Skalne Miasto Adrspach – informacje praktyczne + zdjęcia

08.04.2019 | Skalne Miasto Adrspach odwiedziliśmy w poniedziałek, ponieważ w każdy weekend przeżywa ono oblężenie turystów z różnych krajów. Kwietniowe miasto zaczarowało nas kompletnie i ani chwili nie żałowaliśmy, że się tam znaleźliśmy. W tym wpisie znajdziesz informacje praktyczne, które pomogą dojechać na miejsce i bez obaw zwiedzić zaczarowaną krainę. 

Gdzie leży Adrspach?

Jak dojechać do Adrspach?

Dojazd do Adrspach nie powinien sprawić nikomu większego problemu. Najszybszy dojazd z wszystkich większych miast w Polsce odbywa się przez Wrocław i Wałbrzych, a następnie przez przejście graniczne za Mieroszowem. Kiedy wjedziemy już na terytorium Czech to trzeba przejechać przez małą miejscowość Zdoňov, a następnie skręcić w lewo, a potem już prosto.

Parking Adrspach 

Po drodze znajduje się wiele różnych parkingów, na których można zostawić samochód. Najlepiej to zrobić naprzeciwko stoiska z pamiątkami i bramy głównej skalnego miasta. Wjazd po prawej stronie obok drewnianej budki, w której siedzi osoba zbierająca pieniądze za parking. Jak byliśmy w kwietniu to postój kosztował 100 koron czeskich. 

Godziny otwarcia i ceny biletów do Adrspach 

Wejście do Skalnego Miasta Adrspach jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. W sezonie letnim, czyli w takim jak my byliśmy można wchodzić już od godziny 8, a zakończyć zwiedzanie trzeba o godzinie 18:00. Cena za wejście dla osoby dorosłej to 120 koron czeskich. Dla dzieci od 6 lat 60 koron. Atrakcje można zwiedzać z psem – koszt 10 koron czeskich i także z wózkiem, ale do pewnego momentu, czyli wodospadu, bo potem zaczynają się schody. W kasie można płacić koronami, kartą i złotówkami. Ta ostatnia możliwość ze względu na niekorzystny kurs walut jest mało opłacalna. Jeśli nie mamy obcej waluty, a kantory z rana są jeszcze zamknięte to można udać się do banku lub na pocztę i wymienić pieniądze.

Jak zwiedzać Adrspach?

Skalne Miasto Adrspach

Po przekroczeniu głównej bramy zostaliśmy poinstruowani przez panią z obsługi, że najpierw należy obejść jeziorko znajdujące się tuż przed naszymi oczami. Biegnie tam szlak koloru niebieskiego mierzący 1,5 km, a przejście zajmuje około 30 minut. Wychodzimy w tym samym miejscu i możemy zaczynać właściwe zwiedzanie idąc za znakami koloru zielonego. Czas przejścia to około 2-3 godziny podczas 3,5 km spaceru. Przed nami otwiera się majestatyczny świat ogromnych skał.

Przy zakupie biletów otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczona jest trasa z opisanymi charakterystycznymi punktami w języku polskim. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, że pomyślano o turystach z naszego kraju. Jeśli będziemy robić wiele zdjęć i nagrywać filmy to spędzimy tam bardzo dużo czasu. Każda skała ma w sobie coś wyjątkowego, a od niektórych nie można oderwać wzroku. Znajdziemy tam atrakcyjne uliczki, wodospady czy setki skał o różnych, ciekawych kształtach. 

Rejs łodzią w Adrspach

Idąc zielonym szlakiem można na chwilę sobie zrobić przerwę i skorzystać z rejsu łodzią po skalnym mieście. Jest to dodatkowa opłata, bo kosztuje 50 koron czeskich, ale myślę, że warto pokusić się o taki wydatek. Już samo dojście na miejsce potrafi rozbudzić wyobraźnie. Po zakupie biletu w specjalnej drewnianej budce, rozpoczyna się wąskie przejście, drabinki, strome schody i brak odwrotu, bo z tyłu idą inne osoby. Dochodzi się do domku flisaków i ich łódek. Jeśli nie ma odpowiedniej liczby chętnych to po kilkuminutowym oczekiwaniu rozpoczyna się rejs, który trwa około 15 minut. Płynięciu towarzyszą wesołe opowieści flisaków w języku czeskim. Nie wychodzi się w tym samym miejscu, tylko kilkanaście metrów wcześniej przy brzegu. Tam można coś wrzucić kapitanowi do czapki i wrócić po schodach i skałach do punktu zakupu biletów. Dalej należy kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym wśród skał. Wycieczkę można zakończyć w punkcie startu lub nieco wcześniej kierując się za znakami do wyjścia.

Adrspach, Teplickie Skały, Błędne Skały i Szczeliniec Wielki

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki znamy bardzo dobrze, Skalne Miasto Adrspach teraz poznaliśmy, a w sąsiedztwie znajdują się jeszcze Teplickie Skały, o których też wszyscy pozytywnie się wypowiadają. Do tej pory Adrspach jest dla nas numerem 1, o którym na pewno długo nie zapomnimy. Dobrze, że tam pojechaliśmy. Polecamy każdemu. 🙂 Cześć! 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *