Białe Skały
Dolnośląskie,  Góry Stołowe

Białe Skały, Narożnik, Kopa Śmierci i Skały Puchacza

Z Dusznik-Zdroju ruszamy w Góry Stołowe. Dokładnie naszym celem jest dotarcie do Lisiej Przełęczy 793 m n.p.m. Tam udajemy się przez Narożnik i Kopę Śmierci do Skał Puchacza, a następnie do Białych Skał. Te są równie ciekawe jak labirynt Błędne Skały, najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki czy Adrspach – skalne miasteczko w Czechach.

Opis szlaku turystycznego na Białe Skały, Kopę Śmierci i Skały Puchacza

Po zdobyciu ostatniej wieży na Ziemi Kłodzkiej znajdującej się na Torfowisku pod Zieleńcem kierujemy się drogą numer 389 i 8 na Duszniki-Zdrój. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Łężyce i dalej kierujemy się na północ. Dojeżdżając do drogi numer 387, zwanej Drogą Stu Zakrętów, skręcamy w prawo i za niedługo też trafiamy na oznaczenia parkingu na Lisiej Przełęczy i małej drewnianej wiaty.

Mapa trasy turystycznej do Białych Skał przez Narożonik i Kopę Śmierci w Górach Stołowych

Parking Lisia Przełęcz – Narożnik – Kopa Śmierci – Skały Puchacza – Dylówka – Białe Skały – Parking Lisia Przełęcz

Lisia Przełęcz – parking

Parkujemy! Są zaledwie dwa samochody. Współrzędne parkingu na Lisiej Przełęczy: 50.4615202, 16.3454676. W sumie nie spodziewamy się tłumów, sobota w drugiej połowie października z dodatkiem mgły, która ogranicza widoczność z przelotnymi opadami delikatnego deszczu. Zabieramy parasol, plecak i ruszamy przed siebie niebieskim szlakiem. Trasa jest bardzo spokojna, nie mamy za dużo pod górę.

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Szlak na Narożnik i Kopę Śmierci 

Mijamy pierwsze formacje skalne, chodzimy też po kamieniach. Docieramy do Narożnika 849 m n.p.m. Jest to szczyt z ciekawym punktem widokowym na Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie, a także Obniżenie Dusznickie. My oczywiście nic nie widzimy z tych pasm, ale przyjmijmy, że teoretycznie tam są.

Narożnik wymaga od turystów szczególnej uwagi, aby nie doszło do tragedii. Pionowa ściana może kogoś nawet sparaliżować, a zwłaszcza jeśli jest przed nim biała otchłań. Patrząc od strony wspinaczy, jest to świetne miejsce, dlatego że jest tutaj ponad 100 dróg. W tym miejscu jest też tablica upamiętniająca studentów Akademii Rolniczej: Annę Kembrowską i Roberta Odżgę, których zastrzelono przez nieujętych sprawców.

Kopa Śmierci 830 m n.p.m. – szczyt

Idziemy dalej i powoli docieramy do Kopy Śmierci 830 m n.p.m. Jest to kolejny szczyt z punktem widokowym na te góry, o których pisałam wcześniej. Punkt też jest odsłonięty i stoimy na wysokich, niezabezpieczonych formacjach skalnych. Możemy dostrzec z tego miejsca wcześniejszy Narożnik.

Dalej spacerujemy sobie pomiędzy drzewami, krzewami i co jakiś czas między skałami. Okazuje się, że mijamy kolejnych turystów dzisiaj którzy zmierzają od Skał Puchacza. Wędrujemy przed siebie, przechodzimy przez Samotnika, Skały Puchacza i docieramy do skrzyżowania szlaków.

Do tej pory mijamy cały czas nowych turystów, jesteśmy zaskoczeni. Najbardziej podobało nam się, jak przechodził chłopiec dziesięcioletni, jego ojciec i dziadek. Budujący widok. My czytając szlakowskazy, wybieramy kierunek Karłów za zielonym szlakiem. Skręcamy w lewo i po chwili przed nami pojawia się dość długa kładka.

Ciężko nam się było minąć z innymi turystami, bo była dość wąska. Po około 10-15 minutach dochodzimy do szlakowskazów, ale my oczywiście nie zmieniamy kierunku. Przychodzi tutaj szlak żółty, za którym będziemy trzymać się aż do parkingu na Lisiej Przełęczy. Jeśli ktoś by miał ochotę, to może się wybrać w drugą stronę za tymi znakami, dojdzie się wtedy do Skalnych Grzybów.

Białe Skały w Górach Stołowych

My kiedyś zrobiliśmy sobie rundkę po Skalnych Grzybach w Górach Stołowych. Przez ostatni odcinek naszej wycieczki trwającej około czterdzieści minut idziemy między potężnymi skałami i wąwozami, ale też korzystamy z porobionych kładek.

Mijamy formacje skalne mające swoje nazwy: Skalna Furta, Zły, Bibza, As Atu, Zielony Król, Kibic. Przy rozejściu się szlaków zielonego z żółtym, wybieramy ten drugi i idziemy przez Białe Skały, które robią na nas piorunujące wrażenie. Są to bardzo wysokie formacje skalne sięgające blisko 20 metrów wysokości. Widok niesamowity, chyba dlatego Góry Stołowe są jednymi z naszych ulubionych pasm górskich.

Dochodzimy do ubitej drogi i ona doprowadza nas do Drogi Stu Zakrętów leżącej blisko Fortu Karola z 1790 roku. Po dotarciu naszym oczom ukazuje się masa samochodów, aż coś niemożliwego. Skręcamy w lewo i po dwóch minutach jesteśmy na parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód. Okazuje się, że parking się korkuje, bo samochody wjeżdżają na plac, a nie ma miejsca na zaparkowanie. Ten dzień pomimo byle jakiej pogody zachęcił wielu do wyjścia na szlak. Wiadomo nie tyle, ile we wakacje, ale jednak jak na październik to sporo.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

2 komentarze

  • Biegan

    Hej dzisiaj przeszedłem tą trasę wraz z rodzinka trasa bardzo fajna tylko z pół rocznym dzieckiem na brzuchu i sześciolatką przejście tej trasy zajęło nam około 4h i wyszło prawie 8km. A zejście do czaszki zostało ułatwione poprzez zamontowanie metalowych schodów. Polecam i pozdrawiam

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.