Góry Sowie – atrakcje i najpiękniejsze szlaki górskie. Co warto tam zobaczyć?

Góry Sowie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Ta najstarsza cześć Sudetów skrywa sekrety, które pilnie strzeżone są już od pokoleń. Działają one na wyobraźnię turystów, którzy każdego roku chętnie odwiedzają to magiczne miejsce i podziwiają jego liczne atrakcje.

Największymi atrakcjami Gór Sowich są: Wielka Sowa, góra Włodarz, schronisko PTTK Zygmuntówka, Kalenica, Twierdza Srebrna Góra, Kompleks Riese, Zamek Grodno i Jezioro Bystrzyckie.

Gdzie leżą Góry Sowie?

Góry Sowie stanowią niewysoki masyw położony na terenie Dolnego Śląska. Zlokalizowane są one w Sudetach i rozciągają się na przestrzeni niemal trzydziestu kilometrów. Zajmują obszar sięgający prawie dwustu metrów kwadratowych, w którego centrum zlokalizowany jest Park Krajobrazowy Gór Sowich.

 • 80 kilometrów od Wrocławia,
 • 130 kilometrów od Opola,
 • 92 kilometry od Legnicy,
 • 30 kilometrów od Wałbrzycha.
Góry Sowie - atrakcje i najpiękniejsze szlaki górskie. Co warto tam zobaczyć?

Najważniejsze informacje

Góry to cel podróży turystów z całego kraju, którzy cenią sobie czas wolny spędzony aktywnie w nieprzeciętnych okolicznościach przyrody. Na tym terenie znajdują się liczne trasy zarówno piesze jak i rowerowe, restauracje oraz pełne tajemnic doliny, wzgórza i wąwozy.

 • Góry znajdują się 80 kilometrów od Wrocławia, dlatego są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów,
 • Najwyższym szczytem całego pasma górskiego jest Wielka Sowa mierząca 1015 m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża widokowa,
 • Niedaleko leży Srebrna Góra, czyli największa taka twierdza w Europie,
 • Podczas podróży trzeba zobaczyć Zamek Grodno i zwiedzić go z audioprzewodnikiem,
 • Warto dodać, że jedną z tajemnic Gór Sowich jest podziemny Kompleks Riese, który tworzą liczne korytarze i sztolnie. Wpływają one na wyobraźnię oraz stanowią dobrą lekcję historii.  

Turyści nie muszą się również martwić o noclegi, ponieważ baza w tym wypadku jest zupełnie wystarczająca. Jednym z najbardziej popularnych miejsc noclegowych jest schronisko PTTK Zygmuntówka. Położone jest ono na stoku Rymarza i stanowi obiekt przedwojenny. W jego sąsiedztwie znajduje się wyciąg narciarski, a z jego okiem rozpościera się niesamowity widok na okolicę. W schronisku dostępne są miejsca noclegowe dla około trzydziestu osób.

Góry Sowie - atrakcje i najpiękniejsze szlaki górskie. Co warto tam zobaczyć?

Góry Sowie – najpiękniejsze szczyty i szlaki górskie

Góry należą do jednych z najpiękniejszych gór w Polsce. Stanowią one doskonałą opcję i plan zarówno na weekend, jak i na nieco dłuższy pobyt obejmujący niezliczoną ilość pieszych wędrówek. Na tej ziemi dużo jest bowiem szlaków turystycznych.

Wspomniany powyżej Park Krajobrazowy Gór Sowich stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych. Jego centralna część obejmuje Góry Sowie z najwyższym szczytem, którym jest Wielka Sowa. Drugi obszar parku stanowi masyw Włodarza. Jednymi z licznych atrakcji Gór Sowich są trasy wiodące przez szlaki górskie, w tym prowadzące na Wielką Sowę i Małą Sowę.

Celem wycieczek może być również Kalenica oraz szlak prowadzący na Włodarz. Warto dodać, że niemalże każdy szczyt zapewnia niezwykle malowniczy i niezapomniany widok na Sudety.     

Poniżej kilka najciekawszych szlaków górskich.

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej

 • Trasa: Przełęcz Jugowska – Wielka Sowa – Schronisko Sowa – Przełęcz Jugowska,
 • Długość szlaku: 10 kilometrów,
 • Podejść na szlaku: 429 metrów,
 • Czas wycieczki: 6 godzin.

Szlak na Kalenicę i do schroniska PTTK Zygmuntówka

 • Trasa: Przełęcz Jugowska – Rymarz – Słoneczna – wieża na Kalenicy – Schronisko PTTK Zygmuntówka – Przełęcz Jugowska,
 • Długość szlaku: 6,4 km,
 • Podejść na szlaku: 351 metrów,
 • Czas wycieczki: 3 godziny.

