Szczeliniec Wielki
Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Podróże z dzieckiem

Szczeliniec Wielki z dzieckiem. Opis szlaku z Karłowa

Dziś zapraszamy w Góry Stołowe na szlak turystyczny na Szczeliniec Wielki (nie Strzeliniec Wielki!). Ostatni, najbardziej słoneczny dzień wykorzystujemy do odwiedzenia najpiękniejszego miejsca podczas naszego pobytu w Polanicy-Zdroju. Opuszczamy nasze miejsce zakwaterowania i jedziemy w kierunku Karłowa. Tam będzie nasz punkt startowy na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. To miejsce jest tak samo piękne, jak skalne miasto Adrspach w Czechach, labirynt Błędne Skały i Białe Skały.

W tym wpisie znajdziesz:

 1. Mapę trasy turystycznej na Szczeliniec Wielki,
 2. Informacje o parkingu w Karłowie,
 3. Opis szlaku turystycznego na najwyższy szczyt w Górach Stołowych,
 4. Informacje o Schronisku PTTK,
 5. Cennik i czas zwiedzania,
 6. Atrakcje na trasie.

UWAGA! Informacje na luty 2021 – sezon zimowy na Szczelińcu Wielkim w Sudetach

 • Wejście na Szczeliniec Wielki jest bezpłatne,
 • Na trasę można wejść bez biletu,
 • Pieczątka dostępna w schronisku,
 • Przez skalny świat prowadzi teraz trasa zimowa o nazwie Afryka omijająca zejście do szczeliny Piekiełko,
 • Trasa zejściowa ze względu na warunki zostaje zamknięta. Trzeba wrócić tą samą drogą do schroniska,
 • Więcej informacji pod numerem telefonu do Parku Narodowego Gór Stołowych: 748-661-436, 748-662-097,
 • Przed wyruszeniem na szlak sprawdź pogodę.
 • Noclegi w okolicy Szczelińca Wielkiego znajdują się w: schronisku, miejscowość Karłów, Radków i Kudowa-Zdrój.
Szczeliniec Wielki

Mapa trasy turystycznej z Karłowa na Szczeliniec Wielki przez schronisko PTTK

Parking Karłów – Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim – szczyt Szczeliniec Wielki – Parking Karłów | czas trasy to 2 godziny

 • Mapa całych Gór Stołowych dostępna jest na stronie Parku Narodowego tutaj.

Parking w Karłowie pod Szczelińcem Wielkim

Do Karłowa dojeżdżamy przed godziną 10. Zatrzymujemy się na parkingu przy jednym z pensjonatów. Opłata za cały dzień to 8 złotych. Czas zrobienia całej trasy to jakieś 2 godziny. Współrzędne parkingu pod Szczelińcem Wielkim: 50.475430, 16.338516.

Ruszamy na najwyższy szczyt w Górach Stołowych

Wyruszamy szlakiem turystycznym żółtym, niebieskim i czerwonym. Mijamy stragany, budki z jedzeniem, restauracje i park dinozaurów. Ostatnie zabudowania kończą się i wchodzimy w zaczarowany, kamienny świat. Prowadzi nas tylko żółta farba. Najpierw czeka nas podejście schodami. Jest ich około 700, jednak warto je pokonać, bo u góry jest jeszcze piękniej niż na dole.  

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Schronisko PTTK Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Po kamiennych schodach i między skałami dochodzimy do schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. Jest to jedno z dwóch w Polsce (drugie to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach) obiektów, do którego w żaden sposób nie można dojechać samochodem. Nie prowadzi tu żadna droga, po której mógłby się poruszać jakikolwiek pojazd. Jedynym sposobem dotarcia jest wybranie się piechotą.

Sprzed budynku rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Z tarasów widokowych można oglądać niezapomniane wschody i zachody słońca. Schronisko, usytuowane w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest świetną bazą wypadową w Góry Stołowe oraz Broumowskie Ściany po czeskiej stronie granicy. Szczeliniec Wielki i jego trasę turystyczną zw. Skalnym Labiryntem, na której początku jesteśmy, odwiedza około 300 000 turystów rocznie.

