Twierdza Kłodzko – zwiedzamy z dzieckiem. Główna Trasa Turystyczna z historią i pięknymi widokami

Twierdza Kłodzko to bardzo popularna atrakcja turystyczna Dolnego Śląska. Położona jest w Kotlinie Kłodzkiej około 90 kilometrów od Wrocławia. Miejsce to przyciąga swoim klimatem i ciekawą historią. Może być to główny cel wycieczki lub jedno z miejsc podczas zwiedzania Kłodzka i okolicy.

Co znajdziesz w tym wpisie?

 • Dowiesz się, gdzie dokładnie znajduje się Twierdza Kłodzko,
 • Gdzie najlepiej zostawić samochód, czyli informacja o parkingach,
 • Co zobaczysz podczas zwiedzania kłodzkiej perełki,
 • Poznasz czas zwiedzania, cennik biletów wstępu i godziny otwarcia,
 • Dowiesz się, jaki film był kręcony w Twierdzy Kłodzko,
 • Poznasz krótką historię tego miejsca.

Na samym początku polecamy Ci sprawdzić atrakcje turystyczne w Kłodzku oraz w Kotlinie Kłodzkiej – Ziemi Kłodzkiej.

Twierdza Kłodzko

Gdzie znajduje się Twierdza Kłodzko?

Twierdza Kłodzko znajduje się w Kłodzku przy ulicy Grodzisko 1 w województwie dolnośląskim. Będąc w mieście, bardzo często zauważysz kierunkowskazy, dzięki którym dotrzesz na miejsce. Można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do twierdzy. Warto ją odwiedzić, a na pewno zobaczyć z daleka, bo robi piękne wrażenie.

Twierdza Kłodzko

Parking przy Twierdzy Kłodzko – gdzie najlepiej zostawić samochód?

 • Płatny parking pod Twierdzą Kłodzko znajduje się przy ulicy Czeskiej. Przygotowany jest na około 40 pojazdów osobowych. Gdy odwiedzających turystów jest więcej, może tutaj nie być miejsca. Współrzędne parkingu pod Twierdzą Kłodzko: 50.4393, 16.6526,
 • Kolejnym miejscem, gdzie możesz spróbować się zatrzymać jest parking przy ulicy Łukasińskiego. Jest darmowy, ale mały. Współrzędne parkingu: 50.4399, 16.6555,
 • My zatrzymaliśmy się na parkingu monitorowanym przy ulicy Zawiszy Czarnego. Parking jest bezpłatny. Współrzędne darmowego parkingu do Twierdzy Kłodzko i Podziemnej Trasy Turystycznej: 50.4375, 16.6539,
 • Najlepiej zatrzymać się przy Parku Noworudzkim. Tam zawsze powinno być miejsce. Parking jest bezpłatny. Współrzędne: 50.4446, 16.6509.
Twierdza Kłodzko widoki

Co zobaczysz podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?

Niezależnie na którą trasę się wybierzesz to przeżyjesz ciekawą przygodę, jak zawszy przy zwiedzaniu nowego miejsca. Zapewne odczujesz tutaj aurę tajemniczości, poznasz różne legendy i opowieści na tle wielu historycznych wydarzeń. W towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur poznasz sekrety tego miejsca. My wybraliśmy się na zwiedzanie z dzieckiem, ale indywidualnie. Nie szliśmy z przewodnikiem, bo pogoda była niepewna i nie wiedzieliśmy ile czasu będziemy w twierdzy.

 • Wyszliśmy na zwiedzanie w tym samym czasie co przewodnik ze swoją grupą, więc w niektórych miejscach mogliśmy posłuchać, o czym mówi.
Twierdza Kłodzko widoki
przewodnik
Twierdza Kłodzko widoki

Główna Trasa Turystyczna

Swoją trasę rozpoczęliśmy na Dziedzińcu Tumskim, gdzie mogliśmy sobie wyobrazić, że w średniowieczu stały tutaj zabudowania zakonu augustianów. Na całej głównej trasie turystycznej zobaczyliśmy: Bastion Alarmowy, Bastiony Wysokie, Lazaret, Bastion Wieżowy z punktem widokowym, Słoniczoło Podzamcza, Donjon – która jest najwyżej położoną, główną fortyfikacją Twierdzy, Artylerię oraz Wielkie Kleszcze.

