Twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie
Twierdza Srebrna Góra to jedna z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku i miejsce, które warto zobaczyć podczas wycieczki w Góry Sowie. Twierdza Srebrnogórska to najwyżej położona twierdza w całej Europie i budowla nigdy nie zdobyta, ze względu na zawarty wcześniej rozejm. Po odwiedzeniu tej atrakcji jesteśmy przekonani, że musisz tam pojechać i koniecznie zwiedzić to miejsce z przewodnikiem. Możesz poznać kawał historii oraz zobaczyć wspaniałe widoki z samego szczytu fortu.
- Sprawdź, gdzie leży twierdza Srebrna Góra?
- Jak dojechać do atrakcji?
- Gdzie znaleźć parking przy twierdzy?
- Jak dojść do Fortu Donjon?
- Jakie są godziny otwarcia i ceny biletów?
- Jak wygląda zwiedzanie?
- Co warto zobaczyć blisko Twierdzy w Srebrnej Górze?
Gdzie dokładnie leży Twierdza Srebrna Góra?
Twierdza Srebrna Góra leży dokładnie w województwie dolnośląskim między: Kłodzkiem, Ząbkowicami Śląskimi, Bielawą i Nową Rudą. Jest dobrym punktem wypadowym do zwiedzania podczas pobytu w Górach Stołowych czy na Kotlinie Kłodzkiej. Forty położone są w małej miejscowości o takiej samej nazwie – Srebrna Góra.
Jak dojechać na parking pod Twierdzą Srebrna Góra z Wrocławia?
Nie da się ukryć, że Twierdza Srebrnogórska przyciąga turystów z całej Polski. Gdy jechaliśmy tam pierwszy raz kilka lat temu to byliśmy bardzo ciekawi, jak to wszystko wygląda od środka. Teraz w 2021 roku udało się ją zwiedzić z przewodnikiem. Atrakcja jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Wrocławia, którzy mają do niej zaledwie 80 kilometrów. Już w ciągu 80 minut można być na miejscu, jadąc drogą numer 8 na Kłodzko, a potem w Ząbkowicach Ślaskich skręcić na 385 na Budzów i Srebrną Górę.
Gdzie najlepiej zaparkować przy fortach? Parking pod Twierdzą Srebrna Góra na Przełęczy Srebrnej
Parking przy twierdzy znajduje się na Przełęczy Srebrnej. Tam są dwa parkingi, które w sezonie są płatne. Koszt to 10 złotych, czyli jeszcze w miarę tanio, patrząc na popularność tego historycznego miejsca. Gdy dojechaliśmy na parking, to byliśmy sami. Dopiero później dojechali do nas Justyna i Dominik, z którymi zwiedzaliśmy fort.
Współrzędne płatnego parkingu przy Twierdzy Srebrna Góra: 50.5719, 16.6484.
Jak dojść do fortu i rozpocząć zwiedzanie twierdzy srebrnogórskiej?
Już na samym początku mamy dla Ciebie ważną wiadomość. Pod twierdzę srebrnogórską trzeba dojść pieszo. Mimo że prowadzi tam droga asfaltowa to przeznaczona jest dla pracowników oraz osób z niepełnosprawnościami czy np. kobiet w ciąży. Znak na samym dole informuje, że zdjęcie samochodu będzie wysyłane od razu na policję.
Dojście do fortu z parkingu zajmuje około 20 minut. Droga asfaltowa delikatnie wije się pod górę. Na trasie położona jest Villa Hubertus, w której jest restauracja oraz noclegi. Podczas wejścia na dzieci będzie czekało spore wyzwanie. Muszą razem z pomocą sów zdobyć Górę Warowną. Na trasie znajdują się tablice, a samo podejście podzielone jest na 10 odcinków. Dzieci muszą rozpoznać tropy zwierząt, odnaleźć ptaki na drzewach, a na końcu wrzucić kamień zdobywców do specjalnego kosza.
Godziny otwarcia i ceny biletów do fortu w Srebrnej Górze
Po 20 minutach dotarliśmy przed bramę twierdzy i po chwili przerwy weszliśmy do fortu. Byliśmy przed godziną 10, dlatego jeszcze było zamknięte. Aktualnie z powodu covida na terenie fortu należy nosić maseczki, jednak nikt do tego nie zmusza. Bilety do twierdzy kupiliśmy po wejściu przez wąskie drzwi. Oprócz biletów można tam zakupić pamiątki, podbić pieczątki, zebrać informacje o innych atrakcjach, kupić coś do jedzenia oraz skorzystać z toalety.
- Co ważne – twierdza jest otwarta codziennie!
- Bilet normalny kosztuje 25 złotych, ulgowy 17, a dzieci do 4 lat wchodzą bezpłatnie,
- W kasie można płacić kartą,
- Godziny otwarcia: kwiecień – październik od 10 do 18, listopad – marzec od 10 do 17,
- W wakacyjne weekendy fort jest otwarty od 10 do 19,
- Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem,
- Czas zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra to 2-3 godziny,
- Warto zabrać ciepłe ubranie (temperatura około 10 stopni) i buty trekkingowe,
- W letnie weekendy z przełęczy pod bramy twierdzy kursuje kolejka Fort Fan Express. Można ją zobaczyć u góry na poboczu,
- Twierdzę można zwiedzać z psem na smyczy i w kagańcu.
Zwiedzanie największej górskiej twierdzy w Europie
Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie. Jeśli zobaczysz na zdjęcia lub filmy z drona to będzie to samotny obiekt leżący pośród drzew. Wygląda to wspaniale.
