Skalne miasto w Adrspach
Góry Stołowe,  Podróże z dzieckiem

Skalne Miasto Adrspach w Czechach – cennik, parking, mapa, trasa zwiedzania

08.04.2019 | Skalne Miasto Adrspach odwiedziliśmy w poniedziałek, ponieważ w każdy weekend przeżywa ono oblężenie turystów z różnych krajów. Kwietniowe miasto zaczarowało nas kompletnie i ani chwili nie żałowaliśmy, że się tam znaleźliśmy. W tym wpisie znajdziesz informacje praktyczne, które pomogą dojechać na miejsce i bez obaw zwiedzić zaczarowaną krainę skalnego miasta w Czechach. Jeśli dodatkowo szukasz informacji o wyjeździe samochodem do Czech, to napisaliśmy o tym specjalny wpis: przepisy drogowe, wyposażenie samochodu, wymagane dokumenty, winiety, itp – sprawdź wyjazd samochodem do Czech.

Zamknięta droga w Teplice n/Metui – remont

UWAGA! Obecnie droga do skalnego miasta na wysokości Teplice n/Metui, ze względu na remont jest nieprzejezdna. Nie spotkacie takiej informacji na granicach. Trzeba kierować się na objazdy – najlepiej wyznaczyć trasę w nawigacji Google, ponieważ pokazuje na mapach ten odcinek. Najlepiej dojechać z Polski od Mieroszowa.

Drugą sprawą jest problem z parkowaniem, ponieważ parkingi szybko się zapełniają. Władze parku zalecają, aby parkować w centrum Teplice n/Metui i na miejsce dojechać pociągiem. Ten kursuje co kilkanaście minut.

Skalne miasto Adrspach leży blisko polskiej granicy – mapa

Skalne miasto Adrspach znajdujące się w Czechach, leży bardzo blisko polskiej granicy, dlatego zaklęta w skałach kraina jest bardzo chętnie odwiedzana przez naszych rodaków. Czeskie miasto skalne, to atrakcja na skalę światową i razem ze Szczelińcem Wielkim oraz Błędnymi Skałami tworzą niesamowitą wizytówkę Gór Stołowych

Jak dojechać do Skalnego Miasta w Czechach? Adres: 549 57 Adršpach

Dojazd do kamiennego miasta Adrspach nie powinien sprawić nikomu większego problemu. Najszybszy dojazd z wszystkich większych miast w Polsce odbywa się przez Wrocław i Wałbrzych, a następnie przez przejście graniczne za Mieroszowem. Kiedy wjedziemy już na terytorium Czech, to trzeba przejechać przez małą miejscowość Zdoňov, a następnie skręcić w lewo, a potem już prosto. Adres: 549 57 Adršpach.

Adrspach skalne miasto

Kamienne miasteczko Adrspach: parking – lokalizacja i cennik

Po drodze znajduje się wiele różnych parkingów, na których można zostawić samochód. Najlepiej to zrobić naprzeciwko stoiska z pamiątkami i bramy głównej skalnego miasta. Wjazd po prawej stronie obok drewnianej budki, w której siedzi osoba zbierająca pieniądze w Adrspach za parking. Jak byliśmy w kwietniu, to postój kosztował 100 koron czeskich. W 2020 roku parking pod Adrspach kosztuje 150 koron czeskich w godzinach 6:00 – 19:00.  

  • Współrzędne GPS głównego parkingu: 50.617342, 16.123070
  • Współrzędne GPS drugiego parkingu: 50.615875, 16.124640
Adrspach parking

Godziny otwarcia i ceny biletów w 2020 roku 

Wejście do Skalnego Miasta Adrspach jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. W sezonie letnim, czyli w takim jak my byliśmy, można wchodzić już od godziny 8, a zakończyć zwiedzanie trzeba o godzinie 18. Cena za wejście dla osoby dorosłej to 120 koron czeskich. Dla dzieci od 6 lat – 70 koron. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Atrakcje można zwiedzać z psem – koszt 10 koron czeskich, i także z wózkiem, ale do pewnego momentu, czyli wodospadu, bo potem zaczynają się schody.

W kasie skalnego miasta można płacić koronami, kartą i złotówkami. Ta ostatnia możliwość ze względu na niekorzystny kurs walut jest mało opłacalna. Jeśli nie mamy obcej waluty, a kantory z rana są jeszcze zamknięte, to można udać się do banku niedaleko Adrspach lub na pocztę i wymienić pieniądze.