Góra Szczeliniec Wielki – cennik i czas zwiedzania

Przechodzimy przez kasę biletową. W 2020 roku bilet normalny na Szczeliniec Wielki kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6. Warto zapłacić, bo miejsce to jest wyjątkowe. Czas zwiedzania labiryntu to około 60 minut.

Trasa przez skalny labirynt

W rezerwacie mamy 12 głównych nazwanych skalnych obiektów: Ucho igielne, Kaczęta, Tron Liczyrzepy, Wielbłąd, Małpolud, Diabelska Kuchnia, Piekiełko, Niebo, Kołyska, Kwoka, Koński Łeb, Słoń. Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest Tron Liczyrzepy znajdujący się już na samym początku. Warto się tam wspiąć po kilkunastu metalowych schodach. Osoby zdobywające Koronę Gór Polski stają przy skale i robią sobie zdjęcie z datą.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Idąc szlakiem przez skalne miasteczko, stwierdzamy, że jest to wyjątkowa atrakcja Dolnego Śląska

Po minięciu skały przypominającej Głowę Małpoluda rozpoczyna się najciekawsza część trasy, ponieważ wchodzimy w szczeliny, kilkadziesiąt metrów na dół. Najpierw jest Diabelska kuchnia, a następnie Piekiełko. Te miejsca na każdym zrobią wrażenie. Jeśli jeszcze nie byłeś w Górach Stołowych to najwyższy czas to zmienić. Potem okazuje się, że w niektórych momentach trzeba przejść na kolanach, a z Mają w chuście tak łatwo nie jest. 🙂

Na Szczeliniec Wielki z dzieckiem

Przy Słoniu skręcamy w lewo i maszerujemy do jednego z dwóch tarasów widokowych, z których można obejrzeć Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie czy Góry Bystrzyckie. Też trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby tam dojść. Powrót mamy taką samą trasą, a potem idziemy na drugi punkt widokowy. Wycieczka na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych to będzie spora frajda dla dzieci, dlatego warto je na taką eskapadę zabrać.

Schodzimy ścieżką w stronę Karłowa. Niegdyś na końcu trasy na Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych stała budka z pamiątkami. Podczas naszej wizyty wolontariusze Parku Narodowego Gór Stołowych zaczęli rozbierać drewniany obiekt. Stajemy przy wejściu na ścieżkę, a tam coraz więcej osób. Zwłaszcza rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Schodzimy w dół do Karłowa z myślą o wspaniałym miejscu, które opuszczamy. Przed nami 5 godzin jazdy do domu, ale mamy nadzieję, że szybko w Góry Stołowe wrócimy.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

11 komentarzy

 • Izz

  Od 3 dni spędzając czas w okolicy zaglądam na Wasze opisy. Serdecznie dziękuje, bardzo pomocne , dobra robota:) też tu wrócę, no i życzę dalszych marzeń , ich realizacji i pociechy z rosnącego brzdąca 😉 niech się zaraża. Kiedyś usłyszałam takie mądre zdanie… Wszystko Ci mogą ukraść ale jednego nie mogą wspomnień 🙂 jeszcze raz wielkie dzięki, Iza

 • Renata

  Prowadzicie ciekawe życie i kapitalną stronę www 🙂
  Z przyjemnością tu zaglądam w poszukiwaniu podpowiedzi przy planowaniu wędrówek.
  Zdjęcia kapitalne: zarówno artystyczne jak i informacyjne – dzięki nim łatwiej się będzie rozeznać w terenie.
  Dzięki za barwne, ciekawe wpisy 🙂

   • mynaszlaku.pl

    Niestety nie ma takiej możliwości. Wszędzie schody i szczeliny. Polecamy nosidełko lub chustę. Na ręce szkoda brać dziecko, ponieważ za długa trasa.

   • Agata

    Wierzyć się nie chce. Czytam i oczom nie wierzę. Właśnie takich ludzi nie rozumiem. Góry nie są dla wózków. Poczekajcie aż dzieciak podrośnie. Nie psujcie pobytu innym zapychając przejścia wózkiem.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.