Wielkie Kleszcze były największą kazamatą Twierdzy. Mieszkało tutaj około 200 żołnierzy. Spali na drewnianych pryczach. Bardzo ciasno. Między pryczami był stół bez ławek. Chcąc z niego korzystać trzeba było usiąść przy nim na swoich pryczach. W pomieszczeniu była duża wilgoć i problemy z ogrzewaniem, więc żołnierze mieszkali tutaj tylko w czasie oblężenia.

My oczywiście zachwyciliśmy się przepięknymi widokami samego miasta na tle otaczających gór. A znowu o wielu niżej, na trasie podziemnych labiryntów będziesz mógł eksplorować ponad kilometrowy odcinek.

Twierdza Kłodzko widoki
Twierdza Kłodzko widoki
Twierdza Kłodzko widoki
Twierdza Kłodzko widoki

Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?

Jeśli chodzi o czas zwiedzania Twierdzy w Kłodzku, to w zależności, na jakie zwiedzanie się zdecydujesz.

 • Przejście Główną Trasą Turystyczną i podziemną trasą w labiryntach zajmie Ci około 2 godziny 30 minut,
 • Jeśli wybierasz się na Główną Trasę Turystyczną Twierdzy Kłodzko, to zarezerwuj sobie 1 godzinę 15 minut,
 • Na trasę podziemnych labiryntów w Twierdzy Kłodzko zarezerwuj sobie 1 godzinę 15 minut,
 • Jeśli zwiedzasz indywidualnie, to możesz rozpocząć zwiedzanie o dowolnej godzinie. Nam zwiedzanie zajęło około 50 minut,
 • Jeśli chcesz wejść z przewodnikiem, to zazwyczaj zwiedzanie odbywa się co 30 minut.
Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?
Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?
Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?

Godziny otwarcia

 • Od listopada do marca Twierdza Kłodzko otwarta jest w godzinach: 9:00 – 15:00. Będąc w tym okresie należy pamiętać, że ostatnie wejście na trasę główną i podziemne korytarze jest o godzinie 14:00. Po tej godzinie istnieje możliwość zwiedzania jednej wybranej przez siebie trasy. Brama Twierdzy zamykana jest o godzinie 16:00.
 • W okresie od kwietnia do października twierdza jest otwarta w godzinach od 9:00 do 18:00. Będąc w tym okresie należy pamiętać, że ostatnie wejście, aby zwiedzić trasę główną i labirynty jest o godzinie 17:00. Po tej godzinie istnieje możliwość zwiedzania jednej wybranej przez siebie trasy. Brama Twierdzy zamykana jest o godzinie 19:00.
Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?

Cennik i bilety wstępu na Główną Trasę Turystyczną i do podziemi

Bilet normalny na trasę turystyczną kosztuje 27 złotych – bilet normalny i 22 złote – bilet ulgowy. Wejście do podziemnych korytarzy kosztuje 27 i 22 złote. Do nich można wejść z dzieckiem od 5 lat. Najkorzystniej połączyć jest oba miejsca, wtedy na zwiedzanie zapłacisz 42 złote za normalny i 34 za ulgowy. Wybierając się na trasę podziemnych labiryntów należy pamiętać, że wejście na nią jest tylko z przewodnikiem.

Jaki jest czas zwiedzania Twierdzy Kłodzko?

Twierdza Kłodzko czy Srebrna Góra? Co zobaczyć pierwsze?

To pytanie zadaliśmy sobie będąc po zwiedzaniu Twierdzy Srebrna Góra, ale nie potrafiliśmy na nie odpowiedzieć. Nie byliśmy wówczas na zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Twierdzę w Srebrnej Górze zwiedzaliśmy z przewodnikiem, a Twierdzę Kłodzko zwiedzaliśmy sami. Będzie nam ciężko porównać oba te obiekty. Chyba Twierdza Srebrna Góra do nas bardziej przemawia ze względu na swój górski klimat i do tego wspaniałe widoki.

zobacz nasze zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Kłodzko

Jaki film był realizowany w Twierdzy Kłodzko?

Na terenie Twierdzy Kłodzko, ale także i w samym Kłodzku zostały ponad 50 lat temu nagrane sceny do filmu „Czterej pancerni i pies”. Warto przypomnieć sobie odcinek 21 o tytule „Dom”. Zobacz go na YouTube. A jeśli chcesz lepiej poznać historię twierdzy, to sprawdź np. na ich oficjalnej stronie – tutaj.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.