Skalne miasto w Adrspach
Góry Stołowe,  Opisy górskich szlaków,  Podróże z dzieckiem

Skalne Miasto Adrspach w Czechach – informacje praktyczne

Skalne Miasto Adrspach – blisko polskiej granicy 

08.04.2019 | Skalne Miasto Adrspach odwiedziliśmy w poniedziałek, ponieważ w każdy weekend przeżywa ono oblężenie turystów z różnych krajów. Kwietniowe miasto zaczarowało nas kompletnie i ani chwili nie żałowaliśmy, że się tam znaleźliśmy. W tym wpisie znajdziesz informacje praktyczne, które pomogą dojechać na miejsce i bez obaw zwiedzić zaczarowaną krainę. 

Gdzie leży Adrspach?

Jak dojechać do Skalnego Miasta w Czechach?

Dojazd do Adrspach nie powinien sprawić nikomu większego problemu. Najszybszy dojazd z wszystkich większych miast w Polsce odbywa się przez Wrocław i Wałbrzych, a następnie przez przejście graniczne za Mieroszowem. Kiedy wjedziemy już na terytorium Czech, to trzeba przejechać przez małą miejscowość Zdoňov, a następnie skręcić w lewo, a potem już prosto.

Adrspach skalne miasto

Adrspach: parking

Po drodze znajduje się wiele różnych parkingów, na których można zostawić samochód. Najlepiej to zrobić naprzeciwko stoiska z pamiątkami i bramy głównej skalnego miasta. Wjazd po prawej stronie obok drewnianej budki, w której siedzi osoba zbierająca pieniądze w  Adrspach za parking. Jak byliśmy w kwietniu, to postój kosztował 100 koron czeskich. 

Adrspach parking

Godziny otwarcia i ceny biletów 

Wejście do Skalnego Miasta Adrspach jest płatne i odbywa się w określonych godzinach. W sezonie letnim, czyli w takim jak my byliśmy, można wchodzić już od godziny 8, a zakończyć zwiedzanie trzeba o godzinie 18. Cena za wejście dla osoby dorosłej to 120 koron czeskich. Dla dzieci od 6 lat 60 koron. Atrakcje można zwiedzać z psem – koszt 10 koron czeskich, i także z wózkiem, ale do pewnego momentu, czyli wodospadu, bo potem zaczynają się schody. W kasie można płacić koronami, kartą i złotówkami. Ta ostatnia możliwość ze względu na niekorzystny kurs walut jest mało opłacalna. Jeśli nie mamy obcej waluty, a kantory z rana są jeszcze zamknięte, to można udać się do banku niedaleko Adrspach lub na pocztę i wymienić pieniądze.

Skalne miasto adrspach

Jak zwiedzać Adrspach?

Szlak przez Skalne Miasto

Po przekroczeniu głównej bramy zostaliśmy poinstruowani przez panią z obsługi, że najpierw należy obejść jeziorko znajdujące się tuż przed naszymi oczami. Biegnie tam szlak koloru niebieskiego mierzący 1,5 km, a przejście zajmuje około 30 minut. Wychodzimy w tym samym miejscu i możemy zaczynać właściwe zwiedzanie idąc za znakami koloru zielonego. Czas przejścia to około 2-3 godziny podczas 3,5 km spaceru. Przed nami otwiera się majestatyczny świat ogromnych skał.

Adrspach skalne miasto

Adrspach Czechy

Przy zakupie biletów otrzymuje się ulotkę, na której zaznaczona jest trasa z opisanymi charakterystycznymi punktami w języku polskim. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, że pomyślano o turystach z naszego kraju. Jeśli będziemy robić wiele zdjęć i nagrywać filmy, to spędzimy tam bardzo dużo czasu. Każda skała w Skalnym mieście Czechach ma w sobie coś wyjątkowego, a od niektórych nie można oderwać wzroku. Znajdziemy tam atrakcyjne uliczki, wodospady czy setki skał o różnych, ciekawych kształtach. 

Miasto skalne Adrspach

Rejs łodzią w Adrspach

Idąc zielonym szlakiem, można na chwilę sobie zrobić przerwę i skorzystać z rejsu łodzią po skalnym mieście. Jest to dodatkowa opłata, bo kosztuje 50 koron czeskich, ale myślę, że warto pokusić się o taki wydatek. Już samo dojście na miejsce potrafi rozbudzić wyobraźnie. Po zakupie biletu w specjalnej drewnianej budce, rozpoczyna się wąskie przejście, drabinki, strome schody i brak odwrotu, bo z tyłu idą inne osoby. Dochodzi się do domku flisaków i ich łódek. Jeśli nie ma odpowiedniej liczby chętnych to po kilkuminutowym oczekiwaniu rozpoczyna się rejs, który trwa około 15 minut. Płynięciu towarzyszą wesołe opowieści flisaków w języku czeskim. Nie wychodzi się w tym samym miejscu, tylko kilkanaście metrów wcześniej przy brzegu. Tam można coś wrzucić kapitanowi do czapki i wrócić po schodach i skałach do punktu zakupu biletów. Dalej należy kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym wśród skał. Wycieczkę można zakończyć w punkcie startu lub nieco wcześniej kierując się za znakami do wyjścia.

Skalne miasto Czechy

Skalne miasto dojazd

Atrakcje w Skalnym mieście

Co zwiedzić w Adrspach

Wycieczka do AdrspachWyprawa do Adrspach

Adrspach, Teplickie Skały, Błędne Skały i Szczeliniec Wielki

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki znamy bardzo dobrze, Skalne Miasto Adrspach teraz poznaliśmy, a w sąsiedztwie znajdują się jeszcze Teplickie Skały, o których też wszyscy pozytywnie się wypowiadają. Do tej pory Adrspach jest dla nas numerem 1, o którym na pewno długo nie zapomnimy. Dobrze, że tam pojechaliśmy. Polecamy każdemu, tak samo jak szlak na Łysą Górę czy sprawdzony szlak na Klimczok. 🙂 Cześć! 

Skalne miasto w Adrspach

Czeskie Skalne miasto w Adrspach

Skalne miasto w Adrspach w Czechach

Miasto skalne Adrspach

Miasto skalne w Adrspach

Miasto skalne w Adrspach w Czechach

Las w adrspach

Las w czeskim Adrspach

Atrakcje w Adrspach

Co zwiedzić w adrspach

Zwiedzanie w adrspach

Góry w adrspach

Jaskinie w adrspach

Adrspach mapa

Widoki w adrspach

Widoki w adrspach w Czechach

Adrspach w Czechach

Panorama Adrspach w Czechach

Atrakcje w Adrspach w Czechach

Widoki w Adrspach w Czechach

Skalne miasto w Czechach

Skalne miasto dojazd

Jak dojechać do Skalnego miasta

Co odwiedzić w Skalnym mieście

Atrakcje w Skalnym mieście

Zwiedzanie czeskiego skalnego miasta

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *