest wodospad. Po skalnym mieście możesz przepłynąć się łódką – to kolejna atrakcja, ale dodatkowo płatna. Skały sięgają tam prawie 100 metrów! Skalne miasto jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym, więc najlepiej zaplanować wejście o wczesnych godzinach. Na miejsce można dostać się pociągiem Wrocław – Adrpsach. Skalne miasto można zwiedzać z psem, a wycieczkę możesz przedłużyć o Teplickie Skały.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w skalnym mieście jest Wielka Panorama – punkt widokowy. Dziecko lepiej zabrać do nosidełka. Z wózkiem będzie ciężko, bo jest sporo podejść, a przede wszystkim schody,

Skalne miasto leży blisko polskiej granicy

Skalne miasto Adrspach znajdujące się w Czechach, leży bardzo blisko polskiej granicy, dlatego zaklęta w skałach kraina jest bardzo chętnie odwiedzana przez naszych rodaków. Czeskie miasto skalne, to atrakcja na skalę światową i razem ze Szczelińcem Wielkim oraz Błędnymi Skałami tworzą niesamowitą wizytówkę Gór Stołowych.

Jak dojechać do Skalnego Miasta w Czechach? Adres: 549 57 Adršpach

Dojazd do kamiennego miasta Adrspach nie powinien sprawić nikomu większego problemu. Najszybszy dojazd z wszystkich większych miast w Polsce odbywa się przez Wrocław i Wałbrzych, a następnie przez przejście graniczne za Mieroszowem.

Kiedy wjedziemy już na terytorium Czech, to trzeba przejechać przez małą miejscowość Zdoňov, a następnie skręcić w lewo, a potem już prosto. Adres: 549 57 Adršpach.

Adrspach skalne miasto

Kamienne miasteczko: parking – lokalizacja i cennik

Po drodze znajduje się wiele różnych parkingów, na których można zostawić samochód. Najlepiej to zrobić naprzeciwko stoiska z pamiątkami i bramy głównej skalnego miasta.

Wjazd po prawej stronie obok drewnianej budki, w której siedzi osoba zbierająca pieniądze w Adrspach za parking. Jak byliśmy w kwietniu, to postój kosztował 100 koron czeskich. W 2022 roku parking w sezonie kosztował 150 koron czeskich w godzinach 7:00 – 21:00.  

  • Współrzędne GPS głównego parkingu: 50.617342, 16.123070
  • Współrzędne GPS drugiego parkingu: 50.615875, 16.124640
Adrspach parking

Godziny otwarcia i ceny biletów

Wejście do Skalnego Miasta Adrspach jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. W sezonie letnim, czyli w takim jak my byliśmy, można wchodzić już od godziny 8, a zakończyć zwiedzanie trzeba o godzinie 18.

Cena za wejście dla osoby dorosłej to 180 koron czeskich. Dla dzieci od 6 lat – 130 koron. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Atrakcje można zwiedzać z psem – koszt 50 koron czeskich, i także z wózkiem, ale do pewnego momentu, czyli wodospadu, bo potem zaczynają się schody.

W kasie skalnego miasta można płacić koronami, kartą i złotówkami. Ta ostatnia możliwość ze względu na niekorzystny kurs walut jest mało opłacalna. Jeśli nie mamy obcej waluty, a kantory z rana są jeszcze zamknięte, to można udać się do banku niedaleko Adrspach lub na pocztę i wymienić pieniądze.

Bilety online są tańsze niż w kasie!

Bilety zakupione online są tańsze niż w kasie. Jak w kasie bilet kosztuje 180 koron czeskich, to online można kupić za 110 koron czeskich.

  • 180 koron czeskich to 33 złote,
  • 110 koron czeskich to 21 złotych.
Skalne miasto adrspach

Szlak przez Skalne Miasto – jak zwiedzać?

Po przekroczeniu głównej bramy zostaliśmy poinstruowani przez panią z obsługi, że najpierw należy obejść jeziorko znajdujące się tuż przed naszymi oczami. Biegnie tam szlak koloru niebieskiego mierzący 1,5 km, a przejście zajmuje około 30 minut.

Wychodzimy w tym samym miejscu i możemy zaczynać właściwe zwiedzanie, idąc za znakami koloru zielonego. Czas zwiedzania skalnego miasta Adrspach to około 2-3 godziny podczas 3 km spaceru. Przed nami otwiera się majestatyczny świat ogromnych skał.

