Międzygórze – alpejski zakątek między górami. Co warto w nim zobaczyć?

Międzygórze to mała wieś położona w województwie dolnośląskim między górami. Znajduje się 2 godziny drogi od Wrocławia, a najbliższym większym miastem jest Kłodzko oddalone o 36 kilometrów. Międzygórze to świetna baza wypadowa na górę Śnieżnik, która jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika. Dla dzieci największą atrakcją turystyczną jest Ogród Bajek zlokalizowany na szlaku na Igliczną.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Międzygórzu? Tym wpisem chcemy Ci podpowiedzieć kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.

Międzygórze - atrakcje turystyczne

Coś o Międzygórzu

Kilka wieków temu Międzygórze słynęło z wydobycia rudy żelaza. Wojna trzydziestoletnia spowodowała, że zaprzestano wydobycia, a mieszkańcy zajęli się tkactwem i leśnictwem. Turystyka w miejscowości, jak i w okolicy rozwinęła się dzięki Mariannie Orańskiej. Była to królewna niderlandzka, pochodząca z dynastii Oranje-Nassau. W Kamieńcu Ząbkowickim warto odwiedzić jej słynny pałac.

Międzygórze słynęło z drewnianej zabudowy w stylu tyrolskim. W okolicy znajduje się sporo lasów, są liczne skałki, a przede wszystkim szlaki turystyczne. Turyści chętnie przyjeżdżają do miejscowości, ponieważ pasuje tam niesamowity klimat.

Międzygórze - atrakcje turystyczne

Szlak Marianny Orańskiej i jej wpływ na Międzygórze

Na Ziemi Kłodzkiej wyznaczono Szlak Marianny Orańskiej. Królewna Międzygórze zawsze uważała za miejsce wyjątkowe. Dzięki niej Hrabstwo Kłodzkie rozwijało się w kierunku turystyki. Z kilku gospodarstw potrafiła stworzyć miejscowość letniskową. Nakazała budowę kolejnych drewnianych domów gościnnych. Co urzekło Mariannę w tym miejscu?

Za jej czasów można było np. z przewodnikiem ruszyć na Śnieżnik. Udostępniła wodospad dla zwiedzających. Wznoszono kolejne domy, wytyczano trasy turystyczne oraz budowano gospody. Spowodowało to znaczny przyjazd turystów i letników.

Czy wiedziałeś, że obecne schronisko PTTK pod Śnieżnikiem to także dzieło Marianny Orańskiej? To właśnie ona postanowiła założyć na zboczach góry farmę krów, którą potem przekształcono w schronisko – Schweizerhaus.

Międzygórze - atrakcje turystyczne

Wodospad Wilczki

Główną atrakcją turystyczną w Międzygórzu jest Wodospad Wilczki. To bardzo ciekawe miejsce, które koniecznie warto zobaczyć. Jest to pięknie zagospodarowany teren z alejkami, mostkami i punktami widokowymi. O wodospadzie pisaliśmy w osobnym tekście na naszym blogu. Zobacz więcej o Wodospadzie Wilczki w Międzygórzu. Czas zwiedzania to około 40 minut z dojściem z parkingu.

Wodospad Wilczki

Ogród Bajek – atrakcja turystyczna dla dzieci w Międzygórzu

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na stokach góry Lesieniec. Jest to ogród zlokalizowany w środku lasu, założony w XX wieku. Pomysłodawcą i założycielem był Izydor Kristen – pracownik leśny, który chciał oddać hołd baśniom oraz Duchowi Gór. Niegdyś pojawiały się tam postacie z dawnych bajek, a obecnie można zobaczyć te bardziej nowoczesne np. Świnka Peppa czy Spider-Man.

  • Najlepiej dojść żółtym szlakiem z ulicy Sanatoryjnej. Tam jest płatny parking. Współrzędne: 50.2309, 16.7665.
  • Dojście zajmuje około 30 minut. Do przejścia jest 1 kilometr, ale trochę pod górę. W połowie możesz skręcić na czerwoną ścieżkę, którą również dojdziesz do Ogrodu Bajek,
  • Ogród Bajek to główna atrakcja turystyczna dla dzieci w Międzygórzu.

