Bystrzyca Kłodzka – co warto zobaczyć?

Bystrzyca Kłodzka to miasto położone na Dolnym Śląsku, około 110 kilometrów od Wrocławia. Znajduje się w centrum Kotliny Kłodzkiej przy ujściu rzeki Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. Miasteczko i cała okolica słynie z licznych atrakcji turystycznych, zabytków, szlaków pieszych i rowerowych. Turystyka w Bystrzycy Kłodzkiej jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Została założona w XI wieku i historycznie położona była w hrabstwie kłodzkim.

KOTLINA KŁODZKA – ATRAKCJE

Bystrzyca Kłodzka

Mapa atrakcji turystycznych Bystrzycy Kłodzkiej – królewskiego miasta

Gdy planowaliśmy zwiedzanie atrakcji turystycznych Bystrzycy Kłodzkiej, to oprócz zabytków, poszukiwaliśmy także ciekawych miejsc dla dzieci. Niestety samo miasto takich nie posiada. Tych trzeba dopiero szukać w okolicy.

Do miasta wjeżdżaliśmy od strony wschodniej. Kierowaliśmy się w stronę Rynku, bo Stare Miasto było naszym głównym celem na zwiedzanie. Blisko Rynku są liczne parkingi, ale mogą być zajęte. My staliśmy 300 metrów dalej przy ulicy Stefanii Sempołowskiej. Tam płaciliśmy 2 złote za godzinę.

  • Współrzędne parkingu w Bystrzycy Kłodzkiej: 50.2983, 16.6525.

Zwiedzanie Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka słynie z zabudowy tarasowej. Pierwszy raz widzieliśmy taką panoramę, gdy wjeżdżaliśmy do miasta. Po dotarciu w ciągu kilku minut do Rynku weszliśmy do Centrum Informacji Turystycznej – plac Wolności 17. Dostaliśmy tam mapkę z zaznaczoną Miejską Trasą Turystyczną, która ułatwiła nam zwiedzanie.

Bystrzyca Kłodzka

Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej

Centralnym punktem bystrzyckiego Rynku jest zabytkowy Ratusz. Został wzniesiony w XIX wieku i ciężko go całego objąć wzrokiem. Nawiązuje stylem do renesansu florenckiego. Byliśmy ciekawi, czy można się dostać na wieżę. Niestety dostaliśmy odpowiedź, że nie jest dostępna dla zwiedzających. Szkoda, bo widoki na pewno byłyby ciekawe  

Bystrzyca Kłodzka - zwiedzanie
Bystrzyca Kłodzka - zwiedzanie

Kolumna świętej Trójcy

Przed Ratuszem znajduje się kolumna świętej Trójcy. To 10-metrowy monument z 1736 roku. Powstała w celu ochrony miasteczka przed zarazą i pożarami. Na pomniku można zobaczyć Trójcę Świętą, a poniżej Matkę Bożą Wniebowziętą. Całość jest bogato zdobiona, dlatego na pewno jej nie przeoczysz.    

Bystrzyca Kłodzka - zwiedzanie
przewodnik

Średniowieczne mury miejskie Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej warto zobaczyć średniowieczne mury miejskie. Pierwsze powstawały od 1319 roku. W dalszych latach zostały rozbudowane i modernizowane, a później wyburzane. Dziś można zobaczyć malownicze mury obronne z trzema wieżami. Najlepiej zostały zachowane: Brama Wodna, Baszta Kłodzka, Baszta Rycerska i Wójtostwo. Warto zwrócić uwagę na ulicę Międzyleską i Wojska Polskiego.

Bystrzyca Kłodzka - zwiedzanie

Baszta Rycerska

Baszta Rycerska to warowna wieża stanowiąca niegdyś średniowieczny element murów obronnych, a teraz ciekawy zabytek. Została wzniesiona w 1580 roku. W ścianach można dostrzec otwory strzelnicze dla łuczników. W środku znajduje się dzwon z początku XIX wieku. Dawniej nazywana była Basztą Kruczą lub Rzeźniczą.

Dolny Śląsk

Baszta Kłodzka

Baszta Kłodzka została wzniesiona w 1319 roku, a później przebudowana w 1568 i 1843 roku. Zabytek został udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. Na samej górze wieży znajduje się taras, który obecnie służy jako wspaniały punkt widokowy na Bystrzycę Kłodzką.

  • Wejście jest bezpłatne,
  • Czas zwiedzania Baszty Kłodzkiej to około 20 minut.
Dolny Śląsk

Brama Wodna

Bystrzycka Brama Wodna pochodzi z XIV wieku i jest elementów murów obronnych. W XVII wieku straciła swoje obronne funkcje, gdy rozpoczęto wyburzanie murów. To kolejny punkt widokowy na miasto. Wielkie wrażenie robi krata, która nadaje średniowiecznego klimatu.

Dolny Śląsk

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Atrakcją turystyczną Bystrzycy Kłodzkiej jest Muzeum Filumenistyczne. Od kilkudziesięciu lat pozyskuje, chroni i udostępnia do oglądania dla turystów kolekcje związane z historią regionu i niecenia ognia. Są tam np. zapalniczki, krzesiwa, opakowania zapalnicze z całego świata.

  • Czas zwiedzania muzeum to około 45 minut,
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej – tutaj.
Dolny Śląsk

Pręgierz na Małym Rynku

Przed Muzeum na Małym Rynku znajduje się pręgierz, który został przeniesiony z Planu Wolności. Pręgierz to nic innego jak narzędzie kar, kiedyś stojące obok Ratusza, żeby każdy mógł zobaczyć, jak każe się za przestępstwa czy kradzieże. Przy nim karano także chłostą. Od 1813 roku służył bardziej jako słup latarni czy słup, do którego przywiązywano konie.  

Dolny Śląsk

Szlaki piesze i atrakcje turystyczne w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej

Zwiedzając Bystrzycę Kłodzką warto zobaczyć także atrakcje turystyczne w okolicy.

W okolicy przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych. Warto zwrócić uwagę na trasy:

  • Z Przełęczy Spalonej na Jagodną – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich,
  • Z Międzygórza na Śnieżnik – najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika,
  • Z Przełęczy Puchaczówka na Czarną Górę,
  • Z Białej Wody na Skowronią Górę,
  • Z Przełęczy Mielnickiej na Wapniarkę – wieża widokowa.
Dolny Śląsk
Wieża widokowa na Śnieżniku
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.