Na trasie jest sporo schodów

Nie polecamy wycieczki z dzieckiem w wózku, ponieważ na trasie wycieczki jest sporo schodów. 

Adrspach skalne miasto
przewodnik
Adrspach Czechy
MYNASZLAKU FILM

Przy zakupie biletów otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczona jest trasa z opisanymi charakterystycznymi punktami w języku polskim. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, że pomyślano o turystach z naszego kraju. 

Jeśli będziemy robić wiele zdjęć i nagrywać filmy, to spędzimy tam bardzo dużo czasu. Każda skała w skalnym mieście w Czechach ma w sobie coś wyjątkowego, a od niektórych nie można oderwać wzroku. Znajdziemy tam atrakcyjne uliczki, wodospady czy setki skał o różnych, ciekawych kształtach. 

Mapa trasy turystycznej przez skalne miasto w Czechach

Kasa biletowa – Jezioro Pískovna – U cukrové homole – U trpaslíka, rozc. – Vyhlídka Velké panoráma – Jezioro Pískovna – Kasa biletowa

Miasto skalne Adrspach
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Rejs łodzią w Adrspach – jedna z atrakcji w skalnym mieście

Idąc zielonym szlakiem, można na chwilę sobie zrobić przerwę i skorzystać z rejsu łodzią po skalnym mieście. Jest to dodatkowa opłata, ponieważ rejs kosztuje 50 koron czeskich. Myślę, że warto pokusić się o taki wydatek.

Już samo dojście na miejsce potrafi rozbudzić wyobraźnie. Po zakupie biletu w specjalnej drewnianej budce rozpoczyna się wąskie przejście, drabinki, strome schody i brak odwrotu, bo z tyłu idą inne osoby.

Dochodzi się do domku flisaków i ich łódek. Jeśli nie ma odpowiedniej liczby chętnych, to po kilkuminutowym oczekiwaniu rozpoczyna się rejs, który trwa około 15 minut. Płynięciu towarzyszą wesołe opowieści flisaków w języku czeskim.

Nie wychodzi się w tym samym miejscu, ale kilkanaście metrów wcześniej przy brzegu. Tam można coś wrzucić kapitanowi do czapki i wrócić po schodach i skałach do punktu zakupu biletów. Dalej należy kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym wśród skał. Wycieczkę można zakończyć w punkcie startu lub nieco wcześniej kierując się za znakami do wyjścia.

Skalne miasto Czechy
Skalne miasto dojazd
Atrakcje w Skalnym mieście
Co zwiedzić w Adrspach
Wycieczka do Adrspach
Wyprawa do Adrspach

Skalne miasto w Czechach to wspaniała atrakcja, ale w Polsce znajdziemy podobne miejsca

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki znamy bardzo dobrze, Skalne Miasto Adrspach teraz poznaliśmy, a w sąsiedztwie znajdują się jeszcze Teplickie Skały, o których też wszyscy pozytywnie się wypowiadają.

Do tej pory Adrspach jest dla nas numerem 1, o którym na pewno długo nie zapomnimy. Dobrze, że tam pojechaliśmy.

Skalne miasto w Adrspach

Film ze szlaku

Na naszym kanale na YouTube pojawił się film z naszej wizyty w skalnym mieście. Zobacz koniecznie.

Czeskie Skalne miasto w Adrspach
Skalne miasto w Adrspach w Czechach
Miasto skalne Adrspach
Miasto skalne w Adrspach w Czechach
Las w czeskim Adrspach
Atrakcje w Adrspach
Co zwiedzić w adrspach
Zwiedzanie w adrspach
Góry w adrspach
Jaskinie w adrspach
Widoki w adrspach
Widoki w adrspach w Czechach
Adrspach w Czechach
Atrakcje w Adrspach w Czechach
Widoki w Adrspach w Czechach
Skalne miasto dojazd
Jak dojechać do Skalnego miasta
Co odwiedzić w Skalnym mieście
Atrakcje w Skalnym mieście
Zwiedzanie czeskiego skalnego miasta

Po sąsiedzku warto zobaczyć Teplickie Skały

W tym samym dniu możesz odwiedzić sąsiednie skalne miasto Teplickie Skały. Przygotowaliśmy specjalny film z tego miejsca.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.