Schronisko Igliczna i Sanktuarium Maria Śnieżna

Na górze Igliczna w Międzygórzu znajduje się Sanktuarium Maria Śnieżna oraz „popularne” schronisko. O schronisku, jak i samym kościołku krąży już wiele opowieści, które można znaleźć w Internecie. Niemalże na samą górę można wyjechać samochodem od strony Marianówki i Szklar. Miejsce jest niezwykle urokliwe i położone w przepięknej lokalizacji. W XVII wieku przywieziono kopię figurki Matki Bożej Śnieżnej z Austrii.

  • Na Igliczną najlepiej wejść czerwonym szlakiem turystycznym z Międzygórza. Wejście zajmuje około 60 minut – 2,5 km drogi. Z Międzygórza można dojść także szlakiem zielonym oraz żółtym.
przewodnik
Schronisko Igliczna i Sanktuarium Marii Śnieżnej

Szlak na Śnieżnik – do schroniska i wieży widokowej

Z Międzygórza wychodzą bardzo ciekawe i chętnie uczęszczane szlaki turystyczne na Śnieżnik. Najpopularniejsza jest trasa oznaczona kolorem czerwonym spod skoczni. Na początku znajduje się bezpłatny parking, a górski szlak na Śnieżnik zajmuje około 2 godziny i 30 minut. Najpierw trzeba dojść do schroniska PTTK pod górą, a później dopiero bezpośrednio na szczyt.

zobacz opis szlaku na Śnieżnik

Na Śnieżniku znajduje się wieża widokowa, która otwarta będzie w 2022 roku. Do schroniska możesz wejść także szlakiem niebieskim lub zielonym z Międzygórza. Poniżej mapa czerwonego szlaku do schroniska, a później zielonym na szczyt.

Międzygórze - atrakcje turystyczne

Zapora Wodna w Międzygórzu

Trochę poza centrum znajduje się kolejna atrakcja turystyczna Międzygórza, czyli zapora wodna. Ciekawe miejsce, zwłaszcza że mamy możliwość jej bliskiego obejrzenia oraz przejścia górą. Przez zaporę biegnie zielony szlak do sanktuarium na Iglicznej. Zapora została wzniesiona w XX wieku i jak na nią zobaczymy, to aż strach pomyśleć, że w 1997 roku woda się przez nią przelewała. Było wtedy blisko rozszczelnienia tamy.

  • Dojście z bezpłatnego parkingu przy cmentarzu zajmuje 8 minut – 500 metrów za zielonym szlakiem.
Zapora Wodna w Międzygórzu

Górskie szlaki turystyczne w Międzygórzu

Tak, jak wspomnieliśmy, Międzygórze to świetna baza wypadowa na górskie szlaki. Jeśli weźmiesz do ręki mapę, to zobaczysz, że można zaplanować tam kilka ciekawych górskich wycieczek.

  • Śnieżnik szlakiem: czerwonym, niebieskim lub zielonym. Te dwa ostatnie dochodzą chwilę przed schroniskiem na Przełęcz Śnieżnicką,
  • Igliczna szlakiem: czerwonym, żółtym i zielonym,
  • Czarna Góra szlakiem niebieskim, a następnie zielonym,
  • Jawor i Szeroka Kopa szlakiem żółtym przez Jawornicką Polanę,
  • Żmijowiec szlakiem niebieskim lub zielonym, a później czerwonym.
Międzygórze - atrakcje turystyczne

Kościoły

W Międzygórzu warto zwrócić uwagę na kościoły. Przy drodze głównej znajduje się drewniany kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, a nieco wyżej przy lesie kamienna świątynia pod wezwaniem świętego Krzyża. Postawił ją wnuk Marianny Orańskiej – Fryderyk Henryk Hohenzollern. Tutaj, gdzie znajduje się drewniany kościółek, to mamy najstarszą część Międzygórza.

Międzygórze - atrakcje turystyczne

Drewniana zabudowa Międzygórza, czyli alpejski klimat na Dolnym Śląsku

Drewniana zabudowa Międzygórza w stylu tyrolskim, to właśnie zasługa królewny Marianny Orańskiej. Domy położone pomiędzy górami wyglądają zjawiskowo. Warto przejechać się ulicą Sanatoryjną, żeby zobaczyć przywrócony dawny blask starych willi. Będąc w Międzygórzu można poczuć alpejski klimat. Miejscowość uważa się za architektoniczną perełkę i wizytówkę Sudetów.

Międzygórze - atrakcje turystyczne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.