Szczeliniec Wielki
Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Podróże z dzieckiem

Szlak na Szczeliniec Wielki z Karłowa – najłatwiejsza trasa

Szczeliniec Wielki (nie Strzeliniec Wielki!) to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Mierzy 919 m n.p.m., a najwyższym punktem jest Tron Liczyrzepy. To miejsce jest tak samo piękne, jak skalne miasto Adrspach w Czechachlabirynt Błędne Skały i Białe Skały.

  1. Najkrótszy szlak na Szczeliniec Wielki prowadzi z Karłowa,
  2. Na wycieczkę musicie przeznaczyć 2-3 godziny,
  3. Na górę szliśmy z dzieckiem,
  4. W Karłowie znajdują się liczne płatne parkingi,
  5. Czas wejścia szlakiem na górę to 30 minut – 1,1 km,
  6. Szlak nie jest trudny i prowadzi pod górę schodami,
  7. Trasa przez skalny labirynt prowadzi między skałami,
  8. To wyjątkowe miejsce na mapie Gór Stołowych,
  9. U góry przy wejściu do skalnego labiryntu znajduje się schronisko PTTK,
  10. Obowiązują bilety wstępu na trasę,
MISTRZOSTWA

W tym wpisie znajdziesz:

  1. Mapę trasy turystycznej na szczyt,
  2. Informacje o parkingu w Karłowie,
  3. Opis szlaku turystycznego na najwyższy szczyt w Górach Stołowych – droga przez góry,
  4. Droga do schroniska,
  5. Informacje o Schronisku PTTK,
  6. Cennik i czas zwiedzania,
  7. Bilety wstępu,
  8. Atrakcje na trasie skalnego labiryntu.
Szczeliniec Wielki - szlak przez skalny labirynt

Omawiamy szlak w programie Pogadajmy o górach

Poniżej możesz obejrzeć odcinek Pogadajmy o górach, w którym szczegółowo omawiamy szlak na Szczeliniec Wielki z Karłowa.

Mapa trasy turystycznej z Karłowa na Szczeliniec Wielki przez schronisko PTTK

Parking Karłów – Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim – szczyt Szczeliniec Wielki – Parking Karłów | czas trasy to 2 godziny

  • Długość trasy to 3,5 km,
  • Na trasie mamy 183 metry podejścia,
  • Wycieczka zajęła nam 2 godziny.
  • Mapa całych Gór Stołowych dostępna jest na stronie Parku Narodowego tutaj.

Karłów – parking pod Szczelińcem Wielkim

Do Karłowa dojeżdżamy przed godziną 10. Zatrzymujemy się na parkingu przy jednym z pensjonatów. Opłata za cały dzień to 8 złotych. Czas zrobienia całej trasy to jakieś 2 godziny. 

  • Współrzędne Szczeliniec Wielki – parking: 50.475430, 16.338516.

Ruszamy na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Wszędzie skały i widoki!

Wyruszamy szlakiem turystycznym żółtym, niebieskim i czerwonym do schroniska. Mijamy stragany, budki z jedzeniem, restauracje i park dinozaurów. Ostatnie zabudowania kończą się i wchodzimy w zaczarowany, kamienny świat. Prowadzi nas tylko żółta farba. Najpierw czeka nas podejście schodami. Jest ich około 700, jednak warto je pokonać, bo u góry jest jeszcze piękniej niż na dole.  

Szczeliniec Wielki - nasze szlaki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Schronisko PTTK Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych – droga przez skały i widoki

Po kamiennych schodach i między skałami dochodzimy do schroniska PTTK ?Na Szczelińcu?. Jest to jedno z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą.

Sprzed schroniska rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Z tarasów widokowych można oglądać niezapomniane wschody i zachody słońca. Schronisko, usytuowane w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest świetną bazą wypadową w Góry Stołowe oraz Broumowskie Ściany po czeskiej stronie granicy.

Szczyt i jego trasę turystyczną zw. Skalnym Labiryntem, na której początku jesteśmy, odwiedza około 300 000 turystów rocznie. Szlak na Szczeliniec jest łatwy i bardzo popularny.

Godziny otwarcia, cennik i czas zwiedzania

Przechodzimy przez kasę biletową. Cennik: w 2022 roku bilet normalny na Szczeliniec Wielki kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6. Warto zapłacić za wejście, bo miejsce to jest wyjątkowe. Czas zwiedzania labiryntu to około 60 minut. Godziny otwarcia – całą dobę.

  • Pamiętaj, że na trasę obowiązuje wcześniejsza rezerwacji,
  • Bilet musisz kupić online – tutaj,
  • Gdy nie kupisz, to potem może się okazać, że nie wejdziesz na trasę,
  • Ta sytuacja najczęściej może się zdarzyć w sezonie turystycznym – wakacje, weekendy.

