Wzgórze Trzech Krzyży (Góra Trzech Krzyży) w Kazimierzu Dolnym

Wzgórze Trzech Krzyży (Góra Trzech Krzyży) znajduje się w Kazimierzu Dolnym. To świetny punkt widokowy na miasto oraz rzekę Wisłę. Na wzgórze bardzo łatwo dotrzeć z kazimierskiego Rynku. Dawniej o tym miejscu mówiono Góra Krzyżowa. Wzniesienie jest dobrze widoczne już z daleka, ponieważ stoją na nim trzy krzyże.

Dawniej w tym miejscu miało istnieć grodzisko lub pierwotna osada. Trzy krzyże postawiono w 1708 roku (te obecne pochodzą z 1852 roku). A postawiono je, aby upamiętnić ofiary cholery. Aby wejść na punkt widokowy, należy kupić bilet wstępu. Gdy dotrzesz tutaj poza godzinami otwarcia kasy biletowej, to wejdziesz za darmo.

Wzgórze Trzech Krzyży

Parking w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym można zaparkować w różnych miejscach. My mieliśmy nocleg w mieście, dlatego startowaliśmy od kwatery. A kiedyś staliśmy przy ulicy Senatorskiej na miejskim parkingu.

  • Współrzędne parkingu: 51.3224, 21.9453.

Duże parkingi są również przy wylocie z miasta, za stacją paliw Orlen przy ulicy Tyszkiewicza. Chociaż i tak tych parkingów jest sporo, więc co chwilę będzie jakiś znak, że mamy parking. Poza sezonem nie będzie problemów z miejscem, jednak w weekendy czy wakacje, miejsca się bardzo szybko zapełniają.

Jak wejść i ile się idzie na Wzgórze Trzech Krzyży?

Wejście z Rynku w Kazimierzu Dolnym na Wzgórze Trzech Krzyży zajmuje 15 minut. Według mapy wychodzi 11 minut. To zaledwie 280 metrów. Wystarczy kierować się w kierunku kościoła, a później nad dzwonnicą skręcić w prawo, zgodnie ze znakami. Gdy wejdziemy pomiędzy drzewa, to wtedy trasa będzie prowadzić po schodach do góry. Tam można się zmęczyć. Nie jest to jednak długi odcinek.

Wzgórze Trzech Krzyży
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Bilety wstępu – opłata za wejście na Górę Trzech Krzyży

Bilet wstępu kosztuje 6 zł. Na górze jest budka, która czynna jest w określonych godzinach. Gdy dotarliśmy tam o zachodzie słońca, to nie było tam już nikogo, tylko turyści. Mogliśmy podziwiać piękny i bardzo czerwony zachód słońca. Takie zachody słońca w Kazimierzu Dolnym zdarzają się bardzo często.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Poniżej jeszcze lista miejsc, które warto zobaczyć w najbliższej okolicy.

  • Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych.
  • Punkt widokowy Albrechtówka.
  • Ruiny Zamku i Baszta w Kazimierzu Dolnym.
  • Piekarnia Sarzyński i warsztaty wyplatania koguta.
  • Puławy – Świątynia Sybilli, która jest pierwszym założonym muzeum w Polsce.
  • Rezerwat Przyrody Skarpa Dobrska.
  • Zobacz nasz przewodnik po Kazimierzu Dolnym.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.