Szlak z Głuszycy na Włodarz

 • Trasa: Głuszyca – Przełęcz Marcowa – Włodarz – Podziemny Kompleks Soboń – Głuszyca,
 • Długość szlaku: 10 km,
 • Podejść na szlaku: 352 metry,
 • Czas wycieczki: 4 godziny.

Szlak z Przełęczy Woliborskiej na Chochoł Wielki

 • Trasa: Przełęcz Woliborska – Malinowa – Gołębia – Chochoł Wielki – Przełęcz Woliborska,
 • Długość szlaku: 12 km,
 • Podejść na szlaku: 596 metrów,
 • Czas wycieczki: 5 godzin,
 • Można iść dalej do Twierdzy Srebrna Góra.

Największe atrakcje w Górach Sowich – mapa ciekawych miejsc

Poniżej opisaliśmy najważniejsze atrakcje, które warto zobaczyć podczas podróży w tym paśmie górskim. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ są góry, zamek, miejsca widokowa, tajemnicze miejsca i punkty z historią. 

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. – najwyższy szczyt pasma

Rozpatrując najciekawsze atrakcje, które stać się mogą celem wycieczki nie sposób nie wspomnieć o Wielkiej Sowie. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski i jest miejscem odwiedzanym przez miłośników przyrody. Co ważne, na szczyt prowadzą liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe. W zimie dostępne są również trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego.

Celem wielu wycieczek jest malowniczo położona wieża widokowa, która wykonana jest z kamienia. Liczy ona sobie ponad sto lat, a z jej wierzchołka rozciąga się widok na Góry Sowie i całe wspaniałe Sudety na czele ze Śnieżką. Z wieżą widokową nierozerwalnie związane jest miasto Pieszyce, którego jest symbolem. W okresie letnim wejście na wieżę możliwe jest przez wszystkie dni w tygodniu, zaś zimą tylko w weekendy.

Informacji na temat aktywnych biletów warto szukać w Internecie. Koszt w tym wypadku nie przekracza jednak dziesięciu złotych. Turyści pragnący zdobyć Wielką Sowę mogą decydować się na kilka szlaków, w tym najłatwiejszy i prowadzący z Przełęczy Jugowskiej. Jest on jednak dość oblegany.

Poza tym, dostępne są szlaki prowadzące z Przełęczy Sokolej, Walimia, Kamionek lub Pieszyc, a także mało oblegany szlak z Rościszowa przez Przełęcz Walimską. Warto dodać, że podczas wędrówki na Wielką Sowę można zdobyć również szczyt Małej Sowy. W tym wypadku należy decydować się na szlak prowadzący z Walimia. 

Góry Sowie - atrakcje i najpiękniejsze szlaki górskie. Co warto tam zobaczyć?

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to niezwykła atrakcja Gór Sowich. Składa się ona z kilku fortów i bastionów i stanowi największy tego rodzaju obiekt znajdujący się na terenie Europy. Przewodnik oprowadza turystów po obiekcie, a zwiedzanie trwa około godziny.

Co ciekawe, tego rodzaju wycieczka urozmaicona jest grami terenowymi oraz wystrzałami z pistoletu lub armaty. W podziemiach obiektu jest jednak dość chłodno i warto zadbać o ciepłe ubranie. Warto również dodać, że twierdza może być również zwiedzana po zmroku.

Góry Sowie - atrakcje i najpiękniejsze szlaki górskie. Co warto tam zobaczyć?

Góra Włodarz i piękna trasa widokowa

Góra Włodarz to ciekawy szczyt, które obfituje w piękne trasy widokowe. Najpiękniejszy szlak prowadzi z Głuszycy przez Przełęcz Marcową. Wejście nie jest trudne, można obejrzeć piękne widoki, a także poznać nieco historii. 

wielka sowa
przewodnik

Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica to trzeci z najwyższych szczytów znajdujących się w Górach Sowich. Co ciekawe, znajduje się na nim wieża widokowa, która wykonana jest ze stali. Prowadzi na nią siedemdziesiąt schodów, a z jej platformy rozpościera się widok na: Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika czy Karkonosze.

wielka sowa

Kompleks Riese – tajemnicze miejsce w Górach Sowich

Kompleks Riese to bardzo tajemnicze miejsce, które stanowiło ważne przedsięwzięcie inżynieryjne w czasach II Wojny Światowej. Tego rodzaju unikalny projekt górniczo-budowlany wznoszony był od 1943 roku, ale jego budowa nie została nigdy ukończona. Miał on stanowić jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera. W jego budowie brali udział przede wszystkim jeńcy wojenni, przymusowi robotnicy czy więźniowie tworzonych koncentracyjnych.