Wejście na trasę przez skalny labirynt na szczyt

W rezerwacie mamy 12 głównych nazwanych skalnych obiektów: Ucho igielne, Kaczęta, Tron Liczyrzepy, Wielbłąd, Małpolud, Diabelska Kuchnia, Piekiełko, Niebo, Kołyska, Kwoka, Koński Łeb, Słoń.

Najwyższym punktem jest Tron Liczyrzepy znajdujący się już na samym początku. Warto się tam wspiąć po kilkunastu metalowych schodach. Osoby zdobywające Koronę Gór Polski stają przy skale i robią sobie zdjęcie z datą.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Idąc szlakiem przez skalne miasteczko, stwierdzamy, że jest to wyjątkowa atrakcja Dolnego Śląska

Po minięciu skały przypominającej Głowę Małpoluda rozpoczyna się najciekawsza część trasy, ponieważ wchodzimy w szczeliny, kilkadziesiąt metrów na dół. Najpierw jest Diabelska kuchnia, a następnie Piekiełko. Te miejsca na każdym zrobią wrażenie. Jeśli jeszcze nie byłeś w Górach Stołowych to najwyższy czas to zmienić. Potem okazuje się, że w niektórych momentach trzeba przejść na kolanach, a z Mają w chuście tak łatwo nie jest.

Na Szczeliniec Wielki z dzieckiem – trasa przez góry

Przy Słoniu skręcamy w lewo i maszerujemy do jednego z dwóch tarasów widokowych, z których można obejrzeć Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie czy Góry Bystrzyckie.

Też trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby tam dojść. Powrót mamy taką samą trasą, a potem idziemy na drugi punkt widokowy. Wycieczka na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych to będzie spora frajda dla dzieci, dlatego warto je na taką eskapadę zabrać.

Wracamy szlakiem do Karłowa

Schodzimy ścieżką w stronę Karłowa. Niegdyś na końcu trasy stała budka z pamiątkami. Podczas naszej wizyty wolontariusze Parku Narodowego Gór Stołowych zaczęli rozbierać drewniany obiekt. Stajemy przy wejściu na ścieżkę, a tam coraz więcej osób. Zwłaszcza rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Schodzimy w dół do Karłowa z myślą o wspaniałym miejscu, które opuszczamy. Przed nami 5 godzin jazdy do domu, ale mamy nadzieję, że szybko w Góry Stołowe wrócimy.

Bardzo polecamy się tam wybrać. Tereny są bardzo malownicze i na pewno spodobają się każdemu. Jest tam także wiele atrakcji w pobliżu. Co więcej, góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Możesz zwiedzać Góry Stołowe i wybrać dla siebie najlepsze szlaki. W pobliżu nie ma już innego schroniska, ale i tak wycieczki po okolicy są przepiękne. Wejście do skalnego labiryntu jest w sezonie oblegane, dlatego można postawić na wycieczki na inne skały. Miejsca są różne, więc najlepiej zerknąć na mapę. Polecamy wycieczki i szlaki na skały w tym paśmie górskim. 

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

11 komentarzy

  • Izz

    Od 3 dni spędzając czas w okolicy zaglądam na Wasze opisy. Serdecznie dziękuje, bardzo pomocne , dobra robota:) też tu wrócę, no i życzę dalszych marzeń , ich realizacji i pociechy z rosnącego brzdąca 😉 niech się zaraża. Kiedyś usłyszałam takie mądre zdanie… Wszystko Ci mogą ukraść ale jednego nie mogą wspomnień 🙂 jeszcze raz wielkie dzięki, Iza

  • Renata

    Prowadzicie ciekawe życie i kapitalną stronę www 🙂
    Z przyjemnością tu zaglądam w poszukiwaniu podpowiedzi przy planowaniu wędrówek.
    Zdjęcia kapitalne: zarówno artystyczne jak i informacyjne – dzięki nim łatwiej się będzie rozeznać w terenie.
    Dzięki za barwne, ciekawe wpisy 🙂

      • mynaszlaku.pl

        Niestety nie ma takiej możliwości. Wszędzie schody i szczeliny. Polecamy nosidełko lub chustę. Na ręce szkoda brać dziecko, ponieważ za długa trasa.

      • Agata

        Wierzyć się nie chce. Czytam i oczom nie wierzę. Właśnie takich ludzi nie rozumiem. Góry nie są dla wózków. Poczekajcie aż dzieciak podrośnie. Nie psujcie pobytu innym zapychając przejścia wózkiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *