Góra Wdżar w Kluszkowcach

11.09.2018 | Pomysł na wyjazd na wschód słońca na górę Wdżar przyszedł nam do głowy kilka dni wcześniej. Czekaliśmy nie tyle na idealną, bezchmurną pogodę, ale na ciekawe warunki z widokiem na Tatry. Udało się, że doliny opanowały mgły, dodając tajemniczości temu miejscu, ale i temu, co znajduje się na Przełęczy Snozka i dalej na pienińskich polanach.

Jak dojechać na parking pod górą Wdżar?

Szukając parkingu pod górą Wdżar, można wziąć pod uwagę 3 parkingi. Jeden jest na Przełęczy Snozka, z której pięknie widać Tatry, a dwa pod dolną stacją kolejki. Dojechać do nich można trasą ze Szczawnicy do Nowego Targu.

  1. Współrzędne geograficzne parkingu na Przełęczy Snozka ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.451074, 20.318465. Postój bezpłatny. W okolicy można zakupić regionalne przysmaki w bacówce i zobaczyć Organy Hasiora.
  2. Współrzędne geograficzne parkingu pod dolną stacją kolejki na Górę Wdżar ułatwiające dojazd: 49.460053, 20.315210. Postój bezpłatny. Na miejscu znajduje się: Restauracja Lubań, Szkoła Narciarska i Snowboardowa Czorsztyn-ski oraz Czorsztyn-Ski – Ośrodek narciarski.
  3. Współrzędne geograficzne trzeciego parkingu: 49.456315, 20.312337. Obok jest kolejka górska 'Alpine Coaster’.

Mapa trasy turystycznej na górę Wdżar

Poniżej zamieszczam orientacyjną mapę dojścia na górę Wdżar. Na samym dole jest Przełęcz Snozka. Dojście zajmuje około 15 minut. X u samej góry to parking pod dolną stacją kolejki, a X na środku to parking trzeci.

Mapa Góra Wdżar

Góra Wdżar – szlak z Przełęczy Snozka

Wdżar 767 m n.p.m. leży na granicy Pienin i Gorców, dlatego jest różnie klasyfikowany. Na stokach góry znajdują się trzy nieczynne kamieniołomy. O każdej porze roku można tam znaleźć różne atrakcje turystyczne: wyciąg krzesełkowy, park linowy, Bike Park dla kolarzy grawitacyjnych i enduro, ścieżka edukacyjna, ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski (trasy zjazdowe i wyciągi orczykowe), letni tor saneczkowy czy rowerowa trasa downhill oraz zaplecze gastronomiczno-techniczne. Wszystkie atrakcje możesz znaleźć stronie internetowej Czorsztyn Ski Kluszkowce.

Swoją wycieczkę warto rozpocząć z Przełęczy Snozka, ponieważ przez większość czasu, będziemy mogli podziwiać widoki na Tatry. Przez chwilę będzie prowadzić nas szlak niebieski, jednak potem odejdzie na Lubań, a my musimy skręcić w lewo i kierować się do góry bez żadnych oznaczeń. Naszym wyznacznikiem jest maszt przekaźnikowy, do którego musimy się kierować.

przewodnik

Gdy podróżujesz po Polsce, to zobacz jeszcze inne ciekawe miejsca: Gomólnik Mały oraz Park Wrocławski w Lubinie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.