Kupiliśmy bilety i do zwiedzania mieliśmy 30 minut. Poszliśmy na szczyt, żeby obejrzeć piękne widoki. Duży plus, że panoramy widokowe są opisane, dlatego bez problemów można rozpoznać szczyty. Na miejscu jest plac zabaw dla dzieci oraz kozy, które można karmić.
O 10:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie srebrnogórskiej twierdzy z przewodnikiem. Nie było to nudne zwiedzanie z tysiącem dat, ale oprowadzanie z wieloma ciekawostkami i najważniejszymi informacjami.
Gdy w latach 1765-1777 powstawała twierdza, to była jedną z najbardziej nowoczesnych w całej Europie. Najpotężniejszy w całej budowli jest Donjon, przed którego wejściem rozpoczyna się zwiedzanie. Sama twierdza składa się z sześciu fortów oraz kilku bastionów. W środku było aż 151 pomieszczeń: magazyny, zbrojownia, piekarnia, studnie, browar, a nawet szpital czy więzienie. Przewodnik powiedział, że Twierdza Srebrna Góra mogła wytrzymać od 6 miesięcy do 1 roku bez żadnej pomocy z zewnątrz. Wnętrza mieściły prawie 4000 żołnierzy. Obiekt jest obecnie rewitalizowany i ma tam powstać restauracja oraz noclegi.
Zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem zajęło nam ponad 60 minut. Potem przeszliśmy jeszcze samodzielną trasą, która trwała 20 minut. Nad nami wisiały gęste i burzowe chmury.
Krótka historia Twierdzy Srebrna Góra
Żeby Cię nie zanudzać i nie zdradzać informacji, które powie Ci przewodnik, to napiszemy tylko najważniejsze fakty.
- Budowa trwała od 1765 do 1777 roku na polecenie Fryderyka Wielkiego,
- Była prowadzona w trzech etapach (1 – centralne elementy fortu, 2 – wspomagające forty: Rogowy, Ostróg oraz Wysoka Skała, 3 – umocnienia)
- Przy budownie pracowało średnio 4000 robotników z Niemiec i Czech,
- Łączny koszt to podobno 4,145.000 talarów,
- Skuteczność obronnego charaktertu budowli można było sprawdzić podczas wojny Prus z Francją od 1806 do 1807 roku,
- W 1807 roku zakończyły się działania wojenne po podpisaniu pokoju w Tylży,
- Więcej informacji z dziejów tej atrakcji, możesz znaleźć na stronie internetowej twierdzy.
A tak w ogóle po co zbudowano Twierdzę w Srebrnej Górze? Celem było zabezpieczenie Śląska przez najazdami wrogów.
Fort Spitzberg-Ostróg
Opuściliśmy Fort Donjon i zaczęliśmy wracać na Przełęcz Srebrną. Spotkała nas taka ulewa, że nawet parasole nie pomagały. Dotarliśmy szybko na dół i wszystko się rozpogodziło. Tutaj nasza wycieczka z Justyną i Dominikiem się skończyła, bo oni pojechali do domu, a my do Kłodzka. Ale jeszcze wracając do poranka, to zrobiliśmy krótką trasę, na której zajrzeliśmy do sąsiedniego Fortu Spitzberg-Ostróg, którego również zwiedza się z przewodnikiem.
Nie skorzystaliśmy ponieważ była godzina 7 rano, a trwały tam jakieś prace budowlane. Z tego co się dowiedzieliśmy, to Fort Spitzberg-Ostróg jest mniej znany od Fortu Donjon, ale równie ciekawy. Znajduje się na szczycie Ostróg mierzącym 610 m n.p.m. Dochodzi się do niego w ciągu 10 minut z tego samego parkingu, co do Twierdzy Srebrna Góra. Bilety można łączyć z tymi do Fortu Donjon.
Fortu Spitzberg-Ostróg powstał w latach 1769 – 1772. Obiekt obronny powstał na planie pięcioboku, a w środku znajdowało się 19 kazamat. Znajdowała się tam najgłębsza studnia w Srebrnej Górze dochodząca do 84 metrów głębokości.
Inne atrakcje przy Twierdzy Srebrna Góra
Na zwiedzanie Srebrnej Góry można przeznaczyć nawet cały dzień. Oprócz fortów do zobaczenia są także:
- Wiadukt Żdanowski – dojście szlakiem niebieskim z Przełęczy Srebrnej. Współrzędne: 50.5646, 16.6620,
- Wiadukt Sowiogórskiej Kolei Zębatej – dojście bez szlaku z Przełęczy Srebrnej (znak na drzewie). Współrzędne: 50.5693, 16.6464,
- Punkt widokowy nad Pawlikiem – wspaniały widok na Srebrną Górę. Współrzędne: 50.5701, 16.6572,
- Trasy Enduro Srebrna Góra,
- Park linowy,
- Fort Wysoka Skała,
- Fort Chochoł Mały,
- Szlaki turystyczne i szczyty: Góra Stawna, Chochoł Wielki, Łysa Góra,
- Sprawdź darmowe mapy turystyczne w wersji online.
Twierdza Srebrna Góra czy Twierdza Kłodzko?
Na pytanie jeszcze nie możemy odpowiedzieć, ponieważ nie zwiedzaliśmy Twierdzy Kłodzko. Gdy byliśmy w mieście, to zobaczyliśmy ją tylko z zewnątrz. Co ciekawe, po wycięciu drzew jest możliwość zobaczenia jednej twierdzy z drugiej. W czasach wojny można było się bez problemów komunikować w czasie zagrożenia. A Ty jak uważasz? Twierdza Srebrna Góra czy Twierdza Kłodzko?
Obie są wspaniałe ale to Twierdza Srebrna Góra skradła nasze serca wraz z miasteczkiem.