Skalne miasto adrspach

Jak zwiedzać Adrspach? Szlak przez Skalne Miasto

Po przekroczeniu głównej bramy zostaliśmy poinstruowani przez panią z obsługi, że najpierw należy obejść jeziorko znajdujące się tuż przed naszymi oczami. Biegnie tam szlak koloru niebieskiego mierzący 1,5 km, a przejście zajmuje około 30 minut. Wychodzimy w tym samym miejscu i możemy zaczynać właściwe zwiedzanie, idąc za znakami koloru zielonego. Czas zwiedzania skalnego miasta Adrspach to około 2-3 godziny podczas 3 km spaceru. Przed nami otwiera się majestatyczny świat ogromnych skał.

Adrspach skalne miasto
Adrspach Czechy

Przy zakupie biletów otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczona jest trasa z opisanymi charakterystycznymi punktami w języku polskim. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, że pomyślano o turystach z naszego kraju. Jeśli będziemy robić wiele zdjęć i nagrywać filmy, to spędzimy tam bardzo dużo czasu. Każda skała w skalnym mieście w Czechach ma w sobie coś wyjątkowego, a od niektórych nie można oderwać wzroku. Znajdziemy tam atrakcyjne uliczki, wodospady czy setki skał o różnych, ciekawych kształtach. 

Mapa trasy turystycznej przez skalne miasto w Czechach

Kasa biletowa Adrspach – Jezioro Pískovna – U cukrové homole – U trpaslíka, rozc. – Vyhlídka Velké panoráma – Jezioro Pískovna – Kasa biletowa Adrspach

Miasto skalne Adrspach

Rejs łodzią w Adrspach

Idąc zielonym szlakiem, można na chwilę sobie zrobić przerwę i skorzystać z rejsu łodzią po skalnym mieście. Jest to dodatkowa opłata, bo rejs kosztuje 50 koron czeskich, ale myślę, że warto pokusić się o taki wydatek. Już samo dojście na miejsce potrafi rozbudzić wyobraźnie. Po zakupie biletu w specjalnej drewnianej budce rozpoczyna się wąskie przejście, drabinki, strome schody i brak odwrotu, bo z tyłu idą inne osoby. Dochodzi się do domku flisaków i ich łódek. Jeśli nie ma odpowiedniej liczby chętnych, to po kilkuminutowym oczekiwaniu rozpoczyna się rejs, który trwa około 15 minut. Płynięciu towarzyszą wesołe opowieści flisaków w języku czeskim.

Nie wychodzi się w tym samym miejscu, tylko kilkanaście metrów wcześniej przy brzegu. Tam można coś wrzucić kapitanowi do czapki i wrócić po schodach i skałach do punktu zakupu biletów. Dalej należy kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym wśród skał. Wycieczkę można zakończyć w punkcie startu lub nieco wcześniej kierując się za znakami do wyjścia.

Skalne miasto Czechy
Skalne miasto dojazd
Atrakcje w Skalnym mieście
Co zwiedzić w Adrspach
Wycieczka do Adrspach
Wyprawa do Adrspach

Skalne miasto w Czechach to wspaniała atrakcja, ale w Polsce znajdziemy podobne miejsca

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki znamy bardzo dobrze, Skalne Miasto Adrspach teraz poznaliśmy, a w sąsiedztwie znajdują się jeszcze Teplickie Skały, o których też wszyscy pozytywnie się wypowiadają. Do tej pory Adrspach jest dla nas numerem 1, o którym na pewno długo nie zapomnimy. Dobrze, że tam pojechaliśmy. Polecamy każdemu, tak samo jak szlak na Łysą Górę czy sprawdzony szlak na Babią Górę. Cześć!

Tutaj znajdziesz więcej pomysłów na wycieczki po Górach Stołowych.  

Skalne miasto w Adrspach

Film ze szlaku w Adrspach

Na naszym kanale na YouTube pojawił się film z naszej wizyty w Skalnym Mieście Adrspach. Zobacz koniecznie.

Czeskie Skalne miasto w Adrspach
Skalne miasto w Adrspach w Czechach
Miasto skalne Adrspach
Miasto skalne w Adrspach
Miasto skalne w Adrspach w Czechach
Las w adrspach
Las w czeskim Adrspach
Atrakcje w Adrspach
Co zwiedzić w adrspach
Zwiedzanie w adrspach
Góry w adrspach
Jaskinie w adrspach
Adrspach mapa
Widoki w adrspach
Widoki w adrspach w Czechach
Adrspach w Czechach
Panorama Adrspach w Czechach
Atrakcje w Adrspach w Czechach
Widoki w Adrspach w Czechach
Skalne miasto w Czechach
Skalne miasto dojazd
Jak dojechać do Skalnego miasta
Co odwiedzić w Skalnym mieście
Atrakcje w Skalnym mieście
Zwiedzanie czeskiego skalnego miasta
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

24 komentarze

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.