Góry Stołowe
Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Podróże z dzieckiem

Góry Stołowe – co warto zobaczyć? + najpiękniejsze szlaki

Góry Stołowe to pasmo w Sudetach na Dolnym Śląsku na granicy z Czechami. Są to nieliczne w Europie góry płytowe wypiętrzone ponad 30 milionów lat temu. To skalne labirynty, tajemnicze i fantazyjne formacje skalne, których nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy. Zachodnia część pasma nosi nazwę Broumovská vrchovina, a północno-zachodnia Zawory. Park Narodowy Gór Stołowych utworzono tutaj w 1993 roku. W Górach Stołowych znajdują się szlaki krótkie i długie. Pasmo przewidziane jest dla każdego, dla doświadczonych piechurów, amatorów górskich wędrówek i rodziców z dziećmi.

Góry Stołowe

Podział 

Góry Stołowe dzielą się na pięć części i każda z nich ma swój największy punkt. Możemy wyróżnić: właściwe Góry Stołowe, gdzie najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m., Broumowskie Ściany – Bożanowski Szpiczak 783 m n.p.m., Adršpašskoteplické skály – Čáp 785 m n.p.m., wzniesienie Ostaša – 700 m n.p.m. i Zawory – Róg 712 m n.p.m.

Góry Stołowe

Najwyższy szczyt Gór Stołowych

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, a dokładnie punkt – 12 metrowa skała znana jako Fotel Pradziada. Mierzy 919 m n.p.m. Inne najwyższe szczyty to między innymi: Skalniak, Sczeliniec Mały, Narożnik, Božanovský Špičak, Koruna, Hvězda. 

Szczeliniec Wielki

Skalne Miasto w Czechach

Bardzo blisko polskiej granicy w Czechach znajduje się Skalne Miasto Adrspach. Jest to bardzo popularne miejsce, do którego kiedy byśmy nie przyszli, to zawsze spotkamy wiele ludzi. O tym, gdzie leży Adrspach, jak do niego dojechać, godziny otwarcia, ceny biletów i wskazówki jak je zwiedzać pisaliśmy już na blogu. Zawarliśmy w tym tekście nim wszystkie praktyczne informacje. 

Skalne Miasto

Szczeliniec Wielki – główna atrakcja Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych zaliczany do Korony Gór Polski. Jest to skalny labirynt, w którym możemy spotkać wiele ciekawych i fantazyjnych skał. Dzieciaki na pewno będą zachwycone, gdy będą musiały odgadywać, co dana skała przedstawia. Na szczyt najlepiej wyjść od strony Karłowa, gdzie znajdziemy parkingi, sklepy, noclegi, restauracje i kilkaset schodów podczas podejścia. Będzie także okazja wejść do schroniska. Szczeliniec Wielki bez problemów można zwiedzać z małym dzieckiem i my jesteśmy tego najlepszym przykładem, bo dokładnie opisaliśmy wycieczkę z niemowlakiem.   

Szczeliniec Wielki

Błędne Skały

Błędne Skały to kolejny labirynt skalny w Górach Stołowych, który koniecznie trzeba zobaczyć. Wąskie szczeliny, odcinki pokonywane na kolanach i trasa, gdzie można zabłądzić, gdy się nie uważa. To są właśnie Błędne Skały. Zobaczymy tam skały: labirynt, dwunożny grzyb czy okręt. Dokładny opis szlaku wraz z opłatami za wejście znajdziesz na blogu. My byliśmy tam kilka lat temu i na pewno podczas kolejnej wizyty w Górach Stołowych odwiedzimy to miejsce, ponieważ musimy zaktualizować zdjęcia widniejące w opisie.  

Góry Stołowe z dzieckiem 

Nie ma przeciwwskazań, żeby dzieci nawet te maleńkie zwiedzały Góry Stołowe. Te góry polecają się na wycieczki z dziećmi. My wzięliśmy Maję, jak miała kilka miesięcy. Mieliśmy ją w chuście, dlatego podczas pochylania mogliśmy ją trzymać i asekurować. Dla większych dzieci spacer po skalnym labiryncie będzie nie lada atrakcją, którą nie zapomną do końca życia. 

Góry Stołowe z dzieckiem 

Park Narodowy Gór Stołowych

Park utworzony został w 1993 roku. Powierzchnia parku nie jest zbyt wielka, bo tylko 63,4016 km2 i jest to jeden z mniejszych PN w Polsce. Na jego terenie znajdują się Błędne Skały, Skalne Grzyby, Skały Radkowskie oraz Szczeliniec Wielki. 

Propozycje wycieczek w Górach Stołowych 

Proponujemy Ci kilka bardzo ciekawych wycieczek po Górach Stołowych. Nikt nie powinien mieć z nimi większego problemu, a te góry warto odwiedzić i poznać ich piękno. Nigdzie takich charakterystycznych skał, labiryntów w Polsce nie znajdziemy.

 1. Skalne Miasto Adrspach,
 2. Božanovský Špičák i Koruna,
 3. Szczeliniec Wielki,
 4. Piekielna Góra,
 5. Kopa Śmierci,
 6. Błędne Skały,
 7. Skalne Grzyby.

Główny Szlak Sudecki

Przez Góry Stołowe przebiega drugi najdłuższy znakowany szlak pieszy w Polsce zwany Głównym Szlakiem Sudeckim. Jak przez inne pasma górskie można przejść bez większych przerw, to na ten odcinek trzeba zaplanować sobie więcej czasu.  

Inne atrakcje turystyczne

 • Duszniki-Zdrój – Dworek Chopina
 • Fort Karola 
 • Czermna – Kaplica Czaszek
 • Wambierzyce – Śląska Jerozolima
 • Duszniki-Zdrój – Muzeum Papiernictwa
 • Pstrążna – Skansen budownictwa sudeckiego 

Gdzie nocować?

Najlepszym punktem wypadowym w Góry Stołowe to Karłów, gdzie znaleźć można wiele noclegów. Bardzo blisko mamy do Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał. Inna propozycja to Radków, w którym my zawsze się zatrzymujemy. Oprócz tego jest jeszcze Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Wambierzyce. A czy Ty byłeś/byłaś już w Górach Stołowych?

Góry Stołowe – mapa

Aby wędrować po Górach Stołowych, potrzebna jest mapa, najlepiej taka w wersji papierowej. Jeśli jej jeszcze nie masz, to do zaplanowania wycieczek w domu polecamy wpis mapy w wersji online.

Gdzie nocować w Górach Stołowych

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *