Długopole-Zdrój – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Długopole-Zdrój to położona w województwie dolnośląskim wieś uzdrowiskowa, która przyciąga do siebie nie tylko kuracjuszy chcących podreperować swoje zdrowie, ale również osoby, które cenią sobie kontakt z naturą, sztuką i chcą odetchnąć czystym powietrzem. Na przyjezdnych czekają liczne atrakcje, o których wcześniej warto trochę poczytać.

  • Parking przy Parku Zdrojowym znajduje się za bramą przy ulicy Zdrojowej: 50.2447, 16.6320

Długopole-Zdrój – to warto zobaczyć

Długopole-Zdrój jest ważnym punktem na mapie osób lubujących się w pieszych wędrówkach. Położony jest w południowej części Kotliny Kłodzkiej. Stanowi miejsce, gdzie podziwiać można przepiękne widoki, wziąć głęboki oddech i na chwilę odpocząć od codzienności. Ale miejscowość ta ma do zaoferowania o wiele więcej.

Dom Zdrojowy

Jak na uzdrowisko przystało, w Długopolu-Zdroju główną atrakcją jest ośrodek Dom Zdrojowy. Stanowi on centralny obiekt miejscowości, który cieszy się długimi tradycjami. Na początku w latach 40. XX wieku wybudowano tu drewnianą zadaszoną halę spacerową. W 1930 roku obiekt poddano całkowitej modernizacji, otwarto tu pijalnię wód mineralnych oraz cukiernię. Po II wojnie światowej działalność zaczęły również kawiarnia, świetlica i czytelnia.

Obiekt prawie całkowicie zniszczono podczas wielkiej powodzi w 1997 roku. Dom Zdrojowy odtworzono w 2009 roku i nawiązuje przy tym prawie w całości wyglądowi pierwowzoru. Obecnie mieści w sobie pijalnię wód mineralnych, halę spacerową, centrum obsługi kuracjuszy i kawiarnię. Zlokalizowany jest na skraju Parku Zdrojowego.

przewodnik

Park Zdrojowy w Długopolu-Zdroju

Park Zdrojowy założono w 1819 roku. Obecnie zajmujący powierzchnię 30 hektarów park, odnowiono w 2011 roku i stanowi idealne miejsce na odpoczynek, pozwala przy tym znaleźć się blisko natury. Na park składają się różnorodne gatunki krzewów i wiekowych drzew, Na turystów i kuracjuszy czekają ławeczki, a cień zapewniają między innymi jawory, sosny czy buki. Główna aleja spacerowa ma długość około 600 metrów. Obsadzona jest szpalerem klonów oraz lip.

Obiekty sanatoryjne, amfiteatr, stawy, fontanny, tarasy widokowe

Na terenie parku mieszczą się dwa obiekty sanatoryjny, amfiteatr uposażony w miejsca do siedzenia oraz wspomniany powyżej Dom Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych i kawiarnią. Znaleźć tu można również mniejsze stawy oraz fontanny. W ramach modernizacji umieszczono także drewniane altany i tarasy widowiskowe.

W 1960 roku na terenie parku postawiono obelisk z okazji „XV rocznicy wyzwolenia”. Podjęte prace rewitalizacyjne nie objęły wszystkich obiektów na terenie parku. Nie odtworzono między innymi zegara kwiatowego.

Teatr Zdrojowy w Długopolu-Zdroju

Teatr Zdrojowy powstał jako część hali spacerowej. Był również bazarem z regionalnymi wyrobami. Od czasów po II wojnie światowej jest miejscem, gdzie turyści i kuracjusze mogą obcować z lekką komedią, farsami, wodewilami. Część niewykorzystywana przez aktorów stała się kinem.

Obecnie obiekt, znajdujący się w rękach prywatnego właściciela, jest wyremontowany, a poza spektaklami teatralnymi wykorzystywany jest również w celach organizowania kameralnych koncertów, imprez tanecznych. W budynku mieszczą się kawiarnia, restauracja „Teatralna”, mały kącik czytelniczy z książkami i prasą. W restauracji istnieje możliwość organizacji imprezy okolicznościowej na około 50 osób.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy Długopolu-Zdroju warto zobaczyć inne ciekawe miejsca. Jest to bardzo ciekawa okolica, dlatego na jej zwiedzanie warto poświęcić kilka dni.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.