Skalna czaszka w Górach Stołowych – opis szlaku z Lisiej Przełęczy
Skalna czaszka w Górach Stołowych to do niedawna skrywane i miejsce pełne tajemnic na Dolnym Śląsku. Mało kto o niej wiedział, a jak już ją zobaczył na zdjęciach w Internecie, to zadawał pytania:
- Gdzie się znajduje skalna czaszka?
- Jak do niej trafić?
Park Narodowy w minionym roku umożliwił dojście do skalnej czaszki turystom – zamontowano metalową barierkę i zrobiono oznakowanie. Teraz okazuje się, że to miejsce znajduje się 50 metrów od szlaku, w trudno dostępnym terenie. Szliśmy tam w 2017 roku do Białych Skał, gdy Angelika była w ciąży i nawet nie myśleliśmy o tym ciekawym miejscu.
Gdzie dokładnie znajduje się skalna czaszka w Górach Stołowych? Współrzędne GPS
Skalna czaszka dawniej znajdowała poza znakowanym szlakiem, a jak wiemy w parkach narodowych nie wolno z nich schodzić (teraz jest oznakowanie). Niektórzy jednak schodzili, poszukiwali jej, a wiele osób nie mogło czachy odnaleźć. Początkowo padła informacja, że czaszka znajduje się gdzieś w okolicy Kopy Śmierci 825 m n.p.m. To jeden ze szczytów ze skałami.
Ludzie schodzili w różnych miejscach, żeby ją odnaleźć. Mogło to się skończyć tragicznie ze względu na życie ludzkie, ale także na rozdeptywanie wszystkiego wokoło. Faktycznie skalna czaszka znajduje się w okolicy Kopy Śmierci – 600 metrów dalej na południowy-wschód. To punkt orientacyjny najbliższy czaszce.
- Współrzędne GPS skalnej czaszki w Górach Stołowych: 50.4494, 16.3572.
Jak dojść do skalnej czaszki w Górach Stołowych? Mapa trasy turystycznej
W normalnych warunkach dojście do skalnej czaszki nie stanowi problemu. My szliśmy w zimie, dlatego musieliśmy uważać, bo było ślisko na skałach. Od razu wyciągnęliśmy raczki, żeby nie ryzykować. Założyliśmy je na buty i ruszyliśmy na szlak.
- Do skalnej czaszki prowadzi niebieski szlak turystyczny,
- Parking znajduje się na Lisiej Przełęczy: 50.4615, 16.3454,
- Trasa w jedną stronę mierzy 1,8 km,
- Czas przejścia w jedną stronę: od 30 do 50 minut,
- Poniżej mapa trasy turystycznej do czaszki.
Parking na Lisiej Przełęczy
Nasz parking znajdował się na Lisiej Przełęczy. Przez ostatnie dni napadało trochę śniegu, drogi były kiepskie, a parking ubity przez parkujące samochodu (obecnie było miejsce na kilkanaście). Przyjechaliśmy na godzinę 8 rano i byliśmy pierwsi. Zatrzymaliśmy się tuż przy wjeździe, żeby potem było łatwiej wyjechać. Na parkingu były drewniane tablice wskazujące drogę. Szybkie pakowanie i w drogę. Na miejscu jest problem z zasięgiem.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu na Lisiej Przełęczy: 50.4615, 16.3454.
Szlak do Skalnej Czaszki przez Narożnik i Kopę Śmierci
Pogodę mieliśmy podobną do tej sprzed kilku lat – było mgliście. Na początku musieliśmy wdrapać się na Narożnik 849 m n.p.m. Jest to miejsce bardzo widokowe, ale i tajemnicze. To było najostrzejsze podejście na naszej trasie. W 1997 roku zastrzelono tam dwójkę studentów, a zabójstwo do dziś nie zostało wyjaśnione. Teraz na miejscu można zobaczyć tablicę wmurowaną w skałę oraz krzyże. Miejsce nieco mroczne, zwłaszcza że szliśmy do czaszki.
Od Narożnika szlak prowadził nas cały czas w dół. Traciliśmy wysokość. Maja szła na własnych nóżkach, dlatego dojście do czaski zajęło nam prawie godzinę. Drugie podejście mieliśmy pod Kopę Śmierci 825 m n.p.m., jednak to już było delikatniejsze. Cała trasa nie była trudna i prowadziła wśród malowniczych skał. Po 1,8 km dotarliśmy na miejsce. Było oznakowanie, metalowe barierki i informacja, żeby wrócić tą samą drogą z powrotem. Zeszliśmy w dół i po 2 minutach dotarliśmy na miejsce.
Skalna Czaszka w Górach Stołowych
Szliśmy ostrożnie, a wiatr zaczynał wiać coraz mocniej. Zrobiło się tajemniczo, a do tego jeszcze te oczy widoczne w oddali. Stanęliśmy pod skalną czaszką i zastanawialiśmy się, skąd ona się tam wzięła?
- Ktoś ją zrobił specjalnie, czy to wszystko przez siły natury?
- Czy faktycznie dawniej nikt o tym nie wiedział?
- Park Narodowy wiedział o tym miejscu?
- Kto pierwszy je odkrył?
- Czy kryje w sobie jakąś tajemnicę, o której warto wiedzieć?
- A może lepiej nie wiedzieć?
Kilkadziesiąt lat temu całą górę nazwano Totenkopf (trupia głowa). Obecnie to Kopa Śmierci, ale czy to przypadek z tą trupią głową?
Bardzo zazdroszczę możliwości podróżowania w tak ciekawe miejsca. Z chęcią również wyruszyłabym pozwiedzać świat. Niestety póki co nie mogę sobie na to pozwolić. Na pocieszenie przeglądam różne strony z ogłoszeniami. Motocykl, który zamierzam kupić umożliwi mi zwiedzanie naszego pięknego kraju. 🙂
Skalna czaszka w Górach Stołowych to nasze najnowsze odkrycie.
Warto tam pojechać.