Kłodzko - atrakcje
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Kłodzko i okolice – atrakcje turystyczne, które warto poznać bliżej

Polska to kraj z pięknym krajobrazem, wspaniałymi widokami i licznymi miastami, których widok zapiera dech w piersiach. Jeżeli jeszcze Cię tu nie było, to pewne dolnośląskie miasto, zaprasza z całego serca. Liczne atrakcje turystyczne w Kłodzku każdego roku przyciągaj do siebie kolejnych turystów. A jeżeli nie wie się, co warto zobaczyć w Kłodzku, niech ten tekst służy za mały przewodnik.

Kłodzko - atrakcje turystyczne

Kłodzko – perełka Dolnego Śląska

Kłodzko to miasto z prawie tysiącletnią historią. Położone w województwie dolnośląskim blisko pogranicza polsko-czeskiego w średniowieczu leżało na trasie jednej z odnóg tak zwanego szlaku bursztynowego. Dostrzec można tu wpływu kultury czeskiej i niemieckiej. Poznaj atrakcje turystyczne Dolnego Śląska.

Kłodzko to siedziba powiatu kłodzkiego oraz gminy wiejskiej Kłodzko. Prawa miejskie uzyskało w drugiej połowie XIII wieku. Do tej pory zachowało kompletny i oryginalny układ miasta średniowiecznego. Był on dostosowany do ukształtowania terenu oraz podporządkowany obronnej roli zamku. Najstarsza część miasta leży na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej u stóp Fortecznej Góry. Wokół Starego Miasta można znaleźć ciągnące się parki miejskie, które powstały na miejscu dawnej fosy i murów obronnych.

  • Miasto ma rozwinięty przemysł spożywczy, drzewny, metalowy i odzieżowy.

Co roku w mieście odbywają się liczne wydarzenia, między innymi przypadające na koniec maja Dni Kłodzka świętowane od 1961 roku, Dni Twierdzy Kłodzkiej, kiedy to można zobaczyć rekonstrukcje zdobywania twierdzy przez wojska napoleońskie, oraz Kłodzkie Wieczory Muzyki Organowej.

Kłodzko jest węzłem kolejowym i drogowym, posiada bezpośrednie połączenia kolejowe i autobusowe z większymi miastami Polski, dlatego też wycieczka do niego nie powinna nastręczyć trudności.

Kłodzko - atrakcje turystyczne
Kłodzko - atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne w Kłodzku – zwiedzanie z dzieckiem

Szykując się do wyjazdu, z pewnością będziesz poszukiwać informacji o tym, co zwiedzić w Kłodzku. Może się to okazać nie lada wyzwaniem, gdyż miasto oferuje naprawdę wiele. Dlatego warto zwiedzanie Kłodzka sobie zaplanować i nie zapomnieć o najważniejszych punktach miasta. Miejscami na mapie miasta, do których naprawdę należy się udać i je zwiedzić, są między innymi:

Twierdza Kłodzko – największa atrakcja turystyczna w Kłodzku

Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najokazalszych zabytków województwa dolnośląskiego. W jego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Z wyższej partii Twierdzy Głównej podziwiać można panoramę miasta i okolicznych gór, zaś wewnątrz twierdzy zobaczyć można dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca Twierdza posiada też otwarty dla zwiedzających podziemny labirynt, gdzie można poczuć grozę walki minerskiej. Twierdza położona jest w centrum miasta na Górze Fortecznej na wysokości 369 metrów nad poziomem morza.

Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku
Twierdza Kłodzko - największa atrakcja turystyczna w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku powstała, wykorzystując głębokie na około 30 metrów piwnice i komórki, jakie w średniowieczu mieszkańcy Kłodzka budowali pod swoimi domami. Wytyczona w latach 60. XX wieku trasa liczy sobie około 600 metrów długości, pozwala zapoznać się z historią miasta.

sprawdź, jak wygląda zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku

kłodzko atrakcje

Most Gotycki na Młynówce

Most Gotycki na Młynówce w Kłodzku przyjmuje się, że został wzniesiony między XIII a XIV wiekiem w miejscu wcześniejszego, drewnianego mostu. Pozwala na oglądanie panoramy miasta. Most ma około 53 metry długości i około 4 metrów szerokości. Po jego obu stronach biegną masywne balustrady, które nakryte są przez kamienne parapety. Zbudowany z kamienia – częściowi ciosanego – barokowej cegły. Do dnia dzisiejszego na moście dostrzec można ślady wielkiej powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 1997 roku.

Most Gotycki na Młynówce

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku powstał w drugiej połowie XIII wieku jako średniowieczny plac targowy. Kształtem zbliżony jest do prostokąta, a centralny punkt miasta uznawany za jego rynek. Jest tam wiele sklepów restauracji, budynek Urzędu Miasta, pręgierz, studnia miejska oraz kolumna wotywna NMP.

Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Plac Bolesława Chrobrego w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland – najciekawsza atrakcja turystyczna dla dzieci w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland to wyjątkowe miejsce, w którym każdy może poczuć się jak w bajce. Odkryć tu można niezwykłe zakątki Ziemi, zwiedzić miniaturowe zabytki i słynne budowle z całego świata. Wystawa jest całodniowa, a w ciągu roku park zaprasza do siebie, kusząc różnymi wydarzeniami, między innymi odbywającym się od czerwca do listopada Festiwalem Kwiatów. Zobacz więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej o Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku.

Szlaki turystyczne w Kłodzku i okolicy

  • Dla zapalonych wędrowców i miłośników gór czeka kilka szlaków turystycznych, w tym przemykający przez Kłodzką Górę szlak niebieski Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Przełęcz Kłodzka.
  • Bezpośrednio z Kłodzka można ruszyć żółtym szlakiem przez wieżę widokową na Szyndzielni do wieży widokowej na Kłodzkiej Górze.

Kłodzko dodatkowo stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne pasma górskie: Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie czy Masyw Śnieżnika. Skorzystaj z darmowych map online dostępnych w Internecie.

Szlaki turystyczne w Kłodzku i okolicy

Kłodzka Góra – wieża widokowa

Kłodzka Góra to szczyt w Górach Bardzkich, drugi pod względem wysokości. Mierzy 757 metrów nad poziomem morza. To doskonały punkt widokowy i cel pieszych wędrówek. Panoramę okolicy podziwiać można z nowej wieży widokowej. Zobacz opis szlaku na Kłodzką Górę.

Kłodzka Góra - wieża widokowa

Atrakcje turystyczne w okolicy Kłodzka do 50 kilometrów:

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *