Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – zwiedzanie Trasy Turystycznej z dzieckiem

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce, w którym zachwycisz się szatą naciekową, a także zobaczysz kości zwierząt epoki lodowcowej. Miejsce to szczyci się tym, że jest jaskinią najdłuższą ze wszystkich jaskiń w Sudetach. Mało tego! Posiada w sumie 5 kilometrów długości i 100 metrów głębokości. Jest zaliczana do jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Nogi same się rwą, żeby to miejsce odwiedzić, bo została wyznaczona trasa turystyczna na poziomie środkowym.

We wnętrzu można zobaczyć na własne oczy zwisające stalaktyty oraz od ziemi stojące stalagmity, które razem czasem tworzą piękne kolumny naciekowe. W pamięci na pewno zostaną piękne formy podobne do rafy koralowej znajdujące się w martwicowych misach, które są wypełnione wodą. Wybierając się tutaj, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji, bo miejsce to jest bardzo popularne.

tuż obok znajduje się Kopalnia Uranu w Kletnie, którą warto zobaczyć

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Dojazd do Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika w gminie Stronie Śląskie w okolicy Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka w Kotlinie Kłodzkiej. Do Jaskini dojdziemy z parkingu szeroką drogą lub szlakiem żółtym.

Jak dojechać z Wrocławia?

Z Wrocławia jedziemy drogą numer 8 na Kłodzko. W nim zmieniamy ją na numer 33 i jedziemy do Bystrzycy Kłodzkiej. Tam skręcamy w lewo na 392 i kierujemy się do Stronia Śląskiego. Tam już będą nas prowadzić brązowe tablice prosto do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Parking

Parking do Jaskini Niedźwiedziej znajduje się kilometr przed nią. Czas dojścia to około 30 minut. Osoby z niepełnosprawnością posiadające ważną kartę parkingową mogą zaparkować na parkingu dla pracowników znajdującym się na placu przed pawilonem wejściowym.

  • Cena parkingu to 12 złotych za cały dzień.

poznaj także inne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska oraz Kotliny Kłodzkiej

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie parking
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie dojście
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie rezerwat

Godziny otwarcia

Jaskinia Niedźwiedzia otwarta jest cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków i czwartków (w czwartki jest otwarta od maja do sierpnia) w godzinach od 9:00 do 16:40. 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie: cennik biletów wstępu

Pamiętaj, aby w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) mieć 32 złote na bilet normalny lub 27 złotych na ulgowy, jeśli Cię obowiązuje. W pozostałe miesiące w ciągu roku obowiązują bilety tańsze o 5 złotych każdy. W kasie Jaskini Niedźwiedziej płacić można gotówką lub kartą.

  • W Jaskini Niedźwiedziej trzeba zapłacić na filmowanie i robienie zdjęć – 10 złotych,
  • Po wykupieniu nie masz pewności, czy będziesz miał czas na zrobienie zdjęć. To zależy od przewodnika.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie cennik
przewodnik

Kto może odwiedzić to miejsce?

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest dostępna dla osób w każdym wieku. Wielki ukłon dla zarządzających jaskinią, że nawet jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i musisz korzystać z wózka inwalidzkiego, to atrakcja ta też jest również dla Ciebie. Możesz spełnić swoje marzenie i zobaczyć to miejsce.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Czas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach to około 45 minut. Trzeba się ciepło ubrać, ponieważ temperatura wynosi około 6 stopni. Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych wzdłuż przygotowanej trasy turystycznej pod opieką przewodnika. Przed rozpoczęciem zwiedzania należy w szatni zostawić pleckami, parasole czy teczki. W salach zobaczyć można między innymi: czaszkę lwa jaskiniowego, szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, Korytarz Stalaktytowy czy Salę Pałacową.

sprawdź, co warto zobaczyć w Kłodzku

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie zwiedzanie
sudety

Nasze zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej z przewodnikiem

My jednak wizyty w tym miejscu nie zaliczymy do udanych. Jaskinia sama w sobie jest przepiękna. Zrobiła na nas ogromne wrażenie, ale nie mieliśmy szczęścia do Pani Przewodnik. Jeszcze chyba nigdy po zwiedzaniu nie czuliśmy się tak źle. Zwiedzanie na wariackich papierach. Cały czas zwracanie o coś uwagi. Najlepiej stać na baczność i się nie odzywać. Nie mogliśmy spokojnie obejrzeć jaskini. Osoby, które wykupiły możliwość robienia zdjęć, to nie miały czasu ich zrobić, bo Pani od razu miała pretensje, że już trzeba iść i wyłączała światło.

No i na koniec stwierdzenie, że zwiedzanie odbywa się w za dużych grupach i jaskinia na tym cierpi. Ale to nasza wina? Cała radość ze zwiedzania stracona. Później kilka osób, co z nami zwiedzało miało podobne odczucie, bo z nimi rozmawialiśmy. Nigdy tego nigdzie nie robiliśmy, ale zdecydowaliśmy się zgłosić sytuację do kierownika jaskini.

Jesteśmy źli, bo tak wiele pozytywnych opinii słyszeliśmy o przewodnikach w Jaskini Niedźwiedziej. Szkoda, że tak trafiliśmy.

Sprawdź także inne atrakcje opisane na naszym blogu, np. Zakrzówek i skałki Twardowskiego lub szlak na Kobylą Górę.

Kletno
Kletno
Kletno
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.