Projekt zakładał utworzenie sieci podziemnych korytarzy w rejonie Gór Sowich i Zamku Książ. W skład Kompleksu Riese wchodzi kilka obiektów, w tym Podziemne Miasto Osówka, Kompleks Włodarz oraz oczywiście Zamek Książ.

Jak wspomniałeme powyżej, Podziemne Miasto Osówka stanowi jeden z obiektów wchodzących w skład kompleksu Riese. Osówka składa się z trzech sztolni, które położone są pod ziemią. Na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty, w tym siłownia oraz kasyno. Warto się tam wybrać podczas podróży.

Zamek Grodno – jedna z atrakcji pasma

Zamek Grodno stanowi atrakcję pasma górskie. Jest on położony niezwykle malowniczo i wznosi się na szczycie Góry Chojna. Zamek jest jednym z największych tego rodzaju obiektów znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Niestety przez kolejne lata budowla zmieniała swojego właściciela i popadała w ruinę. Na szczęście w chwili obecnej prowadzące są prace konserwatorskie, które mają na celu przywrócenie jego dawnej świetności.

Turyści planujący obejrzeć obiekt powinni wiedzieć o tym, że możliwe jest jego samodzielne zwiedzanie. W tym celu należy wypożyczyć audio przewodnik, który dostarcza cenne informacje dotyczące najstarszej części zamku, czyli warowni oraz wzniesionej podczas rozbudowy części dolnej.

W ramach zwiedzania można podziwiać również budynki gospodarcze, dziedzińce ze studnią oraz armatą, komnaty oraz salę tortur. Na terenie zamku dwa razy w roku odbywają się również jarmarki średniowieczne, podczas których mają miejsce rekonstrukcje walk, turnieje oraz inscenizacje historyczne.  

wielka sowa

Jezioro Bystrzyckie i zapora w Lubachowie

Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest położone w bezpośredniej okolicy Zamku Grodno. Jezioro jest zbiornikiem sztucznym, który powstał w efekcie wzniesienia zapory wodnej. Pełni on rolę zbiornika retencyjnego, który cechuje się również wysokimi walorami estetycznymi. Wokół zbiornika chętnie gromadzą się turyści oraz osoby zamieszkujące sąsiednie tereny.

W rejonie jeziora powstała rozbudowana baza noclegowa oraz liczne punkty gastronomiczne. W tym rejonie dobrze rozwija się również agroturystyka. W otoczeniu jeziora znajdują się również liczne ścieżki rowerowe oraz punkty widokowe.

Na Jeziorze Bystrzyckim znajduje się Tama Lubachowska. Jej wysokość przekracza czterdzieści metrów, a długość liczy sobie dwieście trzydzieści metrów. Zapora stanowi atrakcję tego terenu, ponieważ rozpościera się z niej widok na Jezioro Bystrzyckie.

Wejście na zaporę jest bezpłatne. Warto udać się szklakiem biegnącym wokół jeziora. Mapa w tym wypadku nie jest potrzebna, a spacer zajmuje około dwie godziny.     

Góry Sowie – atrakcje w najbliższej okolicy

Góry Sowie oferują odwiedzającym liczne atrakcje, które zostały opisane powyżej. Decydując się na zwiedzanie tego regionu kraju, warto również zobaczyć atrakcje okolicy: Zamek Książ, Nową Rudę oraz odwiedzić Jedlinę-Zdrój.

Zamek Książ

Zamek Książ stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Polski. Jest on integralną częścią projektu Riese, który realizowany był w Górach Sowich. Zamek miał stanowić kwaterę Hitlera, a po wojnie ulegał niszczeniu. Na szczęście w 1956 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, dzięki którym zamek odzyskał dawne piękno.

Nowa Ruda

Nowa Ruda to niewielkie miasto, które może poszczycić się ratuszem wzniesionym w XV wieku. W rejonie jego południowego narożnika znajduje się kamienna figura świętego Floriana. Będąc w Nowej Rudzie warto podziwiać malowidła na ulicach oraz zwiedzić Muzeum prof. Josepha Wittiga, Kościół św. Mikołaja oraz Muzeum Górnictwa prezentującego uroki starej kopalni w Nowej Rudzie.

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój

Jedlina-Zdrój to uzdrowisko, którego początki sięgają XVIII wieku. Nazwa miejscowości wywodzi się z lasów jodłowych, które licznie porastały ten obszar. W Jedlinie-Zdroju leczy się między innymi dychawicę oskrzelową, przewlekłe zapalenia zatok oraz choroby stawów i stanów.

Warto zobaczyć także:

Noclegi blisko szlaków – gdzie najlepiej szukać kwatery?

Najlepiej szukać noclegów w Sokolcu, Walimiu, Głuszycy, Ludwikowicach Kłodzkich i na Przełęczy Sokolej. Z tych miejscowości jest najbliżej na szlaki. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.